Рішення від 04.11.2025 по справі 340/3169/25

Справа № 340/3169/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

встановив:

Головне управління ДПС у Кіровоградській області (далі - позивач) звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій просить стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 податковий борг по орендній платі з фізичних осіб в сумі 603543,73 грн. на користь Кропивницької міської ТГ.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за відповідачем рахується податковий борг з орендної плати з фізичних осіб у загальній сумі 603543,73 грн., який виник внаслідок не сплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих згідно податкового повідомлення-рішення від 16.09.2022 р. № 577714-2408-1128 в сумі 179698,31 грн. по терміну сплати 21.01.2023 р., податкового повідомлення-рішення від 17.05.2023 р. № 120318-2408-1128 в сумі 206653,06 грн. по терміну сплати 01.09.2023 р., податкового повідомлення-рішення від 29.04.2024 р. № 61266-2408-1128-UA35040210000014072 в сумі 217192,36 грн. по терміну сплати 02.08.2024 р. Оскільки сума податкового боргу не сплачена відповідачем добровільно, просить стягнути його в судовому порядку.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 р. адміністративну справу № 340/3169/25 передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.

Ухвалою від 17.06.2025 р. адміністративну справу № 340/3169/25 прийнято до провадження та відкрито провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

02.07.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що відповідно до паспорту громадянина України, довідки про реєстрацію місця проживання від 14.09.2017 р., даних Єдиного державного демографічного реєстру з 14.09.2017 р. і по теперішній час зареєстрованим місцем проживання відповідача є АДРЕСА_1 . В той же час, податкові повідомлення-рішення від 16.09.2022 р. № 577714-2408-1128, від 17.05.2023 р. № 120318-24-08-1128, від 29.04.2024 р. № 61266-2408-1128- НОМЕР_1 були помилково направлені контролюючим органом на адресу: АДРЕСА_2 Отже, в даному випадку дані податкові повідомлення-рішення не можуть вважатися належним чином врученими відповідачу в силу приписів п.58.3 ст.58 ПК України, у зв'язку з чим визначені за ними грошові зобов'язання не є узгодженими та не є податковим боргом в розумінні ПК України.

Ухвалою від 03.10.2025 р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

13.10.2025 р. від відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначає про те, що визначені позивачем до стягнення суми грошових зобов'язань не є узгодженими, так як податкові повідомлення-рішення, на підставі яких їх нараховано, були направлені не за місцем проживання, а тому не вважаються належним чином врученими відповідачу.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 01.09.2010 р. між Кіровоградською міською радою та ОСОБА_2 укладено договір оренди землі № 209 про передачу в оренду земельної ділянки площею 2109,57 кв. м, під розміщення комплексу дорожнього сервісу, яка знаходиться по вул.Короленка, 2-в в м.Кіровограді, який зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухому майно 25.11.2023 р.

На підставі відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області було прийнято:

- податкове повідомлення-рішення 16.09.2022 р. № 577714-2408-1128, яким відповідачу нараховано грошові зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2022 рік у сумі 179698,31 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 17.05.2023 р. № 120318-2408-1128, яким відповідачу нараховано грошові зобов'язання з орендної плати за 2023 рік у сумі 206653,06 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 29.04.2024 р. № 61266-2408-1128-UA35040210000014072, яким відповідачу нараховано грошові зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік у сумі 217192,36 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення були направлені ОСОБА_1 рекомендованими листами на адресу: АДРЕСА_2 , та повернулися до контролюючого органу з відмітками "за закінченням терміну зберігання".

Вважаючи, що визначенні за даними податковими повідомленнями-рішеннями грошові зобов'язання набули статусу узгоджених, позивач звернувся до суду з позовом про їх стягнення в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до вимог ст.36 ПК України податковим обов'язком платника податку визнається його обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Положеннями пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

За приписами пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 59.1 ст.59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п.59.5 ст.59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).

