Ухвала від 05.11.2025 по справі 295/3933/23

Справа №295/3933/23

1-кп/295/128/25

УХВАЛА

05.11.2025 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира

у складі:

головуючого-судді ОСОБА_1

секретаря судового

засідання ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі кримінальне провадження № 42020061020000176 від 20.11.2020 року про обвинувачення ОСОБА_3 за ст. 367 ч.2 КК України, -

з участю:

прокурора ОСОБА_4

обвинуваченого ОСОБА_3

захисника ОСОБА_5

ВСТАНОВИВ:

Згідно обвинувального акту, ОСОБА_3 обвинувачується в тому, що комунальне некомерційне підприємство «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради (надалі - Підприємство) є закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги екстреної медичної допомоги пацієнтам і постраждалим у порядку та на умовах, встановлених законодавством України та Статутом Комунального некомерційного підприємства «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради (далі - КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР), затвердженого рішенням Житомирської обласної ради від 23.05.2019 № 1474 (далі - Статут), юридична адреса: м. Житомир, вул. Покровська, 98-В.

Підприємство створене Житомирською обласною радою відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» шляхом перетворення комунальної установи «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради у комунальне некомерційне підприємство «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради.

Майно Підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Житомирської області.

Підприємство є правонаступником всього майна, коштів, всіх прав та обов'язків комунальної установи «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради.

Підприємство створене на базі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Житомирської області.

Засновником, Власником та Органом управління майном Підприємства є територіальні громади сіл, селищ, міст Житомирської області в особі Житомирської обласної ради (надалі - Орган управління майном). Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Органу управління майном.

Координацію та контроль за діяльністю Підприємства здійснює управління охорони здоров'я Житомирської обласної державної адміністрації (надалі управління охорони здоров'я) в межах повноважень, наданих йому Міністерством охорони здоров'я України та делегованих Засновником Підприємства.

Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, Господарським та Цивільним Кодексами України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, загальнообов'язковими для всіх закладів охорони здоров'я наказами та інструкціями Міністерства охорони здоров'я України, загальнообов'язковими нормативними актами інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями голови Житомирської обласної державної адміністрації, наказами управління охорони здоров'я, рішеннями Житомирської обласної ради, положеннями з управління об'єктами спільної власності, затверджених рішеннями Житомирської обласної ради, та цим Статутом, який затверджується Органом управління майном.

Згідно п. 7.1-7.3. Статуту управління Підприємством від імені територіальних громад сіл, селищ, міст області здійснюється Органом управління майном у встановленому ним порядку. Орган управління майном у межах чинного законодавства України має право приймати рішення з будь-яких питань діяльності Підприємства. Поточне керівництво (оперативне управління) Підприємством здійснює директор Підприємства, який призначається на посаду і звільняється з неї відповідно до чинного законодавства та актів Органу управління майном. Строк найму, права, обов'язки і відповідальність директора Підприємства, умови його матеріального забезпечення, інші умови найму визначаються контрактом.

Відповідно з п. 7.9. Статуту директор Підприємства діє без довіреності від імені Підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших органах, у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписує від його імені документи та видає довіреності і делегує право підпису документів іншим посадовим особам Підприємства, укладає договори, відкриває в органах Державної казначейської служби України та установах банків поточні та інші рахунки; самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством України та цим Статутом до компетенції Органу управління майном та Департаменту охорони здоров'я; несе відповідальність за формування та виконання фінансового плану і плану розвитку Підприємства, результати його господарської діяльності, виконання показників ефективності діяльності Підприємства, якість послуг, що надаються Підприємством, використання наданого на праві оперативного управління Підприємству майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області і доходу згідно з вимогами законодавства України, цього Статуту та укладених Підприємством договорів; користується правом розпорядження майном та коштами Підприємства відповідно до законодавства України, Статуту та рішень Органу управління майном. Забезпечує ефективне використання і збереження закріпленого за Підприємством на праві оперативного управління майна; несе відповідальність за збитки, завдані Підприємству з вини директора; вирішує інші питання, віднесені до компетенції директора Підприємства згідно із законодавством України, цим Статутом, контрактом між Органом управління майном і керівником Підприємства.

При цьому, відповідно до п. 7.9.25 Статуту у разі відсутності директора Підприємства або неможливості виконувати свої обов'язки з інших причин, обов'язки директора Підприємства виконує один із заступників директора Підприємства чи інша особа згідно з функціональними (посадовими) обов'язками.

Встановлено, що відповідно до наказу № 1 від 02.01.2013 КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР ОСОБА_3 прийнято на посаду лікаря-психіатра швидкої медичної допомоги виїзної бригади 01.01.2013 по переводу з КУ «Житомирська міська станція швидкої і невідкладної допомоги».

Відповідно до наказу КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР № 44-ОС від 28.02.2019 ОСОБА_3 переведено на посаду заступника головного лікаря з медичної роботи з 01.03.2019.

Згідно наказу КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР № 1-ОС від 03.12.2019 ОСОБА_3 переведено на посаду медичного директора - керівника служби екстреної (швидкої) медичної допомоги.

Наказом КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР № 39 від 31.12.2019 затверджено Положення про тендерний комітет КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради (далі - Положення).

Пунктом 3.9 Положення передбачено, що Уповноважена особа під час виконання своїх функцій керується наступними принципами:

- добросовісна конкуренція серед учасників;

- максимальна економія та ефективність;

- запобігання корупційним діям і зловживанням.

У відповідності до п. 3.12 Положення уповноважена особа зобов'язана -забезпечувати рівні умови для всіх учасників закупівель.

Уповноважена особа, як визначено п. 3.13 Положення, персонально відповідає за прийняте нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України, за порушення вимог, визначених Законом у сфері публічних закупівель.

Наказом КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР № 13 від 23.02.2020 року «Про призначення уповноваженої особи для здійснення закупівель» прийнято рішення «Призначити уповноваженою особою для здійснення закупівлі згідно Закону № 530 та Постанови № 225 медичного директора ОСОБА_3 ».

Крім того, відповідно до наказу КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР № 229-ОС від 09.10.2020 на період відпустки без збереження заробітної плати керівника з 12.10.2020 по 23.10.2020 обов'язки директора покладено на ОСОБА_3 - медичного директора - керівника служби екстреної (швидкої) медичної допомоги.

Відповідно до посадової інструкції директора підприємства (код КП 1210.1), директор КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР забезпечує виконання усіх зобов'язань перед державним та місцевим бюджетами, державними позабюджетними соціальними фондами, постачальниками, замовниками та кредиторами, а також виконання господарських і трудових договорів (п. 2.4); вирішує питання щодо фінансово-економічної та господарської діяльності підприємства в межах наданих йому прав (п. 2.14).

При цьому, згідно посадової інструкції директор КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР несе повну відповідальність за нераціональне та неефективне використання наявних матеріальних фінансових та кадрових ресурсів (п. 4.2) та завдання матеріальних збитків підприємства із власної провини в межах, які встановлені чинним законодавством (п. 4.5).

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно - розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_3 , який перебував на посаді медичного директора - керівника служби екстреної (швидкої) медичної допомоги КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, будучи призначеним уповноваженою особою для здійснення закупівель, а також в період часу з 12.10.2020 по 23.10.2020 виконуючи обов'язки директора КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, та був службовою особою.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з преамбулою Закону України «Про публічні закупівлі» (у редакції, що діяла на час вчинення злочину) цей Закон установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) закупівлі здійснюються, серед іншого, за такими принципами: максимальна економія та ефективність; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до п. 3-1 прикінцевих та перехідних положень Закону на період дії встановленого Кабінетом Міністрів України карантину, відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є лікарські засоби, вакцини або інші медичні імунобіологічні препарати, розхідні матеріали для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 та медичні вироби для вакцинації від COVID-19, медичне обладнання для закладів охорони здоров'я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19, системи постачання медичних газів, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19). Перелік таких лікарських засобів та порядок їх закупівлі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

За результатами такої закупівлі в електронній системі закупівель замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору про закупівлю відповідно до статті 10 цього Закону.

На період дії встановленого Кабінетом Міністрів України карантину, відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», закупівля товарів (крім лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 та медичних виробів для вакцинації від COVID-19, медичного обладнання для закладів охорони здоров'я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19, систем постачання медичних газів), робіт та послуг, пов'язаних з проектуванням та встановленням систем постачання медичних газів (у тому числі кисневих станцій, кріогенних ємностей, мереж централізованого киснепостачання та їх складових), а також інших послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), здійснюється в порядку, встановленому цим Законом для спрощених закупівель.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Бюджетного Кодексу України бюджетна система України ґрунтується, серед іншого, на принципі ефективності та результативності, тобто при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання послуг, гарантованих державою, Автономною Республікою Крим, місцевим самоврядуванням, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_3 , будучи виконуючим обов'язків директора КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, перебуваючи на посаді медичного директора - керівника служби екстреної (швидкої) медичної допомоги КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР та будучи призначеним уповноваженою особою для здійснення закупівель, неналежним чином виконуючи свої службові обов'язки внаслідок несумлінного ставлення до них, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, у порушення положень діючого законодавства України, укладено 2 договори постачання товарів медичного призначення (захисний одяг для медичного персоналу) з фізична особа - підприємець ОСОБА_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 (далі - ФОП ОСОБА_6 ) за цінами, вищими від середньо ринкових, внаслідок чого необґрунтовано збільшено ціну товару, що призвело до спричинення КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР матеріальних збитків, тим самим вчинивши службову недбалість за наступних обставин.

Так, для забезпечення здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширень, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій короновірусної хвороби (COVID-19) на території України у КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР виникла необхідність проведення закупівлі за кодом ДК 021:2015:33190000-8 Медичне обладнання та вироби медичного призначення різні (захисний одяг для медичного персоналу (код ДК 021:2015: 33199000-1 Одяг для медичного персоналу) (код НК 024:2019-61938 Набір одягу хірургічний/оглядовий) (Код згідно УКТЗЕД: 3926 20 00 00)) (Закупівля для запобігання пандемії COVID-19) на загальну суму 1492 500,00 грн. у кількості: Комплект одягу медичний захисний - 5000 штук.

З цією метою, 12.10.2020 уповноваженою особою для здійснення закупівлі КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР ОСОБА_7 прийнято рішення про проведення вищевказаної процедури закупівлі та опублікувати звіт про договір про закупівлі без використання електронної системи згідно Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України № 530 від 17.03.2020 та Постанови Кабінету міністрів України № 225 від 20.03.2020 «Деякі питання закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій короновірусної хвороби (COVID-19) на території України».

В цей же час, 12.10.2020 ОСОБА_7 , будучи службовою особою, діючи як уповноважена особа для здійснення закупівлі, в порушення вимог своєї посадової інструкції та Положення про тендерний комітет КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча в силу займаної посади та досвіду роботи повинен був і міг їх передбачити, будучи достовірно обізнаним з порядком формування та складання тендерної документації з предмету закупівлі, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, неналежним чином дослідивши комерційні пропозиції та ринкову вартість товаро - матеріальних цінностей затвердив Технічні, якісні характеристики предмету закупівлі - Захисний одяг для медичного персоналу: Костюм першого типу (повний костюм) включає комбінезон з капюшоном, (Щільність 50 грм), вологонепроникний ламінований матеріал спанбонд, містить дихаючу вставку на спині (матеріал спанбонд 25\м +25 грм) та бахіли високі ламіновані на резинці із спанбонда. З ціною за одиницю продукції: Комплект одягу медичний захисний - 298, 50 грн. (двісті дев'яносто вісім грн. 50 коп.) без ПДВ.

В той же час, на території України здійснював свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_6 до основних напрямків діяльності якого входить оптова торгівля фармацевтичними товарами.

В подальшому, 15.10.2020 у невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_7 , перебуваючи в приміщенні КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, що розташоване за адресою: м. Житомир, вул. Покровська, буд. 98-В, будучи службовою особою, діючи як виконуючий обов'язки директора вказаної комунальної установи, а тим самим наділений повноваженнями укладати господарські договори від імені КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, діючи в порушення вимог п. 4.2 Посадової інструкції директора КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, п.3.9 Положення про тендерний комітет КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, будучи достовірно обізнаним із порядком укладення господарських договорів від іменем КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, не належним чином здійснив оцінку комерційної пропозиції ФОП ОСОБА_6 , уклав з останнім договір постачання товарів медичного призначення № 391 на закупівлю товару медичного призначення ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - 33190000-8 Медичне обладнання та вироби медичного призначення різні (Захисний одяг для медичного персоналу) у кількості 5 000 штук з ціною 298, 50 грн. без ПДВ, на загальну суму 1 492 500,00 грн. (Один мільйон чотириста дев'яносто дві тисячі п'ятсот гривень 00 копійок).

Водночас, згідно висновку судової товарознавчої експертизи середня ринкова (оптова) вартість комплекту медичного захисного одягу, який купувався відповідно до договору № 391, станом на 15.10.2020 становила 121,53 гривень без податку на додану вартість.

При цьому, згідно висновку експертизи матеріалів речовин та виробів комплекти одягу медичного захисного, що були придбані за договором постачання № 391 від 15.10.2020 частково не відповідають вимогам, встановленим до предмету закупівлі під час проведення відкритих торгів за вищевказаними договорами, а саме: щільність матеріалу виготовлення комбінезона та бахіл не відповідає вимогам, встановленим до предмету закупівлі.

В подальшому, внаслідок неналежного виконання ОСОБА_3 своїх посадових обов'язків через несумлінне ставлення до них, який не впевнившись в якісних характеристиках товару та його відповідності вимогам, встановленим до предмету закупівлі, не вжив жодних заходів для розірвання договору № 391 або зменшення вартості товарно-матеріальних цінностей, що були предметом укладання договору, у зв'язку з завищенням цін комерційних пропозицій на товари наданих ФОП ОСОБА_6 , з розрахункового рахунку КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР р/р НОМЕР_2 , відкритого в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» МФО 311744, на підставі звіту КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР за рахунок коштів Національної служби здоров'я України, на рахунок ФОП ОСОБА_6 р/р НОМЕР_3 , відкритого в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» філія «Запорізьке РУ» здійснено перерахування грошових коштів на загальну суму 1 492 500, 00 грн. (Один мільйон чотириста дев'яносто дві тисячі п'ятсот гривень 00 копійок).

Таким чином, відповідно до висновку судово економічної експертизи, з урахуванням висновків судової товарознавчої експертизи та експертизи матеріалів речовин та виробів, спричинення збитків під час виконання договору постачання товарів медичного призначення № 391 від 15.10.2020, укладеного між КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради (покупець) та ФОП ОСОБА_6 , становить 734850 (Сімсот тридцять чотири тисячі вісімсот п'ятдесят) гривень.

Крім того, для забезпечення здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширень, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій короновірусної хвороби (COVID-19) на території України у КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР виникла необхідність проведення закупівлі за кодом ДК 021:2015:33190000-8 Медичне обладнання та вироби медичного призначення різні (Захисний одяг для медичного персоналу (код ДК 021:2015:33199000-1 Одяг для медичного персоналу) (код НК 024:2019-61938 Набір одягу хірургічний/оглядовий) (Код згідно УКТЗЕД: 3926 20 00 00)) (Закупівля для запобігання пандемії COVID-19) на загальну суму 1 492 500,00 грн. у кількості: Комплект одягу медичний захисний - 5000 штук.

З цією метою, 20.10.2020 уповноваженою особою для здійснення закупівлі КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР ОСОБА_7 прийнято рішення про проведення вищевказаної процедури закупівлі та опублікувати звіт про договір про закупівлі без використання електронної системи згідно Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України № 530 від 17.03.2020 та Постанови Кабінету міністрів України № 225 від 20.03.2020 «Деякі питання закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій короновірусної хвороби (COVID-19) на території України».

