Справа№592/14035/25
Провадження №2/592/3041/25
05 листопада 2025 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді - Катрич О.М.
за участю секретаря судового засідання - Дядечко Г.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом представника позивача Пономаренка Олександра Вікторовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Сумської міської ради в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради про зобов'язання здійснити приватизацію квартири без ордеру,-
Представник позивача ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що квартира АДРЕСА_1 (попередня назва АДРЕСА_2 відповідно до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради м. Суми Сумської області №320 від 17 квітня 1969 року в порядку розподілу була надана діду ОСОБА_1 , як працівнику Заводу електронних мікроскопів та електроавтоматики - ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер. Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради №712 від 20.12.2016 року визнано ОСОБА_1 - наймачем трикімнатної жилою площею 45,8 кв.м квартири АДРЕСА_1 , який має сім'ю у складі 3 осіб, за згодою членів сім'ї, замість попереднього наймача - його діда ОСОБА_4 , що помер.
З моменту реєстрації - 27.04.1993 та по теперішній час ОСОБА_1 , зареєстрований у квартирі АДРЕСА_1 . Разом з ним за даною адресою зареєстровані та проживають його діти - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З листа, наданого Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради від 04.03.2020 №І-640/0601-21 вбачається, що неприватизовані квартири будинку АДРЕСА_3 , в тому числі квартира АДРЕСА_4 , перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади.
З довідки від 30.05.2019 №431191 вбачається, що за інформацією КП «Сумське міське БТІ» СМР та паперового архіва Сумської міської ради станом на 29.12.2012, право власності на нерухоме майно: квартиру АДРЕСА_1 - не зареєстровано.
Відповідно до довідок ВБВ №10018/0145 філії Сумського обласного управління АТ «Ощадбанк» від 30.12.2024, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) в додаткових списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів не значиться, відповідно житловий чек не використаний.
З метою реалізації передбачених законом прав позивач ОСОБА_1 , звернувся до органу приватизації з питанням приватизації житла з заявою щодо приватизації квартири АДРЕСА_1 , проте, листом управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради від 21.01.2025 №14.01-15/58 було відмовлено у передачі у спільну часткову власність вищевказаного житла у зв'язку з відсутністю ордера на квартиру.
Просить суд зобов'язати Сумську міську раду в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради вчинити дії щодо приватизації за ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 квартири АДРЕСА_1 , за відсутності ордера на житлове приміщення, на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися, надали до суду заяву, в якій справу просили розглядати без їх участі. Позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача Сумської міської ради в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг м. Суми» Сумської міської ради в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, в якій справу просила розглядати без участі представника. У відзиві на позов заперечувала проти задоволення позовних вимог. Зазначила, що відповідно до пунктів 18, 19, 20 положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово - комунального господарства України від 16.12.2009 №396 громадянином до органу приватизації подається копія ордеру. За відсутності ордеру на жиле приміщення, передати позивачу у приватну власність квартиру орган приватизації в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» СМР не має законних підстав (а.с.38-39).
Перевіривши матеріали справи та дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради №712 від 20.12.2016 року визнано ОСОБА_1 - наймачем трикімнатної жилою площею 45,8 кв.м квартири АДРЕСА_1 , який має сім'ю у складі 3 осіб, за згодою членів сім'ї, замість попереднього наймача - його діда ОСОБА_4 , що помер (а.с.7). Такі доводи відповідачем належними доказами не спростовані.
Як вбачається із копії інформації на запит №96/29175 про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб від 09.12.2024 року за адресою: АДРЕСА_5 , зареєстровані: ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.20).
Відповідно до довідки ТВБВ №10018/0145 філії Сумського обласного управління АТ «Ощадбанк» від 30.12.2024 №116.145-33/449 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_5 , в додаткових списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів не значиться. Житловий чек не використаний (а.с.13).
Відповідно до довідки ТВБВ №10018/0145 філії Сумського обласного управління АТ «Ощадбанк» від 30.12.2024 №116.145-33/447 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_4 , в основних списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів значиться. Житловий чек не використаний (а.с.14).
З довідки виданої КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» СМР №431191 від 30.05.2019, вбачається, що станом на 29.12.2012, право власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_5 , не зареєстровано (а.с.11).
Відповідно до довідки ТВБВ №10018/0145 філії Сумського обласного управління АТ «Ощадбанк» від 30.12.2024 №116.145-33/448 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_5 , в додаткових списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів не значиться. Житловий чек не використаний (а.с.15).
Згідно копії листа Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР від 04.03.2020 року, неприватизовані квартири будинку АДРЕСА_3 , в тому числі квартира АДРЕСА_4 , перебувають у комунальній власності Сумської міської об'єднаної територіальної громади (а.с.12).
Позивач ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.27, 28).
ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ОСОБА_7 дружина позивача ОСОБА_1 та мати дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.29).
Згідно із копії листа від 21.01.2025 року позивачеві було відмовлено в приватизації квартири АДРЕСА_1 без ордера, мотивуючи тим, що він не надав ордеру на квартиру, а тому передати йому, дочці ОСОБА_5 та сину ОСОБА_6 у спільну часткову власність не має законних підстав (а.с.8).
Відповідно до ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Згідно ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і та ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Відповідно до частини 1 статті 2 вказаного Закону до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Частиною 3 статті 8 Закону передбачено, що передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону.
Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом (частина 10 статті 8 Закону).
Отже, перелік підстав для відмови у приватизації житлових приміщень є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Пунктом 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян визначено перелік документів, які необхідно надати до органу приватизації для оформлення приватизації, зокрема, копію ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку. У пункті 17 визначено, що громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Статтею 328 ЦК України визначено підстави набуття права власності. Так, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно статті 345 ЦК України фізична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
Відповідно до положень зазначених законів право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду мають громадяни України, які постійно на законних підставах проживають у них.
Судом достовірно встановлено, що позивач на законних підставах займає спірне житлове приміщення у гуртожитку і його право на це приміщення ніким не оспорюється, що підтверджується матеріалами справи.
Також судом встановлено, що квартири АДРЕСА_1 , підлягає приватизації і ніяких обмежень щодо її приватизації не має.
Відсутність у позивача ордеру на жиле приміщення позбавляє його можливості реалізувати своє право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 .
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за необхідне захистити житлові права позивача, а тому позов в частині зобов'язання відповідача здійснити приватизацію кімнати без ордеру підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 12, 13, 81, 83, 133, 141 ЦПК України, ст. 47 Конституції України, ст.ст. 1, 2, 6, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», суд
Позов представника позивача ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 до Сумської міської ради в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради про зобов'язання здійснити приватизацію квартири без ордеру - задовольнити.
Зобов'язати Сумську міську раду в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг м. Суми» Сумської міської ради вчинити дії щодо приватизації за ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , квартири АДРЕСА_1 , без надання ордеру.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Сумська міська рада в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг м. Суми» Сумської міської ради, м. Суми, вул. Британська, 21, код ЄДРПОУ 23823253.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Катрич