про залучення третіх осіб
04 листопада 2025 року 320/37407/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залучення третіх осіб у справі за адміністративним позовом Козелецької окружної прокуратури до Кабінету Міністрів України, третя особа: Управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної державної адміністрації, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Козелецька окружна прокуратура з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неоформлення права державної власності (речового права на майно) на пам'ятку архітектури національного значення «Юр'єва божниця» (охоронний № 250109), що знаходиться по вул. Свободи, 47, м. Остер, Чернігівського району Чернігівської області;
- зобов'язати Кабінет Міністрів України вжити заходів щодо оформлення права державної власності (речового права на майно) на пам'ятку архітектури національного значення «Юр'єва божниця» (охоронний № 250109), що знаходиться по вул. Свободи, 47, м. Остер, Чернігівського району, Чернігівської області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.08.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
До Київського окружного адміністративного суду надійшли клопотання представника відповідача про залучення Міністерства культури та стратегічних комунікацій України та Чернігівської обласної державної адміністрації до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
На підставі ст. 194, ст. 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд клопотання у порядку письмового провадження.
На обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає про бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо належного оформлення права власності за державою в особі Уряду України пам'ятки архітектури національного значення «Юр'єва божниця».
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» визначено, що міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.
Згідно зі ч. 1 статті 21 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.
Таким чином, законодавством встановлено, що відповідальність за стан справ у певній сфері покладено на відповідне міністерство. До повноважень Уряду належить, зокрема, забезпечення реалізації державної політики у відповідній сфері, однак саме міністерство безпосередньо реалізує державну політику у певній сфері.
Положенням про Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2019 № 885 (далі - Положення № 855) визначено, що МКСК є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури, державної мовної політики, популяризації України у світі, державного іномовлення, інформаційного суверенітету України (у частині повноважень з управління цілісними майновими комплексами державного підприємства “Мультимедійна платформа іномовлення України» та Українського національного інформаційного агентства “Укрінформ») та інформаційної безпеки, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах відновлення та збереження національної пам'яті, мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, кінематографії (абзаці другий пункту 1 Положення № 855).
Підпунктом 2 Положення № 855 визначено, що основним завданням МКСК є, зокрема, забезпечення формування та реалізації державної політики у сферах відновлення та збереження національної пам'яті, кінематографії, у сфері мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей.
Крім того, відповідно до пункту 91 Положення № 855 МКСК подає Кабінетові Міністрів пропозиції щодо внесення пам'яток національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, а згідно з підпунктом 98 погоджує охоронні договори на такі пам'ятки.
Суд зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.10.2025 № 1396 "Про перейменування Міністерства культури та стратегічних комунікацій України" Міністерство культури та стратегічних комунікацій України перейменовано на Міністерство культури України.
Отже, Міністерство культури України є органом, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, а тому рішення у справі № 320/37407/25 може безпосередньо вплинути на його права та обов'язки. Відтак, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого клопотання в цій частині.
Частиною першою статті 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» встановлено, що суб'єктом управління об'єктами державної власності є Кабінет Міністрів України.
Згідно з частиною 1 статті 5 зазначеного Закону встановлено, що Кабінет Міністрів України є суб'єктом управління, що визначає об'єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом.
Відповідно до абзацу четвертого п. 1 ч. 1 статті 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що КМУ здійснює відповідно до закону управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами, делегує в установленому законом порядку окремі повноваження щодо управління зазначеними об'єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб'єктам господарювання; подає Верховній Раді України пропозиції стосовно визначення переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.
Пунктом 4 статті 16 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» зазначено, що місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за охороною пам'яток історії та культури, збереженням житлового фонду.
Місцева державна адміністрація організовує охорону, реставрацію та використання пам'яток архітектури і містобудування, палацово-паркових, паркових та історико-культурних ландшафтів (п. 4 ст. 20 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).
«Юр'єва божниця» як пам'ятка архітектури національного значення перебуває на балансі Управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної державної адміністрації відповідно до розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 22.04.1997 № 231.
Протоколом № 37 засідання Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності від 04.10.2018 прийнято окреме рішення, що суб'єктам управління об'єктами державної власності під час проведення суб'єктами господарювання державного сектору економіки щорічної інвентаризації активів та зобов'язань проаналізувати оформлення документів, що підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна та земельні ділянки, на яких вони розташовані, та про результати поінформувати Фонд державного майна.
Чернігівська обласна державна адміністрація листом від 16.04.2019 № 4711/1/1-19 про реєстрацію права власності на нерухоме майно повідомила КМУ, що з метою завершення відповідної роботи обласна державна адміністрація зобов'язала структурні підрозділи облдержадміністрації та районні державні адміністрації визначитися із джерелами і обсягами фінансування для проведення державної реєстрації права власності на об'єкти державного майна, що перебувають на балансах підпорядкованих установ, та в найкоротші терміни провести в установленому законодавством порядку державну реєстрацію права власності на об'єкти державного майна.
Оскільки рішення у даній адміністративній справі може вплинути на права, інтереси та обов'язки Чернігівської обласної державної адміністрації, суд вважає за необхідне залучити її до участі у справі в якості третьої особи.
Розглядаючи зазначені клопотання, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Викладене в сукупності свідчить про необхідність залучення Міністерства культури України та Чернігівської обласної державної адміністрації до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Керуючись статтями 49, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Клопотання представника відповідача про залучення Міністерства культури та стратегічних комунікацій України та Чернігівської обласної державної адміністрації до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, задовольнити.
Залучити Міністерство культури України (код ЄДРПОУ 43220275, адреса: 01601, м. Київ, вул. Івана Франка, 19) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
Залучити Чернігівську обласну державну адміністрацію (код ЄДРПОУ 00022674, адреса: 14000, м. Чернігів, вул. Шевченка, 7) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
Запропонувати третім особам подати до суду пояснення щодо позову та відзиву протягом десяти днів з дня отримання позову та відзиву відповідно.
Продовжити строк проведення підготовчого провадження в адміністративній справі № 320/37407/25.
Відкласти підготовче засідання в адміністративній справі на 17.11.2025 об 11 год. 00 хв.
Судове засідання відбуватиметься у приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).
Викликати для участі у судовому засіданні учасників справи (їх представників).
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Лапій С.М.