Ухвала від 04.11.2025 по справі 380/19209/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/19209/24

УХВАЛА

04 листопада 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А. розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 28.02.2025 у справі №380/19209/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 адміністративний позов задоволено частково. Суд вирішив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 74% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінетом Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату із урахуванням виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

27.06.2025 від позивача ОСОБА_1 надійшла заява (вх. №53280), в якій просить суд: встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/19209/24. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання Рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/19209/24.

Заява мотивована тим, що на даний час рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/19209/24 не виконано належним чином, оскільки відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, всупереч судового рішення, продовжує протиправно розраховувати пенсію позивачу, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення, що суперечить рішенню Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/19209/24.

02.07.2025 та 003.07.2025 від відповідача надійшли заперечення (вх. № 54541, №12053ел), в яких представник відповідача пояснив, що позивачем не наведено жодного доказу невиконання, ухилення чи створення перешкод Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі №380/19209/24. Представник відповідача зазначив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі № 380/19209/24 проведено 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінетом Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74 % сум грошового забезпечення.

Станом на 01.01.2018 підсумок пенсії з надбавками у позивача становив 8626,92 грн., в тому числі:

основний розмір пенсії (74 % грошового забезпечення) 7189,10 грн.;

надбавка за проживання у гірській місцевості 1437,82 грн.;

Підсумок пенсії (з надбавками): 8626,92 грн.

Доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 становить 3847,14 грн. та буде виплачена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Головним управлінням переглянуто виконання судового рішення щодо застосування відсотку грошового забезпечення з 01.04.2019 та проведено перерахунок.

Відповідно станом 01.04.2019 підсумок пенсії з надбавками у позивача становить 12363,26 грн, в тому числі:

основний розмір пенсії (74 % грошового забезпечення) 10302,72 грн;

надбавка за проживання у гірській місцевості 2060,57 грн;

Підсумок пенсії (з надбавками): 12363,26 грн.

Доплата пенсії за період з 01.04.2019 по 30.04.2025 становить 5 1865,149 грн. та буде виплачена позивачу після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Доплата за період з травня 2025 по липень 2025 становить 2467,47 грн та буде виплачена позивача у серпні 2025 разом із основним розміром пенсії.

Підсумок пенсії станом на 01.08.2025 становить 20659,29 грн, в тому числі:

основний розмір пенсії (74 % грошового забезпечення) 10302,72 грн.;

індексація ОСНП 2022 (10302,72*0,1400) 1442,38 грн.;

індексація ОСНП 2023 (11745,1*0,1970) 1500,00 грн.;

індексація ОСНП 2024 (13245,1*0,0796) 1054,31 грн.;

індексація ОСНП 2025 (14299,41*0,1150) 1500,00 грн.;

щомісячна доплата 2000 відповідно до ПКМУ № 713 2000,00 грн.;

надбавка за проживання у гірській місцевості 2859,88 грн.

Загальна сума доплати за період з 01.01.2018 по 30.04.2025 становить 55532,33 грн.

З метою забезпечення виконання судового рішення Головним управлінням створено відповідний запис в підсистемі Реєстр судових рішень ІКІС ПФУ

Однак, станом на час подачі заперечення Кабінетом Міністрів України не прийнято постанову про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік. Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даного судового рішення не залежить від волі Головного управління і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, не має правових підстав. Дана ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі.

Оскільки відповідачем вжито всіх можливих (конкретних) заходів для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі № 380/19209/24 в межах покладених судом зобов'язань та відповідно до вимог чинного на момент виконання судового рішення законодавства, підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю немає.

Вирішуючи заяву позивача, суд керується такими мотивами.

Частиною 1 ст.129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. ч. 2-4 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

При цьому, суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, насамперед, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».

Встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 адміністративний позов задоволено частково. Суд вирішив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 74% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінетом Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату із урахуванням виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі № 380/19209/24 проведено 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінетом Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74 % сум грошового забезпечення.

Станом на 01.01.2018 підсумок пенсії з надбавками у позивача становив 8626,92 грн., в тому числі:

основний розмір пенсії (74 % грошового забезпечення) 7189,10 грн.;

надбавка за проживання у гірській місцевості 1437,82 грн.;

Підсумок пенсії (з надбавками): 8626,92 грн.

Доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 становить 3847,14 грн. та буде виплачена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Головним управлінням переглянуто виконання судового рішення щодо застосування відсотку грошового забезпечення з 01.04.2019 та проведено перерахунок.

