Рішення від 05.11.2025 по справі 380/14921/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 рокусправа № 380/14921/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії та рішення від 11.07.2025 військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у звільненні з військової служби ОСОБА_1 на підставі абзацу 7 підпункту "г" пункту 3 частини 5 статті 26 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу";

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби на підставі абзацу 7 підпункту "г" пункту 3 частини 5 статті 26 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу".

Ухвалою від 25.07.2025 відкрите спрощене провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходить військову службу у ВЧ НОМЕР_1 та звернувся із рапортом до командира в/ч НОМЕР_1 і завіреними копіями документів з метою звільнення з військової служби за сімейними обставинами, а саме на підставі ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" у зв'язку із необхідністю здійснювати догляд за матір'ю, інвалідом ІІ групи. ВЧ НОМЕР_1 листом від 11.07.2025 відмовлено з посиланням на подання ОСОБА_1 документів не у відповідності до вимог закону. Підставою для такої відмови стало те, що рішення ЛКК не є належним підтверджуючим документом для звільнення позивача з військової служби

Позивач вважає відмову протиправною, стверджує: «…Наголошую суду, що подані позивачем до рапорту про звільнення з військової служби документи належними і достатніми для підтвердження того, що мати позивача потребує постійного догляду, а відтак наявність підстав для висновку, що позивач мав право звільнитися з військової служби на підставі абзацу 7 підпункту "г" пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" за сімейними обставинами - у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за своєю хворою матір'ю. Окрім того подані позивачем документи підтверджують відсутність інших осіб, які б могли здійснювати догляд та утримання…».

Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.

Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що військовослужбовці можуть звільнятися з військової служби у зв'язку із потребою здійснювати постійний догляд за одним із батьків, який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи. Умовою для звільнення в такому разі, окрім необхідності здійснювати постійний догляд за одним із батьків - особою з інвалідністю I чи ІІ групи, є також: відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення у такого з батьків, за яким є потреба у постійному догляді, або якщо у одного з таких батьків наявні будь-які інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, такі інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі повинні потребувати постійного догляду за висновком МСЕК чи ЛКК. Лише якщо виконується одна з цих двох додаткових умов, у військовослужбовця наявні підстави для звільнення з військової служби.

Молодший сержант ОСОБА_2 долучив до рапорту документи для підтвердження, що ОСОБА_3 є особою з інвалідністю ІІ групи (безстроково) та потребує догляду (нотаріально засвідчена копія довідки до акта огляду МСЕК серії АД № 164947, нотаріально засвідчена копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 , нотаріально засвідчена копія висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (за формою № 080-4/о) № 820 від 16.12.2024). При цьому, слід звернути увагу, що в наданому висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (за формою № 080-4/о) № 820 від 16.12.2024 зазначено, що наданий висновок дійсний лише до 16 грудня 2025 року, тому такі документи не підтверджують, що мати позивача потребує саме «постійного» догляду, оскільки наданий висновок за формою № 080-4/о видано їй (особі з інвалідністю безстроково) лише до 16 грудня 2025 року.

Також зазначає, що мати позивача має повнолітнього члена сім'ї другого ступеня споріднення - ОСОБА_4 , онучку ОСОБА_5 та дочки військовослужбовця, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 та на сьогоднішній день є повнолітньою особою.

Стверджує: «…Таким чином, встановлено, що окрім самого військовослужбовця, у його матері, як мінімум, також наявні інші члени сім'ї другого ступеня споріднення - дві онуки, одна з яких є повнолітньою особою. Молодший сержант ОСОБА_2 не додав до рапорту документів (рішення МСЕК чи ЛКК), які підтверджують, що онуки ОСОБА_6 самі потребують постійного догляду за висновком МСЕК чи ЛКК…».

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .

Позивач звернувся до командира в/ч НОМЕР_1 із рапортом про звільнення з військової служби за сімейними обставинами, а саме на підставі підпункту «г» пункту 2 частини 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" у зв'язку із необхідністю здійснювати догляд за матір'ю ОСОБА_7 , яка є особою з інвалідністю ІІ групи.

До рапорту долучив наступні документи:

1. Копія висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №820 від 16.12.2024.

2. Копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 .

3. Копія паспорту та РНОКПП ОСОБА_7 ;

4. Копія пенсійного посвідчення ОСОБА_7 ;

5. Копія листа Начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковника ОСОБА_8 від 27.06.2025 №15633 з копією акту обстеження сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 від 26 червня 2025 року.

6.Копія довідки до акта огляду МСЕК серія АД від 164947 ОСОБА_7 ;

7.Копія виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_7 від 02.07.2024 року;

8. Копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу №00051359354;

9. Копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00051344143;

10. Копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті №00051359745;

11. Копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті №00051359853;

12. Копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті №00051359556;

13. Копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00051356095;

14. Копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00051356195;

15. Копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00051356351;

16. Копія з цифрового додатку Дія Актового запису про народження ОСОБА_9 ;

17. Копія з цифрового додатку Дія Актового запису про народження ОСОБА_10 ;

18. Копія свідоцтва про смерть ОСОБА_11 ;

19. Копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_11 та ОСОБА_12 ;

20. Копія свідоцтва про народження ОСОБА_13 ;

21. Копія свідоцтва про смерть ОСОБА_13 ;

22. Копія свідоцтва про смерть ОСОБА_14 .

За результатами розгляду рапорту відповідач відмовив ОСОБА_1 у звільненні з військової служби, про що зазначено у рапорті помічника командира з правової роботи ОСОБА_15 на ім'я командира ВЧ НОМЕР_1 .

Відмова мотивована наступним: «… слід звернути увагу, що в наданому висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (за формою № 080-4/0) № 820 від 16.12.2024 зазначено, що наданий висновок дійсний лише до 16 грудня 2025 року. … Виходячи із зазначеного, наданий молодшим сержантом ОСОБА_16 документи лише підтверджують, що ОСОБА_3 є особою з інвалідністю II групи. Однак, такі документи не підтверджують, що вона потребує саме «постійного» догляду, оскільки наданий висновок за формою № 080-4/0 видано їй (особі з інвалідністю безстроково) лише до 16 грудня 2025 року… встановлено, що окрім самого військовослужбовця, у його матері, як мінімум, також наявні інші члени сім'ї другого ступеня споріднення дві онуки, одна з яких є повнолітньою особою. Молодший сержант ОСОБА_2 не додав до рапорту документів (рішення МСЕК чи ЛКК), які підтверджують, що онуки ОСОБА_6 самі потребують постійного догляду за висновком МСЕК чи ЛКК … Молодшому сержанту ГОРБОВУ Василю Петровичу необхідно долучити до рапорту наступні документи: висновок за формою № 080-4/0, складений відповідно до пункту 11 Інструкції № 407, для підтвердження потреби ОСОБА_6 в «постійному» догляді; документи (рішення МСЕК чи ЛКК, в тому числі висновок про наявність порушення функції організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватись і потребують соціальної послуг з догляду на непрофесійній основі), які підтверджуватимуть, що інші члени сім'ї другого ступеня споріднення ОСОБА_6 самі потребують постійного догляду…».

Не погодившись із цим рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку позиціям сторін, суд застосовує наступні правові норми.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Норми Закону № 2232-ХІІ суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 р. строком на 30 діб.

На час розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.

За змістом ч. 1, ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. (ч. 14 ст. 2 Закону №2232-XII).

Статтею 24 Закону № 2232-ХІІ унормований початок, призупинення і закінчення проходження військової служби. Відповідно абзацу першого до частини третьої цієї статті закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Підстави та порядок звільнення з військової служби передбачені статтею 26 Закону №2232-ХІІ. У частині четвертій цієї статті наведені підстави звільнення з військової служби військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зокрема: під час дії особливого періоду (крім періоду дії воєнного стану) (пункт 1), під час воєнного стану (пункт 2).

Так, відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ (на який позивач послався у рапорті про звільнення) військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах: … 2) під час дії воєнного стану: … г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).

Відповідно до пункту 3 частини 12 статті 26 Закону №2232-ХІІ військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах: … 3) під час дії воєнного стану: … необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Із аналізу наведених правових норм слідує, що для звільнення позивача з військової служби можливе за наявності у його матері інвалідності 1 або 2 групи та необхідність здійснювати за нею постійний догляд за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи.

Із матеріалів справи судом встановлено наступні обставини:

1) Для підтвердження родинних зв'язків позивача з ОСОБА_7 він надав наступні документи:

- нотаріально засвідчена копія паспорту серії НОМЕР_3 ОСОБА_7 ;

- нотаріально засвідчена копія РНОКПП № НОМЕР_2 ОСОБА_7 ;

- нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , відповідно до якого, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та його батьками є ОСОБА_11 та ОСОБА_7 ;

- нотаріально засвідчена копія витягу з ДРАЦС № 00051356351 від 22.05.2025, відповідно до якого, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та його матір'ю є ОСОБА_7 ;

Із наведеного слідує, та не заперечується відповідачем, що позивач є сином ОСОБА_7 .

2) Для підтвердження, що ОСОБА_7 є особою з інвалідністю ІІ групи (безстроково) та потребує догляду:

- нотаріально засвідчена копія довідки до акта огляду МСЕК серії АД № 164947, про те, що ОСОБА_7 04.10.2011 безстроково встановлена 2 група інвалідності;

- нотаріально засвідчена копія пенсійного посвідчення ОСОБА_7 № НОМЕР_2 ;

Із наведеного слідує, та не заперечується відповідачем, що ОСОБА_7 є особою з інвалідністю 2 групи.

3) Для підтвердження необхідності здійснення за ОСОБА_7 постійного догляду позивач надав нотаріально засвідчену копію висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (за формою № 080-4/о) № 820 від 16.12.2024 щодо ОСОБА_7 , яким рекомендовано: «послуги паліативного догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи».

Відповідач стверджує, що вказаний висновок не може бути взятий до уваги, оскільки не містить інформації про необхідність ПОСТІЙНОГО стороннього догляду за ОСОБА_7 та його дія закінчується 16.12.2025.

Позивач у позові дану обставину не коментує та не спростовує.

Із приводу цього суд зауважує наступне.

Згідно Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 (далі Положення) (було чинне на момент встановлення ОСОБА_7 ІІ групи інвалідності), відповідно до пункту 1 Положення, це Положення визначає порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями (далі - комісії).

Пунктом 3 Положення, передбачено, що медико-соціальна експертиза проводиться з метою встановлення інвалідності хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.

Відповідно до пункту 8 Положення датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання у відсотках вважається день надходження до комісії документів, зазначених у пункті 3 цього Положення. Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюються до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Згідно пункту 26 Положення зазначено: особі, що визнана особою з інвалідністю, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється I, II чи III група інвалідності. I група інвалідності поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров'я особи з інвалідністю та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляді.

В пункті 27 Положення, зазначено, що підставою для встановлення II групи інвалідності є стійкі, вираженої важкості функціональні порушення в організмі, зумовлені захворюванням, травмою або вродженою вадою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності особи, при збереженій здатності до самообслуговування та не спричиняють потреби в постійному сторонньому нагляді, догляді або допомозі.

Суд зауважує, що ОСОБА_7 встановлена ІІ група інвалідності відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АД № 164947, без застереження про необхідність постійного догляду.

Зазначену довідку не визнано не дійсною, не оскаржено та не скасовано в судовому порядку.

Як слідує з матеріалів справи, а саме з висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі виданий 16.12.2024 №820, виданий ЛКК КНП «Медичний центр Борщагівської сільської ради» ОСОБА_7 рекомендовано: «послуги паліативного догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи».

Згідно Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09 квітня 2008 року №189 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 01 червня 2021 року №1066), при лікувально-профілактичних закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, утворюються ЛКК (пункт 1 розділу III).

Згідно пункту 3 розділу ІІІ цього Порядку до основних завдань ЛКК належить: 1) видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність особи, відповідно до вимог пункту 4 розділу IV цього Порядку; 2) здійснення направлення хворих на огляд та обстеження до МСЕК для встановлення інвалідності; 3) надання до МСЕК документів хворого, направленого на огляд та обстеження; 4) вжиття заходів щодо перевірки та усунення недоліків у суб'єкта господарювання, що були виявлені Фондом соціального страхування України за результатом перевірки обґрунтованості медичних висновків про тимчасову непрацездатність (у разі звернення керівника суб'єкта господарювання).

Відповідно до пункту 4 розділу ІV Порядку ЛКК видає такі документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність особи: 1) форму рішення для встановлення причинно-наслідкового зв'язку захворювання з умовами праці, відповідно до вимог, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві»; 2) висновки або рекомендації щодо догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі, коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - до досягнення дитиною 16-річного віку.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09 березня 2021 року №407 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я» затверджено Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації №080-2/о «Висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі». Згідно з пунктами 3, 4 цієї Інструкції такий висновок надається закладами охорони здоров'я усіх рівнів надання медичної допомоги; висновок заповнюється членами лікарської комісії на підставі форми первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року №110, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за №661/20974.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09 березня 2021 року №407 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я» затверджено Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації №080-4/о «Висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі». Згідно з пунктами 2, 3 цієї Інструкції такий висновок надається закладами охорони здоров'я усіх рівнів надання медичної допомоги; висновок заповнюється членами лікарської комісії на підставі заповненої лікарем загальної практики-сімейної медицини форми первинної облікової документації №025/о «Медична карта амбулаторного хворого №__», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року №110, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за №661/20974.

Разом з тим, повноваження ЛЛК визначені в наказі Міністерства охорони здоров'я України 31 липня 2013 року №667 «Про затвердження форми висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу та Інструкції про порядок його надання». Так, у затвердженій вказаним наказом Інструкції мова йде про те, що висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу видається лікарською консультативною комісією закладу охорони здоров'я за місцем проживання чи реєстрації особи з інвалідністю (пункт 1). Висновок ЛКК надається особі, що звернулася із заявою, згідно з формою бланка, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31 липня 2013 року № 667, за підписами членів ЛКК, завіреними печаткою закладу охорони здоров'я, у структурі якого перебуває ЛКК (пункт 8). Аналізуючи повноваження медико-соціальної експертної комісії, передбачені Положенням №1317, є підстави для висновку, що вона визначає потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі особам з інвалідністю, а також особам, яким визначена ступінь втрати професійної працездатності.

Стосовно осіб, які не відносяться до цих категорій, але які за станом здоров'я нездатні до самообслуговування і потребують постійно стороннього догляду, то на переконання суду, такі повноваження віднесені до ЛКК закладу охорони здоров'я, які мають право приймати, зокрема: 1) висновок або рекомендації щодо догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі, коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - до досягнення дитиною 16-річного віку; 2) висновок про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (за формою №080-4/о), з рекомендаціями щодо отримання відповідних послуг; 3) висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціального послуги з догляду на непрофесійній основі (за формою №080-2/о), з рекомендаціями щодо отримання відповідних послуг; 4) висновок щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу за формою бланка, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31 липня 2013 року № 667.

Зазначений правовий підхід відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 21 лютого 2024 року у справі №120/1909/23 за подібних обставин справи, суті спору і правового регулювання, де поняття «сторонній догляд» не є тотожним поняттю «постійний догляд», адже перше вказує на те, ким надається догляд, а друге - коли надається такий догляд. При цьому, «постійний догляд» - це безперервний догляд, який надається особі, що не здатна до самообслуговування, догляд, який надається без будь-якого часового обмеження - постійно.

Аналогічна правова позиція відображена в постановах Верховного Суду від 13 червня 2024 року у справі № 520/21316/23 та від 11 квітня 2024 року у справі № 420/16689/23.

4) Для підтвердження наявності чи відсутності інших членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення у ОСОБА_7 , які здійснюють або можуть здійснювати постійний догляд за нею:

- акт обстеження сімейного стану військовослужбовця від ІНФОРМАЦІЯ_4 (надісланий у військову частину НОМЕР_1 засобами СЕДО, вихідний № 15633 від 27.06.2025, вхідний № 3063кп/с від 27.06.2025), відповідно до якого ОСОБА_7 проживає у приватному пансіонаті для людей похилого віку за адресою: АДРЕСА_1 «…Встановити наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати постійний догляд за членом сім'ї військовослужбовця другого ступеня споріднення, згідно даних Державного реєстру актів цивільного стану, неможливо…»;

- документи, що підтверджують смерть ОСОБА_11 чоловіка ОСОБА_6 та батька військовослужбовця (нотаріально засвідчена копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 між ОСОБА_11 та ОСОБА_17 : нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 ОСОБА_11 , нотаріально засвідчена копія витягу з ДРАЦС № 00051359556 від 22.05.2025, який засвідчує факт реєстрації смерті ОСОБА_11 );

- документи, що підтверджують наявність у ОСОБА_7 онучок дочок військовослужбовця: ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 (копія актового запису про народження № 707); ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_6 (копія актового запису про народження №148);

- документи, що підтверджують смерть ОСОБА_13 - сина ОСОБА_7 (нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 ОСОБА_13 , нотаріально засвідчена копія витягу з ДРАЦС № 00051356195 від 22.05.2025, який засвідчує народження ОСОБА_13 , нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_8 ОСОБА_13 , нотаріально засвідчена копія витягу з ДРАЦС № 00051359853 від 22.05.2025, який засвідчує факт реєстрації смерті ОСОБА_13 );

- документи, що підтверджують смерть ОСОБА_14 - дочки ОСОБА_7 (нотаріально засвідчена копія витягу з ДРАЦС № 00051356095 від 22.05.2025, який засвідчує народження ОСОБА_14 , нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_9 про смерть ОСОБА_14 , нотаріально засвідчена копія витягу з ДРАЦС № 00051359745 від 22.05.2025, який засвідчує факт реєстрації смерті ОСОБА_14 ).

Відповідач стверджував, що у ОСОБА_7 є повнолітня онука ОСОБА_9 , відтак відсутні підстави стверджувати про те, що відсутні інші члени сім'ї , які можуть здійснювати догляд.

Із цього приводу суд зазначає, що зі змісту правової норми підпункту «г» пункту 2 частини 4 ст. 26 Закону №2232-ХІІ слідує, що для звільнення з військової служби у випадку необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, достатньою є наявність однієї з таких умов:

- відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи;

- інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.

Таким чином «відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи» означає реальну відсутність таких осіб, які фактично могли б здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю, яка цього потребує. У випадку ж «юридичної наявності» інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи, які, при цьому, реально не можуть здійснювати постійний догляд за такою особою з об'єктивних причин (перебування у полоні, відбування покарання у місцях позбавлення волі, проходження військової служби, тощо), то така особа відсутня у розумінні приписів абзацу 13 пункту 3 частини дванадцятою статті 26 Закону № 2122-IX.

Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 27.02.2025 у справі №380/16966/24.

Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 12.06.2013 затверджено Перелік сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу.

Згідно з вищезгаданим переліком військовослужбовці, крім військовослужбовців строкової військової служби, та особи рядового і начальницького складу на їх прохання можуть бути звільнені з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу через такі сімейні обставини та інші поважні причини, зокрема, необхідність постійного стороннього догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії для осіб віком понад 18 років чи лікарсько-консультативної комісії для осіб до 18 років.

З матеріалів справи судом встановлено, що у позивача є мати ОСОБА_7 , яка є особою з інвалідністю ІІ групи. Позивач зазначає, що його мати потребує постійного стороннього догляду, та відсутні інші члени сім'ї, які можуть здійснювати.

Суд приходить до висновку, що за правовідносин, щодо яких виник спір, звільнення з військової служби через сімейні обставини можливе у зв'язку із необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови, якщо у такої особи відсутні інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення або ж, якщо такі особи є, то вони самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.

Додатком 19 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (пункт 12.11 розділу XII) затверджено Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби.

Зокрема, пунктом 5 вказаного Переліку передбачено, що при поданні до звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» подаються: копія аркуша бесіди; копія рапорту військовослужбовця; копія розрахунку вислуги років військової служби (при набутті права на пенсійне забезпечення за вислугою років), а також документи, що підтверджують наявність сімейних обставин або інших поважних причин, а саме, згідно з підпунктом 26 (у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи):

документи, які підтверджують відповідні родинні зв'язки з цією особою (особами);

один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт перевірки сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи за формою згідно з наказом МОЗ від 10 грудня 2024 року № 2067, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою згідно з наказом Мінсоцполітики від 21 вересня 2015 року № 946;

висновок медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи за формою згідно з наказом МОЗ від 10 грудня 2024 року № 2067, про потребу в постійному догляді;

Отже, для звільнення з військової служби за змістом спірних правовідносин позивачеві потрібно довести необхідність здійснювати постійний догляд за матір'ю, а також відсутність у неї інших родичів першого чи другого ступеня спорідненості, а у разі їх наявності - наявність у них потреби в постійному догляді за висновком МСЕК або ЛКК.

Суд звертає увагу, що Додатком 19 до Інструкції №170 визначено перелік документів, які можуть підтвердити факт відсутності інших родичів, які можуть здійснювати догляд за батьком позивача, зокрема, акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд.

Із матеріалів справи судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач має повнолітню доньку ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 (копія актового запису про народження № 707), яка є онукою ОСОБА_7 та її членом сім'ї другого ступеня споріднення.

Разом із тим ні у рапорті, ні у позовній заяві позивач не зазначає про неможливість онуки ОСОБА_9 здійснювати догляд за своєю бабусею ОСОБА_7 також матеріали справи не містять таких доказів.

За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 2 КАС України.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМорська Галина Михайлівна