Справа № 331/4942/25
Провадження № 2/331/2984/2025
іменем України
04.11.2025
Олександрівський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючої судді Фісун Н.В., за участю секретаря судового засідання Коростельової К.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом
Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги, -
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа №418020 по призначенню тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач допомог з 2011 року.
В результаті проведення вибіркової перевірки особової справи державними соціальними інспекторами було встановлено, що ОСОБА_1 при зверненнях від 07.03.2018 та 27.09.2018 року за призначенням тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не вказала заробітну плату чоловіка за період з січня 2018 по серпень 2018 року (період, який входить до розрахункового періоду при призначенні допомоги). Відповідно до інформації, отриманої від ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, які надаються на підставі Порядку надання ДФС України інформації зДержавного реєстру фізичних осіб - платників податків про доходи (відсутність доходів), отримані фізичними особами, які звернулись за призначенням державної допомоги, ОСОБА_2 отримував заробітну плату з ТОВ «АСКОЛЛІ» та ТОВ «ЛОЙФЕР ТРЕЙД».
На підставі отриманої інформації 16 квітня 2019 складено Акт щодо повернення переплачених коштів.
Рішеннями Управління від 18.04.2019 року змінено за період з 01.03.2018 по 31.08.2018 розмір тимчасової допомоги, встановлено, що ОСОБА_1 не мала права взагалі на виплату допомоги на наступний період з вересня 2018 року та проведено розрахунок сум надмірно отриманої тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Відповідно до довідки від 25.04.2019 сума переплати тимчасової допомоги дітям Відповідачу за період з 01.03.2018 по 28.02.2019 складає 6153,60 грн. (шість тисяч сто п'ятдесят три гривні 60 копійок).
06 травня 2019 року ОСОБА_1 власноруч написала заяву про повернення переплаченої тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, частинами із щомісячним платежем по 341,86 грн. впродовж 18 місяців.
Протягом двох років Відповідачем було сплачено 4080,00 грн. (чотири тисячі вісімдесят гривень 00 копійок). Залишок переплати тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, станом на дату подання позову становить 2073,60 грн. (дві тисячі сімдесят три гривні 60 копійок).
Просить стягнути ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, у сумі 2073,60 грн. (дві тисячі сімдесят три гривні 60 копійок).Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради судовий збір, сплачений при поданні позову, у розмірі 3 028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).
Ухвалою Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 03.09.2025 року відкрито спрощене позовне провадження, у якій роз'яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відзив від відповідача до суду не надходив.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін.
У судове засідання представник позивача не з'явився, просить справу розглянути без їх участі.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явилася, по невідомій суду причині, про час і місце судового засідання повідомлена належним чином шляхом направлення судових повісток з повідомленням. Конверт з ухвалою про відкриття провадження та копією позовної заяви з додатками та конверти з судовою повісткою, що направлявся за адресою останнього відомого місця проживання відповідача, повернулися до суду не врученим з відміткою Укрпошти про причини повернення - «адресат відсутній за вказаною адресою».
Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у справі даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Вивчивши матеріали справи, приймаючи до уваги позицію позивача, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно зі статями 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 80 ЦПК).
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Судом встановлено, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа №418020 по призначенню тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач допомог з 2011 року.
Також разом з заявою ОСОБА_1 подано декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, згідно якої позивач та її чоловік не працевлаштовані та доходів не отримують.
Відповідно до заяви Управлінням було винесено рішення про призначення допомоги від 12.03.2018 року дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, на дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року в розмірі 715 грн. щомісячно.
Рішенням управління від 27.09.2018 року Відповідачеві було призначено тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, на період з 01.09.2018 по 28.02.2019 у розмірі 757,00 грн. щомісячно.
В результаті проведення вибіркової перевірки особової справи державними соціальними інспекторами було встановлено, що ОСОБА_1 при зверненнях від 07.03.2018 та 27.09.2018 року за призначенням тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не вказала заробітну плату чоловіка за період з січня 2018 по серпень 2018 року (період, який входить до розрахункового періоду при призначенні допомоги).
Відповідно до інформації, отриманої від ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, які надаються на підставі Порядку надання ДФС України інформації зДержавного реєстру фізичних осіб - платників податків про доходи (відсутність доходів), отримані фізичними особами, які звернулись за призначенням державної допомоги, ОСОБА_2 отримував заробітну плату з ТОВ «АСКОЛЛІ» та ТОВ «ЛОЙФЕР ТРЕЙД».
Рішеннями Управління від 18.04.2019 року змінено за період з 01.03.2018 по 31.08.2018 розмір тимчасової допомоги, встановлено, що ОСОБА_1 не мала права взагалі на виплату допомоги на наступний період з вересня 2018 року та проведено розрахунок сум надмірно отриманої тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Відповідно до довідки від 25.04.2019 сума переплати тимчасової допомоги дітям Відповідачу за період з 01.03.2018 по 28.02.2019 складає 6153,60 грн. (шість тисяч сто п'ятдесят три гривні 60 копійок).
06 травня 2019 року ОСОБА_1 власноруч написала заяву про повернення переплаченої тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, частинами із щомісячним платежем по 341,86 грн. впродовж 18 місяців.
Протягом двох років Відповідачем було сплачено 4080,00 грн. (чотири тисячі вісімдесят гривень 00 копійок). Залишок переплати тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, станом на дату подання позову становить 2073,60 грн. (дві тисячі сімдесят три гривні 60 копійок).
Підстави та порядок виплати тимчасової державної соціальної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів визначені Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою КМУ №189 від 22.02.2006 року.
Відповідно до п.2 вищевказаного Порядку, тимчасова допомога призначається у разі, коли: відомості про одного з батьків (платника аліментів), які внесено до Єдиного реєстру боржників у зв'язку з несплатою ним аліментів; стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Згідно п. 6 вказаного Порядку для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соціального захисту населення в тому числі декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї ).
Згідно п.10 пп.16 вказаного Порядку, виплата тимчасової допомоги припиняється у разі сплати аліментів одним з батьків.
Відповідно до п.12 Порядку, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення: визначає суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та встановлює строки її повернення (протягом місяця); повідомляє одному з батьків про суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та строк її повернення; у разі неповернення коштів добровільно в установлені строки вирішує питання про їх стягнення у судовому порядку. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету. Кошти, перераховані одним з батьків на рахунок органу соціального захисту населення, протягом 10 календарних днів зараховуються на рахунок органу Казначейства.
Згідно ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Відповідно до ст.181 ч.ч.8,9 СК України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім'ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей.
Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» суми державної соціальної допомоги, надміру виплачені одержувачу державної соціальної допомоги внаслідок зловживань з його боку (подання документів з неправдивими даними, неподання відомостей про зміну у складі сім'ї, про працевлаштування), стягуються на підставі рішень органів, що призначають державну соціальну допомогу. Відрахування на підставі таких рішень провадиться в розмірі не більш як 20 відсотків розміру державної соціальної допомоги понад відрахування з інших підстав. У всіх випадках звернення стягнень на розмір державної соціальної допомоги за одержувачем державної соціальної допомоги зберігається не менш як 50 відсотків належного розміру державної соціальної допомоги. У разі припинення виплати державної соціальної допомоги (відновлення здоров'я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 при зверненнях від 07.03.2018 та 27.09.2018 року за призначенням тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не вказала заробітну плату чоловіка за період з січня 2018 по серпень 2018 року (період, який входить до розрахункового періоду при призначенні допомоги).
Тому надання ОСОБА_1 недостовірної інформації для отримання державної соціальної допомоги є підставою для стягнення безпідставно набутих відповідачем коштів.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити суду, та відмінності, які існують в державах - учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень (Проніна проти України, № 63566/00, пр. 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 р.).
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, у зв'язку із задоволенням позовної заяви, із відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений ним судовий збір у розмірі 3028 грн.00 коп.
Керуючись ст. ст. 12, 76-78, 141, 246, 258 ЦПК України, Закону України Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 1212 ЦК України, суд, -
Позовну заяву Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (ЄДРОПУ 37573438, м. Запоріжжя, бульвар Марії Примаченко, 3)надміру виплачену державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, у сумі 2073,60 грн. (дві тисячі сімдесят три гривні 60 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (ЄДРОПУ 37573438, м. Запоріжжя, бульвар Марії Примаченко, 3) судовий збір, сплачений при поданні позову, у розмірі 3 028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Повний текст рішення виготовлено 04 листопада 2025 року.
Суддя Н.В.Фісун