Справа № 201/13294/25
Провадження № 3/201/3918/25
03 листопада 2025 року суддя Соборного районного суду міста Дніпра - Шелестов К.О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з ГУ ДПС у Дніпропетровській області, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , притягнутої за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, -
ОСОБА_1 22 серпня 2025 року о 14 годині 20 хвилин, в магазині, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , вчинила адміністративне правопорушення, а саме проведення розрахункових операцій без застосування РРО, чим порушено Закон України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями), чим порушила вимоги ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду не з'явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причини неявки не повідомила, що згідно з вимогами ст. 268 КУпАП не перешкоджає розгляду справи за її відсутності.
Суб'єктами вказаного правопорушення можуть бути особи, які відповідно до своїх функціональних обов'язків здійснюють розрахункові операції, а також посадові особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
З урахуванням цього, суд приходить до висновку, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, має спеціального суб'єкта, а саме особу, яка на певній правовій підставі (трудові відносини тощо) проводить розрахункові операції або відповідно до своїх обов'язків має компетенцією щодо організації проведення розрахункових операцій.
Отже, суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, може бути лише особа, яка відповідно до своїх функціональних обов'язків здійснює розрахункові операції, а також посадові особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Зазначений висновок підтверджується і тим, що санкція ч. 1 ст. 155-1 КУпАП передбачає два окремих суб'єкти, на яких може бути накладено стягнення за вчинення такого правопорушення, а саме: особи, які здійснюють розрахункові операції та посадові особи. Накладення стягнення за порушення порядку проведення розрахункових операцій на інших осіб не передбачається, внаслідок чого порушення порядку проведення розрахункових операцій з боку інших осіб не становить складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив, що акт фактичної перевірки №3747/04/36/07/08/РРО/ НОМЕР_1 від 29 серпня 2025 року містить вказівку на те, що ОСОБА_1 працює на посаді "продавець".
В той же час, матеріали справи також не містять жодного доказу щодо фактичного допуску ОСОБА_1 до виконання роботи, пов'язаної зі здійсненням розрахункових операцій, чи організацією здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
За таких обставин, доказом, в якому вказується про факт порушення ОСОБА_1 обов'язків, щодо здійснення розрахункових операцій, є акт фактичної перевірки №3747/04/36/07/08/РРО/ НОМЕР_1 від 29 серпня 2025 року, на підставі якого було складено протокол про адміністративне правопорушення, при цьому він не містить посилань на посадову інструкцію чи інший документ, якими на ОСОБА_1 покладено вищезазначені обов'язки.
Суд зауважує, що сама по собі інформація, викладена в акті перевірки, не є беззаперечним доказом вчинення особою правопорушення. Висновки акту перевірки повинні ґрунтуватися на основі інформації, отриманої під час проведення перевірки, яка підтверджена відповідними доказами ( до прикладу фото-, відео фіксація, пояснення працівників об'єкта перевірки тощо).
Таким чином, органом, уповноваженим на складання протоколу не надано суду належних, допустимих та достатніх доказів, які підтверджують обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та акті перевірки щодо порушення правил проведення розрахункових операцій в закладах торгівлі.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що матеріали, які додані до протоколу про адміністративне правопорушення, не містять належних та допустимих доказів наявності в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.221, 247, 283, ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, суддя, -
Провадження по справі про адміністративні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Соборний районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набрала чинності:
Суддя К.О. Шелестов