Рішення від 05.11.2025 по справі 420/26482/25

Справа № 420/26482/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 04 лютого 2025 року № 951140135387 щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні та перерахунку пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу"; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 час перебування на посаді голови Виноградівської сільської Ради з 19.07.1994р. по 30.09.2000 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі заяви від 29.01.2025 року та здійснити її виплату з 29.01.2025 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 29 січня 2025 року позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України з заявою про перехід з пенсії за віком, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію згідно Закону України "Про державну службу". 04 лютого 2025 року рішенням ГУ ПФУ в Чернівецькій області № 951140135387 відмовлено в переході з пенсії за віком на пенсію державного службовця з підстав відсутності стажу державної служби, який дає право на відповідну пенсію. Зараховано до стажу державної служби 18 років 09 місяців 4 дні. Не враховано до стажу, який дає право на призначення пенсії державного службовця періоди перебування на посаді голови Виноградівської сільської ради з 19 липня 1994 року по 30 вересня 2000 року. Позивач вважає протиправним рішення ГУПФУ в Чернівецькій області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Так, період роботи ОСОБА_1 з 19.07.1994 по 30.09.2000 на посаді голови Виноградівської сільської ради підлягає зарахуванню до стажу державної служби та складає 6 років 2 місяці і 12 днів. В оскаржуваному рішенні відповідачем-1 визнається стаж позивача, який дає йому право на призначення пенсії відповідно до Закону України Закон України "Про державну службу" в розмірі 18 років 09 місяців 4 дні. Разом з періодом роботи на посаді голови Виноградівської сільської Ради, стаж який підлягає зарахуванню до стажу державної служби складає 23 роки 11 місяців і 16 днів. Таким чином позивач має право на призначення пенсії відповідно до Закону України Закон України "Про державну службу".

22.08.2025 до суду від ГУ ПФУ в Одеській області, а 26.08.2025 від ГУ ПФУ в Чернівецькій області надійшли відзиви на адміністративний позов, згідно з якими відповідачі позовні вимоги не визнали у повному обсязі, в задоволенні позову просили відмовити, зазначивши, що з прийняттям Закону №889 Закон України "Про державну службу"№ 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон №3723) втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону №889. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII врегульовано право державних службовців, за певних умов, на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ. На призначення пенсії за Законом № 889-VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, можуть розраховувати дві категорії осіб: - державні службовці, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII (01.05.2016) обіймають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України; - особи, які на день набрання чинності Закону № 889-VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку, визначених ст. 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України не залежно від факту роботи станом на 01.05.2016. Отже, вищезгаданим Законом поширене право на призначення пенсії державного службовця виключно на осіб, які працювали на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, і які на день набрання чинності Законом станом на 01.05.2016 мають необхідний спеціальний стаж. Сфера дії Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування, що визначено частиною 3 ст.3 цього Закону. До стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, які дають право на призначення пенсії державного службовця, можливо зарахувати періоди роботи позивача з 21.07.1994 по 02.02.2001, та з 02.03.2001 по 21.05.2013 (18 років 09 місяців 4 дні), що є недостатніми для призначення пенсії державного службовця відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII. Таким чином стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби становить 18 років 09 місяців 04 дні. Виходячи з вищевикладеного, було прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, відсутнє право на переведення на пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу», оскільки станом на 01.05.2016 у позивача відсутні 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби(станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не обіймав посаду державної служби) та оскільки відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється згідно з Закону України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

29.01.2025 позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного Фонду України із заявою про переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

За принципом екстериторіальності заява про перехід на пенсію ОСОБА_1 була передана на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

04 лютого 2025 року рішенням ГУ ПФУ в Чернівецькій області № 951140135387 відмовлено в переході з пенсії за віком на пенсію державного службовця з підстав відсутності стажу державної служби, який дає право на відповідну пенсію. Зараховано до стажу державної служби 18 років 09 місяців 4 дні. Не враховано до стажу, який дає право на призначення пенсії державного службовця періоди перебування на посаді голови Виноградівської сільської ради з 19 липня 1994 року по 30 вересня 2000 року.

Позивач, зважаючи на те, що ГУ ПФУ неправомірно не зараховано йому до стажу державної служби період з 19.07.1994 по 30.09.2000 на посаді голови Виноградівської сільської Ради, звернувся до суду із даним позовом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню у зв'язку з наступним.

Зі змісту оскаржуваного рішення ГУ ПФУ в Чернівецькій області № 951140135387 від 04 лютого 2025 року вбачається, що Відділом перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області розглянуто заяву від 29.01.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про переведення на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу».

При розгляді трудової книжки НОМЕР_1 встановлено, що гр. ОСОБА_1 працював, зокрема: з 19.07.1994 по 30.09.2000 на посаді голови Виноградовської сільської ради (прийняла присягу 21.07.1994), далі з 02.03.2001 по 21.05.2013 працював в Державному управлінні екології та природних ресурсів Одеської області на посаді спеціаліста державного інспектора Південно-Західної міжрайонної інспекції (мав 9 ранг держаного службовця).

Згідно із статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, посадові особи місцевого самоврядування не мають права на призначення (переведення) на пенсію за Законом України «Про державну службу».

