Рішення від 04.11.2025 по справі 140/7133/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/7133/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - ЦВЛК ЗСУ, відповідач) про визнання протиправними дій щодо скасування постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно довідки ВЛК від 11.08.2022 №120/2117, протоколом засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України №2025-0302-0900 від 02.03.2025; зобов'язання скасувати витяг з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України №2025-0302-0900 від 02.03.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.08.2022 №9120/2117 ОСОБА_1 , 11.08.2022 пройшов медичний огляд, за результатами якого встановлено, що він на підставі ст. 47а, 67г графи II розкладу хвороб непридатний до військової служби з виключенням із військового обліку. У зв'язку з наведеним, до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 у графу 7 «Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я» було внесено запис: непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку за гр.ІІ ст. 47а, 67г (наказ МОУ №402 від 14.08.2008). У графі 13 «Відмітки про військовий облік» є штамп «Виключено з військового обліку військовозобов'язаних другим відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 11.08.2022».

Позивач вказує, що 02.06.2025 він здійснив авторизацію в застосунку «Резерв+», де було виявлено інформацію про те, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку як військовозобов'язаний.

У зв'язку з цим, представник позивача звернувся з адвокатським запитом до ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідь на який ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив про те, що позивача 02.03.2025 було взято на військовий облік військовозобов'язаних враховуючи зміст протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 02.03.2025 №2025-0302-0900, яким скасовано постанову військово-лікарської комісії, якою надано статус «непридатний до військової служби з виключенням з військової служби».

02.03.2025 засіданням військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗСУ протоколом №2025-0302-0900 скасовано постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.08.2022 №120/2117, яким позивача визнано непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Вважає, що відповідач порушив вимоги Положення №402, а саме скасував рішення ВЛК від 11.08.2022 за №120/2117 без надання обґрунтованого пояснення своєї позиції, без попередньої перевірки стану здоров'я та прийняв рішення не у формі постанови, а у формі протоколу засідання, чим вчинив протиправні дії.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.20).

У відзиві на позовну заяву від 25.08.2025 представник відповідача проти позову заперечив з огляду на наступне (а.с.24-29).

В обґрунтування своєї позиції зазначив, що за запитом слідчого управління Головного управління Національної поліції у Волинській області, щодо правомірності прийняття постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 на військовозобов'язаного ОСОБА_1 ВЛК ЦВЛК ЗС України розглянуто довідку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 на позивача від 11.08.2022 № 120/2117, виписку № 1138.

З цього приводу зауважує, що повідомлення, виклик, присутність військовозобов'язаних стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК (в тому числі постанови ВЛК ТЦК та СП) Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 не визначено. Так само Положенням не зобов'язано ЦВЛК ЗС України направляти військовозобов'язаних у заклади охорони здоров'я на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу, повідомляти їх про перегляд постанов.

Протоколом засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 02.03.2025 №2025-0302-0900 зазначено, що відповідно до вимог пункту “а» статті 47 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення), цей пункт передбачає наявність тяжкої персистуючої бронхіальної астми, у процесі лікування якої характерне застосування максимально можливого арсеналу засобів (ІГКС у максимальних дозах + b 2-агоністи тривалої дії в максимальних дозах + модифікатори лейкотрієнів або теофіліни пролонгованої дії), яке не призводить до контролю за перебігом захворювання, до цього самого пункту належить бронхіальна астма, для контролю якої потрібне постійне вживання системних глюкокортикостероїдів (крок 5). Враховуючи невідповідність встановленого діагнозу вимогам пункту “а» статті 47 Розкладу хвороб, є підстави скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо ОСОБА_1 , 1996 року народження, згідно довідки військово-лікарської комісії від 11.08.2022 №120/2117 “непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку». Зазначено, що позивач підлягає повторному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно вимог Положення.

Представник відповідача вказує, що робочою групою на виконання вимог пункту 20.1 глави 20 розділу II Положення колегіально, більшістю голосів прийнято рішення про скасування постанови при ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо ОСОБА_1 , 1996 року народження, згідно довідки військово-лікарської комісії від 11.08.2022 №120/2117.

Крім того зауважує, що при наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності, він мав право, самостійно або під час проведення повторного медичного огляду, особисто звернутися до ВЛК при ТЦК та СП, згідно вимог Положення №402, із пакетом документів, які б підтверджували протилежне.

Вказує, що постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів. Водночас, відповідно до підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення, ЦВЛК має право: розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Згідно пункту 20.2 глави 20 розділу II Положення, постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК. Таким чином, ВЛК надано виключне право встановлення формулювань в яких приймаються постанови ВЛК. Жоден інший орган влади не може брати на себе відповідні повноваження.

Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що він діяв у межах своїх повноважень на підставі чинного законодавства, відтак просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 11.08.2022 ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами якого складено довідку військово-лікарської комісії №120/2117 (а.с.10).

Відповідно до вказаної довідки ВЛК №120/2117 від 11.08.2022 позивач на підставі статті 47 «а» та 67 «г» графи ІІ Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення № 402), визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно із відміткою у пункті 13 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного №1482/2 11.08.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних (а.с.11).

05.06.2025 представник позивача направила до ІНФОРМАЦІЯ_2 адвокатський запит з проханням надати інформацію стосовно того, коли саме позивача було повторно взято на військовий облік та підстави на яких були вчинені такі дії (а.с.15).

Листом №3256 від 05.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 було повідомлено, що 02.03.2025 ОСОБА_1 було взято на військовий облік військовозобов'язаних враховуючи зміст протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗСУ від 02.03.2025 №2025-0302-0900, яким скасовано постанову ВЛК, якою надано статус «непридатний до військової служби з виключенням з військової служби» (а.с.16).

Як слідує з витягу з протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗСУ від 02.03.2025 №2025-0302-0900, враховуючи невідповідність встановленого діагнозу вимогам пункту «а» статті 47 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 2 до положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, (далі - Положення), цей пункт передбачає наявність тяжкої персистуючої бронхіальної астми, у процесі лікування якої характерне застосування максимально можливого арсеналу засобів (ІГКС у максимальних дозах + в 2-агоністи тривалої дії в максимальних дозах + модифікатори лейкотрієнів або теофіліни пролонгованої дії), яке не призводить до контролю за перебігом захворювання, до цього самого пункту належить бронхіальна астма, для контролю якої потрібне постійне вживання системних глюкокортикостероїдів (крок 5), постанову військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно довідки військово-лікарської комісії від 11.08.2022 №120/2117 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку скасувати та вирішено, що він підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно вимог Положення (а.с.17, 29).

Позивач, вважаючи протиправним рішення ЦВЛК ЗСУ, яким скасовано рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.08.2022 №120/2117, про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

У відповідності до частини 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ) визначає правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Абзацом 3 частини 5 статті 22 Закону №3543-ХІІ передбачено, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-ХІІ та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія; ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України. (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402).

Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема:

прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України;

проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

Як передбачено підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402 ЦВЛК має право, серед іншого:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;

витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок;

направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників;

розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Згідно з пунктом 2.3.5.Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до пункту 2.4.4. на ВЛК регіону покладаються, серед іншого, організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.

Згідно із пунктом 2.4.5. ВЛК регіону має право, зокрема, приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.

Пунктом 2.4.6. розділу І Положення №402 встановлено, що рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Відповідно до пункту 1.1. розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності:

до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в Десантно-штурмових військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - МО) та у складі національного персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України;

а також з метою визначення:

можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я; потреби у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва); потреби у тривалому лікуванні.

Пунктом 1.2. розділу ІІ Положення №402 встановлено, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

На підставі абзацу 2 підпункту «б» пункту 20.3 глави 20 розділу II Положення при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту, зокрема,: "Непридатний": до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно з пунктом 20.4 Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "обмежено придатний до військової служби".

За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби".

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби".

Відповідно до пункту 22.12 Положення №402, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.

Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно.

Якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров'я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів закладів охорони здоров'я (установ) виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд.

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що за результатами медичного огляду ВЛК відповідного рівня приймає рішення, яке оформляється відповідною довідкою.

Відповідно до пункт 6.8 Глави 6 Розділу II Положення №402 передбачає, що на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.

В ході розгляду справи судом встановлено, що протоколом засідання ЦВЛК ЗС України від 02.03.2025 №2025-0302-0900 скасовано постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно довідки військової комісії від 11.08.2022 №120/2117.

В обґрунтування протоколу, зокрема, вказано про невідповідність діагнозу зазначеного у карті медичного огляду військовозобов'язаного вимогам пункту а статті 47 Пояснень щодо застосування Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Суд також зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.

Суд наголошує на тому, що позивач у позовній заяві посилається на порушення процедури прийняття оскарженого рішення у зв'язку з невжиття відповідачем заходів стосовно огляду або направлення у заклади охорони здоров'я на контрольне обстеження та медичний огляд, проте жодних доказів, які б підтверджували такі обставини, суду не подав.

Водночас, суд звертає увагу на те, що зі змісту спірної постанови, оформленої протоколом, судом встановлено, що комісією ЦВЛК надано оцінку стану здоров'я позивача, враховано та досліджено медичні обстеження останнього та зроблено певний висновок про скасування постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.08.2022 №120/2117 та вирішено, що позивач підлягає повторному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно вимог Положення.

Отже, у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності, він має право особисто звернутися до ВЛК згідно вимог Положень №402 із пакетом документів, які б підтверджували зворотнє.

Крім того, судом встановлено позивач не був присутній та не викликався під час перегляду постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.08.2022 №120/2117, а також не вживалися заходи щодо огляду військовослужбовця, направлення у заклади охорони здоров'я на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу. Разом з тим, обов'язковий виклик, присутність громадян стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК Положенням № 402 не визначено.

Отже, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України (01133, місто Київ, вулиця Госпітальна, 16, код ЄДРПОУ 08356179).

Суддя А.Я. Ксензюк