Рішення від 04.11.2025 по справі 140/7613/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/7613/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МОКУШ-ПЛЮС» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Мокуш-Плюс» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України та просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Волинській області №12551843/42268693 від 26.02.2025 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №20 від 28.02.2024;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №20 від 28.02.2024;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Волинській області №12618303/42268693 від 13.03.2025 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №67 від 27.03.2024;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №67 від 27.03.2024;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Волинській області №12618308/42268693 від 13.03.2025 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №71 від 27.03.2024;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №71 від 27.03.2024;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Волинській області №12618301/42268693 від 13.03.2025 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №56 від 21.03.2024;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №56 від 21.03.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем складено та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні (далі - ПН) №20 від 28.02.2024, №56 від 21.03.2024, №67 від 27.03.2024 та №71 від 27.03.2024 по взаємовідносинах із ТОВ «БАКАЛІСТ», проте згідно з квитанцій реєстрація вищевказаних ПН була зупинена. Позивач подав до Комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) пояснення та копії документів, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію вказаних ПН. Однак рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області №12551843/42268693 від 26.02.2025, №12618301/42268693 від 13.03.2025, №12618303/42268693 від 13.03.2025 та №12618308/42268693 від 13.03.2025 було відмовлено у реєстрації ПН, з підстав ненадання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. ТОВ «МОКУШ-ПЛЮС» не погоджується із вищевказаними рішеннями та вказує, що контролюючому органу було подано письмові пояснення та копії усіх первинних документів, які підтверджують реальність здійснених господарських операцій із контрагентом, а тому були відсутні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації ПН та при прийнятті спірних рішень контролюючим органом не досліджено в сукупності всіх обставин спірних правовідносин, а також не надано оцінку тим документам, що надані разом із поясненнями.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 25.07.2025 представник відповідача пред'явлені позовні вимоги заперечила мотивуючи тим, що за результатами розгляду наданих платником документів ГУ ДПС у Волинській області прийняті рішення №12551843/42268693 від 26.02.2025, №12618301/42268693 від 13.03.2025, №12618303/42268693 від 13.03.2025 та №12618308/42268693 від 13.03.2025 про відмову в реєстрації податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. В графі «додаткова інформація» зазначено: виявлено невідповідність даних наданих первинних документів та податкової інформації.

Представник відповідача зазначив, що ГУ ДПС у Волинській області прийняте рішення від 29.03.2024 за №699 щодо відповідності ТзОВ «МОКУШ-ПЛЮС» пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 по кодах податкової інформації:

07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції);

11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

За результатами судового оскарження даного рішення у справі №140/10613/24 Волинським окружним адміністративним судом 14.01.2025 прийнято рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2025 апеляційну скаргу ТзОВ «МОКУШ-ПЛЮС» залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін. Колегія суддів апеляційної інстанції зазначила наступне: «вищезазначене вказує на ознаки неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг зазначених в податкових накладних, що є ризиком порушення норм податкового законодавства згідно із Постановою №1165. Разом з тим, позивачем не надано ні контролюючому органу, ні до суду при розгляді справи документів та пояснень, які були б підставою для виключення товариства з категорії ризикових платників. Позивачем не надано доказів, які б спростовували наявну у контролюючого органу податкову інформацію в базах ДПС, з огляду на що підстави для виключення позивача з переліку ризикових платників податку відсутні».

Також зазначено, що товарно-транспортні накладні, надані на розгляд Комісії також оформлені неналежним чином, зокрема, відсутні дані про вантажно-розвантажувальні операції.

Крім того, на розрахункових документах також відсутні обов'язкові реквізити, будь-які відмітки банку, підписи тощо. Фактично надані платіжні інструкції містять лише текст, не підтверджений жодними юридично значущими реквізитами.

Оскільки платіжні документи, надані ТзОВ «МОКУШ-ПЛЮС» на розгляд Комісії, оформлені неналежним чином, неможливо підтвердити факт настання першої події - оплати послуг.

На довіреностях, наданих на розгляд Комісії, відсутній підпис особи, яка одержала довіреність.

Отже, враховуючи вищезазначене, ГУ ДПС у Волинській області вважає, що діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а підстави для задоволення позовної заяви ТзОВ «МОКУШ-ПЛЮС» відсутні. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

29.07.2025 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якій не погоджується із викладеними у відзиві доводами та вважає їх нормативно необґрунтованими, з огляду на таке.

Твердження відповідача «неможливо підтвердити факт настання першої події - оплати послуг» не відповідає дійсності, адже надані платіжні інструкції відповідають вимогам пункту 37 розділу ІІ Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг яка затверджена постановою Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року №163.

Законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, контролюючий орган у повідомленні про надання додаткових документів повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків. Проте, контролюючий орган не надсилав платнику податку повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень та копій підтверджуючих документів, де б було конкретизовано які саме додаткові пояснення та/чи документи необхідно подати для прийняття рішення про реєстрацію ПН.

Як вбачається зі змісту оскаржуваних рішень та відзиву на позов, комісія не оцінює по суті надані платником первинні документи, та не спростовує їх. Відповідачами не доведено належними доказами, що надані позивачем документи мали такі недоліки форми або змісту, які виключали можливість реєстрації ПН в ЄРПН.

Спірні рішення не містять доказів того, що надані позивачем документи з поясненням мали такі недоліки форми або змісту, які виключали можливість реєстрації ПН.

Представник товариства просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.

Крім того, учасники справи не зверталися із окремими клопотаннями, оформленими відповідно до вимог статті 167 КАС України. Суд звертає увагу, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, оскільки заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Тому заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про розгляд справи за участю сторін не підлягає вирішенню судом по суті.

Дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що ТзОВ «МОКУШ-ПЛЮС є юридичною особою приватного права, зареєстроване 27.06.2018, платник податку на прибуток на загальних підставах, платник ПДВ. Місцезнаходження Товариства: 44700, Волинська область, Володимирський район, місто Володимир, вулиця Луцька, будинок 230. Основним видом економічної діяльності Товариства є КВЕД 22.22 Виробництво тари з пластмас.

03.01.2024 між ТзОВ «МОКУШ-ПЛЮС» (сторона-1) та ПП «АГРОПОМ-ЗАХІД» (сторона-2) укладено договір №П/0301/ЗБ-4, згідно якого сторона-2 надає стороні-1 послуги зберігання цукру, приймання, розвантаження/навантаження з/на автотранспорт тощо за адресою: Хмельницька область, Шепетівський район, м. Ізяслав, вул. Миколи Микитюка, 100.

27.12.2023 між ТзОВ «МОКУШ-ПЛЮС» (орендар) та ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» (орендодавець) укладено договір оренди №О/2712/Н-1, згідно якого орендодавець передав орендареві у строкове користування частину будівлі складу цукру площею 1764,7 кв.м. за адресою: Волинська область, м. Володимир, вул. Луцька, 230.

25.04.2024 між ТзОВ «МОКУШ-ПЛЮС» (покупець) та ТзОВ «Універсальний торговий дім «МЕРКУРІЙ» (продавець) укладено 3 (три) договори купівлі-продажу нерухомого майна за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, м. Красилів, вул. М. Грушевського, 233, а саме: складські приміщення, трансформаторна підстанція, токарний цех, майстерня, вагова, адмінкорпус, гараж, склад запчастин, будівля бензоколонки.

20 лютого 2024 року між ТзОВ «МОКУШ-ПЛЮС» (постачальник) та ТзОВ «БАКАЛІСТ» (покупець) укладено договір поставки №Ц/2002/06 (далі - договір).

Відповідно до пункту 1.1 договору постачальник зобов'язується продати покупцю, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар на умовах даного договору.

Відповідно до пункту 1.2 договору товар згідно даного договору: цукор, цукор білий, цукор білий кристалічний, вироблений з цукрових буряків.

ТзОВ «МОКУШ-ПЛЮС» в адресу ТзОВ «БАКАЛІСТ» складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні:

- №20 від 28.02.2024 на загальну суму операції 6 300,00 грн, у тому числі ПДВ 1050,00 грн, номенклатура «Піддон полегшений 1200/800»;

- №56 від 21.03.2024 на загальну суму операції 454575,00 грн, у тому числі ПДВ 75762,50 грн, номенклатура «Цукор»;

- №67 від 27.03.2024 на загальну суму операції 2864400,00 грн, у тому числі ПДВ 477400,00 грн, номенклатура «Цукор»;

- №71 від 27.03.2024 на загальну суму операції 478500,00 грн, у тому числі ПДВ 79750,00 грн, номенклатура «Цукор».

Згідно квитанції від 12.03.2024 реєстрацію ПН №20 від 28.02.2024, було зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН (далі - порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація ПН №20 від 28.02.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4415, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товар/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 3 порядку),

Згідно квитанцій від 18.04.2024 реєстрацію ПН №56 від 21.03.2024, №67 від 27.03.2024 та №71 від 27.03.2024, було зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН (далі - порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація ПН №56 від 21.03.2024, №67 від 27.03.2024 та №71 від 27.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 порядку).

На підтвердження реєстрації податкових накладних товариством 21.02.2025 та 10.03.2025 направлено пояснення з додатковими документами.

Проте, за результатами розгляду наданих платником документів ГУ ДПС у Волинській області прийняті рішення від 26.02.2025 №12551843/42268693, від 13.03.2025 №12618301/42268693, №12618303/42268693 та №12618308/42268693 про відмову в реєстрації податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

ТзОВ «МОКУШ ПЛЮС» не погоджуючись із рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 26.02.2025 №12551843/42268693, від 13.03.2025 №12618301/42268693, №12618303/42268693 та №12618308/42268693 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звернулося із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім податкових накладних/розрахунків коригування, складених відповідно до пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу, у яких відображено операцію, до якої застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність», розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Додатком 3 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема:

1. Обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Згідно з пунктом 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно п.2, 3, 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №520 від 12.12.2019 року (далі - Порядок №520, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «;Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Відповідно п.10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Разом з тим, у пункті 7 Порядку №520 вказано, що письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги».