В цей же час, 20.10.2020 ОСОБА_7 , будучи службовою особою, діючи як уповноважена особа для здійснення закупівлі, в порушення вимог своєї посадової інструкції та Положення про тендерний комітет КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча в силу займаної посади та досвіду роботи повинен був і міг їх передбачити, будучи достовірно обізнаним з порядком формування та складання тендерної документації з предмету закупівлі, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, неналежним чином дослідивши комерційні пропозиції та ринкову вартість товаро - матеріальних цінностей затвердив Технічні, якісні характеристики предмету закупівлі - Захисний одяг для медичного персоналу: Костюм першого типу (повний костюм) включає комбінезон з капюшоном, (Щільність 50 грм), вологонепроникний ламінований матеріал спанбонд, містить дихаючу вставку на спині (матеріал спанбонд 25\м +25 грм) та бахіли високі ламіновані на резинці із спанбонда. З ціною за одиницю продукції: Комплект одягу медичний захисний - 298, 50 грн. (двісті дев'яносто вісім грн. 50 коп.) без ПДВ.

В той же час, на території України здійснював свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_6 до основних напрямків діяльності якого входить оптова торгівля фармацевтичними товарами.

В подальшому, 23.10.2020 у невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_7 , перебуваючи в приміщенні КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, що розташоване за адресою: м. Житомир, вул. Покровська, буд. 98-В, будучи службовою особою, діючи як виконуючий обов'язки директора вказаної комунальної установи, а тим самим наділений повноваженнями укладати господарські договори від імені КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, діючи в порушення вимог п. 4.2 Посадової інструкції директора КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, п.3.9 Положення про тендерний комітет КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, будучи достовірно обізнаним із порядком укладення господарських договорів від іменем КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, не належним чином здійснив оцінку комерційної пропозиції ФОП ОСОБА_6 , уклав з останнім договір постачання товарів медичного призначення № 420 на закупівлю товару медичного призначення ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - 33190000-8 Медичне обладнання та вироби медичного призначення різні (Захисний одяг для медичного персоналу) у кількості 5 000 штук з ціною 298, 50 грн. без ПДВ, на загальну суму 1 492 500,00 грн. (Один мільйон чотириста дев'яносто дві тисячі п'ятсот гривень 00 копійок).

Водночас, згідно висновку судової товарознавчої експертизи середня ринкова (оптова) вартість комплекту медичного захисного одягу, який купувався відповідно до договору, який купувався відповідно до договору № 420, станом на 15.10.2020 та 10.11.2020 становила 121,53 гривень без податку на додану вартість.

При цьому, згідно висновку експертизи матеріалів речовин та виробів комплекти одягу медичного захисного, що були придбані за договором постачання № 420 від 23.10.2020, частково не відповідають вимогам, встановлених до предмету закупівлі під час проведення відкритих торгів за вищевказаним договором, а саме: щільність матеріалу виготовлена комбінезона та бахіл не відповідає вимогам, встановленим до предмету закупівлі.

В подальшому, внаслідок неналежного виконання ОСОБА_3 своїх посадових обов'язків через несумлінне ставлення до них, який не впевнившись в якісних характеристиках товару та його відповідності вимогам, встановленим до предмету закупівлі, не вжив жодних заходів для розірвання договору № 420 або зменшення вартості товарно-матеріальних цінностей, що були предметом укладання договору, у зв'язку з завищенням цін комерційних пропозицій на товари наданих ФОП ОСОБА_6 , з розрахункового рахунку КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР р/р НОМЕР_2 , відкритого в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» МФО 311744, на підставі звіту КНП «ЦЕМД та МК» ЖОР за рахунок коштів Національної служби здоров'я України, на рахунок ФОП ОСОБА_6 р/р НОМЕР_3 , відкритого в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» філія «Запорізьке РУ» здійснено перерахування грошових коштів на загальну суму 1 492 500, 00 грн. (Один мільйон чотириста дев'яносто дві тисячі п'ятсот гривень 00 копійок).

Таким чином, відповідно до висновку судово економічної експертизи, з урахуванням висновків судової товарознавчої експертизи та експертизи матеріалів речовин та виробів, спричинення збитків під час виконання договору постачання товарів медичного призначення № 420 від 23.10.2020, укладеного між КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради (покупець) та ФОП ОСОБА_6 , становить 734850 (Сімсот тридцять чотири тисячі вісімсот п'ятдесят) гривень.

У зв'язку з неналежним виконанням ОСОБА_3 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, який не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча в силу займаної посади та досвіду роботи повинен був і міг їх передбачити, уклав договори № 391 від 15.10.2020 та № 420 від 23.10.2020 з ФОП ОСОБА_6 , не впевнившись в якісних характеристиках товару та його відповідності вимогам, встановленим до предмету закупівлі, не вжив жодних заходів для розірвання вказаних договорів або зменшення вартості товарно-матеріальних цінностей, що були предметом укладання договорів, що в свою чергу призвело до спричинення збитків державі на загальну суму 1 469 700 грн. (Один мільйон чотириста шістдесят дев'ять тисяч сімсот гривень 00 копійок).

Органом досудового розслідування дії ОСОБА_3 кваліфіковано за ст. 367 ч.2 КК України, які виразилися в службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.

Захисник ОСОБА_5 подав клопотання про звільнення ОСОБА_3 кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.

В судовому засіданні захисник клопотання підтримав.

Обвинувачений ОСОБА_3 клопотання підтримав. Зазначив, що йому зрозуміло роз'яснення, що звільнення від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав.

Прокурор висловив думку про наявність підстав для задоволення клопотання. Зазначив, що оскільки звільнення є з нереабілітуючих підстав підлягають до стягнення з ОСОБА_3 процесуальні витрати, пов'язані з проведенням судових експертиз.

Заслухавши учасників судового провадження, суд приходить до наступного висновку.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Отже системне тлумачення кримінального та процесуального закону свідчить про те, що до особи можуть бути застосовані положення ст. 49 КК України у випадках, передбачених цією статтею та за наявності клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності. При цьому, звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України є безумовним і здійснюється судом незалежно від факту того, чи визнає обвинувачений свою вину чи ні.

Кримінальне правопорушення, інкриміноване ОСОБА_3 передбачене ст. 367 ч.2 КК України, згідно ч.4 ст. 12 КК України відноситься до нетяжкого злочину.

Судом встановлено, що з часу вчинення інкримінованого ОСОБА_3 кримінального правопорушення пройшло понад п'ять років, обвинувачений до кримінальної відповідальності не притягувався, не ухилявся від слідства та суду, з огляду на наведене, суд приходить до висновку про задоволення клопотання сторони захисту.

Відповідно до вимог ст. 129 КПК України суд наділений правом розглядати цивільний позов у кримінальному провадженні лише при ухваленні вироку або постановленні ухвали про примусові заходи медичного та виховного характеру. Тому, у випадку звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження, цивільний позов у кримінальному провадженні не підлягає вирішенню по суті, а вимоги потерпілого можуть бути вирішені в порядку цивільного судочинства. З огляду на наведене, цивільний позов прокурора Житомирської окружної прокуратури до ОСОБА_3 про відшкодування збитків, суд залишає без розгляду.

Згідно правової позиції Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного суду від 12.09.2022 (справа 203/241/17) якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.

З огляду на наведене, процесуальні витрати, пов'язані з проведенням судових експертиз, які залучалися стороною обвинувачення, суд відносить на рахунок держави.

Підлягає скасуванню арешт накладений ухвалою слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 24.03.2023.

Питання про речові докази, суд вирішує в порядку ст. 100 КПК України.

Керуючись ст. 49 КК України, ст.ст. 284, 286, 372 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності на підставі п.3 ч.1 ст. 49 КК України, а кримінальне провадження № 42020061020000176 від 20.11.2020 року про обвинувачення ОСОБА_3 за ст. 367 ч.2 КК України - закрити.

Цивільний позов Житомирської окружної прокуратури до ОСОБА_3 - залишити без розгляду.

Скасувати арешт на майно, накладений ухвалою слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 24.03.2023, а саме: на 1/4 частини квартири, загальною площею 64,64 кв.м., яка розміщується за адресою: АДРЕСА_2 , що належить на праві власності ОСОБА_3 . (т.2 а.с.125).

Речові докази: зразки комплектів одягу медичного захисного, що були придбані за договорами постачання №391 від 15.10.2020, №420 від 23.10.2020, №457 від 09.11.2020 та №465 від 13.11.2020 по 1 шт. від партії за кожним із зазначених договорів, які зберігаються в камері схову Житомирського РУП - повернути їх володільцю, у разі незапиту - знищити (т.2 а.с. 123).

Процесуальні витрати віднести на рахунок держави.

Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом семи днів з дня її постановлення.

Суддя ОСОБА_1