Справа № 354/1417/25
Провадження № 2-а/354/18/25
04 листопада 2025 року м. Яремче
Суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області Ваврійчук Т.В., ознайомившись із матеріалами адміністративного позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Квятковський Дмитро Васильович до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови серія ЕНА №5998547 від 23.10.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Квятковський Д.В., 03.11.2025 через підсистему «Електронний суд» звернувся до Яремчанського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови серія ЕНА №5998547 від 23.10.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст.126 КУпАП та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.4 ст.126 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до положень п.4 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.3 ч.1 ст 4 КАС України, адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Пунктом першим ч.1 ст.20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.
За змістом п.2 ч.1, ч. ч. 5, 6,8 ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно ст.30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч.1 ст. 318 КАС України).
У даному випадку наявні підстави для застосування альтернативної підсудності згідно ст.25 КАС України за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Також дана категорія справ не належить до виключної підсудності (ст. 27 КАС України).
Водночас, як вбачається зі змісту позовної заяви та долучених до неї доказів, місцем реєстрації позивача є м.Маріуполь, Донецької області, яке на даний час перебуває під окупацією, місцем його фактичного проживання відповідно до довідки №6119-5000857314 від 08.04.2022 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зазначено АДРЕСА_1 , а місцезнаходженням відповідача у справі є м.Івано-Франківськ, вул. Академіка, Сахарова, 15 Івано-Франківська область.
Таким чином, даний вказаний адміністративний позов територіально не підсудний Яремчанському міському суду Івано-Франківської області, а підсудний за виробом позивача або Чортківському районному суду Тернопільської області за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем перебування ОСОБА_1 , або Івано-Франківському міському суду Івано-Франківської області за місцезнаходженням відповідача.
Враховуючи те, що позивач згідно положень ст.25 КАС України визначив підсудність даної справи не за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем свого проживання/перебування, а за одним із судів Івано-Франківської області, тобто за регіональним місцерозташуванням відповідача, зважаючи на те, що до даного позову не підлягають застосуванню правила виключної підсудності, суд вважає необхідним передати справу на розгляд за підсудністю до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області (76000, вул. Ґрюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область), до територіальної юрисдикції якого належить вище вказаний позов, як суду за місцезнаходженням відповідача Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.
Підстав для розгляду даної справи Яремчанським міським судом Івано-Франківської області не встановлено.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 20, 25, 29, 30, 248, 256, п.6 ч.1 ст.294, ст.295 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Квятковський Дмитро Васильович до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови серія ЕНА №5998547 від 23.10.2025 року про притягнення до адміністративної передати для розгляду за підсудністю до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області (76000, вул. Ґрюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область).
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Учасники справи мають право подати апеляційну скаргу на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Головуючий суддя: Тетяна ВАВРІЙЧУК