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII), у якому передбачені певні особливості пенсійного забезпечення державних службовців.

Сфера дії Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування, що визначено частиною 3 ст. 3 цього Закону.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону умови призначення пенсії державного службовця визначаються виключно Законом № 889-VIII. З прийняттям вказаного Закону Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності Законом (01.05.2016), займають посади категорій державної служби посад державних та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 та актами. Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закон України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993.

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, згаданим Законом №889-VIII поширене право на призначення пенсії державного службовця виключно на осіб, які працювали на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Посади, віднесені до відповідних категорій посад державних службовців, визначені статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, а також актами Кабінету Міністрів України про віднесення певних посад до посад державних службовців.

До набуття чинності Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (04.07.2001) посади працівників органів місцевого самоврядування були віднесені до відповідних категорій посад державної служби постановою Кабінету Міністрів депутатів України від 18.04.1994 № 238 «Віднесення посад працівників місцевих Рад народних комітетів до відповідних категорій посад державних службовців «Про присвоєння їм рангів державних службовців».

Після 04.07.2001 згідно ст. 14 Закону України, службу в органах місцевого самоврядування» посади в органах місцевого самоврядування віднесені до відповідних категорій посад органів місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене вище, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, які дають право на призначення пенсії державного службовця, можливо зарахувати періоди роботи, з 21.07.1994 по 02.02.2001, та з 02.03.2001 по 21.05.2013 (18 років 09 місяців 4 дні), що є недостатнім для призначення пенсії державного службовця відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII.

Таким чином стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби становить 18 років 09 місяців 4 дні.

Виходячи з вищевикладеного, відділом прийнято рішення відмовити гр. ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, оскільки у нього відсутнє право на переведення на пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу», так як станом на 01.05.2016 у заявника відсутні 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби (станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не обіймав посаду державної служби) та оскільки відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право вибору пенсійних виплат закріплено у статті 10 Закону № 1058-IV.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Статтею 46 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII) визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493-III.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.

Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком № 283.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2018 року по справі № 735/939/17 (адміністративне провадження № К/9901/2444/17).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону № 2493-III та на посадах керівних працівників і спеціалістів виконавчих комітетів місцевих рад, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів.

Пунктом 4 Порядку № 229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III від 07.06.2001, в органах місцевого самоврядування встановлюється, зокрема, така категорія посад: четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.

У зв'язку з тим, що Арцизька міська рада Болградського району Одеської області є правонаступником Виноградівської сільської ради Арцизького району Одеської області, довідки щодо заробітної плати та її складових для призначення пенсії ОСОБА_1 видані Арцизькою міською радою.

Таким чином період роботи ОСОБА_1 з 19.07.1994 по 30.09.2000 на посаді голови Виноградівської сільської ради підлягає зарахуванню до стажу державної служби та складає 6 років 2 місяці і 12 днів.

В оскаржуваному рішенні Відповідачем-1 визнається стаж позивача, який дає йому право на призначення пенсії відповідно до Закону України Закон України "Про державну службу" в розмірі 18 років 09 місяців 4 дні. Разом з періодом роботи на посаді голови Виноградівської сільської Ради, стаж який підлягає зарахуванню до стажу державної служби складає 23 роки 11 місяців і 16 днів.

Таким чином позивач має право на призначення пенсії відповідно до Закону України Закон України "Про державну службу", у зв'язку із чим оскаржуване рішення від 04 лютого 2025 року № 951140135387 щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні та перерахунку пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" є неправомірним та підлягає скасуванню.

Поряд із тим, відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

В даному випадку відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, розгляд документів, наданих до заяви провадився за принципом «екстериторіальності» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Тож, дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання порушене позивачкою, у зв'язку із чим позов підлягає частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог, з метою ефективного захисту прав позивача.

Аналогічна правова позиція викладена ВС/КАС у постанові від 07 травня 2024 року по справі №460/38580/22.

При цьому позовні вимоги щодо зобов'язання призначити позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі заяви від 29.01.2025 року та здійснити її виплату з 29.01.2025 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсії є передчасними.

Так, судом лише встановлено неправомірність рішення ГУ ПФУ в Чернівецькій області та необхідність повторного розгляду заяви позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом. Призначення пенсії є дискреційним повноваженням компетентного органу Пенсійного фонду України, який після скасування спірного рішення повинен здійснити відповідні дії щодо перерахунку та призначення пенсії у порядку, визначеному законодавством. Отже, до моменту повторного розгляду заяви та прийняття нового рішення органом Пенсійного фонду вимоги про безпосереднє призначення і виплату пенсії не можуть бути предметом судового захисту та розглядатися як необхідний спосіб захисту порушеного права.

Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Суд також враховує встановлений ст.3 Конституції України, ст. 6 КАС України принцип верховенства права, який в адміністративному судочинстві зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Суд акцентує увагу на приписах ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м. Чернівці, площа Центральна, 3; ЄДРПОУ 40329345), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 04.02.2025 № 951140135387 щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні та перерахунку пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.01.2025 з урахуванням висновків суду про те, що до стажу державної служби ОСОБА_1 підлягає зарахуванню час перебування на посаді голови Виноградівської сільської Ради з 19.07.1994 по 30.09.2000.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн. 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк