Справа № 592/17656/25
Провадження № 3/592/3747/25
04 листопада 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Катрич Ольга Михайлівна, за участю прокурора Сумської спеціалізованої прокуратури Степаненка О.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , лікаря - отоларинголога Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Сумська обласна клінічна лікарня», член позаштатної постійно діючої військово - лікарської комісії,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №389/2025 від 29.10.2025 року вбачається, що лікар отоларинголог ОСОБА_1 , яка входить до складу військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто не вжила заходів передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Законами України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» та «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», якими визначено суб'єктів на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», зокрема, голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 3 Закону.
У ч. 5 ст. 45 Закону, визначено про суб'єктів декларування на яких не поширюється дія розділу VII, а саме посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері охорони здоров'я (крім голів та членів військово-лікарських комісій).
Наказом № 47-ОД від 01.01.2024 «Про направлення медичних працівників для роботи у складі позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії» направлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 для роботи у складі позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії з 01.01.2024 в основному складі лікаря- отоларинголога ОСОБА_1 .
Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14.04.2025 зазначено, що на території Сумської області при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки створено 19 районних (міська) та обласна позаштатні постійно діючі військово- лікарські комісії та зазначено персональний склад зазначених комісій на 2024 рік.
Згідно персонального складу позаштатних постійно діючих військово- лікарських комісій Сумської області на 2024 рік, у ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 значиться, зокрема, лікар-отоларинголог ОСОБА_1 .
У п. 2-7 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», який 12.10.2023 набрав чинності, установлено, що з дня набрання чинності цим Законом, здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону)».
Відповідно з 12.10.2023 декларантами стали, зокрема, голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово- лікарських, які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону (пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону).
У зв'язку із цим, вищезазначені особи мають подавати декларації до Реєстру декларацій.
Із вищевикладеного, лікар-отоларинголог ОСОБА_1 , являється членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування.
Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, лікар-отоларинголог позаштатної постійно діючої військово- лікарської комісії ОСОБА_1 зобов'язана до 01.04.2025 подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, зокрема, декларація за 2024 рік.
Відповідно до роз'яснень НАЗК від 26.12.2024 (https://wiki.nazk.gov.ua/4154/) Законом та Порядком № 252/23 передбачено три види декларацій, зокрема щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , подала декларацію за 2024 рік 01.08.2025 о 19 год. 56 хв. (посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/b33f987c-442a-4361-824d-814bdf4ceba5).
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.10.2025 № 47-06/80934-25, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 31.12.2022 по 02.10.2025, встановлено, що остання 26.03.2025 здійснила реєстрацію в Реєстрі. В цей же день ознайомилася з методичними настановами щодо заповнення документа та їх відображення, заповнила розділи декларації (щорічна) за 2024 рік та о 14 год. 22 хв. зберегла документ, який підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП).
07.04.2025 о 17 год. 47 хв. здійснила вхід до системи допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) та заповнила деякі розділи декларації та натиснула кнопку «Зберегти документ».
01.08.2025 ОСОБА_1 об 11 год. 17 хв. зайшла до Реєстру, заповнила всі розділи декларації, перевірила повноту та достовірність зазначеної інформації та натиснула кнопку «Перейти на сторінку накладення кваліфікованого електронного підпису» о 19 год. 56 хв. Цього ж дня о 19 год. 57 хв. документ подано та підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП) посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/b33f987c-442a-4361- 824d-814bdf4ceba5, яке збігається із послідовністю дій суб'єкта декларування як ідентифікатор документа
Дії ОСОБА_1 по зобов'язанню виконання вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» виходять за межі термінів, як результат, не дотримано таке зобов'язання суб'єктом декларування.
Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2024 рік ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 07.05.2025 № 70-09/394024-25.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування (які за таких же умов подали декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати декларацію за 2024 рік в будь-який із днів та місяців, що передував до 1 квітня 2025 року, і що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
З урахуванням вищевикладеного, пропуск строку на подачу декларації за 2024 рік, не є поважною причиною так, як мала реальну можливість подати декларацію на рівні з іншими декларантами. Проте, декларація подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу не встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які перешкоджали ОСОБА_1 , відповідально поставитись до виконання своїх обов'язків, як суб'єкта декларування та подати декларацію за 2024 рік до 01.04.2025. Таким чином, лікар-отоларинголог позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ОСОБА_1 несвоєчасно 01.08.2025 подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, що є недотриманням зобов'язань фінансового контролю передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Прокурор - Степаненко О.В. обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення підтримав і просить суд призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , яка вину у вчиненому визнала, повідомила, що умислу на вчинення правопорушення не було, та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Частина 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
П. 2-7 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», який 12.10.2023 набрав чинності, установлено, що з дня набрання чинності цим Законом, здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону)».
Відповідно з 12.10.2023 декларантами стали, зокрема, голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово- лікарських, які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону (пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції»).
Із матеріалів справи вбачається, що згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14.04.2025, на території Сумської області при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки створено 19 районних (міська) та обласна позаштатні постійно діючі військово- лікарські комісії та зазначено персональний склад зазначених комісій на 2024 рік (а.с.13, 14-16).
Наказом КНП СОР «Сумська обласна клінічна лікарня» № 47-ОД від 01.01.2024 «Про направлення медичних працівників для роботи у складі позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії» направлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 для роботи у складі позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії з 01.01.2024 в основному складі лікаря- отоларинголога ОСОБА_1 (а.с.26).
Згідно персонального складу позаштатних постійно діючих військово- лікарських комісій Сумської області на 2024 рік, у ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 значиться, зокрема, лікар-отоларинголог ОСОБА_1 .
Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 у період з 31.12.2025 -02.10.2025 подала щорічну декларацію за 2024 рік лише 01.08.2025 року (а.с.34-37, 38-39), а повинна була до 31.03.2025, тобто відбулася несвоєчасна подача декларації без поважних причин.
Згідно ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», основною ознакою якого є діяння, що не містить ознак корупції, тобто відсутня мета, яка визначена терміном "корупція" (абзац 7 ч.1 ст.1 Закону), відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Окрім того, відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ч.1 ст. 172-6, ст. 247 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.М. Катрич