Провадження № 2-а/679/27/2025
Справа № 679/1527/25
04 листопада 2025 року м.Нетішин
Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі:
судді Гавриленко О.М.,
секретар судового засідання Дмітрієва О.В.,
номер справи 679/1527/25,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідачі: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (Славута),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах і від імені якого діє адвокат Пономаренко Анжеліка Євгенівна, до ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі начальника ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
Зміст позовних вимог та позиції учасників справи
ОСОБА_1 , в інтересах і від імені якого діє адвокат Пономаренко А.Є., звернувся до суду з вказаним вище позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову № 355 від 04 травня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 грн, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
В обґрунтування позову представник зазначає, що вказаною постановою від 04 травня 2025 року № 355 у справі про адміністративне, правопорушення ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП за те, що він без поважних на те причин 14 липня 2025 року не прибув на 14 годину до ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) для уточнення даних за пересланою засобами поштового зв'язку «Укрпошта» повісткою, чим порушив вимоги ч.10 ст.1 та ч.11 ст.38 «Закону України про військовий обов'язок та військову службу», ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку», ч.2 ст.17 Закону України «Про оборону України».
Представник вважає вказану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, вказуючи на те, що позивач не є військовозобов'язаним, в розумінні чинного законодавства, оскільки виключений з військового обліку як непридатний за станом здоров'я, а тому на нього не поширюються дія Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», Закону України «Про мобілізаційну підготовку», Закону України «Про оборону України».
За таких обставин представник вважає, що оскаржена постанова є необґрунтованою, не містить належних доказів щодо вчинення позивачем правопорушення, а тому підлягає скасуванню, а провадження в адміністративній справі закриттю у зв'язку з відсутністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Позивач та його представник у судове засідання не з'явилися, у поданій до суду 31 жовтня 2025 року заяві остання зазначила, що позовні вимоги позивач та вона повністю підтримують та просять такі задовольнити з підстав, які зазначені у позовній заяві.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, будучи належним чином повідомленими про час, місце та дату розгляду справи.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 23 жовтня 2025 року позовну заяву залишено без руху, надано час позивачеві для усунення недоліків.
24 жовтня 2025 року від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків.
24 жовтня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Роз'яснено відповідачу право подати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив. Витребувано у відповідача всі матеріали, які стали підставою для винесення постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1КУпАП № 355 від 04 травня 2025 року стосовно ОСОБА_1 .
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
Із постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 № 355 від 04 травня 2025 року встановлено, що відносно військовозобов'язаного ОСОБА_1 розпочато адміністративне провадження по факту неявки 17 липня 2025 року об 14 год 00 хв без поважних на те причин (день вчинення правопорушення) до ІНФОРМАЦІЯ_4 за повісткою № 4138563 від 23 червня 2025 року, яку було надіслано засобами поштового зв'язку «Укрпошта» з метою уточнення даних.
Згідно даних, які містяться в матеріалах справи, зокрема протоколу про адміністративне правопорушення № 568 від 06 серпня 2025 року, де зазначено, що розгляд справи призначено на 04 вересня 2025 року убачається, що оскаржена постанова фактично була складена 04 вересня 2025 року, а зазначену дату винесення оскарженої постанови - 04 травня 2025 року суд розцінює, як технічну описку.
В зв'язку із неприбуттям ОСОБА_1 за повісткою ІНФОРМАЦІЯ_4 було направлено електронне звернення до органів національної поліції № Е2979279 від 24 липня 2025 року про розшук та доставлення його як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
06 серпня 2025 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 самостійно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У оскарженій постанові зазаначено, що в умисних діях ОСОБА_1 , які виразились в неприбутті до ІНФОРМАЦІЯ_4 за повісткою, наявні порушення вимог ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч.2 ст. 17 Закону України «Про оборону», ч.10 ст. 1 та ч.11. ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Представник позивача адвокат Пономаренко А.Є., вважаючи постанову протиправною, винесеною за відсутності доказів, які б підтверджували факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, 22 жовтня 2025 року звернулася до суду з даним позовом.
Застосувані норми права, оцінка доказів та висновки суду
Відповідно до п.п. 1, 3, 8 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Нормами КУпАП регламентовано, що відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Як визначено ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до положень КУпАП вищевказані обставини встановлюються на підставі доказів.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 18 липня 2020 року у справі № 216/5226/16-а, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Частина 3 статті 210-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчиненні під час особливого періоду.
За визначенням у Законі України«Про оборонуУкраїни» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17 березня 2014 року, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом ПрезидентаУкраїни від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває на теперішній час.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції Закону № 3633-IX від 11 квітня 2024 року) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту. Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18 травня 2024 року, під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого «Про загальну мобілізацію» від 03 березня 2022 року № 2105-ІХ: громадяни чоловічої статі, які мають спеціальні звання (класні чини) та проходять службу в Національній поліції України, Державному бюро розслідувань, Службі судової охорони, Бюро економічної безпеки України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній кримінально-виконавчій службі України, Національному антикорупційному бюро України, органах прокуратури, центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом стати на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за своїм місцем проживання; громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв'язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов'язані протягом 30 днів з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України, що визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, стати на військовий облік громадян України; громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані; у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Підпунктом 12 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вищевказаного Закону передбачено, що військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов'язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.
Відповідно до ч.9, п.1 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період. Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
З ч.ч. 1, 5 ст.33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться впорядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз.3 ч.10 ст. 1 та ч.11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» порушення яких інкримінується ОСОБА_1 , громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів. Призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
В той же час, судом встановлено, що ОСОБА_1 має тимчасове посвідчення офіцера запасу № НОМЕР_1 , видане 24 травня 2022 року, в якому наявний запис про те, що він непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку та 24 травня 2025 року виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі довідки ВЛК від 24 травня 2025 року № 155. Отже, ОСОБА_1 на час вручення йому повістки втратив статус військовозобов'язаного та не мав військового обов'язку, а отже і не міг бути притягнутим до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
В той же час, відповідач відзиву на позов не подав, правомірності оскаржуваної постанови не довів.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
В даному випадку належним захистом порушеного права позивача є скасування оскаржуваної постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення.
При цьому, з огляду на приписи ст. 286 КАС України, суд не вбачає підстав для визнання оскарженої постанови протиправною, на чому наполягає позивач у поданому позові.
Враховуючи наведене вище, суд прийшов переконання, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом часткового задоволення позову.
Керуючись ст.ст.9,10,77,90,243-246,250,286 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 , в інтересах і від імені якого діє адвокат Пономаренко Анжеліка Євгенівна, до ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі начальника ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (Славута) про про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити частково.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 355 від 04 травня 2025 року у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а справу про адміністративне правопорушення - закрити.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідачі: ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 );
ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_4 ).
Повне рішення суду складено 04 листопада 2025 року.
Суддя О.М.Гавриленко