Приписами п.87.11 ст.87 ПК України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

З даних правових норм слідує, що на платників податків покладено обов'язок сплати у встановлені строки грошових зобов'язань, в тому числі визначених контролюючим органом. У разі не сплати у встановлені строки грошових зобов'язань, контролюючим органам надано право на звернення до суду з позовом про їх стягнення, але тільки у разі набуття ними статусу податкового боргу, тобто узгодженості в установленому ПК України порядку.

З матеріалів справи слідує, що Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулося до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 603543,73 грн., який виник внаслідок нарахування відповідачу грошових зобов'язань з орендної плати з фізичних осіб за податковими повідомленнями-рішеннями від 16.09.2022 р. № 577714-2408-1128, від 17.05.2023 р. № 120318-24-08-1128, від 29.04.2024 р. № 61266-2408-1128-UA35040210000014072.

Спірним в даному випадку є питання узгодженості нарахованих за даними податковими повідомленнями-рішеннями грошових зобов'язань, оскільки контролюючим органом направлено податкові повідомлення-рішення на адресу АДРЕСА_2 , в той час як місце реєстрації відповідача є АДРЕСА_1 .

Пунктом 45.1 статті 45 ПК України встановлено, що платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу.

Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

Пунктом 58.3 статті 58 ПК України передбачено, що податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Аналогічні положення містяться у пункті 2 розділу ІІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказ Міністерства фінансів України від 28.12.2015 р. № 1204, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 22.01.2016 р. за № 124/28254.

Згідно п.42.1 ст.42 ПК України податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

Відповідно до п.42.2 ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Пунктом 42.5 статті 42 ПК України визначено, що у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Згідно п.70.1 ст.70 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).

До облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) вноситься така інформація, зокрема, місце проживання (пп.70.2.4 п.70.2 ст.70 ПК України).

Згідно п.70.7 ст.70 ПК України фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

За приписами п.42.3 ст.42 ПК України якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.

Підставами для внесення змін до облікових даних платника податків згідно п.66.1 ст.66 ПК України є: інформація органів державної реєстрації; інформація банків, інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг про відкриття (закриття) рахунків платників податків та інформація емітентів електронних грошей про відкриття (закриття) електронних гаманців платників податків; документально підтверджена інформація, що надається платниками податків; інформація суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; дані перевірок платників податків.

Відповідно до п.66.2 ст.66 ПК України внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Механізм подання відповідно до Податкового кодексу України та Закону України "Про інформацію" суб'єктами інформаційних відносин контролюючим органам інформації про платників податків, об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, для забезпечення ведення їх обліку, а також обчислення та справляння податків і зборів визначає Порядок подання інформації про платників податків, об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, для забезпечення ведення їх обліку, а також обчислення та справляння податків і зборів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2011 р. № 1386 (далі - Порядок № 1386).

. За змістом пункту 5 Порядку № 1386 Мін'юст та ДМС подають щомісяця до 10 числа (у разі наявності технічної можливості - щоденно) ДПС інформацію про внесення до відповідних реєстрів або зміну даних, які включаються до облікової картки фізичної особи - платника податків (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дату і місце народження, місце проживання, громадянство, серію та номер свідоцтва про народження, паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, ким і коли виданий документ), у тому числі: реєстраційні дії щодо декларування та реєстрації місця проживання/перебування фізичної особи із зазначенням прізвища, імені, по батькові (за наявності), дати і місця народження, місця проживання (країна, регіон, район, населений пункт, вулиця, номер будинку (корпусу) і квартири (до і після реєстрації), серії (за наявності) та номера паспорта, свідоцтва про народження або іншого документа, що посвідчує особу, ким і коли виданий документ;

Пунктом 68.1 статті 68 ПК України передбачено, що технічний адміністратор Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у день проведення реєстраційної дії повинен передати до інформаційних систем контролюючих органів відомості, документи, запити, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Аналіз даних правових норм свідчить про те, що податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Місце проживання платника податків - фізичної особи вноситься до облікової картки, а у разі зміни місця проживання фізична особа повинна повідомити про це контролюючий орган.

Невиконання платником податків обов'язку щодо повідомлення контролюючого органу про зміну місця проживання позбавляє його можливості посилатися на обставини невручення йому відповідних документів, якщо буде встановлено, що такі документи були направлені на визначену платником податків при взятті його на облік адресу.

При цьому, податкове повідомлення-рішення вважається, серед іншого, належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків.

Судом встановлено, а позивачем не заперечується, що податкові повідомлення-рішення від 16.09.2022 р. № 577714-2408-1128, від 17.05.2023 р. № 120318-24-08-1128, від 29.04.2024 р. № 61266-2408-1128-UA35040210000014072, якими відповідачу нараховано грошові зобов'язання з орендної плати за 2022, 2023, 2024 роки направлено на адресу АДРЕСА_2 .

В той же час, згідно паспорту громадянина України з безконтактним носієм 000960694, дата видачі - 08.09.2017 р., довідки про реєстрацію місця проживання, даних з Єдиного державного демографічного реєстру з 14.09.2017 р. місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .

Тобто, на момент направлення відповідачу вищевказаних податкових повідомлень-рішень місцем проживання відповідача було АДРЕСА_1 , а не АДРЕСА_2 , про що було відомо позивачу, так як:

- Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області податкова вимога форми "Ф" від 22.12.2018 р. № 147408-52 направлялася саме за адресою: АДРЕСА_1 ;

- у долученій до позовної заяви позивачем обліковій картці ОСОБА_1 зазначено відомості про зміну місцезнаходження (місця проживання) з 30.03.2018 р. на АДРЕСА_1 ;

- Головне управління ДПС у Кіровоградській області двічі зверталося до Одеського окружного адміністративного суду з позовними заявами про стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу (справи № 420/11896/20, № 420/16355/21) за інші періоди і однією з підстав для відмови в задоволенні позовних вимог слугувало саме направлення контролюючим органом податкових повідомлень-рішень не за адресою місця проживання відповідача.

Верховний Суд у постановах від 04.06.2020 р. у справі № 826/11455/15, від 21.06.2023 р. у справі № 160/13606/20, від 04.08.2023 р. у справі № 120/7318/21-а, від 18.11.2021 р. у справі № 460/5355/20 зазначив, що не виконання платником податків обов'язку щодо повідомлення контролюючого органу про зміну податкової адреси позбавляє його можливості посилатися у спорі з контролюючим органом, що документи, правомірності яких стосується спір, не були йому вручені, якщо буде встановлено, що документи були направлені в установленому законом порядку на його податкову адресу, навіть у випадку повернення цих документів підприємством поштового зв'язку через неможливість їх вручення. Такий правовий наслідок висновується з норми пункту 42.2 статті 42 ПК. Однак, цей наслідок не може бути поширений на випадок, коли контролюючий орган володіє достовірною інформацією про зміну платником місця проживання.

Враховуючи те, що Головному управлінню ДПС у Кіровоградській області достовірно було відомо про зміну місця проживання ОСОБА_1 ще з 2018 року на АДРЕСА_1 , незважаючи на що податкові повідомлення-рішення були направлені на адресу АДРЕСА_2 , тобто не за місце проживання відповідача, суд погоджується з доводами відповідача про те, що зазначені податкові повідомлення-рішення не вручені в установленому ПК України порядку, а визначені за ними грошові зобов'язання не є податковим боргом, так як не узгоджені в порядку, визначеному ПК України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.06.2020 р. у справі № 826/11455Є15.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивачем належними та допустимими доказами не доведено факт узгодження грошових зобов'язань, нарахованих ОСОБА_1 згідно податкових повідомлень-рішень від 16.09.2022 р. № 577714-2408-1128, від 17.05.2023 р. № 120318-2408-1128, від 29.04.2024 р. № 61266-2408-1128-UA35040210000014072, внаслідок чого вони не набули статусу податкового боргу, що в свою чергу виключає наявність підстав для звернення до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу.

З огляду на викладене, позовні вимоги Головного управління ДПС у Кіровоградській області не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити в задоволенні позовної заяви Головного управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м.Кропивницький, вул.Велика Перспективна, буд.55, код ЄДРПОУ 43142606) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_2 ) про стягнення податкового боргу.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко