05 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/22943/25
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Леміщак Д.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Головне управління ПФУ в Житомирській області із позовною заявою, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Корнєєва М.М. від 16.09.2025 ВП № 78080965 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.09.2025 Головне управління ПФУ в Житомирській області отримало постанову про накладення штрафу від 16.09.2025, винесену головним державним виконавцем Корнєєвим М.М. при виконанні виконавчого листа № 240/1525/24 від 14.03.2025, виданого Житомирським окружним адміністративним судом. Підставою для штрафу стало невиконання рішення суду у справі № 240/1525/24. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено, але постановою Верховного Суду від 15.01.2025 рішення та апеляційну постанову скасовано, Головне управління зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з 01.01.2024. Перерахунок проведено, розмір пенсії з 01.01.2024 становить 19115,76 грн, з 01.04.2025 виплата здійснюється з урахуванням постанови. Доплата за період з 01.01.2024 по 30.09.2025 становить 190343,15 грн, включена до реєстру судових рішень. Виплата можлива за умови бюджетного фінансування. Постанова про штраф не містить інформації про конкретні порушення, винесена без оцінки вжитих заходів, передчасно. На вимогу виконавця від 10.07.2025 та постанову про відкриття провадження від 14.05.2025 надано відповіді 27.05.2025 та 22.07.2025 про вжиті заходи.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що виконавче провадження № 78080965 відкрито постановою від 14.05.2025 для примусового виконання виконавчого листа № 240/1525/24, виданого 14.03.2025 Житомирським окружним адміністративним судом у справі № 240/1525/24 про зобов'язання Головного управління ПФУ в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з 01.01.2024 з урахуванням раніше виплачених коштів, при цьому боржнику надано 10 робочих днів на добровільне виконання рішення, а копії постанови направлено сторонам; вимогою від 10.07.2025 боржника зобов'язано виконати рішення у 5-денний строк з дня отримання та надати пояснення про причини невиконання; у відповіді боржника від 22.07.2025 вказано нарахування доплати у розмірі 145319,15 грн за період з 01.01.2024 по 31.03.2025, виплату пенсії з 01.04.2025 у розмірі, визначеному рішенням суду, включення інформації про суму нарахованих, але невиплачених коштів до підсистеми "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, а також посилання на відсутність бюджетного фінансування для виплати заборгованості, централізоване фінансування Пенсійним фондом України, повне використання бюджетних асигнувань на 2024 рік у сумі 40,1 млн грн та фінансування виплат за рішеннями судів, що набрали чинності до 19.11.2020; рішення суду не виконано в повному обсязі, оскільки для нарахування пенсії застосовувався розмір мінімальної пенсії за віком 2093,00 грн, встановлений станом на 01.01.2024, замість актуального розміру на відповідний рік, що призвело до невиконання без поважних причин; на підставі матеріалів виконавчого провадження та отриманої від боржника інформації 16.09.2025 винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5100 грн з зобов'язанням виконати рішення протягом десяти робочих днів та попередженням про кримінальну відповідальність за умисне невиконання.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 у справі № 240/1525/24 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії було повністю відмовлено. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.07.2024 рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 15.01.2025 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.07.2024 скасовано, а Головне управління ПФУ в Житомирській області зобов'язано провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно з урахуванням раніше виплачених коштів починаючи з 01.01.2024.
14.03.2025 Житомирським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 240/1525/24 на примусове виконання цієї постанови.
Постановою про відкриття виконавчого провадження № 78080965 від 14.05.2025, винесеною головним державним виконавцем Корнєєвим М.М. відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), боржнику в особі Головного управління ПФУ в Житомирській області надано строк у 10 робочих днів для добровільного виконання рішення суду.
У відповідь на цю постанову Головне управління ПФУ в Житомирській області листом № 0600-0307-5/47720 від 27.05.2025 повідомило державного виконавця про вжиті заходи щодо повного та неухильного виконання судового рішення в межах визначеного законодавством способу. Зокрема, у листі зазначено, що відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2023 становить 2093,00 грн. В результаті перерахунку на виконання постанови суду розмір пенсії на даний час становить 16971,76 грн, у тому числі 16744,00 грн - розмір восьми мінімальних пенсій за віком (2093,00 грн х 8). За період з 01.01.2024 по 31.03.2025 нарахована доплата пенсії у розмірі 145319,15 грн.
Вимогою державного виконавця від 10.07.2025 Головне управління ПФУ в Житомирській області зобов'язано в 5-денний строк з дня отримання виконати рішення суду в повному обсязі та надати відповідні пояснення щодо причин можливого невиконання.
Листом № 0600-0307-5/63267 від 22.07.2025 Головне управління ПФУ в Житомирській області надало державному виконавцю детальну інформацію про вжиті заходи щодо виконання судового рішення, зокрема, зазначило, що здійснило з 01.01.2024 нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 8 мінімальних пенсій, (згідно з законом про Державний бюджет України на відповідний рік). Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" мінімальна пенсія за віком станом на 01.01.2024 рік становить 2093,00 грн. За період з 01.01.2024 по 31.03.2025 нарахована доплата пенсії у розмірі 145319,15 грн. З 01.04.2025 виплата пенсії проведена у розмірі визначеному на виконання рішення суду.
Постановою від 16.09.2025 у виконавчому провадженні № 78080965 головним державним виконавцем Корнєєвим М.М. на Головне управління ПФУ в Житомирській області як боржника накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
Вважаючи постанову про накладення штрафу протиправною та винесеною з порушенням норм матеріального і процесуального права, Головне управління ПФУ в Житомирській області звернулося до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Питання примусового виконання судових рішень регулюються Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).
У відповідності до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За правилами статті 26 Закону № 1404-VIIІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (частина 6 статті 26 Закону № 1404-VIII).
В силу пунктів 1 та 16 частини 3 статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону та накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних і посадових осіб у випадках, передбачених законом.
У відповідності до частин 1 та 2 статті 63 Закону № 1404-VIIІ за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтею 75 Закону № 1404-VIIІ передбачена відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії. Зокрема, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Виходячи з наведених норм, правовою підставою накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання останнім судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Водночас, така відповідальність настає за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин.
Вирішуючи питання про накладення штрафу, державний виконавець повинен встановити дві обставини: 1) факт виконання чи невиконання рішення; 2) у випадку невиконання рішення встановити причини невиконання. Отже, лише дійшовши висновку про відсутність поважних причин, державний виконавець вправі накласти штраф на боржника.
Встановлення таких обставин здійснюється шляхом виконання державним виконавцем своїх обов'язків та реалізації прав, передбачених статтею 18 Закону № 1404-VIII.
Верховний Суд у постанові від 31.05.2021 у справі № 560/594/20 зауважив, що невиконання пенсійним органом рішення суду дозволяє державному виконавцю вжити заходи реагування у вигляді накладення штрафу, проте необхідно встановити, що послугувало причиною до невиконання рішення суду на момент накладення штрафу. Якщо встановлено, що невиконання відбулось без поважних причин - наявні підстави для накладення штрафу, а у протилежному випадку (наявні реальні обставини, що є перешкодою до виконання), необхідно враховувати їх поважність та у кожному конкретному випадку виходити з цих обставин.
Перевіряючи наявність підстав для прийняття відповідачем оскаржуваної постанови від 16.09.2025 про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 78080965 на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за невиконання постанови Верховного Суду від 15.01.2025 у справі № 240/1525/24, слід зазначити таке.
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).
Отже, боржник зобов'язаний виконати судове рішення, яке набрало законної сили, в межах покладених на нього цим рішенням зобов'язань, вказаних в його резолютивній частині та враховувати при цьому висновки суду, зазначені в його мотивувальній частині, оскільки саме вона містить усі обставини справи та мотиви, з яких суд виходив при прийнятті рішення, і положення закону, яким він керувався з огляду на об'єкт порушеного права.
Як зазначалося вище, постановою Верховного Суду від 15.01.2025 у справі № 240/1525/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених законом Про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно з урахуванням раніше виплачених коштів з 01.01.2024.
Вказане свідчить, що розмір присудженої ОСОБА_1 пенсії є змінним, та залежить від розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Частиною 1 статті 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до статті 7 Закону України від 09.11.2023 № 3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік" розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2024 становив 2361 гривню.
Положеннями статті 7 Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено, що з 01.01.2025 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становив 2361 гривню.
Згідно з наданим до суду розрахунком суми, що підлягає виплаті пенсіонеру на виконання рішення суду у справі № 240/1525/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області для обрахунку пенсії за рішенням суду застосовано розрахункову величину у розмірі 2093,00 грн у період з 01.01.2024 по 30.09.2025, що не відповідає розміру мінімальної пенсії за віком, встановленому Законом України від 09.11.2023 № 3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік", Законом України від 19.11.2024 № 4059-IX "Про Державний бюджет України на 2025 рік".
З урахуванням положень статті 7 та пункту 8 "Прикінцеві положення" Закону України від 09.11.2023 № 3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік", положень статті 7 Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX "Про Державний бюджет України на 2025 рік" ГУ ПФУ в Житомирській області зобов'язане було з 01.01.2024 здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням розрахункової величини 2361,00 грн.
Наведені обставини справи свідчать про невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області постанови Верховного Суду від 15.01.2025 у справі № 240/1525/24, що призвело до нарахування пенсіонеру пенсії за період починаючи з 01.01.2024 у значно меншому розмірі ніж визначено рішенням суду.
На момент винесення спірної постанови про накладення штрафу до органу виконавчої служби не були надані докази того, що рішення виконане належним чином.
Подані позивачем перерахунки, які свідчать, що позивач з 01.01.2024 застосував правильний розмір 2361,00 грн х 8 = 18888,00 грн плюс додаткова пенсія 227,76 грн, загалом 19115,76 грн, датовані 18.09.2025 і 19.09.2025, тобто вже після винесення оскарженої постанови.
Враховуючи підтверджений в ході судового розгляду факт неврахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області зміни на відповідний рік розміру мінімальної пенсії за віком, суд вважає, що державним виконавцем був зроблений обґрунтований висновок про неналежне виконання боржником судового рішення у справі № 240/1525/24 без поважних на те причин.
За таких обставин суд вважає, що при винесенні оскарженої постанови про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 78080965 державний виконавець діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому правові підстави для її скасування відсутні, у зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Враховуючи відмову в задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат у відповідності до частини 1 статті 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003, ЄДРПОУ 13559341) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) (майдан Соборний, 1, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10014, ЄДРПОУ 43315602) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 287, 296-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Леміщак
Повний текст складено: 05 листопада 2025 р.
05.11.25