05 листопада 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1116/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по справі № 360/1116/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 06.10.2025 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 02 липня 2025 року по справі № 360/1116/25. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у строк до 06 листопада 2025 року включно подати суду звіт про фактичне виконання в повному обсязі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 360/1116/25.
На виконання вимог вищевказаної ухвали суду 27.10.2025 від представника відповідача надійшов звіт щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 360/1116/25.
Згідно поданого звіту, відповідачем зазначено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 360/1116/25 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/23816-суд від 07.05.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених раніше виплат.
Розмір пенсії з 01.11.2025 склав 38225,76 грн, різниця в пенсії за період 01.02.2023 - 31.10.2025 становить 385460,50 грн та буде виплачуватись згідно Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.
Отже, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №360/1116/25, Головним управлінням виконано у добровільному порядку після врегулювання питань, пов'язаних з реалізацією Постанови №821.
На підставі вищенаведеного, відповідач просить прийняти звіт поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Від позивача заперечення на звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, не надходили.
Розглянувши звіт ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №360/1116/25, перевіривши матеріали електронної справи, суд дійшов такого.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 360/1116/25, яке набрало законної сили 02 серпня 2025 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/23816-суд від 07.05.2025;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/23816-суд від 07.05.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених раніше виплат.
07 серпня 2025 року позивач звернулась до відповідача через особистий електронний кабінет Пенсійного фонду до ГУ ПФУ в Закарпатській області з проханням здійснити перерахунок її пенсії по втраті годувальника, починаючи з 01.02.2023.
Листом від 04 вересня 2025 року №3811-3849/К-02/8-0700/25 ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомлено позивача, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 по справі №360/1116/25, яке набрало чинності 02.08.2025, обліковане в електронній пенсійній справі. Виплата перерахованих пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, здійснюватиметься відповідно до Порядку. Різниця в пенсії, з урахуванням виплачених сум, буде визначена після доопрацювання інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Після розробки програмного забезпечення рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/1116/25 буде виконано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
12 вересня 2025 року позивачу видано виконавчий лист про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/23816-суд від 07.05.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених раніше виплат.
Згідно з протоколом перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області з 01.11.2025 здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/23816-суд від 07.05.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
Разом з тим, доплата до пенсії за період з 01 лютого 2023 року по 31 жовтня 2025 року в сумі 385460,50 грн, позивачу нарахована, проте не виплачена, з посиланням на те, що вказана різниця буде виплачуватись згідно Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Тобто, відповідач не виконав рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 360/1116/25 у цій частині.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин другої, третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Згідно із частиною першою статті 383-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Абзацом першим частини першої статті 383-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу (частина одинадцята статті 382-3 КАС України).
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Конституційний Суд України, розглядаючи справу, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п.43).
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Суд враховує, що 17.07.2025 набрав чинності Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 "Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень".
При цьому, згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 Пенсійному фонду України доручено не пізніше ніж до 1 вересня 2025 р. забезпечити доопрацювання інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.
Таким чином, з 17.07.2025 в Україні запроваджено новий порядок виконання судових рішень про призначення (перерахунок) пенсій шляхом ведення обліку нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за джерелами їх фінансування, фактична реалізація якого розпочнеться після доопрацювання Пенсійним фондом України інформаційних систем для ведення такого обліку (до 01.09.2025 - згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821).
Однак, станом на дату постановлення цієї ухвали Пенсійний фонд України не виконав покладених на нього Постановою № 821 обов'язків у встановлений строк.
При цьому судове рішення в порядку та у спосіб, які встановлені таким рішенням, залишається не виконаним відповідачем в повному обсязі з підстав, які відповідач пояснює саме технічними причинами, зумовленими недоопрацюванням Пенсійним фондом України інформаційних систем для ведення обліку нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за джерелами їх фінансування.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень судом встановлено, що судове рішення від 02.07.2025 у справі №360/1116/25 виконано в частині здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/23816-суд від 07.05.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Проте, не виконано в частині виплати різниці за період з 01 лютого 2023 року по 31 жовтня 2025 року в сумі 385460,50 грн.
Судом установлено, що звіт ГУ ПФУ в Закарпатській області відповідає вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Враховуючи вказані у звіті обставини, суд, керуючись положеннями частини одинадцятої статті 382-3 КАС України вважає за необхідне прийняти звіт ГУ ПФУ в Закарпатській області про виконання рішення суду від від 02.07.2025 у справі №360/1116/25, а також встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №360/1116/25 в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості у сумі 385460,50 грн за період з 01 лютого 2023 року по 31 жовтня 2025 року на три місяці з дня отримання цієї ухвали.
Керуючись статтями 256, 294, 295, 297, 382 КАС України, суд,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №360/1116/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області новий строк на подання звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №360/1116/25 на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.Є. Петросян