Рішення від 04.11.2025 по справі 280/7554/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

04 листопада 2025 року о/об 12 год. 30 хв.Справа № 280/7554/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул.Зодчих(пн), буд.22, "Поділля" район, м.Вінниця, Вінницька область, 21105; код ЄДРПОУ 13322403),

про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Запорізькій області), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (надалі - відповідач-2, ГУ ПФУ у Вінницькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області від 07.03.2025 за №083250008157 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 , починаючи з 28.02.2025, пенсію за віком відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі зменшенням пенсійного віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зарахувавши до страхового стажу періоди роботи в колгоспі з 1979 по 1998 роки з урахуванням вже нарахованого страхового стаж.

У позовній заяві зазначено наступне: «… Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 19.02.2025 року набув право на призначення пенсії за віком відповідно до У «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 06.01.2025 року Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії а віком. До заяви мною було надано весь необхідний пакет документів для призначення пенсії. За принципом екстериторіальності дану заву передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України Вінницькій області (Відповідач 1) №083250008157 від 07.03.2025 року мені було відмовлено у призначенні пенсії за віком з посиланням на те, що до страхового стажу не зараховано період роботи в колгоспі Зокрема Відповідач 1 повідомив, що відповідно до даних персоніфікованого обліку та наданих документів періоди яких було враховано до страхового стажу, страховий стаж Позивача складає 10 років 10 місяці 20 днів, а для призначення пенсії за віком відповідно до ч.2 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років мають особи за наявності страхового стажу ,з 1 січня 2025 по 31 грудня 2025 року -не менше 22 років. З діями Відповідача щодо відмови в призначенні пенсії за віком Позивач не згоден, вважає відмову протиправною та такою, що порушує його гарантоване Конституцією та Законами України право на отримання пенсії з огляду на наступне. … Як зазначалося вище, період роботи Позивача у Колгоспі з 1979 року по 1998 року підтверджується як записами у трудовій книжці колгоспника № НОМЕР_2 , де на ст. 2-7 вказано інформацію про встановлений мінімум та відпрацьовані вихододні, однак протиправно не зараховано Відповідачем до стражу роботи Позивача. Звертаю увагу суду на те, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки з вини адміністрації підприємства та не повинен контролювати роботодавця з цього питання. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці. Тому, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком. … У трудовій книжці колгоспника та архівних довідках відсутні відомості про невиконання Позивачем під час роботи в Колгоспі встановленого мінімуму трудової участі, в тому числі без поважних причин. При цьому, Відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання додаткових відомостей або додаткових документів, на підставі яких можна було б переконатися у підтвердженні стажу Позивача. Разом з тим, наявність не точностей або виправлень у трудовій книжці може мати негативні наслідки лише для особи, відповідальної за заповнення та зберігання зазначеного документу. Зазначені обставини є такими, що працівник не може їх самостійно усунути, виправити, вплинути на їх зміст чи в інший спосіб підтвердити період навчання, а отже, не можуть впливати на реалізацію права Позивача на перерахунок пенсії. З урахуванням викладеного, вважаю дії Відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії Позивачу протиправними. Щодо строку, з якого має бути перерахована пенсія, пояснюю: пенсію за віком Позивачу призначено з 28.02.2025 року, отже, перерахунок пенсії має бути проведений з дати призначення пенсії, а саме: з 28.02.2025 року. Про порушення своїх прав Позивач дізнався 07.03.2025 року, після того як отримав рішення від відповідача від 07.03.2025 року про відмову у призначенні пенсії. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Органи Пенсійного фонду України з 01.04.2021 застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій бекофісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де прийнято заяву та де проживає пенсіонер. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 07.03.2025 № 083250008157 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в зв»язку з відсутністю необхідного страхового стажу 22 років. … Згідно наданих до заяви документів про стаж, страховий стаж складає 10 років 10 місяців 20 днів. До страхового стажу не зараховано періоди роботи в колгоспі згідно трудової книжки колгоспника № НОМЕР_2 від 24.01.1980 з 1979 по 1998. Кожен відпрацьований рік має бути завірений печаткою організації та зазначені підстави для зарахування, що передбачено ст..56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зокрема, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі членства в колгоспах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При цьому, при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. У випадку відсутності рішення правління колгоспу або загальних зборів колгоспників, або правонаступника про зарахування певного року до стажу роботи, оскільки особа не відпрацювала встановленого мінімуму трудоднів з поважної причини (в тому числі в зв'язку з народженням дитини), обчислення страхового стажу слід проводити за фактичною тривалістю відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення». В вищезазначеній трудовій книжці позивача відсутня інформація про реорганізацію колгоспу. Отже, у позивача відсутній необхідний страховий стаж на дату звернення. Відсутність підтвердження вказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування стажу та призначення пенсії. Щодо обраного способу захисту права позивача. Відповідно до статті 58 Закону 1058 Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення (перерахунку) пенсії. Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам. … З огляду на те, що обчислення страхового стажу є повноваженнями органів Пенсійного фонду, які реалізовуються виключно в процесі прийняття рішення про призначення пенсії, та з урахуванням того, що звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах, то задоволення позовної вимоги про зобов'язанння Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 , починаючи з 28.02.2025 пенсію за віком відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі зменшенням пенсійного віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » та зарахувавши до страхового стажу періоди роботи в колгоспі з 1979 по 1998 роки з урахуванням вже нарахованого страхового стажу є безпідставним та необгрунтованим. Оскільки позивач станом на дату звернення з питання призначення пенсії в порядку, визначеному Законом 1058 не мав підтвердженого необхідними документами у встановленому порядку стажу, то відповідач не мав підстав для зарахування до стажу та призначення пенсії. З урахуванням викладеного, вважаємо, що оскільки органом Пенсійного фонду не допущені порушення при здійсненні владних повноважень щодо позивача, то підстави для задоволення позовних вимог відсутні. …».

Відповідач-1 проти позовної заяви заперечував.

Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28.02.2025 звернувся до територіального відділу Пенсійного фонду України з заявою та документами щодо призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі-Закон 1058). Згідно принципу екстериторіальності засобами програмного забезпечення заяву Позивача та надані нею документи розподілено на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для опрацювання. За результатами розгляду даного звернення було винесено Рішення від 07.03.2025 року № 083250008157 про відмову у призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю страхового стажу необхідної тривалості згідно поданих позивачем документів. … З огляду на вищевикладене, за результатами розгляду документів, до страхового стажу Позивача не зараховано: - періоди роботи в колгоспі згідно наданої книжки колгоспника №425 від 24.01.1980 року з 1979 по 1998 роки, оскільки кожен відпрацьований рік має бути завірений печаткою організації та зазначені підстави для зарахування, що передбачено ст. 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення» зокрема, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі членства в колгоспах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При цьому, при обчисленні стажу роботу в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. В разі відсутності рішення правління колгоспу або загальних зборів колгоспників, або правонаступника про зарахування певного року до стажу роботи, оскільки особа не відпрацювала встановленого мінімуму трудоднів з поважної причини (в тому числі в зв'язку з народженням дитини), обчислення страхового стажу слід проводити за фактичною тривалістю відповідно до ст. 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення», також в вищезазначеній трудовій книжці відсутня інформація щодо реорганізації колгоспу. Страховий стаж Позивача становить 10 років 10 місяців 20 днів. Щодо позовної вимоги «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 , починаючи з 28.02.2025 року, пенсію за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі зменшенням пенсійного віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» необхідно зазначити, що Позивачем не надавались документи що підтверджують пільговий характер роботи передбачений статтею 114 Закону 1058. Таким чином, Головними управліннями прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову Позивачу у призначенні пенсії за віком. Головне управління області діяло в межах повноважень визначених чинним законодавством, а тому відсутні правові підстави вважати, що вчинено будь-які протиправні дії відносно Позивачки. З огляду на зазначене наголошуємо, що позовні вимоги позивача не ґрунтуються на вимогах норм чинного законодавства України, і, як наслідок - не підлягають задоволенню. … Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Таким чином, суд не може вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції Пенсійного фонду України (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження останнього та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. …».

Відповідач-2 проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 01.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_3 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За результатами розгляду заяви від 28.02.2025 щодо призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ГУ ПФУ у Вінницькій області прийнято Рішення від 07.03.2025 за №083250008157 про відмову в призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Заявник: ОСОБА_2 Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення : 28.02.2025 року. Не працює. Відповідно до частини 2 статті 26 Закону № 1058 - починаючи з 1 січня 2022 року, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 29 років На призначення пенсії за віком теля досягнення 63 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 22 років, для 65-ти річного віку від 15 років. Страховий стаж особи становить 10 років 10 місяців 20 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: не зараховані періоди роботи в колгоспі згідно наданої книжки колгоспника №425 від 24.01.1980 року з 1979 по 1998 роки, оскільки кожен відпрацьований рік має бути завірений печаткою організації та зазначені підстави для зарахування, що передбачено ст. 56 Закону України Про пенсійне забезпечення" зокрема, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі членства в колгоспах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При цьому, при обчисленні стажу роботу в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. В разі відсутності рішення правління колгоспу або загальних зборів колгоспників, або правонаступника про зарахування певного року до стажу роботи, оскільки особа не відпрацювала встановленого мінімуму трудоднів з поважної причини (в тому числі в зв'язку з народженням дитини), обчислення страхового стажу слід проводити за фактичною тривалістю відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», також в вищезазначенній трудовій книжці відсутня інформація щодо реорганізації колгоспу. Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням ПФУ у Вінницькій області прийнято рішення №083250008157 від 07.03.2025 року відмовити ОСОБА_3 в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 22 роки на дату звернення. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

У ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1. Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; … 2. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 16 до 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 17 до 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років; …».

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Згідно з п.2.4 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої 29.07.1993 Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110 (надалі - «Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників»), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993". Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Відповідно до п.4.1 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів. (…).

Як зазначено у п.1 «Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого 12.08.1993 постановою Кабінету Міністрів України №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. (…).

У п.3 «Основних положень про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників», затверджених 21.04.1975 постановою Ради Міністрів СРСР №310 (надалі - «Основні положення про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників»), зазначено, що заповнення трудової книжки вперше проводиться у присутності особи, прийнятої до членів колгоспу.

За п.6 «Основних положень про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників» усі записи у трудовій книжці засвідчуються у всіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженого правлінням колгоспу особи та печаткою.

У ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначено: «До стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. …».

У ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; 2) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; …».

У п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого 22.12.2014 постановою Правління Пенсійного фонду України №28-2 (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 21.12.2022 за №28-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485 (надалі - «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі»), зазначено, що Головне управління Фонду має право: (…) 2) отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань; (…) 5) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами; 6) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; (…).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Враховуючи наведене, суд вважає, що неналежне оформлення трудової книжки та інших документів роботодавцем, навчальним закладом та іншими уповноваженими на те особами не може бути підставою для позбавлення працівника його права на пенсію та для не врахування стажу роботи/страхового стажу працівника для обчислення пенсії.

На думку суду, відповідач-2 не зараховуючи до стажу роботи/страхового стажу періоди трудової діяльності позивача з 1979 року по 1998 рік за Трудовою книжкою колгоспника за №425 не обґрунтовано не вжив заходів передбачених п.1, п.2 ч.1 ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пп.2, 4, 5 п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» з метою перевірки інформації наведеної у наданій позивачем для призначення пенсії за віком Трудовій книжці колгоспника за №425.

Відповідачем-2 не надано до суду доказів не виконання позивачем без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві під час трудової діяльності позивача у колгоспі.

Судом прийнято до уваги інформацію наведену у Трудовій книжці колгоспника за №425 щодо трудової діяльності позивача.

Таким чином, до стажу роботи/страхового стажу має бути зараховано періоди трудової діяльності позивача з 1979 року по 1998 рік за Трудовою книжкою колгоспника за №425.

Суд вважає, що у відповідача-2 були у наявності всі необхідні документи для зарахування до стажу роботи/страхового стажу періодів роботи позивача з 1979 року по 1998 рік за Трудовою книжкою колгоспника за №425.

Таким чином, оскаржуване Рішення відповідача-2 від 07.03.2025 за №083250008157 про відмову в призначенні пенсії - є протиправним та підлягає скасуванню.

З матеріалів справи не вбачається порушення права та інтересів позивача з боку ГУ ПФУ в Запорізькій області.

Позивачем не доведено необхідність застосування до спірних правовідносин приписів ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З метою захисту прав та інтересів позивача, з огляду на приписи ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 07.03.2025 за №083250008157 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до стажу роботи/страхового стажу періоди трудової діяльності ОСОБА_1 з 1979 року по 1998 рік за Трудовою книжкою колгоспника за №425 та прийняти рішення щодо призначення йому пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному судовому рішенні.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідачів-1,2 частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки відповідачем у справі було ГУ ПФУ у Вінницькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул.Зодчих(пн), буд.22, "Поділля" район, м.Вінниця, Вінницька область, 21105; код ЄДРПОУ 13322403), про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 07.03.2025 за №083250008157 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до стажу роботи/страхового стажу періоди трудової діяльності ОСОБА_1 з 1979 року по 1998 рік за Трудовою книжкою колгоспника за №425 та прийняти рішення щодо призначення йому пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному судовому рішенні.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул.Зодчих(пн), буд.22, "Поділля" район, м.Вінниця, Вінницька область, 21105; код ЄДРПОУ 13322403) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 04.11.2025.

Суддя О.О. Прасов