Рішення від 31.10.2025 по справі 200/6421/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 року Справа№200/6421/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності неправомірною і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до відомостей, зазначених у військовому квитку серії НОМЕР_1 .

Ухвалою суду від 19 травня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Витребувані докази. Залучено до участі у справі як співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 як співвідповідача (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідач-2).

На обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі ІНФОРМАЦІЯ_6 всупереч приписам закону своєю протиправною бездіяльністю не завершив процедуру виключення ОСОБА_1 з військового обліку, а саме не вніс належних відомостей до Реєстру про виключення його з військового обліку. Вважає, що довідка ВЛК є підставою для внесення змін до Реєстру в частині виключення його з військового обліку, а неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності. Збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру, до яких також відноситься відповідач, на підставі інформації, що подається, зокрема, особисто військовозобов'язаними, тому після надходження заяви від позивача у відповідача виник обов'язок внести вказані дані до цього Реєстру.

Відповідач-1 надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що ОСОБА_1 , було автоматично взято на військовий облік відповідно змін до постанови КМУ № 932 від 01.04.2025. Будь які документи, які підтверджують запис у військовому квитку НОМЕР_1 , щодо виключення ОСОБА_1 , на підставі п.6 пп.З закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» у ІНФОРМАЦІЯ_7 відсутні. Також зазначає, що, у зв'язку зі знищенням адміністративної будівлі у наслідку ворожого обстрілу, будь які оригінали документів щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я ОСОБА_1 не збереглись. Відповідно відсутні необхідні дані, оригінали необхідних документів для прийняття обґрунтованого законного рішення щодо виключення/не виключення ОСОБА_1 , з військового обліку.

Відповідач-2 надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що за даними відповідача, жодні заяви чи адвокатські запити від Позивача або його представника до ІНФОРМАЦІЯ_6 не надходили. Підтвердження отримання, на які посилається позивач (ймовірно, квитанції про надсилання поштою), не свідчать про фактичне отримання документів відповідачем, оскільки кореспонденція передається через центральний офіс ІНФОРМАЦІЯ_8 , і без реєстрації в системі вона не вважається отриманою для розгляду. Крім того, відповідно до даних Реєстру «Оберіг», позивач був автоматично взятий на військовий облік 01.04.2025 відповідно до змін до постанови Кабінету Міністрів України № 932. Відомості про непридатність та виключення з обліку не внесені, оскільки для цього необхідна особиста присутність позивача з оригіналами документів для верифікації, як рекомендовано ІНФОРМАЦІЯ_9 . Відповідач не має копій висновків ВЛК Позивача в своїй базі, а відмітка у військовому квитку від 22.05.2024 не є автоматичною підставою для внесення змін до Реєстру без перевірки оригіналів. Станом на 15.09.2025 Позивач не звертався особисто до ІНФОРМАЦІЯ_6 для надання оригіналів документів, що унеможливлює внесення змін до Реєстру. Таким чином, відсутність дій Відповідача не є бездіяльністю, а є наслідком невиконання позивачем вимог процедури. Надсилання копій поштою або електронною поштою не є достатнім для внесення змін, оскільки не дозволяє верифікувати автентичність (наприклад, відсутність підробок).

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , є громадянином України, зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_2 , виданого 12.07.2000.

Позивач надав до суду копію свого військового квитка НОМЕР_1 , виданого 19.12.1997, в якому наявні відмітки про взяття на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_11 18.05.2022. Також є відмітка про виключення з військового обліку згідно з пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за станом здоров'я від 22.05.2025, яка проставлена ІНФОРМАЦІЯ_12 ).

Також позивач надав до суду копії наступних документів:

- висновку лікаря окуліста від 11.10.2023 № 1363 щодо непридатності до військового обліку з виключенням з військової служби;

- картки обстеження та медичного огляду № 186/12-1537 від 05.12.2023;

- довідки військово-лікарської комісії № 186/12-1537 (№ 5482 від 05.12.2023), в якій зазначено, що позивач не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку;

- довідки військово-лікарської комісії № 3/10 (№ 07/03/22 від 03.05.2024), в якій зазначено, що позивач не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

У позовній заяві зазначено, що 13.05.2025 ОСОБА_1 уточнив свої військово-облікові дані. Після оновлення мобільного застосунку «Резерв+» ОСОБА_1 виявив, що в його військово-обліковому документі змінилась інформація, відповідно до якої тепер: «на обліку», «категорія обліку: військовозобов'язаний», «підстава зняття/виключення: -».

У заяві від 26.06.2025 позивач просить відповідача-1 виправити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів помилку щодо нього, а саме внести дані про його виключення з військового обліку.

У заяві від 25.07.2025 позивач також просить відповідача-2 виправити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів помилку щодо нього, а саме внести дані про його виключення з військового обліку.

Позивач не надав доказів вручення вказаних заяв і доданих до них документів відповідачам.

З доданих до позовної заяви роздруківок зі знімку екрану мобільного пристрою неможливо встановити відправника та зміст відправлення. Крім того, знімок екрану із відомостями про вручення відправлення 28.05.2025 взагалі не узгоджується із датами наведених заяв позивача.

В адвокатському запиті від 08.07.2025 адвокат Вареник А.М. просить відповідача-1 надати копії відповідей на заяви позивача про виправлення помилки в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме про внесення даних про його виключення з військового обліку.

В адвокатському запиті від 17.07.2025 адвокат Вареник А.М. просить відповідача-2 надати копії відповідей на заяви позивача про виправлення помилки в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме про внесення даних про його виключення з військового обліку, а також копію відповіді на його адвокатський запит від 08.07.2025.

У листі ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24.07.2025 р. № 08-02-1755 (на адвокатський запит від 17.07.2025) зазначено, що відповідно до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів « ІНФОРМАЦІЯ_13 » ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , було взято на військовий облік у першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_6 автоматично згідно зі змінами від 01.04.2025 до Постанови Кабінету Міністрів України № 932. Даних щодо проходження військово-лікарської комісії від 03.05.2022 № 3/10 немає, будь-яких повідомлень чи заяв на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 від громадянина ОСОБА_1 не надходило. Для вирішення питання по суті звернення і внесення до ЄДРПВР «Оберіг» даних про проходження ВЛК рекомендовано ОСОБА_1 особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_7 з метою надання наведених документів.

В адвокатському запиті від 29.07.2025 адвокат Вареник А.М. просить відповідача-2 розглянути заяву позивача від 25.07.2025 та додані до неї документи про виправлення помилки в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме про внесення даних про його виключення з військового обліку, та внести відповідні зміни до ЄДРППВР «Оберіг».

У листі ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.08.2025 № 08-02-1991 (на адвокатський запит від 29.07.2025) зазначено, що відповідно до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів « ІНФОРМАЦІЯ_13 » ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , було взято на військовий облік у першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_6 автоматично згідно зі змінами від 01.04.2025 до Постанови Кабінету Міністрів України № 932. Даних щодо проходження військово-лікарської комісії від 03.05.2022 № 3/10 немає, будь-яких повідомлень чи заяв на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 від громадянина ОСОБА_1 не надходило. Для вирішення питання по суті звернення і внесення до ЄДРПВР «Оберіг» даних про проходження ВЛК рекомендовано ОСОБА_1 особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_7 з метою надання наведених документів.

Крім того, повідомлено, що згідно з ЄДРПВР «Оберіг» громадянин ОСОБА_1 в розшуку не перебуває.

Спірні правовідносини виникли з приводу наявності підстав для виправлення недостовірних відомостей в Реєстрі єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Військовий стан триває на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII) установлено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно з ч. 3 і ч. 5 ст. 33 Закону № 2232-XII військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-XII визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Статтею 1 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII) визначено, що єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно з частинами 8 і 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Частиною 1 ст. 14 Закону № 1951-VIII установлено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Статтею 9 Закону № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Відповідно до п. 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядок № 559) передбачено, що відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Згідно з п. 4 Порядку № 559 передбачено, що в разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Відповідно до п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, установлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам.

У п. 11 указаного Положення зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487), передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст мають право звертатися із заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідні заяву має розглядати органи ведення Реєстру, яким у спірних правовідносинах є ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Водночас, як було зазначено, до суду не надано доказів вручення заяв позивача і доданих до них документів відповідачам щодо виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

З доданих до позовної заяви роздруківок зі знімку екрану мобільного пристрою неможливо встановити відправника та зміст відправлення (перелік документів). Ці роздруківки не підтверджують отримання відповідачами відповідних заяв позивача.

При цьому, відповідач-2 неодноразово повідомляв адвоката позивача про те, що будь-яких повідомлень чи заяв на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 від ОСОБА_1 не надходило.

Відтак під час розгляду цієї справи судом не встановлено факту звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

З огляду на викладене, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_15 (ідентифікаційний код: НОМЕР_5 ) про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Повне рішення суду складено 31 жовтня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков