Справа № 347/560/25
Провадження № 2-о/347/84/25
29 жовтня 2025 року м. Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Книщука Р.М.,
секретаря Додяк А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Косів цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні,
ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулася до суду із заявою про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є непрацездатною особою похилого віку, пенсіонеркою.
Після смерті дочки ОСОБА_2 , вона знаходилась на повному утриманні онука ОСОБА_3 , який здійснював повне матеріальне забезпечення її потреб, а саме купівля їжі, ліків, одягу, предметів побуту, оскільки отримання мінімальної пенсії вистачало лише на задоволення мінімальних потреб. До початку війни її онук постійно проживав разом з нею та був зареєстрований по АДРЕСА_1 . Разом вони вели спільне господарство, при цьому онук ніс усі витрати на купівлю майна спільного користування та сплачував комунальні платежі. У 2022р. онук вступив до лав Збройних сил України. Під час служби він продовжував її матеріально підтримувати, перераховуючи грошові кошти на банківські картки сусідів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які купували їй продукти та все необхідне для життя.
ІНФОРМАЦІЯ_2 онук ОСОБА_3 загинув, про що їй повідомлено сповіщенням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.08.2024р. №5969. А тому, вона втратила годувальника, на утриманні якого знаходилась, оскільки для неї, як для члена сім'ї загиблого, допомога онука була постійним і основним джерелом засобів до існування. Інших родичів, які можуть здійснювати матеріальну підтримку вона не має. Вважає, що вона має право на одержання від держави одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю онука, на утриманні якого перебувала, а також призначення пенсії у разі втрати годувальника. А тому, просить встановити факт перебування ОСОБА_1 , як непрацездатного члена сім'ї на утриманні померлого годувальника - її онука, військовослужбовця ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час захисту Батьківщини.
Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, причини неявки суду не відомі.
Допитаний в судовому засіданні представник Міністерства оборони України, ОСОБА_6 пояснив, що ОСОБА_1 належних доказів для встановлення факту перебування на утриманні онука не надала, не довела систематичне та повне утримання, відсутність інших джерел доходів окрім допомоги померлого, а також не довела, що допомога годувальника була постійним основним джерелом засобів до її існування. З цих підстав, просить в заяві відмовити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_4 просить розглянути справу за відсутності представника та надав суду письмові пояснення, де вказав, що сам по собі факт взаємних прав і обов'язків не може свідчити про те, що ОСОБА_1 перебувала на утриманні ОСОБА_3 . Твердження заявниці про те, що з 2017року вона знаходилася на повному утриманні онука ОСОБА_3 та саме фінансове утримання було основним джерелом її доходів не підтверджено належними доказами. В задоволенні заяви ОСОБА_1 просить відмовити повністю.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у поданій до суду заяві просить справу розглянути у його відсутності та згідно письмового пояснення вважає за можливе встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні онука ОСОБА_3 , який ІНФОРМАЦІЯ_2 загинув під час захисту Батьківщини.
Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши представника заінтересованої особи ОСОБА_6 , прийшов до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Статтею 315 ЦПК України визначено факти, які можуть встановлюватись у судовому порядку. Частиною другою даної норми передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Отже, факт перебування фізичної особи на утриманні встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника.
Як зазначено вище, за загальним правилом судом може бути встановлено факт перебування фізичної особи на утриманні померлого, що має значення для одержання свідоцтва про право на спадщину, призначення пенсії, відшкодування шкоди чи отримання грошової допомоги тощо. Факт перебування особи на утриманні померлого має місце за умови, що утримання було повним або допомога, яка надавалась утриманцю (заявнику), була для нього постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, крім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то судам слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування. Постійний характер допомоги означає, що вона була неодноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу, померлий взяв на себе обов'язок щодо утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги слід з'ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
Отже, у спірних правовідносинах для встановлення факту перебування особи на утриманні померлого судам необхідно дослідити зазначені обставини в сукупності та враховувати, що одержання заявником інших доходів чи окреме проживання від померлого не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Наведений вище правовий висновок та аналогічні йому викладені у постановах Верховного Суду від 27червня 2018року в справі №210/2422/16-ц, від 22травня 2019року в справі №520/6518/17,від 22жовтня 2020року в справі №210/343/19,від 13січня 2021року в справі №592/17552/18,від 27січня 2021року в справі №584/1166/15-ц.
Як встановлено в судовому засіданні, згідно сповіщення сім'ї про загибель №113 від 23.08.2024р. №5969 видно, що ІНФОРМАЦІЯ_5 було сповіщено заявницю ОСОБА_1 про те, що її онук старший солдат ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 в результаті скиду з ворожого БпЛА в районі н.п. Гродівка Покровського району Донецької області. Смерть пов'язана із захистом Батьківщини. Це сповіщення є підставою для подання документів для призначення пенсії (матеріальної допомоги) надання пільг в установленому законодавством порядку.
До матеріалів справи також долучено лікарське свідоцтво про смерть №60 та довідку про причину смерті. Для отримання одноразової допомоги на поховання відділом ЦНАП Кутської селищної ради Косівського району від 29.08.2024р. №125 видано довідку про смерть.
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , серії НОМЕР_1 , його матір'ю являється ОСОБА_2 - дочка заявниці ОСОБА_1 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть, виданого повторно серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Згідно витягу з реєстру Кутської територіальної громади видно, що ОСОБА_3 був зареєстрований по АДРЕСА_1 , тобто за місцем реєстрації заявниці ОСОБА_1 .
З огляду на пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в редакції чинній на час виникнення у заявника права на отримання одноразової грошової допомоги, встановлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 грн, яка розподіляється рівними частками на всіх утримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Статтею 16-1 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в редакції чинній на дату загибелі військовослужбовця, визначено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якого настала протягом року після звільнення).
Частиною 1 статті 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Згідно з частиною першою статті 31 цього ж Закону члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Отже, факт перебування заявника на утриманні ОСОБА_3 , має значення для отримання ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, яку може бути призначено та виплачено за умови, що утримання було повним або допомога, яка надавалась утриманцю, була постійним і основним джерелом засобів до існування.
Згідно матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 на підтвердження факту перебування її на утриманні ОСОБА_3 надала письмові пояснення ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , а також довідку банку від 16.09.2024 про рух грошових коштів по картці від АТ «Універсал Банк».
Проте, вище вказані докази не можуть бути достатніми для підтвердження факту перебування її на утриманні внука, оскільки вказаними документами не можливо встановити, що утримання було повним або допомога, яка надавалась заявниці була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування.
Надана банком інформація не містить відомостей про призначення платежів як доходу саме ОСОБА_1 , а підтверджує перерахунок грошових коштів ОСОБА_5 і ОСОБА_8 , а не заявнику безпосередньо. Докази, які підтверджують використання коштів на утримання заявника та відомості про інші операції по рахунку, в тому числі про отримання коштів від інших осіб, в даній довідці відсутні.
Крім цього, матеріали справи не містять документів щодо сімейного стану ОСОБА_3 , а також розміру допомоги ОСОБА_1 з боку держави та потребу в допомозі від онука ОСОБА_3 , тобто заявницею не доведено та судом встановити не можливо потребу в допомозі та співвідношення розмірів допомоги, яку вона отримувала від ОСОБА_3 .
Також матеріали справи не містять доказів того, що заявниця отримувала доходи до проходження ОСОБА_3 військової служби за мобілізацією та необхідність і можливість ним надавати таку допомогу, відсутність інших осіб, які могли б її утримувати.
Відповідно до інформації Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області від 11.10.2024р. №609/04-07/24, заявниці ОСОБА_1 було повідомлено, що відомості щодо підтвердження факту її перебування на утриманні онука ОСОБА_3 у селищній раді відсутні. Також було вказаного, що у заявниці є дочка ОСОБА_5 . А відповідно до ст.202 СК України повнолітні діти несуть обов'язок утримання батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Тобто, згідно даної інформації в заявниці є дочка ОСОБА_5 , інформація про яку в матеріалах справи відсутня.
Як наголосив Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 592/17552/18, що постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу, померлий взяв на себе обов'язок щодо утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги слід з'ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
Утримання може полягати у систематичній грошовій допомозі у виді витрат на утримання житла, його ремонті, сплату комунальних платежів, купівлі продуктів харчування, речей першої необхідності тощо. Тому отримання особою інших виплат не може бути перешкодою для визнання факту перебування її на утриманні.
Утримання може бути повним або частковим. Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, крім допомоги померлого. Часткове утримання означає, що особа мала інші джерела доходів, однак допомога годувальника була постійним і основним джерелом засобів до існування.
Таким чином, предметом доказування у справі є обставини, які підтверджують отримання заявником допомоги, яка надавалась постійно та була основним джерелом засобів до існування.
Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу і що померлий виконував обов'язок щодо утримання цього члена сім'ї.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).
Таким чином, враховуючи наведені обставини та проаналізувавши надані заявником докази додані до даної заяви, суд не встановив факту перебування ОСОБА_1 на утриманні онука, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 . Надані заявником докази не є достатніми та переконливими доказами у розумінні ст.ст. 76-80 ЦПК України для того, щоб суд беззаперечно дійшов висновку про те, що надавалася систематична грошова допомога, за рахунок якої заявник ОСОБА_1 проживала. А тому, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про встановлення відповідного факту.
На підставі викладеного та керуючись п.2 ч.1 ст.258, ч.1-ч.2 ст.259, ст.263-265, ст.268, ч.1 ст.280 ЦПК України, суд, -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя: Р.М. Книщук