Ухвала від 05.11.2025 по справі 380/22402/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/22402/21

УХВАЛА

05 листопада 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Морської Г.М., розглянувши у письмовому провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся з позовною заявою до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області (відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення IX - сесії 8 демократичного скликання Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 179 від 02.06.2021 року “Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Басівка» ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Сокільницьку сільську раду Львівського району Львівської області (код ЄДРПОУ 04369682) прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 4623682000:01:001:0663 площею 0,0400 га ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства та передати вказану земельну ділянку ОСОБА_1 у приватну власність.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 позов задоволено:

- Визнано протиправним та скасувати рішення IX - сесії 8 демократичного скликання Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 179 від 02.06.2021 року “Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Басівка» ОСОБА_1 .

- Зобов'язано Сокільницьку сільську раду Львівського району Львівської області (місцезнаходження: вул.Січових Стрільців, 1, с.Сокільники, Львівська область, 81130; ЄДРПОУ 04369682) прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 4623682000:01:001:0663 площею 0,0400 га ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) для ведення особистого селянського господарства та передати вказану земельну ділянку ОСОБА_1 у приватну власність.

- Стягнуто на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )за рахунок бюджетних асигнувань Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області (місцезнаходження: вул.Січових Стрільців, 1, с.Сокільники, Львівська область, 81130; ЄДРПОУ 04369682) сплачений судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2022 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року залишено без змін.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.07.2025 касаційну скаргу Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2022 року у справі № 380/22402/21 скасовано, справу № 380/22402/21 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючою суддею визначено суддю Морську Г.М.

Ухвалою від 21.07.2025 прийнято до провадження адміністративну справу, визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 15.09.2025.

Протокольною ухвалою підготовче засідання відкладено до 13.10.2025.

Протокольною ухвалою від 13.10.2025 розгляд справи відкладено до 05.11.2025.

Відповідач в судове засідання не прибув.

Із матеріалів справи судом встановлено, що Верховний Суд у постанові від 09.07.2025 зазначив "...Підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно оскаржуваного рішення стало те, що розташування запроектованої земельної ділянки не відповідає генеральному плану с. Басівка.

Проте судами попередніх інстанцій не надано оцінку зазначеній у спірному рішенні підставі відмови.

Закон України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі також Закон № 3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно із пунктом 2 статті 1 Закону № 3038-VI генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Своєю чергою за приписами пункту 7 статті 1 Закону № 3038-VI містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Статтею 17 Закону № 3038-VI визначено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Отже, у разі виникнення питання щодо погодження та затвердження документації із землеустрою на предмет її відповідності містобудівній документації необхідно при оцінці обставин справи застосовувати разом із Земельним кодексом України приписи Закону № 3038-VI.

Судами попередніх інстанцій не з'ясовувались та не встановлювались обставини щодо відповідності документації із землеустрою містобудівної документації, до якої відноситься і генеральний план населеного пункту.

В цьому аспекті суди попередніх інстанцій обмежились лише загальним покликанням на ЗК України, без встановлення та дослідження відповідності документації із землеустрою містобудівній документації...".

У зв'язку із цим суд хвалою від 16.09.2025 зобов'язав Сокільницьку сільську раду Львівського району Львівської області надати до суду письмові пояснення (з наданням відповідних доказів у якісних копіях) на підтвердження того, що запроектована земельна ділянка не відповідає генеральному плану села Басівка.

На виконання вимог ухвали надав письмові пояснення у яких вказує, що «…Оскільки зазначена частина спірної земельної ділянки відповідно до Генерального плану с.Басівка належить до території зелених насаджень спеціального призначення, Сокільницька сільська рада не має законних підстав для прийняття позитивного рішення щодо її відведення для особистого селянського господарства.

Разом із тим із наданих відповідачем фотокопій фрагментів генерального плану с.Басівка , не можливо встановити, що розташування земельної ділянки, проект відведення якої просить затвердити позивач, відповідає/не відповідає генплату села Басівка.

Позивач у судовому засіданні зазначив про необхідність проведення у справі експертизи.

При цьому, під час судового засідання позивач просив відкласти судове засідання для підготовки питань та надання пропозицій щодо експертної установи.

Порядок призначення експертизи судом встановлено ст.102 КАС України.

Суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. При цьому, учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта.

З урахуванням зазначеного, з метою вирішення судом питання про призначення експертизи слід надати сторонам час для надання пропозицій щодо експерта або експертної установи для доручення проведення експертизи та формування питань, які необхідно поставити перед експертом.

Керуючись ст. 243, 248 КАС України,

ухвалив:

Надати ОСОБА_1 та Сокільницькій сільській раді Львівського району Львівської області час до 20.11.2025:

- для надання пропозицій щодо експерта або експертної установи для доручення проведення експертизи;

- сформувати питання, які необхідно поставити перед експертом.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк

Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Морська Г.М.