З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку та у випадку ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в реєстрі, при отриманні повідомлення.

Так, судом встановлено, що згідно з отриманою позивачем квитанцією податкову накладну №20 від 28.02.2024 прийнято, але реєстрацію зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, у зв'язку з тим, що обсяг постачання товару/послуги 4415, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товар/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 3 порядку), а з отриманих позивачем квитанцій податкові накладні від 18.04.2024 реєстрацію ПН №56 від 21.03.2024, №67 від 27.03.2024 та №71 від 27.03.2024 прийнято, але реєстрацію зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, у зв'язку з тим, що ПН складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 порядку).

Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідач чітко визначив підставу зупинення реєстрації податкових накладних, а не вжив загальне посилання на пункти 1 та 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, а саме: обсяг постачання товару/послуги 4415, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/ послуги та обсягу його постачання та ПН складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Пропозиція надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, була викладена у відповідності до вимог пунктів 4, 5 Порядку №520.

Щодо конкретного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, суд зазначає, що зупинення реєстрації податкової накладної відбувається в автоматичному режимі за наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, а позивач як активний учасник господарської діяльності на певному сегменті ринку, обізнаний з тонкощами роботи на цьому ринку, а відтак має розуміння сутності та тонкощів певних операцій, та має усвідомлення не тільки щодо базових документів, які супроводжують певні операції, а й щодо інших документів, які зазвичай супроводжують такого роду операції.

Відтак, саме позивач має можливість визначити конкретний перелік документів, який наявний у нього та супроводжує певні операції з тим, щоб подати ці документи для реєстрації ПН.

Суд зауважує, що позивач не був позбавлений можливості з огляду на зміст зазначених вище господарських операцій визначити для себе, подання яких саме первинних документів матиме наслідком реєстрацію контролюючим органом спірних податкових накладних.

Більше того, платник податку не позбавлений права протягом періоду, встановленого законом з дати виникнення податкових зобов'язань, скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, надавши усі необхідні документи податковому органу, які дозволять таку податкову накладну зареєструвати.

При цьому, суд встановив, що позивач надіслав повідомлення №2 від 21.02.2025 та повідомлення №12 від 10.03.2025 та копії документів, пов'язані із здійсненням господарської діяльності щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, що підтверджується повідомленням про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

26.02.2025 комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято оскаржуване рішення №12551843/42268693 про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, яким відмовлено у реєстрації ПН №20 від 28.02.2024 у зв'язку наданням платником податку копії документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. В графі додаткова інформація зазначено, що виявлено невідповідність наданих первинних документів і поданої податкової звітності.

Також, 13.03.2025 комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято оскаржувані рішення №12618301/42268693, №12618303/42268693 та №12618308/42268693 про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, яким відмовлено у реєстрації ПН №56 від 21.03.2024, №67 від 27.03.2024 та №71 від 27.03.2024 у зв'язку наданням платником податку копії документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. В графі додаткова інформація зазначено, що виявлено невідповідність наданих первинних документів і поданої податкової звітності.

Проаналізувавши подані позивачем документи, суд встановив, що на пропозицію відповідача, надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, позивач не надіслав їх у повному обсязі.

Оскільки, позивач не надав документів, які є достатніми для реєстрації податкових накладних в ЄРПН, а тому, відповідач, в межах дискреції прийняв рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.

Таким чином, беручи до уваги те, що матеріали справи не містять належних і достатніх доказів на спростування висновків контролюючого органу, натомість, відповідачем Головним управлінням ДПС у Волинській області, як суб'єктом владних повноважень, наведено відповідні мотиви прийняття спірного рішення про відмову у реєстрації податкових накладних Комісією на підставі наданого позивачем переліку документів, а відтак підтверджено правомірність рішення податкового органу.

З урахуванням наведеного суд доходить висновку про правомірність оскаржених рішень про відмову про відмову у реєстрації податкової накладної позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних №12551843/42268693 від 26.02.2025, №12618301/42268693 від 13.03.2025, №12618303/42268693 від 13.03.2025.

У зв'язку з тим, що судом встановлено правомірність винесення оскаржуваних рішень, відсутні правові підстави для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірну податкову накладну.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, судові витрати не підлягають стягненню з відповідачів та залишаються за позивачем.

Керуючись статями 139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «МОКУШ-ПЛЮС» (44700, Волинська область, місто Володимир, вулиця Луцька, 230, код ЄДРПОУ 42268693).

Відповідач-1: Головне управління ДПС у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 44106679).

Відповідач-2: Державна податкової служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).

Суддя А.Я. Ксензюк