Рішення від 05.11.2025 по справі 487/7336/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 р. № 487/7336/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаМедичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Миколаївській області", вул. Флотська, 71, м. Миколаїв, 54025,

провизнання протиправною та скасування постанови від 27.07.2021 року; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Миколаївській області" (далі - відповідач) про:

- визнання протиправною та скасування постанови ВЛК від 27.07.2021 року;

- зобов'язання Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Миколаївській області", згідно чинного законодавства, провести аналіз документів та прийти до відповідного висновку щодо ступеня непрацездатності до подальшої служби.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 за контрактом з 22.10.2012 року. Вказав, що в нього почав погіршуватися стан здоров'я, тому 13.07 2021 року за розпорядженням командира в/ч НОМЕР_1 здійснено медичний огляд військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України по Миколаївській області", за результатами якої позивача визнано обмежено придатним. Важає постанову ВЛК протиправною, що і стало підставою для звернення до суду.

Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою, згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 29.11.2021 року справа №400/7336/21 була розподілена судді Миколаївського окружного адміністративного суду Маричу Є.В.

Ухвалою від 01.12.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи та призначено судове засідання на 19.01.2022 року.

Судове засідання, призначене на 19.01.2022 року відкладено на 24.02.2022 року.

16.02.2022 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від ДУ "ТМО МВС України по Миколаївській області" надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що за направленням командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України позивача було направлено до ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Миколаївській області», де він знаходився на обстеженні з 13.07.2021 року по 23.07.2021 року. ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Миколаївській області» в своїх висновках керується чинним наказом МО №402 від 14.08.2008р., який зареєстровано в Міністерстві юстиції №1109115800 від 17 листопада 2008р. При прийнятті рішення комісія ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Миколаївській області», ретельно вивчила надані медичні документи щодо позивача та винесла рішення - «Обмежено придатний до військової служби», де вказані протипоказання, а саме нічні чергування та фізичні навантаження. В таких випадках складається свідоцтво про хворобу пункт 22.4 розділ 22, Наказ МО №402 від 14 серпня 2008р. що було зроблено ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Миколаївській області». Враховуючи вищевказані протипоказання (обмеження по службі) позивач мав змогу продовжити військову службу в лавах Національної гвардії України.

Відповідно до наказу голови суду від 26.08.2022 р. № 107-к «Про відрядження судді ОСОБА_2 » суддю ОСОБА_2 тимчасово відраховано зі штату Миколаївського окружного адміністративного суду, на час переведення на посаду судді Київського окружного адміністративного суду шляхом відрядження з 29 серпня 2022 року (підстава Рішення голови Верховного Суду від 22.08.2022 року № 391/0/149-22 «Про відрядження судді Миколаївського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 до Київського окружного адміністративного суду»).

Відповідно до розпорядження в.о. керівника апарату суду від 17.10.2022 року № 658/02-10 про призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 400/7336/21 та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.10.2022 року, справу № 400/7336/21 передано на розгляд судді Величку А.В.

Ухвалою від 26.10.2022 року суд прийняв до провадження адміністративну справу № 400/7336/21 за позовом ОСОБА_1 до Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Миколаївській області" про визнання протиправною та скасування постанови від 27.07.2021 року; зобов'язання вчинити певні дії та продовжив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 08.12.2022 року суд призначив судове засідання на 22.12.2022 року.

22.12.2022 року до канцелярії суду від позивача надійшли додаткові пояснення у справі, в яких він вказав, що стан його здоров'я так і не покращився та просив суд розглядати справу за його відсутності.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 за контрактом з 22.10.2012 року.

За направленням командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України позивача було направлено до ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Миколаївській області», де він знаходився на обстеженні з 13.07.2021 року по 23.07.2021 року.

Рішенням Медичної військово-лікарської комісії ДУ «ТМО МВС України по Миколаївській області» складено свідоцтво про хворобу №483 від 27.07.2021 року, згідно якого позивача визнано обмежено придатним до військової служби.

Не погоджуючись з такою постановою відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями статті 70 "Основ законодавства України про охорону здоров'я" від 19.11.1992 року № 2801-XII, військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статей 50, 61, 65, 77 Закону України "Про Національну поліцію", частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", статті 21 Закону України "Про Національну гвардію України", статті 70 "Основи законодавства України про охорону здоров'я" та з метою нормативно-правового врегулювання організації медичного обстеження кандидатів на службу в поліцію, поліцейських, кандидатів на військову службу за контрактом, резервістів та військовослужбовців Національної гвардії України, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2017 року № 285, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2017 року за № 559/30427, затверджено "Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС" (далі Положення № 285), яке визначає організацію діяльності медичних (військово-лікарських) комісій МВС щодо проведення лікарської та військово-лікарської експертизи.

Підпунктом 3 пункту 3, підпунктом 1 пункту 4 Розділу I Положення № 285 встановлено, що одним із основних завдань ВЛК є визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у поліцейських, що проходять службу, звільняються зі служби та звільнились зі служби, військовослужбовців НГУ, колишніх військовослужбовців, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ.

Постанови щодо ступеня придатності до служби колишніх поліцейських, колишніх військовослужбовців, осіб рядового й начальницького складу, причинного зв'язку їх захворювань, травм (поранень) приймаються ВЛК відповідно до цього Положення, законодавства чинного на момент звільнення зазначених осіб зі служби.

Згідно з положеннями пунктів 1, 2 Розділу II Положення № 285, лікарська та військово-лікарська експертиза проводиться штатними та позаштатними ВЛК.

Штатними ВЛК є Центральна медична (військово-лікарська) комісія МВС (далі - ЦВЛК), медична (військово-лікарська) комісія державної установи "Територіальне медичне об'єднання" МВС (далі - ДУ ТМО) в областях, в місті Києві (далі - ВЛК ДУ ТМО).

Підпунктами 1, 2, 3 пункту 16 Розділу II Положення № 285, передбачені такі функції штатних ВЛК:

1) організація та проведення лікарської і військово-лікарської експертизи, контроль за її проведенням в підпорядкованих ВЛК, надання їм у разі необхідності методичної і практичної допомоги;

2) розгляд звернень, заяв і скарг кандидатів до служби у поліції, поліцейських, кандидатів на військову службу, військовослужбовців, колишніх поліцейських, колишніх осіб рядового й начальницького складу і колишніх військовослужбовців з питань лікарської і військово-лікарської експертизи, аналіз та узагальнення результатів цієї роботи;

3) перегляд власних постанов і постанов підпорядкованих ВЛК у порядку контролю, а також у разі оскарження їх керівництвом МВС, Національної поліції України, командуванням НГУ чи особами, що пройшли медичний огляд, та в інших необхідних випадках.

Відповідно до пунктів 1,11,19 Розділу III Положення № 285, направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи за формою (додаток 4) здійснюють відповідні підрозділи кадрового забезпечення Національної поліції України, командири частин НГУ.

Медичний огляд осіб у ВЛК проводиться з обов'язковим обстеженням лікарями-спеціалістами: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, дерматологом, стоматологом, психіатром та лікарем-психологом або практичним психологом закладів охорони здоров'я МВС.

Постанова ВЛК щодо придатності (непридатності) особи до служби, яка приймається за результатами медичного огляду, заноситься до Акта медичного огляду, Книги (журналу) обліку документації ВЛК (додаток 9) і оформлюється Довідкою (додаток 10) або свідоцтвом про хворобу.

Позивач направлявся на ВЛК у зв'язку із незадовільним станом здоров'я та у зв'язку з наявністю захворювання, що зумовлює обмежену придатність до військової служи, для визначення придатності до військової служби.

Зокрема, з 13.07.2021 року по 23.07.2021 року позивач перебував на стаціонарному обстеженні та лікуванні в лікарні ДУ «ТМО МВС України по Миколаївській області».

Згідно свідоцтва про хворобу №483 від 27.07.2021 року, позивачу поставлений діагноз:

Остеохондроз, деформуючий спондилоартроз, грижа диску С6-7, L1-S1, спондилоартроз І-Пст., грижа диску L3-5, протрузії дисків L1-3, L5-S1. Хронічна люмбалгія з легким порушенням функції хребта. Хронічна цервікалгія, в стадії помірного загострення з легким порушенням функції хребта. Артеріальна гіпертензія Іст., ст.1, ризик 3, СН-0ст. ПМК-Іст. з мінімальним зворотнім током. Ангіопатія сітківки ОИ. Помірний тривожно-іпохондричний синдром. Двобічна нейросенсорна приглухуватість. Помірна пароксизмальна вестибулопатія. Правобічний сальпінгоотит. Птерігіум Пет. ОД - ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.

Артеріовенозна мальформація краніовертебрального переходу. Аномалія Кімерлі. Аномалія трихромазії, тип «С» - HI, не пов'язане з проходженням військової служби.

Згідно пункту 12 Свідоцтва про хворобу було винесено постанову ВЛК на підставі ст. 64в, 17в, 42в, 31г графи ІІ наказу МО України №402 від 2008 року «обмежено придатний до військової служби».

Суд зазначає, що позивач є військовослужбовцем та проходив медичний огляд з метою визначення ступеню придатності позивача до військової служби.

Оглянувши ОСОБА_1 , Медичною (військово-лікарською) комісією ДУ "ТМО МВС України по Миколаївській області" не було встановлено, що ступінь порушень функцій органів позивача є значними, що виключало можливість визнання його непридатним до військової служби.

Таким чином, проведене обстеження позивача та додані ним до позовної заяви документи, не свідчать, що захворювання, на які він страждає, безумовно виключають можливість визнання його придатним чи обмежено придатним до військової служби.

Щодо вимоги про зазначення про непридатність позивача до військової служби за станом здоров'я, то зазначена обставина встановлюються виключено рішенням військово-лікарської комісії.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний або непридатний до військової служби.

Суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі №806/526/16 зауважив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Також згідно з висновками Верховного Суду, наведених у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу в позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

У цьому випадку, є відповідний висновок ВЛК про обмежену придатність позивача до проходження військової служби, але позивач намагається довести, що за наявності певних хвороб він не відповідає дійсності.

Враховуючи правові позиції Верховного Суду, суд позбавлений можливості надати оцінку медичному діагнозу, оскільки це питання спеціальної компетенції, а не питання права.

Оскільки, позивач у позовній заяві не вказує на факти порушення процедури під час проходження ним ВЛК, а акцентує увагу саме на незгоді з медичним діагнозом, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що правові підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Медичної (військово-лікарська) комісії ДУ "ТМО МВС України по Миколаївській області" (вул. Флотська, 71, м. Миколаїв, 54025, ідентифікаційний код 08734534) про визнання протиправною та скасування постанови ВЛК від 27.07.2021 року; зобов'язання Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Миколаївській області", згідно чинного законодавства, провести аналіз документів та прийти до відповідного висновку щодо ступеня непрацездатності до подальшої служби - відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Величко