Ухвала від 06.10.2025 по справі 754/7817/22

Номер провадження 4-с/754/56/25

Справа № 754/7817/22

УХВАЛА

Іменем України

06 жовтня 2025 року Деснянський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Сенюти В.О.,

секретаря судового засідання - Каба А.В.,

за участю:

представника заявника - Лютого О.В.

представника заінтересованої особи - ОСОБА_4.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві скаргу ОСОБА_1 на дії державного виконавця Білоцерківського відділу державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Сидоренко Вікторії Юріївни, щодо неправомірності розрахунку заборгованості по аліментах, заінтересована особа ОСОБА_2 ,-

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Лютий О.В. звернувся до Деснянського районного суду міста Києва із скаргою на дії державного виконавця Білоцерківського ВДВС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. Київ) Сидоренко В.Ю. щодо неправомірності розрахунку заборгованості зі сплати аліментів.

Подану скаргу обґрунтовує тим, що Деснянським ВДВС у м. Києві ЦМУ МЮ (м. Київ) відкрито виконавче провадження НОМЕР_3 з примусового виконання судового наказу Деснянського районного суду міста Києва від 22.09.2022 по справі № 754/7817/22 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% мінімального прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи із 12.09.2022 і до досягнення дитиною повноліття. В подальшому, у зв'язку із зміною місця проживанння ОСОБА_1 , зазначене виконавче провадження було передано до Білоцерківського ВДВС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. Київ). В межах виконавчого провадження державним виконавцем Білоцерківського ВДВС у Білоцерківському районі Київської області Сидоренко В.Ю. визначено розмір заборгованості ОСОБА_1 по даному виконавчому провадженні в розмірі 181358,71 грн. З наданим державним виконавцем розрахунком заборгованості заявник повністю не погоджується і вважає його помилковим, оскільки за весь період, з початку відкриття виконавчого провадження, виконавчий документ був переданий на виконання до військової частини № НОМЕР_1 Збройних Сил України, та до Головного Управління ПФУ в м. Києві. Також в період, коли виконавче провадження № НОМЕР_4 перебувало на примусовому виконанні в Деснянському ВДВС у м. Києві ЦМУ МЮ (м. Київ) заборгованість ОСОБА_1 зі сплати аліментів була відсутня. Крім того, у травні 2023 року ОСОБА_1 був переведений із військової частини НОМЕР_1 до військової частини НОМЕР_2 та із 18.11.2023 зарахований в розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 . При цьому, про зміну місця служби Деснянський ВДВС в м. Києві був повідомлений листом, оскільки у зв'язку із пораненням та подальшим лікуванням, особисто з'явитися до відділу у заявника не було можливості. Сторона скаржника додатково зазначає про те, що інформація про виконавче провадження № НОМЕР_4 не містить підтвердження про направлення виконавчого документа до нового місця служби ОСОБА_1 , тобто до військової частини НОМЕР_2 . З огляду на це, виконавчий документ не був повернутий із в/ч НОМЕР_1 до Деснянського ВДВС у м. Києві , а отже і не був направлений Деснянським ВДВС у м. Києві до нового місця служби боржника ОСОБА_1 , тобто до військової частини НОМЕР_2 , чим було порушено норми статті 70 Закону України «Про виконавче провадження», наслідком чого відсутнє відрахування аліментів військовою частиною НОМЕР_2 . На підставі викладеного - скаржник просить визнати неправомірними дії державного виконавця, що полягають у неправильному розрахунку заборгованості зі сплаті аліментів та скасувати розрахунок від 29.05.2025 за період із січня 2023 року по травень 2025 року в межах виконавчого провадження № НОМЕР_4.

В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Лютий О.В. подану скаргу підтримав, просив задовольнити з викладених підстав.

Представник заінтересованої особи ОСОБА_2 - ОСОБА_4 в судовому засіданні просила у задоволенні скарги відмовити, оскільки борг наявний та не погашений взагалі.

Представник Білоцерківського ВДВС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. Київ), в судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду скарги повідомлений належним чином.

Згідно положення ч.ч. 1, 2 ст. 450 ЦПК України скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються. Неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.

Таким чином, суд вважає можливим розглянути скаргу у відсутність не з'явившихся осіб та на підставі наявних доказів.

Вислухавши доводи представника заявника, представника заінтересованої особи ОСОБА_2, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на об'єктивному розгляді справи, керуючись законом, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що 13.09.2022 Деснянським районним судом міста Києва видано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , аліментів на утримання сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% мінімального прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи із 12.09.2022 і до досягнення дитиною повноліття

30.09.2022 Деснянський ВДВС у м. Києві ЦМУ МЮ (м. Київ) відкрив виконавче провадження № НОМЕР_4 з примусового виконання судового наказу Деснянського районного суду міста Києва від 22.09.2022 по справі № 754/7817/22.

01.11.2022 старший державний виконавець Деснянського ВДВС у м. Києві ЦМУ (м. Київ) Дяченко А.О. виніс постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, оскільки відповідно до довідки, боржник проходить службу у ВЧ № НОМЕР_1 .

25.01.2023 старший державний виконавець Деснянського ВДВС у м. Києві ЦМУ (м. Київ) Дяченко А.О. виніс постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, оскільки боржник отримує пенсію.

Згідно витягу з наказу командира ВЧ № НОМЕР_2 від 18.11.2023, ОСОБА_1 зарахований в розпорядження командира ВЧ № НОМЕР_2 з 18.11.2023.

У зв'язку із зміною місця проживання ОСОБА_1 зазначене виконавче провадження було передано із Деснянського ВДВС у м. Києва ЦМУ МЮ (м. Київ) до Білоцерківського ВДВС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. Київ), що підтверджується постановою про передачу матеріалів виконавчого провадження від 20.03.2025.

26.03.2025 державний виконавець Білоцерківського відділу ДВС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. КИїв) Сидоренко В.Ю. прийняла виконавче провадження № НОМЕР_4.

Згідно витягу з наказу МО України від 08.03.2025, ОСОБА_1 вважається таким, що виключений зі списків особового складу ВЧ № НОМЕР_2 .

В межах виконавчого провадження державним виконавцем Білоцерківського ВДВС у Білоцерківському районі Київської області Сидоренко В.Ю. визначено розмір заборгованості ОСОБА_1 по виконавчому провадженні в розмірі 181358,71 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості зі сплати аліментів № 117738 від 29.05.2025.

Заявник ОСОБА_1 з розрахунком заборгованості, що наданий державним виконавцем не погоджується і вважає його помилковим.

Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Одним із засобів юридичного захисту сторін виконавчого провадження при проведенні виконавчих дій є судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах, який передбачає зокрема, обов'язок суду розглянути скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

При розгляді скарги на дії державного виконавця суд має перевірити чи діяв державний виконавець в межах своїх повноважень та у спосіб, визначений законом при винесенні оскаржуваної постанови.

Згідно зі ст. 449 ЦПК України скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи.

Відповідно до ч. 1 ст. 450 ЦПК України скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом (ч.1ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження»).

На підставі ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Відповідно до ч.1, п.1 ч.2 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Згідно зі ст. 71 Закону «Про виконавче провадження» порядок стягнення аліментів визначається законом. Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого СК України. Визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому СК України. Виконавець зобов'язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі, зокрема, надходження виконавчого документа на виконання від стягувача. Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

Згідно з п. 2 розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за № 489/20802 (надалі Інструкція), у разі, якщо боржник отримує заробіток (доходи) у різних місцях, відрахування аліментів із кожного виду виплат здійснюється за окремими постановами про стягнення аліментів згідно з розміром утримання, визначеним виконавчим документом. Якщо з боржника стягуються аліменти на утримання трьох і більше дітей, а також, якщо наявна заборгованість зі сплати аліментів за минулий час, виконавець у постанові зазначає про стягнення 50% із заробітку боржника для забезпечення поточних платежів. Заборгованість за минулий час у таких випадках може бути погашена шляхом звернення стягнення на майно боржника.

Пунктом 4 розділу XVI Інструкції, визначено, що виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів щомісяця та у випадках, передбачених ч.4 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження», повідомляти про розрахунок заборгованості стягувача і боржника. Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів. Спори щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

У ч.3 ст.195 СК України зазначено, що розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.

Відповідно законодавець визначив обов'язок державного виконавця обчислювати розмір заборгованості за аліментами та водночас імперативно передбачив, що у разі незгоди заінтересованої особи з визначеним (обчисленим) виконавцем розміром заборгованості за аліментами, спір вирішується судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

Заявник, звертаючись із вказаною скаргою вказує на те, що державний виконавець у період з січня 2023 року по травень 2025 року неправильно здійснював розрахунок заборгованості.

Відповідно до письмових матеріалів справи, в межах виконавчого провадження № НОМЕР_4 наявні дві постанови про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи, а саме: від 01.11.2022 оскільки відповідно до довідки, боржник проходить службу у ВЧ № НОМЕР_1 та від 25.01.2023 - боржник отримує пенсію.

Згідно розрахунку державного виконавця Білоцерківського відділу державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Сидоренко В.Ю від 29.05.2025, заборгованість станом на 31.12.2022 у платника аліментів ОСОБА_1 відсутня.

При цьому, матеріали справи містять дані про те, що Деснянський ВДВС у м. Києві ЦМУ МЮ (м. Київ) звернувся до Пенсійного фонду України із відповідним запитом. За результатом обробки запиту, 17.06.2024 надана інформація про те, що ОСОБА_1 отримує пенсію та заробітну плату у ВЧ № НОМЕР_2 .

Згідно ч. 3 ст. 68 ЗУ «Про виконавче првоадження» про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі - підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 ЗУ «Про виконавче провадження» підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а в разі якщо такий строк не встановлено, - до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення. Такі підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці щомісяця надсилають виконавцю звіт про здійснені відрахування та виплати за формою, встановленою Міністерством юстиції України.

Проте, всупереч положень ст.ст. 68, 69 ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець, маючи інформацію про проходження служби у ВЧ № НОМЕР_2 , не вчинив відповідні виконавчі дії.

Крім того, суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи наявні розрахунки заборгованості зі сплати аліментів, а саме від 29.05.2025 (а.с.6, 67) та від 12.12.2023 (а.с.23), які містять суперечливу інформацію щодо розміру доходу за один і той самий період часу, а спірний розрахунок ще містить посилання на виконавче провадження, яке не стосується виконавчого документу № 754/7817/22, з примусового виконання якого відкрито виконавче провадження № НОМЕР_4.

Враховуючи вищевикладені обставини та суперечливі відомості щодо суми заборгованості за оспорюваний період часу, які містяться в матеріалах справи, суд вбачає наявними підстави для визнання дій державного виконавця щодо складання розрахунку заборгованості зі сплати аліментів від 29.05.2025 у виконавчому провадженні № НОМЕР_4 протиправними, скасування розрахунку заборгованості від 29.05.2025, а тому вимоги скарги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 247, 260, 261, 447, 449-451 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу ОСОБА_1 на дії державного виконавця Білоцерківського відділу державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Сидоренко Вікторії Юріївни, щодо неправомірності розрахунку заборгованості по аліментах, заінтересована особа ОСОБА_2 - задовольнити.

Визнати неправомірними дії державного виконавця Білоцерківського відділу державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Сидоренко Вікторії Юріївни щодо здійснення розрахунку заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів № 117738 від 29.05.2025 за період з січня 2023 року по травень 2025 року у виконавчому провадженні № НОМЕР_4.

Скасувати розрахунок заборгованості зі сплати аліментів № 117738 від 29.05.2025, складений державним виконавцем Білоцерківського відділу державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Сидоренко Вікторією Юріївною у виконавчому провадженні № НОМЕР_4.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали суду складено - 04.11.2025.

Суддя В.О. Сенюта