03 листопада 2025 року
м. Київ
справа №560/6888/20
адміністративне провадження № К/990/42915/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Гриціва М. І.,
суддів: Стеценка С. Г., Тацій Л. В.,
перевірив касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перегляд ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2025 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2025 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ) в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, і
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Хмельницькій області перерахувати, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) з 1 квітня 2019 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ОВК) № ХС-51312 від 15 жовтня 2020 року про перерахунок пенсії;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області перерахувати, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ з 1 квітня 2019 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ХС-51312 від 15 жовтня 2020 року про перерахунок пенсії, за документами, що є в пенсійній справі, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89 відсотків, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення (без обмеження її максимальним розміром відповідно до пункту 2 розділу ІІ Перехідних положень Закону України від 08 липня 2011 року № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи);
- виплатити перераховану пенсію однією сумою з 01 квітня 2019 року;
- стягнути з ГУ ПФУ в Хмельницькій області моральну (немайнову) шкоду, що була спричинена йому бездіяльністю та систематичними протиправними діями посадових осіб ГУ ПФУ в Хмельницькій області, в розмірі 224687 грн 35 коп.;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Хмельницькій області подати звіт про його виконання в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили.
Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 29 березня 2025 року позовні вимоги задовольнив частково:
- визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, зазначених у оновленій довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 № ХС-51312 від 15 жовтня 2020 року;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ХС-51312 від 15 жовтня 2020 року з врахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Апеляційний перегляд рішення суду першої інстанції не відбувся через не дотримання апелянтом вимог (пенсійним органом) процесуального закону щодо форми та порядку подання апеляційної скарги.
ОСОБА_1 подав до Хмельницького окружного адміністративного суду заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №560/6888/20.
Цей самий суд ухвалою від 17 червня 2025 року заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 560/6888/20 задовольнив. Змінив спосіб і порядок виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року у справі №560/6888/20 шляхом стягнення з ГУ ПФУ в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 нарахованих коштів у сумі 104412 грн 05 коп.
Сьомий апеляційний адміністративний суд постановою від 18 вересня 2025 року апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Хмельницькій області на ухвалу суду першої інстанції від 17 червня 2025 року залишив без задоволення, а саме судове рішення ? без змін.
ГУ ПФУ в Хмельницькій області не погодилася з рішеннями судів попередніх інстанцій про зміну та способу виконання судового рішення і оскаржило їх до суду касаційної інстанції.
Вважає, що оскаржені судові рішення винесені з порушенням норм процесуального права, вони не ґрунтуються на усіх обставинах справи, тому не можуть залишатися в силі і підлягають скасуванню. В касаційній скарзі її автор наводить обставини, які, в його інтерпретації, доводять підстави для втручання в оскаржені судові рішення (бракує висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах), а також покликається на передумови, які, з його погляду, уможливлюють відкриття касаційного провадження, бо, знов-таки на думку скаржника, касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики.
Отож, предметом касаційного оскарження є ухвала Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2025 року, яку цей суд постановив за наслідками розгляду заяви позивача про зміну та способу виконання судового рішення, яку позивач ОСОБА_1 подав на підставі статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі ? КАС України), а також судове рішення суду апеляційної інстанцій, який залишив без змін цю ухвалу.
Колегія суддів перевірила наведене в касаційній скарзі обґрунтування на користь задоволення заявлених у ній вимог, дослідила додані до скарги матеріали і дійшла висновку про таке.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 378 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою сторони може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
За частиною третьою цієї самої статті підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Згідно з частиною восьмою статті 378 КАС України суд за результатами (наслідками) розгляду питання, зокрема, про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення виносить ухвалу, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до пункту 19 частини першої статті 294 КАС України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо зміни або встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно з частиною другою статті 328 КАС України, у касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду першої інстанції про забезпечення позову, заміни заходу забезпечення позову, ухвали, зазначені в пунктах 3, 4, 12, 13, 17, 20 частини першої статті 294 цього Кодексу, після їх перегляду в апеляційному порядку.
Відповідно до пунктів 3, 4, 12, 13, 17, 20 частини першої статті 294 КАС України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо: 3) повернення заяви позивачеві (заявникові); 4) відмови у відкритті провадження у справі; 12) залишення позову (заяви) без розгляду; 13) закриття провадження у справі; 17) відмови у відкритті провадження про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами; відмови в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами; 20) заміни сторони у справі (процесуальне правонаступництво) або сторони виконавчого провадження.
Із наведеного нормативного процесуального регулювання випливає, що ухвала суду першої інстанції за результатами розгляду питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, яка передбачена пунктом 19 частини першої статті 294 КАС України, та постанова суду апеляційної інстанції, ухвалена в порядку апеляційного перегляду такої ухвали, не підлягають касаційному оскарженню.
Колегія суддів не має застережень щодо того, що судові рішення ? ухвала окружного адміністративного суду та / чи тільки постанова (ухвала) суду апеляційної інстанції, за певних фактичних і юридичних передумов, в рамках забезпечення права на судовий захист можуть бути предметом відповідного інстанційного перегляду, зокрема, й шляхом оскарження до Верховного Суду. Але для цього особа, яка оскаржує таке (чи такі) рішення судів попередніх інстанцій, з посиланням на матеріальні та процесуальні норми права в їхньому системному розумінні має вмотивовано обґрунтувати стверджуванні порушення свого права, яке потребує судового захисту й, зокрема, право на апеляційний перегляд справи та / чи у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
ГУ ПФУ Хмельницькій області подало касаційну скаргу і просить переглянути оскаржені судові рішення судів попередніх інстанції, ухвалених за результатами розгляду питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Але це звернення до Верховного Суду не містить ні посилання на нормативну базу, ні обґрунтування та мотивування, яке би ілюструвало, що такі судові рішення як зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення за законом можуть бути переглянуті саме за правилами касаційного оскарження.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 цього Кодексу суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
У контексті викладеного колегія суддів вважає, що касаційна скарга ГУ ПФУ в Хмельницькій області подана саме на судові рішення, які не переглядається касаційним судом, у зв'язку з чим у відкритті касаційного провадження треба відмовити.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перегляд ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2025 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2025 року в адміністративній справі № 560/6888/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Копію цієї ухвали, касаційну скаргу та додані до неї матеріали направити особі, яка подала скаргу.
Ухвала у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не оскаржується.
Суддя-доповідач М. І. Гриців
Судді: С. Г. Стеценко
Л. В. Тацій