Відповідно станом 01.04.2019 підсумок пенсії з надбавками у позивача становить 12363,26 грн., в тому числі:

основний розмір пенсії (74 % грошового забезпечення) 10302,72 грн.;

надбавка за проживання у гірській місцевості 2060,57 грн.;

Підсумок пенсії (з надбавками): 12363,26 грн.

Доплата пенсії за період з 01.04.2019 по 30.04.2025 становить 51865,149 грн. та буде виплачена позивачу після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Доплата за період з травня 2025 року по липень 2025 року становить 2467,47 грн. та буде виплачена позивача у серпні 2025 року разом із основним розміром пенсії.

Підсумок пенсії станом на 01.08.2025 становить 20659,29 грн., в тому числі:

основний розмір пенсії (74 % грошового забезпечення) 10302,72 грн.;

індексація ОСНП 2022 (10302,72*0,1400) 1442,38 грн.;

індексація ОСНП 2023 (11745,1*0,1970) 1500,00 грн.;

індексація ОСНП 2024 (13245,1*0,0796) 1054,31 грн.;

індексація ОСНП 2025 (14299,41*0,1150) 1500,00 грн.;

щомісячна доплата 2000 відповідно до ПКМУ № 713 2000,00 грн.;

надбавка за проживання у гірській місцевості 2859,88 грн.

Загальна сума доплати за період з 01.01.2018 по 30.04.2025 становить 55532,33 грн.

Тобто, станом на час виникнення спірного питання, пенсія позивача виплачується згідно з рішенням суду, однак невиплаченою залишається доплата, яка виникла як заборгованість за попередні періоди з 01.01.2018, внаслідок нарахування пенсії у неналежному розмірі.

Водночас, відповідно до п. 7 розділу ІІ «Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Згідно з ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Конституційний Суд України у Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 зазначав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

Отже, органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізовуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами» у межах виділених асигнувань.

При цьому, головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - ПФУ.

Таким чином, виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу ПФУ.

Згідно з ч. ч. 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному згаданим Кодексом.

Відповідно до п. п. 20, 29 статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених згаданим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених згаданим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України

Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України, є порушенням бюджетного законодавства.

Таким чином, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом державної влади чи місцевого самоврядування можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд враховує, що грошові кошти у вигляді заборгованості по пенсії, які належать стягувачу, не є власністю відповідача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України та відповідно до порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Водночас стягнення з суб'єкта владних повноважень (територіального органу Пенсійного фонду України) коштів, які знаходяться на його рахунках але призначені для іншої мети, можуть поставити під загрозу функціонування такого суб'єкта, виконання покладених на нього функцій та, відповідно, нанесення шкоди необмеженій кількості осіб.

Оскільки виконання рішення суду у вказаній справі залежить від бюджетного фінансування, то його виконання не залежить від визначеного судом способу виконання. У такому випадку встановлення судового контролю щодо виконання рішення суду, не призведе до його фактичного виконання, оскільки така процесуальна дія не може вплинути на фінансування державою витрат по виплаті заборгованості по пенсії позивачу.

З огляду на викладене, враховуючи те, що фактично єдиною причиною, яка ускладнює виконання рішення суду, є неналежне фінансування державою витрат по виплаті пенсії, тому суд вважає безпідставними доводи представника позивача, які наведені в заяві про наявність правових підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення суду.

При цьому, суд наголошує, що право особи, тобто стягувача, на здійснення виплати заборгованості по пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть покликатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

У той же час, у спірному випадку йдеться не про право особи на такі виплати, а про правові підстави для встановлення судового контролю щодо виконання рішення суду, що, у такому випадку, не захищає право позивача на отримання сум заборгованості по пенсії, яка фактично може бути виплачена за наявності відповідних бюджетних асигнувань.

Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі № 373/436/17, 15.05.2020 у справі № 812/1813/18, 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та 19.02.2020 у справі № 821/1491/17, невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

У розглядуваному випадку виплата коштів на виконання рішення суду не залежить від суб'єктивного волевиявлення відповідача, а від виділення таких коштів відповідачу з Державного бюджету.

З огляду на викладені обставини та наведені норми права, суд вважає, що ознак ухиляння чи навмисного невиконання судового рішення з боку відповідача судом не встановлено.

З таких підстав, у задоволенні заяви позивача про встановлення контролю за виконанням судового рішення необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 287, 370, 372, 373, 382, КАС України, суд

УХВАЛИВ:

у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 28.02.2025 у справі №380/19209/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвалу може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції відповідно до ст. ст. 293-297 КАС України.

Суддя Потабенко В.А.