Рішення від 21.10.2025 по справі 203/4140/25

Справа № 203/4140/25

Провадження № 2/0203/1949/2025

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.2025 року Центральний районний суд міста Дніпра в складі:

головуючого судді - Казака С.Ю.

при секретарі - Кринюк М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмір отриманих коштів на проживання внутрішньо переміщеним особам,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в якому посилався на те, що 04.05.2023 року відповідачка звернулась до управління із заявами про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. 20.02.2024 року відповідачкою, як представником сім'ї, було подано заяву про продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на себе, свого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням від 21.02.2024 року останній було призначено з 01.03.2024 року допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі в розмірі 7000 грн. щомісячно. 27.05.2024 року управлінням було здійснено перевірку достовірності відомостей, наданих відповідачкою, за результатами якої було встановлено, що інформація про особу, яка є отримувачем допомоги на проживання внутрішньо переміщеними особам, відсутня в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. 18.06.2024 року управління було зроблено запит до Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації, від якого 28.06.2024 року надійшла відповідь про те, що ОСОБА_2 з 25.03.2024 року перебуває на обліку у вказаному управлінні, як внутрішньо переміщена особа, у складі сім'ї ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . З урахуванням цього, у відповідності до положень п.п.13-2,29 постанови Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2023 року, позивачем 30.07.2024 року прийнято рішення про припинення виплати відповідачці допомоги з 01.04.2024 року та утримання надмір виплачених за період з 01.04.2024 року по 30.04.2024 року коштів в сумі 7000 грн. Посилаючись на вказані обставини, що відповідачка не повідомляла управління про обставини, що впливають на призначення допомоги, відповідно до направлених їй листів в добровільному порядку надмір виплачені кошти не повернула, позивач просив стягнути з відповідачки надмір виплачені кошти державної допомоги в сумі 7000 грн. та понесені по справі витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 3028 грн.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 29.08.2024 року змінено територіальну підсудність судових справ Селидівського міського суду Донецької області шляхом їх передачі до Кіровського районного суду м.Дніпропетровська (після зміни найменування - Центральний районний суд міста Дніпра) з 02.09.2024 року.

Ухвалою Центрального районного суду міста Дніпра від 04.08.2025 року позов було прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

В наданій заяві представник позивача просив розглядати справу без його участі, зазначивши про підтримання позову та не заперечуючи проти заочного розгляду справи.

Відповідачка до суду повторно не з'явилась, про причини своєї неявки не повідомила, відзив на позов не подала.

В зв'язку з цим, судом у відповідності до ч.3 ст.211, ч.4 ст.223, ч.2 ст.247, ч.1 ст.280 ЦПК України було ухвалено про розгляд справи в заочному порядку на підставі наявних в матеріалах справи доказів та без фіксації судового засіданні за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Перевіривши доводи позовної заяви, дослідивши надані позивачем до заяви на підтвердження позовних вимог докази, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що 04.05.2023 року відповідачка ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради із заявами про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, де перебувала на обліку та з 01.05.2023 року отримувала відповідну допомогу.

20.02.2024 року відповідачкою, як представником сім'ї, було подано заяву про продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на себе, свого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішенням від 21.02.2024 року останній було призначено з 01.03.2024 року допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі в розмірі 7000 грн. щомісячно.

27.05.2024 року управлінням було здійснено перевірку достовірності відомостей, наданих відповідачкою, за результатами якої було встановлено, що інформація про особу, яка є отримувачем допомоги на проживання внутрішньо переміщеними особам, відсутня в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

18.06.2024 року управління було зроблено запит до Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації, від якого 28.06.2024 року надійшла відповідь про те, що ОСОБА_2 з 25.03.2024 року перебуває на обліку у вказаному управлінні, як внутрішньо переміщена особа, у складі сім'ї ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

З урахуванням цього, у відповідності до положень п.п.13-2,29 постанови Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2023 року, позивачем 30.07.2024 року прийнято рішення про припинення виплати відповідачці допомоги з 01.04.2024 року та утримання надмір виплачених за період з 01.04.2024 року по 30.04.2024 року коштів в сумі 7000 грн.

Відповідно до п.п.1,3 «Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022 року (в редакції на момент призначення відповідачу допомоги), цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).

З 1 листопада 2023 р. допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

До складу сім'ї уповноваженої особи включаються (незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб) чоловік, дружина, діти, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства I та II групи; не перебувають в шлюбі повнолітні діти; визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей, та/або особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім'єю. Членом сім'ї може вважатися одинока особа, а також неповнолітня дитина, якщо така особа не входить до складу сім'ї.

Діти/особи віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатися за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше, ніж в уповноваженої особи.

Склад сім'ї уповноваженої особи визначається на дату звернення за призначенням допомоги.

Згідно пп.1) п.13-2 зазначеного вище Порядку, для отримувачів допомоги, які не підпадають під дію пункту 13-1, та які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, допомога призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на осіб із складу членів сім'ї, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги, та у разі, коли:

1) у складі сім'ї або серед отримувачів допомоги є непрацююча працездатна особа, яка виховує дитину віком до 18 років, або в сім'ї виховується троє і більше дітей віком до 18 років, всі діти проживають в сім'ї і не виховуються в інтернатних закладах та:

фактичним місцем проживання (перебування) такої сім'ї є території, на яких ведуться бойові дії або території можливих бойових дій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій), території активних бойових дій, що включені до переліку територій; або сім'я проживає на території, для якої визначена дата завершення бойових дій, включеній до переліку територій, та території, що не включена до переліку територій, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, що розташовані на території територіальної громади, на якій проживає така сім'я, відсутні місця або навчання проводиться он-лайн, дистанційно (повністю або частково). Для такої сім'ї допомога призначається, якщо відомості про відсутність місць у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти або про те, що навчання в таких закладах проводиться в режимі он-лайн, дистанційно (повністю або частково), отримані шляхом інформаційної взаємодії між органами соціального захисту населення та органів управління у сфері освіти.

У разі відсутності інформаційної взаємодії уповноважена особа, яка звернулася за призначенням допомоги на сім'ю, надає підтвердний документ щодо відсутності місця у закладі дошкільної освіти та/або закладі загальної середньої освіти для влаштування дитини або щодо проведення навчання в таких закладах в режимі он-лайн, дистанційно (повністю або частково).

До 1 вересня 2024 р. допомога може бути продовжена незалежно від місцезнаходження закладу освіти, у якому навчання проводиться в режимі он-лайн, дистанційно (повністю або частково).

Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім'ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку.

Пунктом 9 Порядку встановлено, що уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.

Якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Таку заяву уповноважена особа має право надіслати з використанням поштового або електронного зв'язку органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

Згідно п.22 Порядку, з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку.

Відповідно до п.29 Порядку, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Частиною 1 ст.1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку допомога переміщеним особам на проживання, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст.1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Суд враховує, що відповідачка знала про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомила позивача про них, а саме: про вибуття до іншого району, взяття там на облік як внутрішньо переміщеної особи та призначення і отримання відповідної допомоги.

Внаслідок цього, допомога, нарахування якої здійснювалось у призначеному розмірі централізовано в програмному комплексі Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, продовжувалась здійснюватись до моменту виявлення позивачем відповідного факту.

За вказаних вище обставин та наведених вище положень законодавства, отримані відповідачкою за період з 01.04.2024 року по 30.04.2024 року кошти в сумі 7000 грн., набуті нею без достатньої правової підстави.

В зв'язку з цим, позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі, стягнувши з відповідачки на користь позивача безпідставно отримано допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 7000 грн. та у відповідності до ст.141 ЦПК України судовий збір в сумі 3028 грн.

На підставі викладеного, керуючись п.п.1,2,6,8,9,22,29 «Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022 року ст.ст.1212,125 ЦК України, ст.ст.4,5,10-13,76-81,141,211,223,247,258,259, 263-268,280,281 ЦПК України ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмір отриманих коштів на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити повністю.

Стягнути з відповідачки ОСОБА_1 (зареєстрована: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради (85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Пушкіна, буд.8, код ЄДРПОУ 25953988) надмір виплачене допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01 квітня 2024 року по 30 квітня 2024 року в сумі 7000 грн., а також судовий збір в сумі 3028 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено 21 жовтня 2025 року.

Суддя С.Ю.Казак