03 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/7510/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, військова частина НОМЕР_2 , про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - в/ч НОМЕР_1 , відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, військова частина НОМЕР_2 (далі - в/ч НОМЕР_2 , третя особа) про визнання протиправною бездіяльність, яка полягає у не звільненні з військової служби, зобов'язання прийняти рішення про звільнення з військової служби на підставі поданого 19.05.2025 рапорту.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , матрос, колишній гранатометник 3 відділення морської піхоти 2 взводу морської піхоти 1 роти морської піхоти в/ч НОМЕР_2 , проходить військову службу у зазначеній військовій частині. Позивач має батька - ОСОБА_2 , який має інвалідність IБ групи безстроково з огляду на загальне захворювання, згідно із висновком МСЕК - непрацездатний та потребує постійного стороннього догляду.
ОСОБА_1 є єдиним членом сім'ї свого батька, який може здійснювати за ним постійний догляд.
У зв'язку із зазначеним 19.05.2025 позивач звернувся до командира 1 роти морської піхоти в/ч НОМЕР_2 з письмовим рапортом з проханням звільнити його з військової служби за сімейними обставинами, а саме: у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
В/ч НОМЕР_2 було погоджено рапорт позивача та направлено до командира в/ч НОМЕР_1 з проханням звільнити військовослужбовця ОСОБА_1 з військової служби на підставі пп.«г» п.2 ч.4 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Однак в/ч НОМЕР_1 зазначений рапорт не було погоджено, в звільненні було відмовлено. Причина зазначена: відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком МСЕК чи ЛКК. Натомість документів, які підтверджують вищевикладене, не надано.
З таким рішенням відповідача позивач не погоджується та зазначає, що у акті проведення обстеження проживання/не проживання №44 зазначено про те, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрований і фактично проживає громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом з ним за цією адресою проживають: його дружина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочка - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та його батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , особа з інвалідністю 1 Б групи загального захворювання довічно, згідно довідки до акту огляду МСЕК серія 12 ААГ № 204798 потребує постійного стороннього догляду. Згідно даного акту догляд за непрацездатним ОСОБА_2 здійснює його син ОСОБА_1 .
Відповідно до акту 3 вивчення сімейно-побутових умов від 08.05.2025 інші близькі родичі, що проживають окремо від ОСОБА_2 : дочка ОСОБА_6 , АДРЕСА_2 , виховує дитину інваліда ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (посвідчення НОМЕР_3 , медичний висновок №21 від 25.03.2021); дочка ОСОБА_8 , АДРЕСА_3 , виховує дитину інваліда ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (посвідчення НОМЕР_4 , медичний висновок №769 від 12.09.2024).
Оскільки доньки ОСОБА_2 - ОСОБА_6 та ОСОБА_8 проживають окремо і реально не можуть здійснювати постійний догляд за своїм батьком, бо виховують дітей з інвалідністю, а інших родичів немає, тому в розумінні приписів абз.5 пп.«г» п.2 ч.4 статті 26 Закону №2232-XII інші члени сім'ї першого або другого ступеня споріднення у батька позивача відсутні.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 10.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.40).
Відповідач у відзиві на позовну заяву (а.с.44-49), який поданий через систему Електронний суд, позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що з наданих документів до вищевказаного рапорту було встановлено наявність інших членів сім'ї, які можуть здійснювати догляд за батьком позивача. Враховуючи зазначене, командуванням в/ч НОМЕР_1 було відмовлено в задоволені рапорту.
Так, згідно акту 3 вивчення сімейно-побутових умов, складеного 08.05.2025 представниками ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_9 ), на день перевірки в житловому приміщенні зареєстровані: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батько; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дочка; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , син; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дружина.
Також, ОСОБА_2 має доньку ОСОБА_6 , яка проживає з ОСОБА_2 по одній вулиці, та дочку ОСОБА_8 . Тобто, виходячи з аналізу даного акту 3 вивчення сімейно-побутових умов, складеного 08.05.2025 представниками ІНФОРМАЦІЯ_11 , встановлено, що догляд за ОСОБА_2 можуть здійснювати його доньки, а саме: ОСОБА_6 , яка проживає з ОСОБА_2 по одній вулиці, та ОСОБА_8 . Також в/ч НОМЕР_1 вказує, що прийняття наказу про звільнення з військової служби є дискреційними повноваженнями в/ч НОМЕР_1 .
У відповідь на відзив позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та додатково зауважив, що при вирішенні питання наявності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, які можуть здійснювати догляд за батьком, повинна враховуватися наявність у таких осіб реальної можливості здійснювати такий догляд (а.с.60-62).
Третя особа не скористалась правом подання до суду пояснень щодо позовної заяви.
Інші заяви по суті справи не надходили.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , що не заперечується сторонами.
19.05.2025 позивач звернувся до в/ч НОМЕР_2 із рапортом про звільнення з військової служби на підставі підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону №2232-ХІІ (через необхідність здійснювати догляд за батьком з числа осіб з інвалідністю ІБ групи за загальним захворюванням), до якого долучив: нотаріально завірену копію паспорту ОСОБА_1 ; нотаріально завірену копію паспорту ОСОБА_2 ; копію картки ПП ОСОБА_1 ; копію картки ПП ОСОБА_2 ; нотаріально завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; нотаріально завірену копію свідоцтва про розірвання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_10 ; витяг з реєстру територіальної громади на ОСОБА_1 ; витяг з реєстру територіальної громади на ОСОБА_2 ; відомості про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб; акт проведення обстеження проживання/не проживання; акт вивчення сімейно-побутових умов; нотаріально завірену копію пенсійного посвідчення ОСОБА_2 ; нотаріально завірену копію довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (а.с.9-21).
Командир в/ч НОМЕР_2 звернувся з рапортом до командира в/ч НОМЕР_1 , в якому клопотав по суті рапорту матроса ОСОБА_1 та просив звільнити військовослужбовця його наказом (по особовому складу) з військової служби у запас на підставі підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону №2232-ХІІ у зв'язку з наявністю батька з інвалідністю І групи (а.с.22).
Вказаний рапорт відповідачем не погоджено та аргументовано тим, що звільнення за даною підставою є - відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком МСЕК чи ЛКК. Натомість документів, які підтверджують вищевикладене, не надано (а.с.22зворот).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не звільнення з військової служби протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12.05.2015 №389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 постановлено ввести в Україні воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а тому під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок звільнення з військової служби в період дії воєнного стану.
Закон №2232-XII (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Частиною першою статті 1 Закону №2232-ХІІ визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно із частиною першою статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Частинами другою, четвертою статті 2 Закону України №2232-ХІІ передбачено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №2232-ХІІ Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом призову (направлення) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Статтею 26 Закону №2232-ХІІ визначені підстави звільнення з військової служби.
Так, відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону №2232-ХІІ військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах: під час дії воєнного стану: через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Згідно з абзацом тринадцятим пункту 3 частини дванадцятої статті 26 Закону №2232-ХІІ військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах: під час дії воєнного стану: необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Відповідно до пункту 260 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 (далі - Положення №1153/2008), під час дії особливого періоду військовослужбовці звільняються з військової служби з підстав, визначених статтею 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», та з урахуванням особливостей, передбачених статтею 26-2 названого Закону.
Наказом Міністерства оборони України від 10.04.2009 №170 затверджено Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за №438/16454, далі - Інструкція №170).
Згідно з пунктом 12.1 розділу XII Інструкції №170 звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється посадовими особами, визначеними пунктом 225 Положення.
Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби, зазначено у додатку 19 до Інструкції (пункт 12.11 розділу XII Інструкції №170).
Згідно з підпунктом 27 пункту 5 Додатку №19 при поданні до звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», подаються: у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я:
документи, які підтверджують відповідні родинні зв'язки з цією особою (особами);
один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді.
З аналізу вказаних положень у їх сукупності слідує, що військовослужбовець має право на звільнення з військової служби під час дії воєнного стану на підставі абзацу тринадцятого пункту 3 частини 12 статті 26 Закону №2232-ХІІ за наявності одночасно таких обставин:
1) один з його батьків чи батьків дружини (чоловіка), є особами з інвалідністю І чи ІІ групи, і вони потребують постійного догляду;
2) відсутні інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.
При цьому, обов'язок надання відповідних підтверджуючих документів покладено саме на особу, яка звернулася з відповідним рапортом.
Суд встановив, що позивачем 19.05.2025 подано рапорт про звільнення у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за батьком, який є особою з інвалідністю ІБ групи. В рапорті вказано про небажання продовжувати військову службу у резерві.
Відповідно до свідоцтва про народження № НОМЕР_5 від 18.12.1992 батьками позивача ОСОБА_1 є ОСОБА_2 та ОСОБА_10 (а.с.18).
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_6 від 14.03.2025 шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_10 розірвано 14.03.2025 (а.с.18зворот).
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ №204798 від 23.06.2023 ОСОБА_2 встановлено ІБ групу інвалідності по причині загального захворювання, який визнаний непрацездатним та таким, що потребує постійного стороннього догляду (а.с.17).
Згідно з актом №44 обстеження проживання/не проживання членами комісії 10.02.2025 засвідчено те, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрований і фактично проживає громадянин, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом з ним за цією адресою проживають: його дружина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочка - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та його батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , особа з інвалідністю 1Б групи загального захворювання довічно, згідно довідки до акту огляду МСЕК серія 12 ААГ № 204798 потребує постійного стороннього догляду. Згідно даного акту, догляд за непрацездатним ОСОБА_2 здійснює його син ОСОБА_1 (а.с.15).
Відомостями №162 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб підтверджується те, що за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (а.с.20зворот).
08.05.2025 тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 затверджено акт 3 вивчення сімейно-побутових умов військовослужбовця ОСОБА_1 (а.с.15зворот-16), яким встановлено, що на день перевірки зареєстровані в житловому приміщенні за адресою АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 - батько, особа з інвалідністю І-Б групи, непрацездатний, пенсіонер, ОСОБА_5 - дочка, малолітня, ОСОБА_4 - син, малолітній, ОСОБА_3 - дружина, працездатна, декретна відпустка. При цьому вказано інформацію щодо інших близьких родичів, які проживають окремо від ОСОБА_2 , а саме дочок: ОСОБА_6 , яка проживає в АДРЕСА_2 , виховує дитину інваліда ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (посвідчення НОМЕР_7 , медичний висновок №21 від 25.03.2021); ОСОБА_8 , яка мешкає в АДРЕСА_3 , виховує дитину інваліда ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (посвідчення НОМЕР_4 , медичний висновок №769 від 12.09.2024).
За висновком тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 у військовослужбовця ОСОБА_1 є підстава для звільнення у запас за сімейними обставинами.
Зазначені документи були надані позивачем при поданні рапорту відповідачу, що сторонами не заперечується.
Отже, наданий позивачем перелік документів є таким, що повністю відповідає вимогам підпункту 27 пункту 5 Переліку документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби.
При цьому рапорт командира в/ч НОМЕР_2 щодо звільнення ОСОБА_1 з військової служби не погоджено в/ч НОМЕР_1 у зв'язку з тим, що не надано документів, які б підтверджували відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком МСЕК чи ЛКК (а.с.22зворот).
Щодо таких тверджень відповідача, то суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 07.05.2025 у справі №420/30227/24, згідно з якими «відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи» означає реальну відсутність таких осіб, які фактично могли б здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю, яка цього потребує. У випадку ж «юридичної наявності» інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи, які, при цьому, реально не можуть здійснювати постійний догляд за такою особою з об'єктивних причин (перебування у полоні, відбування покарання у місцях позбавлення волі, проходження військової служби, тощо), то така особа відсутня у розумінні приписів абзацу 13 пункту 3 частини дванадцятої статті 26 Закону №2232-XII.
Таким чином, в даному випадку слід враховувати реальну можливість здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю іншими членами сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи.
Статтею 51 Конституції України визначено, що батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Згідно з частиною першою статті 172 Сімейного кодексу України дитина, повнолітні дочка, син зобов'язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати їм допомогу.
При цьому варто зауважити, що поняття «обов'язку піклування» не є тотожним необхідності здійснення постійного догляду.
Так, піклування про батьків - це спосіб проявлення турботи, зацікавленості та надання матеріальної допомоги тощо.
Постійний догляд - це форма догляду за особою з різними фізичними або психічними обмеженнями (вадами), що вимагає постійної присутності доглядача для надання необхідної допомоги та підтримки.
Як вже зазначалося, при поданні рапорту на звільнення позивач надав документи, які підтверджують, що він проживає разом з батьком, а його сестри ОСОБА_6 та ОСОБА_8 проживають окремо та не можуть здійснювати постійний догляд за своїм батьком, оскільки здійснюють постійний догляд за дітьми з інвалідністю з дитинства (а.с.28-33). Саме такі обставини встановлені актом обстеження сімейного стану військовослужбовця №3, який 08.05.2025 затверджений тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 , як того вимагає підпункт 27 пункту 5 Переліку документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби (а.с.15зворот-16).
Також на підтвердження відсутності інших осіб першого ступеня споріднення до рапорту позивачем було додано копію свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_6 , яким підтверджено, що шлюб між батьком позивача, ОСОБА_2 , та матір'ю позивача, ОСОБА_10 , розірвано 14.03.2025, про що складено відповідний актовий запис №6 (а.с.18зворот).
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що обставини необхідності здійснювати позивачем постійний догляд за батьком, який є особою з інвалідністю ІБ групи, та відсутність інших осіб першого та другого споріднення, які б могли здійснювати такий догляд, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.
Доводи відповідача про те, що доньки ОСОБА_2 - ОСОБА_6 та ОСОБА_8 можуть здійснювати за ним такий догляд є необґрунтованими, оскільки останні не проживають з батьком та здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю з дитинства, що позбавляє реальної можливості здійснювати ними постійний догляд за іншою особою.
Згідно з пунктом 233 Положення №1153/2008 військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення.
Документи на звільнення військовослужбовців направляються безпосередньо до посадових осіб, які мають право на їх звільнення з військової служби. Наказ по особовому складу про звільнення цих військовослужбовців повинен бути виданий і доведений до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем взяття громадянина на військовий облік та до військової частини за місцем проходження військової служби в строки, що забезпечуватимуть вчасне здавання справ і посад і розрахунок військовослужбовців, а також виконання строків звільнення, визначених Президентом України.
Командири військових частин зобов'язані забезпечити своєчасне здавання посади, проведення усіх необхідних розрахунків з військовослужбовцями, стосовно яких видано наказ по особовому складу про звільнення з військової служби, у порядку, визначеному пунктом 242 Положення, та направлення їх на військовий облік до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.
Відповідно до пункту 241 Положення №1153/2008 накази про звільнення військовослужбовців з військової служби оголошуються командирами (начальниками) військових частин.
Згідно з правовими нормами пункту 242 Положення №1153/2008 після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов'язані у п'ятиденний строк прибути до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.
Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства в сукупності із встановленими обставинами справи, суд виснуває, що право позивача на звільнення з військової служби у зв'язку із необхідністю здійснювати догляд за батьком, який є особою з інвалідністю IБ групи, кореспондується із обов'язком відповідача звільнити останнього з військової служби за вказаною підставою з огляду на наявність документів, які підтверджують це право.
Суд зауважує, що в даному випадку у відповідача немає дискреційних повноважень, оскільки закон не передбачає будь-яких альтернативних варіантів рішення за наслідками вирішення рапорту військовослужбовця за встановлених судом обставин. Обраний позивачем спосіб захисту своїх прав є ефективним та не суперечить закону.
Відповідно до частин першої-другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доводи відповідача про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
З урахуванням встановлених у справі фактичних обставин, наведених вище норм законодавства, та беручи до уваги зібрані та досліджені судом докази в їх сукупності, враховуючи вимоги статті 245 КАС України, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є прийняття судом рішення про задоволення позову шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у звільненні позивача з військової служби, зобов'язання в/ч НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення з військової служби ОСОБА_1 на підставі підпункту «г» пункту 2 частини четвертої, абзацу тринадцятого пункту 3 частини дванадцятої статті 26 Закону №2232-ХІІ через такі сімейні обставини: необхідність здійснювати догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у звільненні з військової служби ОСОБА_1 на підставі підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення за результатом розгляду рапорту ОСОБА_1 від 19.05.2025 про звільнення з військової служби на підставі підпункту «г» пункту 2 частини четвертої, абзацу тринадцятого пункту 3 частини дванадцятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» через такі сімейні обставини: необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_8 );
Відповідач: військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 );
Третя особа: військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій