Рішення від 31.10.2025 по справі 160/23630/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 рокуСправа №160/23630/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18 серпня 2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.04.2025 року №047250003826 щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці протиправним;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області переглянути повторно заяву про перерахунок пенсії із застосуванням до періодів з 17.09.1990 по 14.10.1992; з 12.12.2011 по 27.11.2023; з 23.11.2023 по 23.04.2025 ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці в розмірі визначеному абз. 3 ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, як працівнику зайнятому повний робочий день на підземних роботах та здійснити перерахунок пенсії і виплату з урахуванням раніше виплачених сум, з дати звернення, а саме з 23.04.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком.

03 квітня 2025 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії.

За принципом екстериторіальності заяву про перерахунок пенсії розглядало Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.04.2025 № 047250003826 було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.

До рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії додано аналіз права від 19.04.2019, де зазначено такі дані: трудовий стаж: 32 роки 3 місяці 12 днів; страховий стаж: 32 роки 4 місяці 13 днів; страховий стаж з урахуванням кратності: 32 роки 4 місяці 13 днів.

Також зазначено, що стаж по Списку №1: 14 років 6 місяців 24 дні; роботи підземні професії: 14 років 6 місяців 24 дні.

Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправним та таким, що порушує його законне право на перерахунок пенсії, оскільки, на думку позивача, страховий страж позивача з урахуванням додаткових років за Списком № 1 відповідачем розраховано невірно. Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.08.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

26.09.2025 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову. Вказав, що 23 квітня 2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо перерахунку пенсії.

За принципом екстериторіальності заяву про перерахунок пенсії розглядало Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.04.2025 № 047250003826 відмовлено у перерахунку пенсії.

Зазначив, що принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України від 09.07.2003р. № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) .

Статтею 1 Закону № 1058 передбачено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, передбачених цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Відповідно до ч.І ст.5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Абзацом 7 ч.2 ст.5 Закону № 1058 передбачено, що виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до абзаців 1, 6, 15 ч.1 ст.7 Закону № 1058 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 01.01.2004 таким законом є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до статті 8 Закону 345-VI "Про підтвердження престижності шахтарської праці" (далі - Закон 345) мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Для обчислення розміру пенсії за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно наданих ОСОБА_1 документів до страхового та пільгового стажу зараховані всі періоди.

Страховий стаж становить 32 роки 4 місяці 13 днів;

Пільговий стаж на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників особи становить 14 років 6 місяців 24 дні.

Враховуючи вищезазначене, прийнято рішення відмовити в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як отримувач пенсії за віком.

03 квітня 2025 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії.

За принципом екстериторіальності заяву про перерахунок пенсії розглядало Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.04.2025 № 047250003826 було прийнято рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії.

В рішенні, зокрема, вказано:

Відповідно до статті 8 Закону 345-VI "Про підтвердження престижності шахтарської праці" (далі - Закон 345) мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсії за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно наданих ОСОБА_1 документів до страхового та пільгового стажу зараховані всі періоди.

Страховий стаж становить 32 роки 4 місяці 13 днів;

Пільговий стаж на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників особи становить 14 років 6 місяців 24 дні.

Враховуючи вищезазначене, прийнято рішення про відмову в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Не погодившись з вказаним рішенням пенсійного фонду, позивач звернувся до суду.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 16 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , який набрав чинності 01.01.2004, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Перерахунок пенсії здійснюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частина 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Положенням ч.1 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону №1058, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до статті 1 Закону № 345-VI, який набрав чинність 16.09.2008, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

За положенням частини 1 та 2 статті 10 зазначеного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини 1 статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналогічні гарантії закріплені у абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону 1058-IV в редакції на час звернення позивача з заявою, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Верховний Суд у справах №345/4616/16 (постанова від 20.11.2018), №345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019), №345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019), №345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019) та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Суд зазначає, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Суд зауважує, що статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019р. у справі № 345/763/17.

Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.05.2020р. у справі №205/8712/16-а.

При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18.04.2019 р. у справі №392/17/17, від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17, від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17, від 31 березня 2020 року у справі № 459/245/17, та Верховний Суд України, зокрема, у постанові від 28 січня 2014 року по справі № 21- 455а13, від 24.06.2014 року (справа №21-236а14).

Отже, дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Верховний Суд у постанові від 22.09.2021р. по справі №640/390/20 наголосив, що для призначення пенсії згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" необхідно мати стаж підземних робіт не менше ніж 15 років для чоловіків.

За змістом Списків, право на пенсію на пільгових умовах мають як робітники, зайняті повний робочий день, так і робітники, зайняті 50 і більше відсотків робочого часу, як робітники на підземних роботах так і ні, а тому саме собою призначення позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком №1 не може бути безумовною підставою для призначення пенсії за Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 27 серпня 2020 року у справі №442/3559/17.

В ході розгляду справи судом встановлено, що позивач працював на посадах, які передбачають зайнятість на підземних роботах протягом повного робочого дня.

Так, згідно з трудовою книжкою позивача серії НОМЕР_1 від 14.01.1985, ОСОБА_1 , зокрема, працював:

- з 17.09.1990 по 14.10.1992 - на дільниці № 2 підземним слюсарем по ремонту гірничорудного обладнання в шахті з повним робочим днем по 2-му розряду в Спеціалізованому управлінні № 11 Виробничого об'єднання з ремонту гірничорудного обладнання "Кривбасрудремонт";

- з 12.12.2011 по 27.11.2023 - підземним слюсарем в ПАТ "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат";

- з 23.11.2023 по 23.04.2025 - гірничомонтажником підземним з повним робочим днем на підземних роботах в Філії "Павлоградське управління з монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ".

З довідки Акціонерного товариства "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" про підтвердження наявного стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 13.08.2024 року № 275/31, позивач працював повний робочий день на дільниці підземних монтажів, вулканізації і зовнішніх ремонтів на АТ "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" в період з 01.05.2023 по 27.11.2023. Виконував ремонт та обслуговування устаткування на шахті за професією/посадою підземний слюсар черговий та з ремонту устаткування, що передбачена Списком 1, розділ І, підрозділ 1. Підстава: Постанова Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016 р.

З довідки Філії "Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 15.04.2025 року № 34, встановлено:

- за період з 23.11.2023 р. (наказ № 200-к від 22.11.2023 р.) по 04.02.2024 р. позивач виконував у гірничому виробництві проведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля підземним способом за професією/посадою: учень гірничомонтажника підземного з повним робочим днем у шахті (робоче місце ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ТЕРНІВСЬКЕ" (підрозділ "Шахта Самарська")), що передбачено Списком 1, розділ І, підрозділ 1. Підстава: Постанова КМУ № 461 від 24.06.2016 р.;

- за період з 05.02.2024 р. (наказ № 44-к від 02.02.2024 р.) по 15.04.2025 р. позивач виконував у гірничому виробництві проведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля підземним способом за професією/посадою: гірничомонтажник підземний з повним робочим днем у шахті (робоче місце ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ТЕРНІВСЬКЕ" (підрозділ "Шахта Західно-Донбаська")), що передбачено Списком 1, розділ І, підрозділ 1. Підстава: Постанова КМУ № 461 від 24.06.2016 р.

Отже, трудовою книжкою позивача, а також довідкою Акціонерного товариства "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" від 13.08.2024 року № 275/31, та довідкою Філії "Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" від 15.04.2025 року № 34, підтверджено зайнятість позивача на підземних роботах, що враховуються до пільгового стажу, що надає право на визначення розміру пенсії відповідно до до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Як вбачається з матеріалів справи, до пільгового стажу (шахтарі) наведені в них періоди роботи не включено в повному обсязі, що свідчить про протиправність неврахування відповідачем відомостей про стаж та неправильність визначення тривалості пільгового стажу під час вирішення питання про перерахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Суд зазначає, що під час розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, відповідач мав встановити на підставі наявних в матеріалах пенсійної справи документів тривалість пільгового стажу (шахтарі), неврахування певного періоду до такого стажу за наявності достатніх для цього документів у відповідача, є протиправним та свідчить про необґрунтованість рішення, прийнятого за наслідком такого розгляду.

Встановлені під час розгляду справи обставини свідчать про неправильність визначення відповідачем тривалості пільгового стажу (шахтарі) відповідачем, що свідчить про протиправність прийнятого відповідачем рішення від 30.04.2025 року про відмову в перерахунку пенсії та наявність підстав для задоволення вимог позивача про визнання цього рішення протиправним та скасування.

Щодо вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області переглянути повторно заяву про перерахунок пенсії із застосуванням до періодів з 17.09.1990 по 14.10.1992; з 12.12.2011 по 27.11.2023; з 23.11.2023 по 23.04.2025 ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" в розмірі визначеному абз. 3 ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як працівнику зайнятому повний робочий день на підземних роботах та здійснити перерахунок пенсії і виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, з дати звернення, а саме з 23.04.2025 року, суд зазначає наступне.

Під час розгляду справи встановлено, що відповідачем не досліджувалися відомості про роботу позивача зазначені в трудовій книжці та в довідках Акціонерного товариства "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" та Філії "Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" в період з 17.09.1990 по 14.10.1992; з 12.12.2011 по 27.11.2023; з 23.11.2023 по 23.04.2025 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, а відтак, враховуючи дискреційність повноважень відповідача в частині обчислення стажу та можливість визначення підстав для перерахунку за наслідком такого обчислення, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 23.04.2025 року та обчислити пільговий стаж, що надає право на визначення розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу третього частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із урахуванням періодів з 17.09.1990 по 14.10.1992, з 12.12.2011 по 27.11.2023 та з 23.11.2023 по 23.04.2025.

Таким чином, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд приходить до висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги таким, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Враховуючи викладене та задоволення адміністративного позову в основній частині вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1211,20 грн., підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.04.2025 року №047250003826 щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 23.04.2025 року та обчислити пільговий стаж, що надає право на визначення розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу третього частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із урахуванням періодів з 17.09.1990 по 14.10.1992, з 12.12.2011 по 27.11.2023 та з 23.11.2023 по 23.04.2025.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) сплачені позивачем судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник