05 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4817/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду та заяву про накладення штрафу за невиконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звертався до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнення (а.с.20), просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2022 року ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 №30-224/30 про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 №30-224/30 про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.02.2022 року з врахуванням рішень Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 №340/1982/21 та від 18.01.2024 №340/10085/23.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01 лютого 2022 року ОСОБА_1 на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 року за №30-224/30. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01 лютого 2022 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 року за №30-224/30 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком. (а.с.79-84).
Рішення суду 11.09.2025 набрало законної сили та 19.09.2025 позивачу видано виконавчий лист. (а.с.91)
До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій просить зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області надати звіт про виконання рішення суду від 11.08.2025 по справі №340/4817/25. Заява мотивована тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не виконується судове рішення. (а.с.92-94)
Ухвалою суду від 29.09.2025 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі №340/4817/25 у строк - один місяць з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення судового контролю.
До Кіровоградського окружного адміністративного суду 27.10.2025 надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (а.с.101-103), в якому зазначено, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 (з урахуванням ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.08.2025) по справі № 340/4817/25, яке набрало законної сили 11.09.2025 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 № 30-224/30 з 01.02.2022. Пенсія ОСОБА_1 перерахована з 01.02.2022 в розмірі 79 % від сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, з урахуванням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 № 340/1982/21 та від 18.01.2024 № 340/10085/23, як зазначено в описовій частині рішення. Загальна сума доплати нарахована на виконання судового рішення з 01.02.2022 по 31.10.2025 становить 296687,15 грн та буде виплачена при надходженні відповідного фінансування з Державного бюджету України. Додатково повідомив, що розмір пенсії на виконання вищезазначеного рішення суду визначається без обмеження його максимального розміру (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги) станом на 01.02.2022 - 43891,41 грн. Зауважував, що з 01.01.2025 пенсія гр. ОСОБА_1 виплачується в розмірі 30263,38 грн. з урахуванням статті 46 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» із застосуванням коефіцієнтів. Стосовно виплати заборгованості за рішенням суду повідомив, що відповідно до ст. 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Крім того, прикінцевими та перехідними положеннями Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено, що для виконання рішень суду бюджетні асигнування повинні бути передбачені в Державному бюджеті України на відповідний рік. Згідно частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можливо здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України встановлено, що взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Наголошував, що органами Пенсійного фонду ведеться реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. При цьому, всі судові рішення вносяться до реєстру за датою набрання законної сили та виконуються в частині виплати в межах фінансування на відповідний бюджетний рік. В Реєстрі обліковано рішення суду по справі № 340/4817/25 за реєстраційним номером № 821-15078. Отже, вважає, що Головне управління вчинило всі необхідні дії по виконанню рішення суду, обрахували суму та забезпечили облік суми боргу, тобто в межах покладених судовим рішенням зобов'язань та наданих нормами чинного законодавства України повноважень, вжито всіх можливих дій, спрямованих на виконання судового рішення по справі. Крім того, зауважував що застосування штрафу у порядку п.3 ст.382-3 КАС України у період дії воєнного стану в Україні не сприятиме досягненню завдань судового контролю та може мати деструктивні наслідки. Враховуючи наведене просить прийняти звіт.
Відповідно до ч.1 ст.382-2 суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.10.2025 призначено до розгляду в порядку письмового провадження питання щодо розгляду звіту (а.с.126).
Також до суду надійшла заява ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання рішення суду (а.с.123-124), в якій просить:
- відхилити звіт від 27.10.2025 року, поданий ГУ ПФУ в Кіровоградській області до Кіровоградського окружного адміністративного суду, про виконання судового рішення у справі 340/4817/25;
- встановити новий строк для виконання рішення суду у повному обсязі та подачі звіту до суду про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі №340/4817/25 в частині перерахунку пенсії з 01.02.2022 року ОСОБА_1 з врахуванням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/1982/21, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01 лютого 2022 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 року за №30-224/30 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком;
- накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, відповідального за виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 року по справі №340/4817/25 штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В обґрунтування заяви вказував, що відповідач у звіті від 27.10.2025 надав суду неправдиву інформацію, а саме, відповідно до даних наведених у його особистому кабінеті на ВЕБ порталі ПФУ у розділі “моя пенсія» станом на 27.10.2025 основний розмір пенсії з урахуванням індексації складає 48391,41грн, а не 43891,41 грн. Також зазначав, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 у справі №340/1285/25, яке набрало законної сили 09.10.2025 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат. Відповідач листом від 23.10.2025 1100-0308-8/59196 (копія листа додається) повідомив позивача про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/1285/25 та нарахуванні і виплаті пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів. Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 року у справі №340/4817/25 набрало законної сили 11.09.2025 року. Відтак, вважає, що з 01 вересня 2025 року виплата пенсії позивачу повинна здійснюватися у новому, вже перерахованому розмірі, тобто 48391,41грн, а заборгованість з 01.02.2022 по 30.08.2025 виплачуватись у відповідності до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Вважає, що ГУ ПФУ в Кіровоградській області ігнорує та не виконує в повному обсязі рішення суду по справі №340/4817/25, а всупереч рішенню незаконно зменшує розмір пенсії. Зменшення розміру пенсії суперечить положенням ст. 46 Конституції України щодо недопущення обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. Таким чином, станом на момент подання даної заяви відповідач не виконав в повному обсязі рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 року по справі №340/4817/25, а поданий звіт використав для уникнення відповідальності за не виконання судового рішення.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.10.2025 призначено до розгляду в порядку письмового провадження заяву щодо накладення штрафу за невиконання судового рішення. (а.с.127).
Статтею 382-3 передбачені рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.
Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу.
З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.
Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.
Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
Механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду. Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 р. №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що “правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2011 р. №17-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист (абзац восьмий підпункту 6.3 пункту 6).
Таким чином, розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.
Як встановлено судом, за результатом розгляду звіту, поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, відповідачем на виконання рішення суду у справі №340/4817/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2022 року в розмірі 79 % від сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, з урахуванням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 № 340/1982/21 та від 18.01.2024 №340/10085/23. Розмір пенсії на виконання судового рішення визначається без обмеження його максимального розміру станом на 01.02.2022 у сумі 43891,41 грн. (55558,75 х 75%). (а.с.111зв.) Загальна сума доплати нарахована на виконання судового рішення з 01.02.2022 по 31.10.2025 становить 296687,15 грн та буде виплачена при надходженні відповідного фінансування з Державного бюджету України. (а.с.111)
Отже, суд вважає, що судове рішення від 11.08.2025 в частині здійснення перерахунку пенсії виконано.
Разом з тим, рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №340/4817/25 в частині виплати нарахованої на виконання рішення суду суми 296687,15 грн. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не виконано з підстав відсутності бюджетного фінансування.
Суд враховує, що керівником пенсійного органу наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, та заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, тому підстави для накладення на останнього штрафу відсутні. До того ж, суд вважає, що застосування штрафу у період дії воєнного стану в Україні не сприятиме досягненню завдань судового контролю та може мати деструктивні наслідки.
Щодо посилання ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 у справі №340/1285/25, то суд зазначає, що останнє набрало законної сили 09.10.2025, тоді як у даній справі №340/4817/25 рішення набрало законної сили 11.09.2025. До того ж у рішення по справі №340/1285/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат. У справі №340/4817/25 зобов'язано здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2022 року та судом не могло бути враховано судове рішення у справі №340/1285/25, яке стосується іншого періоду предмету спору та іншого періоду перерахунку пенсії.
Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, однак враховуючи, що рішення суду в частині виплати нарахованої суми на виконання рішення суду у розмірі 296687,15 грн. залишається не виконаним, суд встановлює Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №340/4817/25 - три місяці з дня постановлення даної ухвали.
Керуючись ст.ст.245, 248, 256, 293-297, 3822 - 3823 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання рішення суду - відмовити.
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі №340/4817/25, поданий до суду 27.10.2025 року.
Встановити новий строк для подачі звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі №340/4817/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох місяців з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, передбачений ст.295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА