Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/5985/25
Провадження № 3/650/1618/25
04 листопада 2025 року Суддя Великоолександрівського районного суду Херсонської області Ковальчук О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дніпропетровськ, РНОКПП - відсутній, адреса проживання: АДРЕСА_1 , пенсіонер
за частиною четвертою статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
19 серпня 2025 року о 20 годині 00 хвилин ОСОБА_1 в річці Інгулець в с. Благодатне Бериславського району Херсонської області, здійснював вилов риби забороненим для любительського рибальства знаряддям лову - капроновим павуком з берега. Затриманий під час лову, гр. ОСОБА_1 застосував заборонене знаряддя лову, внаслідок чого було виявлено: капроновий павук - а-19мм; L-2,3х2,3м - 1 одиниця; свіжа риба - карась сріблястий - 1 шт. (0,2кг.), чим грубо порушив п.п.1; п.1; розділ IV «Правил любительського рибальства», ст. 63 ЗУ «Про тваринний світ».
Такими діями, ОСОБА_1 порушив вимоги абзацу 3 частини другої статті 63 Закону України «Про тваринний світ» та вимоги підпункту 1 пункту 1 розділу ІV Правил любительського рибальства, за що передбачено адміністративну відповідальність за частиною четвертою статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча був належно повідомлений про час та місце розгляду даної справи.
Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП України, та положення статті 63 Конституції України при складанні протоколу про адміністративне правопорушення порушнику роз'яснені, заяв та клопотань від нього не надійшло.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ХР № 000129 від 19 серпня 2025 року; описом вилученого майна від 19 серпня 2025 року; квитанцією № 013479 про отримання речей і документів, вилучених 19 серпня 2025 року під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення; актом вилучення водних ресурсів до протоколу про адміністративне правопорушення від 19.08.2025 року; розпискою від 19.08.2025 року; довідкою-розрахунком від 19.08.25р.
Таким чином, у справі про адміністративне правопорушення є достатньо достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення.
Своїми діями, які виразились у грубому порушенні правил рибальства із застосуванням промислових знарядь лову, без відповідного дозволу на промисел, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, ознаки якого передбачені частиною четвертою статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу відповідальність несуть особи, винні в незаконному вилученні об'єктів тваринного світу з природного середовища (абзац 3 частини другої статті 63 Закону України «Про тваринний світ»).
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 розділу IV Правил любительського рибальства забороняється добування (вилов) сітками та пастками усіх типів та конструкцій, а також іншими сітковими знаряддями лову, за винятком раколовок конструкції «хапка» та підсак, встановлених цими Правилами розмірів.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно статті 17 Кодексу України про адміністративні правопорушення у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно статті 34 Кодексу України про адміністративні правопорушення обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Відповідно до статті 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Порушення частини четвертої статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих водних живих ресурсів чи без такої.
Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, суд дійшов висновку про необхідність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення в межах санкції статті за якою він притягається з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, - риболовецької сітки та незаконно добутих водних живих ресурсів.
Разом з тим, частиною першою статті 29 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Як встановлено судом, капроновий павук - а-19мм; L-2,3х2,3м - 1 одиниця належить ОСОБА_1 , а тому він підлягає конфіскації на користь держави.
Крім того, відділом охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» до протоколу додано заяву про стягнення з ОСОБА_1 завданих збитків в сумі 1 581 (одна тисяча п'ятсот вісімдесят одна гривня) рибному господарству України.
Відповідно до частини першої статті 40 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо у результаті вчинення адміністративного правопорушення заподіяно майнову шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації, то суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про відшкодування винним майнової шкоди, незалежно від розміру шкоди, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Частина третя статті 40 цього Кодексу встановлює, що в інших випадках питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, то завдані збитки підлягають стягненню на рахунок останньої.
Згідно статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом. Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір», розмір судового збору у справах про адміністративні правопорушення встановлено в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Керуючись статтями 1, 17, 24, 33-35, 40-1, 85, 221, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме, в сумі 340 (триста сорок) гривень.
Конфіскувати на користь держави, вилучені знаряддя та засоби лову, а саме: капроновий павук - а-19мм; L-2,3х2,3м - 1 одиниця.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь рибного господарства України (номер рахунку: UA168999980313070102000021039, код класифікації доходів бюджету 21080600, код отримувача: 37959517, ГУК у Херсонській обл./Бериславський р-н/21080600, Казначейство України) завдані збитки в сумі 1 581 (одна тисяча п'ятсот вісімдесят одна гривня).
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
На підставі частини першої статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути подвійний розмір штрафу, який становить 680 (шістсот вісімдесят) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.В. Ковальчук