05 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/7727/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Представник позивача адвокат Жегестовська Катерина Георгіївна, в інтересах ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), звернулася з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідач 2) про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо належного розгляду питання по суті заяви ОСОБА_1 від 02.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та повторної заяви від 04.04.2025 з врахуванням висновків в рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025; визнати протиправними бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо належного розгляду питання по суті заяви від 02.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 з врахуванням висновків в рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025; визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 31.05.2025 №174 в частині призову на військову службу та направлення для проходження військової служби під час загальної мобілізації до військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 визнано протиправним і скасовано рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленого протоколом комісії № 29 від 06.12.2024, в частині, що стосується відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту підставі абзацу 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Також зобов'язано комісію ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заяву від 28.11.2024 ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією та за наслідками її розгляду прийняти відповідне обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду.
Зауважує, що суд звернув увагу на те, що надані позивачем до заяви від 28.11.2024 довідки містять відомості, які містить довідка про здобувача освіти (додаток 9 Порядку №560), а можливість сформувати довідку в ЄДЕБО за встановленою формою іноземний заклад освіти не має можливості. Разом з тим, неможливість навчального закладу сформувати довідку в ЄДЕБО не може позбавляти позивача право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Позивачем 04.04.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_5 було направлено заяву про неправомірну відмову у наданні відстрочки із проханням повторно розглянути заяву на надання відстрочки, яка була залишена без реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 та 02.06.2025 ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 повторно подав заяву про надання відстрочки від призову на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Незважаючи на висновки суду про неправомірність дій комісії при наданні відмови у наданні відстрочки від призову, відповідачем 1 надано відповідь щодо відмови у наданні відстрочки від призову згідно заяви від 02.06.2025 (протокол від 11.06.2025 №24), причина відмови: відсутність довідки з ЄДЕБО про здобуття освіти встановленого зразка.
Уважає, що всупереч висновкам суду, відповідно до витягу з наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 від 31.05.2025 №174 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» молодший сержант ОСОБА_1 призваний на військову службу по мобілізації та відправлено до військової частини НОМЕР_1 , а тому просив адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 1-7).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 43).
Представник ІНФОРМАЦІЯ_5 у своєму відзиві від 12.08.2025 позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що позивачу 22.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 було надіслано повідомлення про повторний розгляд його заяви від 28.11.2024 відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду по справі № 140/15163/24 від 06.03.2025 та зазначено, що відповідно протоколом від 21.03.2025 року № 12 комісія при ІНФОРМАЦІЯ_7 ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки позивачу у зв'язку з відсутністю довідки за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Оскільки за правилами пункту 62 Порядку № 560 єдиним документом, який здобувач освіти додає до заяви про надання відстрочки, і який підтверджує дотримання послідовності здобуття освіти, є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, форма якої є додатком до Порядку № 560, єдиним допустимим доказом в розумінні частини другої статті 74 КАС України дотримання позивачем послідовності здобуття освіти, визначеної в частині другій статті 10 Закону України «Про освіту», є саме зазначена довідка (арк. спр. 48-51).
На адресу суду 19.08.2025 від представника ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, у якій сторона позивача просила адміністративний позов задовольнити з підстав, викладених у позові та додатково зауважує, що наказ начальника від 31.05.2025 №174 виданий в період розгляду позивача заяви від 04.04.2025 та від 02.06.2025 про надання відстрочки, тобто в період існування встановленої Порядком № 560 заборони щодо направлення військовозобов'язаного, який подав заяву на відстрочку від проходження військової служби, для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби та його призову на військову службу (арк. спр. 55-60).
Представником відповідача 1 на адресу суду 18.09.2025 направлено пояснення по справі №8041, у який останній заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що позивач, не користуючись правом на відстрочку, наданим статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», будучи придатним до військової служби, 31.05.2025 був призваний на військову службу по мобілізації (арк. спр. 62).
Інших заяв по суті справи, передбачених КАС України до суду не надходило.
Суд, перевіривши доводи позивача у заяві по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №140/15163/24, яке набрало законної сили 08.04.2025, визнано протиправним і скасовано рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформленого протоколом комісії №29 від 06.12.2024, в частині, що стосується відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту підставі абзацу 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та зобов'язано комісію ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією та за наслідками її розгляду прийняти відповідне обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду (арк. спр. 14-19).
ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 21.03.2025 №4387 повідомлено позивача, що протоколом від 21.03.2025 №12 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, особливий період та повідомлено, що ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причина відмови: «Відсутність довідки ЄДБО» (арк. спр. 20).
