про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
05 листопада 2025 року м. ДніпроСправа № 360/2127/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., перевіривши матеріали позовної заяви адвоката Середи Ігоря Євгенійовича в інтересах ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , номер реєстраційної картки платника податків НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання противоправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
03.11.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла сформована 01.11.2025 позовна заява адвоката Середи Ігоря Євгенійовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач), в якій просить:
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно за період проходження військової служби з лютого 1999 року по травень 2014 року включно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за не отримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби за цінами визначеними станом на 01 січня 2025 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач колишній військовослужбовець ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ), звільнений у запас Збройних Сил України наказом начальника загону від 08.10.2025 № 1038 - ОС та виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 14.10.2025 відповідно до наказу начальника загону від 13.10.2025 № 1057 - ОС за підпунктом «д» у зв'язку із звільненням із полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». На дату виключення зі списків частини його календарна вислуга складає 28 років, 02 місяці, 23 дні.
Перед звільненням у запас Збройних Сил України, а саме 10.10.2025, позивач звернувся офіційно з рапортом на ім'я начальника загону в якому зазначив, що в зв'язку зі звільненням в запас Збройних Сил України, а також враховуючи норму статті 293 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, норму статей 47, 116 Кодексу Законів про працю України, норму статей 3, 4, 14 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей», норму абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, норми Постанови КМУ від 16.03.2016 № 178 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям ЗСУ, НГУ, СБУ, СЗР, ДПСУ, ДССТ, ДССЗ, УДО грошової компенсації вартості за не отримане речове майно», норму пункту 4 Постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 (зі змінами) із врахуванням Постанови Верховного Суду від 02.08.2022 в справі № 440/6017/21, Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 в справі № 320/29450/24, просив здійснити з ним повний розрахунок по грошовому забезпеченню в день виключення зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
В зв'язку з вищевикладеним просив нарахувати та виплатити грошове забезпечення відповідно до вимог пункту 4 Постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року (зі змінами) враховуючи висновки Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду викладені у Постанові від 02.08.2022 в адміністративній справі 440/6017/21, висновки викладені в Постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 у справі № 320/29450/24.
При здійсненні розрахунку грошового забезпечення просив перерахувати розмір посадових окладів, окладів за військове звання, а також надбавок до грошового забезпечення, виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025.
Здійснити виплату компенсації за невикористані щорічні основні відпустки за 2022, 2023, 2024 роки.
Здійснити виплату компенсації за невикористану додаткову відпустку як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2025 рік включно у кількості по 14 (чотирнадцять) календарних днів на рік відповідно.
Здійснити виплату одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік військової служби.
Здійснити виплату матеріальної допомоги для оздоровлення за 2025 рік.
Здійснити перерахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення з встановленням базового місяця - січень 2008 року за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року.
Здійснити нарахування та виплатити фіксовану суму різниці індексації його грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року, з 01 січня 2024 року по день виключення зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з урахуванням абзацу 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078.
Здійснити виплату компенсації за не отримане речове майно за період проходження військової служби з лютого 1999 року по дату виключення зі списків особового складу частини.
Враховуючи вищевикладене, просив надати вказівку посадовим особам фінансово-економічного відділу про здійснення зі ним повного розрахунку по грошовому забезпеченню.
Про прийняте рішення просив, не пізніше дня виключення його зі списків особового складу частини, повідомити встановленим порядком, а також надати довідку-розрахунок та копії карток грошового забезпечення за 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки.
Відповідач, в день виключення зі списків особового складу частини, відповіді на рапорт не надав, відповідно до інформації, яка міститься в довідці-розрахунку про нарахування та виплату грошового забезпечення на дату виключення позивача зі списків особового складу частини - сума (розмір) компенсації за не отримане, під час проходження військової служби, речове майно, не встановлена та не нараховувалась.
Згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13 жовтня 2025 року № 1057 - ОС, компенсація за не отримане, під час проходження військової служби, не встановлена.
Разом з тим, 15.10.2025 на його картковий рахунок зараховано грошове забезпечення у розмірі 635832,17 грн, серед вищезазначеної суми відсутні кошти, які передбачені за компенсацію за не отримане речове майно.
31.10.2025 на картковий рахунок зараховано компенсацію за не отримане речове майно у розмірі - 104 819,72 грн.
В той же час, відповідно довідки від 23.10.2025 № 98 про вартість речового майна, що належить до видачі за період проходження військової служби майстер-сержанта ОСОБА_1 , можливо стверджувати, що компенсацію за не отримане речове майно розраховано за період з червня 2014 року по жовтень 2025 року, тобто не за весь період проходження військової служби, а саме період з лютого 1999 року (початок проходження військової служби, що підтверджується записом у військовому квитку) по травень 2014 року включно, відповідачем був залишений поза увагою.
Таким чином, вважає, що відповідачем, при нарахуванні сум компенсації за не отримане речове майно позивачу було безпідставно її не нараховано за період з лютого 1999 року по травень 2014 року включно.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому суд вважає за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Згідно з пунктом 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
За змістом пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище. До публічної служби належить також і державна служба, в тому числі проходження військової служби (стаття 2 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу).
Посада публічної служби, яку обіймав позивач та у зв'язку з проходженням служби на якій виник цей спір, не відноситься до категорії службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище у розумінні примітки до статті 51-3 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи положення статей 12, 262 КАС України, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до частини першої статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина 3 статті 80 КАС України).
Керуючись статтями 5, 9, 12, 77, 80, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у даній справі.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Запропонувати:
- позивачу подати до суду відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) відповідачу копії відповіді на відзив та доданих до неї документів;
- відповідачу подати до суду заперечення протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив та доданих до неї документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії заперечення та доданих до них документів.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 області протягом 15 днів з моменту отримання даної ухвали надати суду:
- інформацію щодо виплати компенсації за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно за період проходження військової служби з лютого 1999 року по травень 2014 року включно;
- довідку-розрахунок про належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно за період проходження військової служби з лютого 1999 року по травень 2014 року включно.
Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Смішливою Т.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44,47 КАС України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяТ.В. Смішлива