04 листопада 2025 року справа № 340/7180/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,
Позивачка звернулася до суду зі заявою до Управління про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку пенсії.
Водночас просила суд зобов'язати відповідача перерахувати пенсію з урахуванням індексації за 2023-2025 роки з 20 квітня 2025 року і виплатити заборгованість.
Пояснила, що пенсію не індексували, а щороку взамін неї виплачували мізерні доплати.
Зазначила, що пенсію не індексували, так як не збільшували показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховували для обчислення пенсії вперше.
Управління заперечило щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.31-38).
Зазначило, що, індексуючи пенсію, керувалось приписами нормативно-правового акту Уряду України.
У 2023-2024 роках під час індексації пенсії не збільшився показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порівнянні з таким же показником, котрий врахували при призначенні пенсії вперше.
Індексація пенсії не збільшила її суми, тому призначили щомісячну доплату.
У 2025 році провели індексацію пенсії.
23 жовтня 2025 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.27-28).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, з 18 травня 2022 року позивачка отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) (а.с.31-38).
При обчисленні пенсії врахували показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки (а.с.31-38).
Такий показник становив 10846,37 грн.
Індексацію пенсії проводили з 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 року і 01 березня 2025 року.
Відповідач вважає, що коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, були такими: 1,197; 1,0796; 1,046 (а.с.31-38).
За розрахунками Управління у 2023 році індексація не збільшила суми пенсії, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, склав 7405,03 (6186,32 х 1,197) грн (не перевищив такий показник, який враховували при призначенні пенсії, у 10846,37 грн) (а.с.31-38).
Тому у 2023 році призначили щомісячну доплату у сумі 100 грн (а.с.31-38).
За розрахунками Управління у 2024 році індексація не збільшила суми пенсії, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, склав 7994,47 (7405,03 х 1,0796) грн (не перевищив такий показник, який враховували при призначенні пенсії, у 10846,37 грн) (а.с.31-38).
Тому у 2024 році призначили щомісячну доплату у сумі 100 грн (а.с.31-38).
З 01 березня 2025 року пенсію проіндексовано, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, склав 11345,30 (10846,37 х 1,046) грн (перевищив такий показник, який враховували при призначенні пенсії, у 10846,37 грн) (а.с.31-38).
Позов подано до суду 21 жовтня 2025 року (а.с.25).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами абзацу 1 частини 2 статті 42 Закону встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 01 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Приписами частини 1 статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон 2) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Отже, мета індексації - збільшення грошових доходів населення.
Тому індексація пенсії має збільшити її суму.
Такої мети досягають, якщо збільшують якийсь складовий, що врахували при призначенні пенсії.
Проаналізувавши у сукупності згадані приписи Закону і Закону 2, суд зробив висновок, що при індексації пенсії повинні збільшити показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення пенсії вперше.
Такий висновок узгоджується зі сутнісним змістом приписів абзацу 2 частини 2 статті 42 Закону.
Цією нормою права встановлено, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Приписами пункту 1 постанови Уряду України від 24 лютого 2023 року №168 (далі - Постанова) встановлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Отже, в Управління виник обов'язок з 01 березня 2023 року індексувати пенсію шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення її пенсії вперше.
Ним є 10846,37 (показник за 2019-2021 роки).
Управління таких дій не вчинило, чим допустило протиправну бездіяльність.
Відповідач у березні 2023 році збільшив показник у 6186,32 грн.
Управління керувалось приписами постанови Уряду України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).
Приписами абзаців 1 і 2 пункту 5 Порядку передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Індексуючи у 2019 році пенсії осіб, які вийшли на відпочинок у 2018 році, Уряд України зобов'язав врахувати збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, а не за 2015-2017 роки (показник, котрий врахували при обчисленні пенсії цим особам вперше).
Приписи абзацу 1 пункту 5 Порядку суперечать сукупності приписів абзаців 1-2 частини 2 статті 42 Закону і частини 1 статті 1 Закону 2.
Приписи абзацу 2 пункту 5 Порядку похідні від приписів абзацу 1 пункту 5 Порядку.
Приписами частини 3 статті 7 КАС України встановлено, що у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Тому суд не застосовує до спірних правовідносин приписи абзаців 1-2 пункту 5 Порядку, якими керувався відповідач.
Отже, станом на 01 лютого 2024 року збільшений (проіндексований) показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення пенсії позивача становив 12983,10 (10846,37 х 1,197) грн.
Приписами пункту 1 постанови Уряду України від 23 лютого 2024 року №185 (далі - Постанова 2) встановлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Отже, в Управління виник обов'язок з 01 березня 2024 року індексувати пенсію шляхом збільшення проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення її пенсії вперше.
Ним є 12983,10 грн.
Управління таких дій не вчинило, чим допустило протиправну бездіяльність.
Відповідач у березні 2024 році збільшив показник у 7405,03 грн.
Приписами пунктів 1-2 постанови Уряду України від 25 лютого 2025 року №209 (далі - Постанова 3) встановлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Установити, що з 01 березня 2025 року з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 р. включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення: для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046.
Позивачці пенсію призначили у 2022 році.
Постає запитання: який коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховували при обчислення пенсії, треба застосувати відносно позивачки у 2025 році (1,115 чи 1,046)?; який коефіцієнт збільшення застосувати відносно показника у 14016,56 (12983,10 х 1,0796)?
Так, поява двох коефіцієнтів стосовно пенсіонерів, котрим пенсію призначили у 2022 році, обумовлена застосуванням Пенсійним фондом України приписів абзаців 1-2 пункту 5 Порядку.
Суд вже зробив висновок, що ці норми права не можуть бути застосовані (суперечать сукупності приписів абзаців 1-2 частини 2 статті 42 Закону і частини 1 статті 1 Закону 2).
Тому пенсію належало перерахувати на підставі припису пункту 1 Постанови 3 (без врахування приписів абзаців 1-2 пункту 5 Порядку), що призведе до її збільшення, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховували при обчислення пенсії, стане 15628,46 (14016,56 х 1,115) грн (більший від 10846,37 грн (показник за 2019-2021 роки)).
Таке збільшення виключає застосування приписів пункту 2 Постанови 3.
Отже, Управління допустило і помилку під час індексації пенсії у 2025 році.
Помилка стосувалася як величини коефіцієнта збільшення, так і показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховували при обчислення пенсії, котрий збільшували.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про задоволення позову.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 968,96 грн (а.с.24).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити позов.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області стосовно індексації пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 20 квітня 2025 року перерахувати пенсію ОСОБА_1 і виплатити додаткові кошти, проіндексувавши її з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у 10846,37 грн, що врахували при призначенні пенсії, на 1,197, 1,0796 і 1,115.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 968,96 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