ОСОБА_1 04.04.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 , а також до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про неправомірну відмову у наданні відстрочки та просив у відповідача 2 повторно розглянути подану заяву на відстрочку, дійсно врахувати рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №140/15163/24 та надати відстрочку згідно частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а ІНФОРМАЦІЯ_9 - задовольнити заяву та посприяти у наданні відстрочки (арк. спр. 21-22).
Наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 31.05.2025 №174 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» молодшого сержанта ОСОБА_1 призвано на військову службу та відправлено до військової частини НОМЕР_1 (арк. спр. 37).
Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 02.06.2025 №546-ОС «Про особовий склад» позивача признано на військову службу за призовом від час мобілізації, на особливий період, зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення з 02.06.2025 (арк. спр. 38).
ОСОБА_1 02.06.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою у якій просив розглянути заяву та оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (арк. спр. 23).
Листом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.06.2025 №4405 повідомлено, що розглянувши заяву ОСОБА_1 від 05.06.2025 №Б-4150, урахувавши висновки Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №140/15163/24, комісія вирішила відмовити у наданні вісточки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (арк. спр. 35-36).
Позивач уважає бездіяльність відповідача, щодо неналежного розгляду заяви про відстрочку від 04.04.2025 та від 02.06.2025 протиправною, звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні» введений воєнний стан.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
На момент розгляду цієї адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а тому застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Цією ж статтею Закону №3543-XII визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Так, зокрема, відповідно до частин третьої, п'ятої статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Поряд з цим, статтею 23 Закону №3543-ХІІ, передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, відповідно до пункту 1 частини третьої цієї статті, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;
З 05.01.2023 механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно із підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
За змістом положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно із пунктом 11 Положення №154 (в редакції станом на день подання заяви про надання відстрочки) районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) комісій з питань направлення для проходження базової військової служби, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань направлення громадян України для проходження базової військової служби, служби у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від направлення для проходження базової військової служби, служби у військовому резерві.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час. З метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації особа повинна надати визначені документи, за результатами розгляду яких військовими органами комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку приймається рішення про наявність або відсутність в особи права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Щодо наявності відповідного права (на відстрочку) вчиняється відповідна відмітка у військовому квитку або запис у посвідченні. Рішення (видача довідок, внесення відміток та записів у військово-облікові документи) органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, приймаються до громадян України (призовників, військовозобов'язаних), які перебувають на військовому обліку у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та підпорядкованих відділах.
Предметом спору у цій справі є допущена бездіяльність щодо належного розгляду питання по суті заяви ОСОБА_1 від 02.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та повторної заяви від 04.04.2025 з врахуванням висновків в рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025, а також наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 31.05.2025 №174 в частині призову на військову службу та направлення для проходження військової служби під час загальної мобілізації до військової частини НОМЕР_1 позивача.
Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_4 , на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №140/15163/24, повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією листом від 21.03.2025 №4387 повідомлено позивача, що протоколом від 21.03.2025 №12 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, особливий період та повідомлено, що ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причина відмови: «Відсутність довідки ЄДБО». Водночас зазначено, що рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку (арк. спр. 20).
Відтак, з 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (Порядок №560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.
Відповідно до пунктів 56-57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Отож, як підтверджується матеріалами справи, рішення комісії про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, особливий період, яке оформлено протоколом від 21.03.2025 №12 в судовому порядку не оскаржувалось, не скасовувалось та є чинним.
Пунктом 63 Порядку №560 передбачено, що військовозобов'язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії, за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.
В подальшому 04.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 , а також до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про неправомірну відмову у наданні відстрочки та просив у відповідача 2 повторно розглянути подану заяву на відстрочку, дійсно врахувати рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №140/15163/24 та надати відстрочку згідно частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а ІНФОРМАЦІЯ_9 - задовольнити заяву та посприяти у наданні відстрочки (арк. спр. 21-22).
Однак суд зауважує, що вказана заява не відповідає формі, визначеної додатком 4 Порядку № 560 та не є, в розумінні абзацу 1 пункту 63 Порядку № 560, підставою для ненаправлення для проходження медичного огляду. Тому таке посилання представника позивача є безпідставним
Окрім того, подання ОСОБА_1 такого виду заяви не дає правових підстав для застосування абзацу 9 пункту 60 Порядку № 560, а тому ОСОБА_1 підлягав призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Варто також зауважити, що матеріали справи не містять доказів направлення та / або вручення ІНФОРМАЦІЯ_7 такої заяви, а тому суд не знаходить будь-якої протиправної бездіяльність у відповідача 2 щодо неналежного розгляду питання по суті заяви ОСОБА_1 від 04.04.2025.
Пунктом 81 Порядку №560, серед іншого визначено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють: військовозобов'язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
У разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Відповідно до пунктів 82-83 Порядку №560, наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається:
керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи);
командиром військової частини, керівником розвідувального органу або визначеним ним керівником відповідного підрозділу розвідувального органу, Головою СБУ, його заступниками чи керівником підрозділу, органу, закладу, установи СБУ - в день призову та зарахування до списків військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи СБУ).
Командир військової частини (Голова СБУ, його заступник чи керівник підрозділу, органу, закладу, установи СБУ) в строк не більше семи днів надсилає на адресу районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку військовозобов'язаного або резервіста витяг із наказу про його призов на військову службу під час мобілізації, на особливий період та зарахування до списків військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи СБУ).
На підставі витягу із наказу командира військової частини (Голови СБУ, його заступника чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ) районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки знімає військовозобов'язаного або резервіста з військового обліку у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Згідно із пунктом 56 Порядку №560, а також статті 23 Закону №3543-XII, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається виключно військовозобов'язаним.
Так, наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 31.05.2025 №174 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» молодшого сержанта ОСОБА_1 призвано на військову службу та відправлено до військової частини НОМЕР_1 та наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 02.06.2025 №546-ОС «Про особовий склад» позивача признано на військову службу за призовом від час мобілізації, на особливий період, зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення з 02.06.2025 (арк. спр. 37-38).
Статтею 9 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», серед іншого визначено, що громадяни України щодо військового обов'язку поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
призовники - особи, які взяті на військовий облік;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Верховний Суд в постанові від 01.10.2024 у справі №160/10728/23 звернув увагу на те, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.
Аналогічна позиція викладена і в постанові Верховного Суду від 14.11.2024 у справі №160/33822/23.
Враховуючи наведене, оскільки позивача наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 02.06.2025 №546-ОС «Про особовий склад» з 02.06.2025 признано на військову службу за призовом від час мобілізації, на особливий період, зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення, саме з 02.06.2025 ОСОБА_1 , відповідно до статті 9 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», набув статусу військовослужбовця, а тому права на отримання відстрочки не мав.
Окрім цього суд зауважує, що відповідно до повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.06.2025 №4405, заява ОСОБА_1 зареєстрована 05.06.2025 за №Б-4150 (арк. спр. 35-36), доказів надіслання заяви про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до 02.06.2025 (день набуття позивачем статусу військовослужбовця) матеріали справи не містять.
У зав'язку із наведеним суд додатково зауважує на неможливості застосування абзацу 9 пункту 60 Порядку № 560, а відтак ОСОБА_1 підлягав призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Щодо необхідності врахуванням висновків в рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 суд зазначає, що такі надані на підставі поданої 28.11.2024 позивачем про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації та реалізовані ІНФОРМАЦІЯ_4 шляхом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією, з результатом розгляду якої листом від 21.03.2025 №4387 повідомлено позивача, а саме що протоколом від 21.03.2025 №12 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, особливий період та повідомлено, що ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
Враховуючи наведені обставини судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідачів щодо неврахування рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025, зважаючи також і на факт неоскарження рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією, оформлену протоколом від 11.06.2025 №24.
Також суд зазначає про помилковість доводів сторони позивача про бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо належного розгляду питання по суті заяви ОСОБА_1 від 02.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки відповідач 2 не здійснював розгляду вказаної заяви у зв'язку із тим, що така була адресована виключно до ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, однак позивач в ході судового розгляду справи не доведено ґрунтовності пред'явлених вимог.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Судом встановлено, що при зверненні до суду позивач згідно із квитанцією про сплату судового збору від 08.07.2025 №6674-0968-5913-3905 сплатив судовий збір в розмірі 1211,20 грн (арк. спр. 8), тоді як сплаті підлягав судовий збір в сумі 968,96 грн (1211,20 грн х 0,8 = 968,96 грн), оскільки позов було подано до суду в електронній формі через систему «Електронний суд», що передбачає застосування коефіцієнту для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Питання про повернення судового збору, надміру сплаченого за подання даного адміністративного позову у розмірі 242,24 грн (двісті сорок дві гривні 24 копійки), може бути вирішено за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду відповідно до статті 7 Закону України «Про судовий збір».
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 139, 243-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович