Дата документу 05.11.2025Справа № 554/1805/25
Провадження № 1-кс/554/13108/2025
05 листопада 2025 року м. Полтава
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Полтави ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні -начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Полтавській області, підполковника поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів за матеріалами досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024170000000135 від 13.11.2024 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, -
Слідчий звернувся до суду із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, із поданого клопотання слідує, що у провадженні слідчих відділу розслідувань особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Полтавській області перебувають матеріали досудового розслідування, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024170000000135 від 13.11.2024 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що з УСБУ в Полтавській області надійшли матеріали про те, що частиною депутатського корпусу ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 на постійній основі здійснюється фальсифікація службової документації під час оформлення закордонного відрядження, для отримання можливості виїзду за межі України, що не пов'язано з їх службовою або депутатською діяльністю. Таким чином, депутати ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 отримують можливість незаконного перетину державного кордону у власних побутових цілях, за що отримують відповідні виплати з державного чи місцевого бюджету, передбачені на відрядження.
Так, указом Президента України № 27/2023 від 23 січня 2023 року введено рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23 січня 2023 року "Про деякі питання щодо перетину державного кордону України в умовах воєнного стану", відповідно до якого керівники структурних підрозділів державних органів, працівники, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, представники органів місцевого самоврядування можуть здійснювати виїзд за межі України виключно у службові відрядження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №69 Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. №57 встановлено, що в разі введення в Україні воєнного стану депутати місцевих рад, а також керівники структурних підрозділів державних органів та органів місцевого самоврядування мають право перетинати державний кордон на підставі відповідних рішень про службові відрядження.
Наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 № 59 від 13.03.1998 (зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_5 31 березня 1998 р. за № 218/2658) встановлено, що службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника державного органу (поїздка державного службовця - за розпорядженням керівника державної служби), підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримується (фінансується) за рахунок бюджетних коштів (далі - підприємство), на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи (за наявності документів, що підтверджують зв'язок службового відрядження з основною діяльністю підприємства).
Відповідно до відповіді на окреме доручення із УСБУ в Полтавській встановлено, що депутати ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуваючи у службовому відрядженні могли здійснювати виїзд на території закордонних країн, відвідування яких не було передбачено службовою документацією про відрядження, а саме: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Слідчим зазначається що на даний час у слідства виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до оригіналів всіх наявних документів, які стали підставою виїзду та використання коштів, виданих на відрядження ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у період з 2023 по 2025, а саме:
1.Наказів, розпоряджень, службових записок та інших документів, що стали підставою для направлення працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 у службові відрядження;
2.Кошторис витрат на закордонне службове відрядження, планів використання бюджетних коштів, фінансових планів, у яких передбачено видатки на службові відрядження;
3.Документів, що підтверджують видачу та використання коштів на відрядження (звіт про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, видаткових касових ордерів, платіжних доручень, банківських виписок, авансових звітів, первинних підтверджуючих документів (квитків, добових, рахунків за проживання (готелів), чеків, оплати офіційних платежів по відкриттю візи, інформаційно-консультаційні послуги тощо);
4.Документи, які додано до авансового звіту про відшкодування витрат у зв'язку із відрядженням за кордон;
5.Звітів про відрядження ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у період з 2023 по 2025;
6.Звітів, доповідних та службових записок за результатами відряджень;
7.Табель обліку робочого часу ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 за період виїзду за кордон з 2023 по 2025;
8.Документи, що підтверджують часткове чи повне повернення коштів, виданих на службові відрядження, до Полтавського обласного бюджету, у тому числі заяви працівників про повернення коштів, платіжні документи (квитанції, платіжні доручення, банківські виписки тощо) та бухгалтерські довідки або інші документи, що підтверджують зарахування зазначених коштів на відповідний рахунок;
9.Журнал реєстрації наказів (розпоряджень) на відрядження;
10.Журнал обліку службових відряджень;
11.Журнал (реєстр) обліку виданих авансів на відрядження;
12.Журнал (реєстр) поданих авансових звітів;
13.Журнал (реєстр) повернення невикористаних коштів до каси або на рахунок обласного бюджету;
14.Журнал реєстрації бухгалтерських довідок або меморіальних ордерів щодо обліку видатків на відрядження;
15.Документи, зареєстровані в системі ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стосуються організації, погодження, фінансування та звітування про службові закордонні відрядження ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 за період 2023 по 2025 зокрема вхідні та вихідні листи, розпорядження, накази, службові записки, звіти та інші матеріали;
16.Вхідні міжнародні листи (запрошення, звернення, пропозиції), що надійшли до ІНФОРМАЦІЯ_2 від іноземних організацій, установ або органів влади, та зареєстровані в системі АСКОД або в журналі реєстрації вхідної кореспонденції, які стали підставою для організації закордонних службових відряджень ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у період з 2023 по 2025;
17.Положення про службові відрядження та інших внутрішніх документів, що регулюють порядок відшкодування витрат;
18.Наказ на призначення та посадові обов'язки голови постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном ОСОБА_5 ;
19.Наказ на призначення та посадові обов'язки голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 ;
20.Наказ на призначення та посадові обов'язки заступника голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 ;
21.Наказ на призначення та посадові обов'язки першого заступника голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 ;
22.Наказ на призначення та посадові обов'язки заступника голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_9 ;
23.Наказ на призначення та посадові обов'язки заступника керуючого справами - начальника загального відділу виконавчого апарату обласної ради ОСОБА_10 .
Вищевказані документи знаходяться та фактично перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Слідчим зазначається, що враховуючи вищевикладене та те, що іншим шляхом, окрім, як проведення тимчасового доступу, неможливо отримати вказані документи, у слідства виникли підстави для звернення до слідчого судді. Без отримання доступу до зазначених вище документів, орган досудового розслідування не матиме можливості повною мірою оцінити дії осіб, винних у вчиненні злочину.
Інформація у вказаних документах сама по собі та в сукупності з іншими речами та документами має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені, без отримання яких неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження, встановити всіх осіб, причетних до вчинення злочинів, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних процесуальних рішень. Зазначені вище документи, які планується вилучити, відповідають критеріям, визначеним ст. 98 КПК України для речових доказів, які як самостійно, так і в сукупності можуть свідчити про обставини можливого вчинення кримінального правопорушення.
Слідчим зазначається, що необхідність вилучення зазначених документів, обумовлена також необхідністю проведення низки експертиз у кримінальному провадженні.
Зазначені документи в контексті ст. 99 КПК України являтимуться документами, в яких зафіксовані відомості, які можуть бути використані як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тобто як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні у тому числі збитків.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Слідчий зазначає, що підставою вважати реальну загроз зміни або знищення інформації та документів є те, що у разі судового розгляду клопотання за участю осіб які володіють такими документами, відомості про намір їх вилучення можуть стати відомі особам, які можуть бути причетні до вчинення злочину, що може призвести до зміни або знищення відповідних документів.
Відповідно до ч.2 ст.163 КПК України слідчий прохав дане клопотання розглянути без виклику представників установи, у володінні яких вони знаходяться.
Вказав, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, в зв'язку з чим необхідно отримати доступ до документів, які знаходяться лише у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , юридична адреса АДРЕСА_1 ),
У судове засідання слідчий не з'явився, до суду подав заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів за його відсутності, клопотання прохає задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Слідчий суддя, дослідивши Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, та інші письмові докази, вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню. Сторона обвинувачення довела наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; відомості, які містяться у вказаних документах, можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні. Документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, не включають документів, що містять охоронювану законом таємницю. Іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначених документів.
Керуючись ст. ст. 159-166 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого - задовольнити.
Надати слідчим відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Полтавській області, які входять до складу групи слідчих у кримінальному провадженні № 42024170000000135 від 13.11.2024, а саме: ОСОБА_11 , ОСОБА_3 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 дозвіл на тимчасовий доступ до речей та оригіналів документів (в тому числі електронних, а за відсутності належно завірених копій), що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), які стали підставою виїзду та використання коштів, виданих на відрядження працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , у період з 2023 по 2025, а саме:
1.1.Наказів, розпоряджень, службових записок та інших документів, що стали підставою для направлення працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 у службові відрядження;
1.2.Кошторис витрат на закордонне службове відрядження, планів використання бюджетних коштів, фінансових планів, у яких передбачено видатки на службові відрядження;
1.3.Документів, що підтверджують видачу та використання коштів на відрядження (звіт про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, видаткових касових ордерів, платіжних доручень, банківських виписок, авансових звітів, первинних підтверджуючих документів (квитків, добових, рахунків за проживання (готелів), чеків, оплати офіційних платежів по відкриттю візи, інформаційно-консультаційні послуги тощо);
1.4.Документи, які додано до авансового звіту про відшкодування витрат у зв'язку із відрядженням за кордон;
1.5.Звітів про відрядження ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у період з 2023 по 2025;
1.6.Звітів, доповідних та службових записок за результатами відряджень;
1.7.Табель обліку робочого часу ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 за період виїзду за кордон з 2023 по 2025;
1.8.Документи, що підтверджують часткове чи повне повернення коштів, виданих на службові відрядження, до Полтавського обласного бюджету, у тому числі заяви працівників про повернення коштів, платіжні документи (квитанції, платіжні доручення, банківські виписки тощо) та бухгалтерські довідки або інші документи, що підтверджують зарахування зазначених коштів на відповідний рахунок;
1.9.Журнал реєстрації наказів (розпоряджень) на відрядження;
1.10.Журнал обліку службових відряджень;
1.11.Журнал (реєстр) обліку виданих авансів на відрядження;
1.11.Журнал (реєстр) поданих авансових звітів;
1.12.Журнал (реєстр) повернення невикористаних коштів до каси або на рахунок обласного бюджету;
1.13.Журнал реєстрації бухгалтерських довідок або меморіальних ордерів щодо обліку видатків на відрядження;
1.14.Документи, зареєстровані в системі ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стосуються організації, погодження, фінансування та звітування про службові закордонні відрядження ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 за період 2023 по 2025 зокрема вхідні та вихідні листи, розпорядження, накази, службові записки, звіти та інші матеріали;
1.15.Вхідні міжнародні листи (запрошення, звернення, пропозиції), що надійшли до ІНФОРМАЦІЯ_2 від іноземних організацій, установ або органів влади, та зареєстровані в системі АСКОД або в журналі реєстрації вхідної кореспонденції, які стали підставою для організації закордонних службових відряджень ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у період з 2023 по 2025;
1.16.Положення про службові відрядження та інших внутрішніх документів, що регулюють порядок відшкодування витрат;
1.17.Наказ на призначення та посадові обов'язки голови постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном ОСОБА_5 ;
1.18.Наказ на призначення та посадові обов'язки голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 ;
1.19.Наказ на призначення та посадові обов'язки заступника голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 ;
1.20.Наказ на призначення та посадові обов'язки першого заступника голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 ;
1.21.Наказ на призначення та посадові обов'язки заступника голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_9 ;
1.22.Наказ на призначення та посадові обов'язки заступника керуючого справами - начальника загального відділу виконавчого апарату обласної ради ОСОБА_10 .
Зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 надати можливість слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42024170000000135 від 13.11.2024 зробити виїмку документів чи зняття їх копій (в тому числі електронних), які містять зазначену вище інформацію.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали.
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1