м. Вінниця
03 листопада 2025 р. Справа № 120/5552/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішення відповідача №930060129498 від 16.09.2024.
Ухвалою від 28.04.2025 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк представником Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області подано відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає, що пенсія колишнім членам Кабінету Міністрів України призначається відповідно до Закону України "Про державну службу". Згідно ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV. Пунктами 10 та 12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Також представник відповідача зазначив, що проведення будь-яких перерахунків пенсії державним службовцям чинним законодавством не передбачено.
22.05.2025 позивачем подано відповідь на відзив, проте така до уваги не береться, оскільки заявами по суті у справах, визначених частиною 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив на позовну заяву.
У встановлений судом строк Головним управління Пенсійного фонду України у м. Києві відзив на позовну заяву подано не було.
З огляду на викладене, а також керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України, на думку суду, наявні підстави для вирішення даної справи за наявними у ній матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" в порядку, передбаченому Указом Президента України від 16.03.1994 № 89 "Питання забезпечення діяльності членів Уряду України".
17.02.2024 позивач через веб-портал звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, починаючи з 17.02.2024, до якої було долучено копію Указу Президента України від 16.03.1994 № 89 «Питання забезпечення діяльності членів Уряду України» та копію довідки Міністерства енергетики України від 21.09.2023 № 26/1.3-23.4-19194 про розмір чинного посадового окладу Міністра енергетики України, а також заяву довільної форми, у якій було детально обґрунтовано виявлені недоліки та прохання провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 16.03.1994 - у розмірі 90 % від посадового окладу без обмеження граничного розміру пенсії; а також починаючи з дня подачі даної заяви - у розмірі 90 % від посадового окладу Міністра енергетики України 82385,00 гривень на підставі довідки Міністерства енергетики України від 21.09.2023 № 26/1.3-23.4-19194 без обмеження граничного розміру пенсії.
За результатом розгляду заяви позивача ГУ ПФУ у Вінницькій області прийняло рішення № 930060129498 від 26.02.2024 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії, оскільки не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій колишнім членам Кабінету Міністрів.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області від 26.02.2024, позивач звернувся до суду адміністративним позовом.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 07.08.2024, яке постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2025 залишено без змін, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 26.02.2024 № 930060129498 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.02.2024, з урахуванням висновків суду.
На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 07.08.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 17.02.2024 з урахуванням висновків суду та прийняло рішення № 930060129498 від 16.09.2024, яким повідомило, що пенсійне забезпечення колишніх членів Кабінету Міністрів України здійснюється відповідно до Закону України "Про державну службу".
Пенсія колишнім членам Кабінету Міністрів України призначається відповідно до Закону України "Про державну службу".
Згідно ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV. Однак, у визначених законом №889-VIII випадках, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється в іншому порядку. Так, принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу", який набрав чинності 01 травня 2016 року (далі - Закон №889-VIII). Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України №1058 від 09.07.2003 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058). Пунктами 10 та 12 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За таких обставин прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії, оскільки не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
В силу положень частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Разом із тим рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 07.08.2024 у справі №120/3007/24, яке постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2025 залишено без змін, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 26.02.2024 № 930060129498 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 17.02.2024, з урахуванням висновків суду.
У вказаному рішенні надано оцінку позовним вимогам позивача в частині перерахунку пенсії на підставі довідки Міністерства енергетики України від 21.09.2023 № 26/1.3-23.4-19194. У вищезазначеному рішенні наголошено, що законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії, не передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, тому у відповідача немає правових підстав для здійснення такого перерахунку.
Викладене узгоджується з висновками Верховного Суду наведеними у постановах від 11.12.2019 у справі № 513/1131/16, від 22.11.2022 у справі № 200/2037/20-а.
Відтак, суд приходить до висновку, що у частині позовних вимог, які стосуються перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Міністерства енергетики України від 21.09.2023 № 26/1.3-23.4-19194 належить відмовити.
При цьому, у рішенні суду у справі №120/3007/24 наголошено, що суб'єктом владних повноважень не розглянуто питання щодо здійснення перерахунку пенсії позивача починаючи з 17.05.2008 у розмірі 90% від посадового окладу без обмеження граничного розміру пенсії.
Стосовно позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії позивача починаючи з 17.05.2008 у розмірі 90% від посадового окладу без обмеження граничного розміру пенсії суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу зазначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стаж державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" в порядку, передбаченому Указом Президента України від 16.03.1994 № 89 "Питання забезпечення діяльності членів Уряду України".
02.02.2007 за заявою ОСОБА_1 було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про Кабінет Міністрів України». Відповідно до статті 61 Закону України “Про Кабінет Міністрів України» №514-V від 21.12.2006 у разі досягнення встановленого законодавством пенсійного віку незалежно від місця роботи, а також у разі визнання інвалідом I або II групи за наявності страхового стажу (для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років) члену Кабінету Міністрів України призначається пенсія в розмірі 70 відсотків місячної заробітної плати. За кожний повний рік роботи понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія за віком та пенсія по інвалідності збільшується на один відсоток наведеного вище заробітку, але не більше ніж 80 відсотків місячної заробітної плати. Дана норма була чинна на момент подання заяви від 02.02.2007.
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України “Про Кабінет Міністрів України» № 279-VI від 16.05.2008 втратив чинність Закон України “Про Кабінет Міністрів України» № 514-V від 21.12.2006. Згідно статті 60 Закону України “Про Кабінет Міністрів України» № 279-VI від 16.05.2008 пенсійне забезпечення колишніх членів Кабінету Міністрів України здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про державну службу».
Таким чином, позивача було повторно переведено на пенсію згідно з Законом України "Про державну службу" починаючи з 17.05.2008.
На момент початкового виходу позивача на пенсію діяв Закон України "Про державну службу" в редакції від 16.12.1993. Частина 2 статті 37 Закону № 3723-XII зазначає: "На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії".
Згідно з частиною 4 статті 37 зазначеного закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Норми аналогічного змісту у статті продовжили свою дію і в статті 37 Закону №3723-XII на момент ухвалення 60 Закону України “Про Кабінет Міністрів України» №279-VI від 16.05.2008.
Подальші перерахунки пенсії стосувались виключно її індексації, однак сам порядок розрахунку пенсії залишився без змін. Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 15.09.2023 № 2600-0202-8/182966 було повідомлено, що "оскільки у гр. ОСОБА_1 відсутні 20 років стажу роботи на посадах, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про Кабінет Міністрів України", підстави для обчислення пенсії в розмірі 90 % відсутні".
Однак, відповідно до Указу Президента України від 16.03.1994 № 89 "Питання забезпечення діяльності членів Уряду України" положення статті 37 Закону № 3723-XII застосовуються для цих осіб незалежно від стажу державної служби. При цьому надбавка до пенсії, передбачена частиною 4 статті 37 Закону № 3723-XII, встановлюється за загальний стаж роботи понад 25 років для чоловіків.
02.02.2007 Печерським районним управлінням Пенсійного фонду України було здійснено перерахунок пенсії позивача у розрахунку із 80% заробітної плати, зазначеної у довідці виданої Господарсько-фінансовим департаментом Секретаріату Кабінету Міністрів України № 1184.
При цьому, як зазначає відповідач позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки пенсія вже була призначена з 25.05.1994 у розмірі 90% від посадового окладу без обмеження граничного розміру пенсії.
Оцінюючи правомірність таких дій пенсійного органу, суд зауважує, що у даному випадку мало місце проведення перерахунку пенсії позивача, призначеної 25.05.1994, а не повторне призначення пенсії виходячи з 90 % від посадового окладу.
Відповідно до статті 58 Конституції України, нормативно-правовий акт не має зворотної дії у часі та не може застосовуватись до правовідносин, які виникли до набрання чинності зазначеним законом. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям нового закону чи іншого нормативно правового акта. Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи
У рішенні від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 у справі №1-28/2008 Конституційний Суд України вказав, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування (частина друга статті 22 Конституції України) чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (частина третя статті 22 Конституції України).
Таким чином, внесені зміни повинні стосуватись саме порядку призначення пенсії у разі реалізації особами права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії позивача розмірі 90% від посадового окладу без обмеження граничного розміру пенсії. Як наслідок, відповідача належить зобов'язати з 17.05.2008 здійснити перерахунок у розмірі 90% від посадового окладу зазначеного у довідці №1184, виданої Господарсько-фінансовим департаментом Секретаріату Кабінету Міністрів України без обмеження граничного розміру пенсії.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №930060129498 від 16.09.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві з 17.05.2008 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від посадового окладу зазначеного у довідці Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України №1184 від 26.03.2025 без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 42098368)
Повний текст рішення складено 03.11.2025.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна