Справа № 757/37299/25-п
№ апеляційного провадження: 33/824/5208/2025
27 жовтня 2025 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного суду Болотов Є.В., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Печерського районного суду міста Києва від 06 жовтня 2025 року, винесену під головуванням судді Гречаної С.І, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП,-
встановив:
Постановою Печерського районного суду міста Києва від 06 жовтня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 грн 00 коп.
Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп. в дохід держави.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову суду та закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, ОСОБА_1 зазначив, що він не є уповноваженою особою на подання звіту політичної партії «Партія промисловців і підприємців України».
На адресу Київського апеляційного суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про розгляд апеляційної скарги без його участі.
Учасники справи в судове засідання не з'явились, про його час і місце повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що апеляційна скарга ОСОБА_2 задоволенню не підлягає.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За ст. 212-21 КУпАП порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог,тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1092 від 24 липня 2025 року ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної партії «Партія промисловців і підприємців України», порушив порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2025 року до 12 травня 2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 212-21 КУпАП.
За ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Згідно ч. 20 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
За ч. 4 ст. 105 ЦК України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени, ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про політичні партії в Україні» політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи скасування реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону визначено, якщо в рішенні суду про скасування реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов'язків у формі заяви справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, -інша особа яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.
Список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений Законом строк, розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/83813/.
Політична партія «Партія промисловців і підприємців України», код ЄДРПОУ - 21715677 зазначена у п.28 списку політичних партії, які не подали або несвоєчасно подали звіти за І квартал 2025 року у визначений Законом строк.
До матеріалів справи долучено копію заяви ОСОБА_1 про надання згоди на виконання повноважень голови комісії з припинення (ліквідатора) політичної партії «Партія промисловців і підприємців України» від 07 січня 2025 року.
Враховуючи, що на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1092 ОСОБА_1 був головою комісії з припинення політичної партії «Партія промисловців і підприємців України» та не подав до Національного агентства звіт за І квартал 2025 року, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність у його діях складу адміністративного правопорушення за ст. 212-21 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги про те, що ОСОБА_1 не уповноважено на подання звітів політичної партії «Партія промисловців і підприємців України», апеляційний суд відхиляє, оскільки вони спростовуються матеріалами справи, а саме: копією заяви про надання згоди на виконання повноважень голови комісії з припинення (ліквідатора) політичної партії від 07 січня 2025 року.
Доказів відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, які б спростовували висновки суду першої інстанції, апелянтом не надано.
Враховуючи вищенаведене, підстав для скасування постанови Печерського районного суду міста Києва від 06 жовтня 2025 рокупро притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП немає.
З урахуванням наведеного, керуючись ст. 294 КУпАП, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Печерського районного суду міста Києва від 06 жовтня 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП залишити без змін.
Постанова набирає законної сили негайно, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Повний текст складено 03 листопада 2025 року.
Суддя Є.В. Болотов