Рішення від 04.11.2025 по справі 120/13329/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

04 листопада 2025 р. Справа № 120/13329/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом керівника Жмеринської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся керівник Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, керівник окружної прокуратури вказав на протиправну бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо невинесення на розгляд сесії подання Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 22 листопада 2023 року № 1612 щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених, його нерозгляду та неприйняття рішення у порядку, визначеному частинами 2, 3, 5 ст. 57-1 Земельного кодексу України.

Ухвалою суду від 10 жовтня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд її здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 18 жовтня 2024 року надіслано до електронного кабінету відповідача 16 жовтня 2024 року о 03 год. 24 хв., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Згідно з пунктом 2 частини 6 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України днем вручення судового рішення є зокрема день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Відтак копію ухвали від 10 жовтня 2024 року слід вважати врученою відповідачу.

При цьому відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву.

31 жовтня 2024 року до суду надійшли додаткові письмові пояснення від Державного агентства лісових ресурсів України, які обґрунтовані тим, що Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства звернулося з поданням від 22 листопада 2023 року № 1612 до Шаргородської міської ради стосовно прийняття рішення щодо віднесення залісених земельних ділянок загальною площею 1177,8754 га до самозалісених земель. Відповіді щодо розгляду даного подання Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства не отримувало. Також Центрально-Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства було повторно надіслано подання щодо віднесення залісених земельних ділянок до самозалісених земель від 03 травня 2024 року № 02- 21/519, на яке Шаргородська міська рада надала відповідь від 12 червня 2024 року № 03-01/561 про те, що залісені земельні ділянки не можуть бути віднесені до самозалісених у зв'язку з відсутністю коштів. Проте на розгляд сесії ради не виносилось подання Центрально-Західного міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства щодо віднесення окремих ділянок до самозалісених земель.

За таких обставин представник Державного агентства лісових ресурсів України просить задовольнити позов керівника Жмеринської окружної прокуратури.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Центрально-Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства до Шаргородської міської ради Вінницької області скеровано подання від 22 листопада 2023 року № 1612 щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених, згідно з яким за ідентифікацією на території громади виявлено 491 самозалісену ділянку загальною площею 1177,8754 га. А тому Центрально-Західне міжрегіональне управлінням лісового та мисливського господарства просило Шаргородську міську раду Вінницької області прийняти рішення щодо віднесення вказаних земельних ділянок до самозалісених.

Однак відповідь про результати розгляду цього подання до Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства не надходила.

03 травня 2024 року Центрально-Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства направлено лист до Шаргородської міської ради Вінницької області, у якому просило вжити заходи щодо прийняття рішення про віднесення земельних ділянок площею 1177,8754 га до самозалісених.

Листом від 12 червня 2024 року Шаргородська міська рада Вінницької області повідомила Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства про те, що згідно з проведеною ідентифікацією на території територіальної громади виявлено 491 самозалісену ділянку загальною площею 1177,8754 га. У зв'язку з відсутністю фінансування роботи щодо проведення інвентаризації земель, які можуть бути самозалісеними, не проводилися.

10 вересня 2024 року Жмеринська окружна прокуратура звернулася до Шаргородської міської ради Вінницької області із листом, у якому просила повідомити чи виносилося на розгляд сесії ради подання Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 22 листопада 2023 року та/або від 03 травня 2024 року.

У відповідь на лист Жмеринської окружної прокуратури відповідачем направлено лист від 17 вересня 2024 року вих. № 05-01/866, у якому зазначено, що відповідно до пункту 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за документацією із землеустрою, звертається з заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У заяві зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Водночас до подань Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства № 1612 від 22 листопада 2023 року та № 519 від 03 травня 2024 року вказані матеріали не подавалися.

Прокурор вважає, що відповідачем безпідставно не розглянуто належним чином подання Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, чим допущено протиправну бездіяльність.

Визначаючись з приводу позовних вимог, суд зважає на таке.

Частиною другою статті 1 Лісового кодексу України визначено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Відповідно частини дванадцятої статті 1 Лісового кодексу України самозалісена ділянка - це земельна ділянка будь-якої категорії земель (крім земель лісогосподарського призначення, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення) площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, залісення якої відбулося природним шляхом.

Згідно із статтею 7 Лісового кодексу України ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів" від 20 червня 2022 року №2321-ІХ внесено зміни до Земельного кодексу України, а саме главу 11 доповнено статтею 57-1 "Самозалісені землі", якою визначений порядок віднесення земельних ділянок до самозалісених.

Так, згідно з частиною другою статті 57-1 Лісового кодексу України віднесення земельної ділянки приватної власності до самозалісеної ділянки здійснюється її власником, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності органом, який здійснює розпорядження нею.

Рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки приймається за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про належність всіх її угідь до угідь самозалісеної ділянки. Земельна ділянка вважається самозалісеною ділянкою з дня внесення зазначених відомостей до Державного земельного кадастру (частина третя статті 57-1 Земельного кодексу України).

Окрім того, з метою реалізації вказаної норми частину четверту статті 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року № 3613-VІ доповнено абзацом четвертим, яким передбачено, що відомості про угіддя земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до статті 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, - щодо зміни угідь на угіддя самозалісеної ділянки.

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів" № 2321-IX від 20 червня 2022 року набрав чинності 10 липня 2022 року.

Згідно з підпунктом 1 пункту 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону № 2321-IX, Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити проведення інвентаризації самозалісених ділянок та вжити заходів із забезпечення ведення лісового господарства на таких ділянках.

Відповідно до Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 521 від 08 жовтня 2014 року, Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.

У свою чергу, відповідно до Положення про Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 09 листопада 2022 року № 1014, Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства підпорядковується Держлісагентству та є його територіальним органом. Завданням управління є реалізація повноважень Держлісагентства у сфері лісового та мисливського господарства на території Вінницької, Черкаської та Кіровоградської області.

З наведеного слідує, що Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Так, предметом оскарження у цій справі визначено протиправну бездіяльність відповідача щодо нерозгляду подання Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 22 листопада 2023 року № 1612 про віднесення земельних ділянок до самозалісених.

При цьому матеріли справи не містять доказів розгляду на сесії Шаргородської міської ради Вінницької області подання Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 22 листопада 2023 року № 1612 про віднесення земельних ділянок до самозалісених.

Водночас вирішення питання віднесення земельних ділянок до самозалісених відноситься до виключної компетенції ради, тому у будь-якому випадку таке подання мало бути винесене на розгляд та обговорення сесії міської ради з прийняттям рішення чи то позитивного про віднесення земельних ділянок до самозалісених, чи про відмову у віднесенні земельних ділянок до самозалісених із зазначенням конкретних причин, умов та обставин.

Відповідно до Конституції України систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).

Частина перша статті 10 цього Закону визначає, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Положеннями статей 46, 59 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, розгляд та вирішення питання про віднесення або про відмову у віднесенні земельних ділянок до самозалісених ділянок за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, приймається органом місцевого самоврядування виключно на пленарному засіданні сільської, селищної, міської ради у формі рішення.

Зважаючи на те, що відповідач подання Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 22 листопада 2023 року № 1612 не виносив на розгляд сесії ради, тому суд доходить висновку про допущення протиправної бездіяльності щодо невинесення на розгляд сесії Шаргородської міської ради Вінницької області подання Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 22 листопада 2023 року № 1612 про віднесення земельних ділянок до самозалісених.

З огляду на викладене в даному випадку захист прав Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства підлягає у спосіб зобов'язання Шаргородської міської ради Вінницької області винести на розгляд та розглянути на сесії Шаргородської міської ради подання Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 22 листопада 2023 року № 1612 про віднесення земельних ділянок до самозалісених та за результатами такого розгляду прийняти відповідне рішення.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відтак з огляду на те, що обставини, наведені прокурором у позові, знайшли підтвердження в ході судового розгляду, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити.

З урахуванням положень частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з огляду на відсутність витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, тому питання про відшкодування витрат не вирішується.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву керівника Жмеринської окружної прокуратури задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області щодо невинесення на розгляд сесії подання Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 22 листопада 2023 року № 1612 про віднесення земельних ділянок до самозалісених.

Зобов'язати Шаргородську міську раду Жмеринського району Вінницької області винести на розгляд та розглянути на сесії Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області подання Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 22 листопада 2023 року № 1612 про віднесення земельних ділянок до самозалісених та за результатами такого розгляду прийняти відповідне рішення.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Керівник Жмеринської окружної прокуратури (місцезнаходження: 23100, Вінницька обл., м. Жмеринка, вул. Національна, буд. 6-а)

Позивачі:

Державне агентство лісових ресурсів України (місцезнаходження: 01023, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 9-А; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 37507901)

Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (місцезнаходження: 21018, м. Вінниця, вул. Пирогова, буд. 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44979060)

Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. 600-річчя, буд. 19; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 37979894)

Відповідач: Шаргородська міська рада Вінницької області (місцезнаходження: 23500, Вінницька обл., Жмеринський р-н, м. Шаргород, вул. Героїв Майдану, буд. 224; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 04326253)

Повний текст рішення суду складено 04.11.2025

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович