21 жовтня 2025 рокуЛьвівСправа № 500/804/25 пров. № А/857/28293/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.,
суддів: Заверухи О.Б., Матковської З.М.,
за участю секретаря судових засідань - Демидюк О.В.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Тер Аудит» на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року (головуючий суддя: Мартиць О.І. судді: Грицюк Р.П., Юзьків М.І., місце ухвалення - м. Тернопіль, повний текст судового рішення виготовлений - 16.06.2025) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тер Аудит» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Аудиторська палата України про визнання дій протиправними, -
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тер Аудит», 12.02.2025 звернулося з позовом до суду, в якому просило визнати протиправними дії відповідача щодо подання скарги на ТОВ «Тер аудит» № 16/01/965 від 22.01.2025.
Обґрунтовує позов тим, що позивач не виконував для ПрАТ «Галіція Дистилері» обов'язковий аудит фінансової звітності або інше обов'язкове завдання, а тому доводи скарги про допущення позивачем професійного проступку, порушення вимог п. 9-3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» є безпідставними.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, посилається на аналогічні підстави викладені в позовній заяві.
Відповідач 16.09.2025 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу відхилити.
Представник позивача Авдєєнко В.В. просив апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.
Представник відповідача Сичова О.О. просила апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не може бути задоволеною з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що 29.07.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю аудиторська фірма «Тер аудит» (виконавець) та Приватним акціонерним товариством «Галіція Дистилері» (надалі ПрАТ «Галіція Дистилері», замовник, Товариство) було укладено договір № 2/24 про проведення ініціативного аудиту фінансової звітності (аудиторської перевірки).
Згідно пункту 1.1 договору № 2/24 від 29.07.24, позивач зобов'язався надати послуги з аудиторської перевірки, а саме здійснити за плату ініціативний аудит повного пакету фінансової звітності замовника за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 з метою висловлення аудитором думки про те, чи фінансова звітність відображає достовірно в усіх суттєвих аспектах фінансовий стан замовника на 01.07.2024, його фінансові результати та рух грошових коштів за період, що закінчився на зазначену дату, відповідно до Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, надалі - завдання з аудиту.
В аудиторському звіті (звіті незалежного аудитора) № 2359 від 30.06.2024 щодо фінансової звітності Приватного акціонерного товариства «Галіція Дистилері» станом на 30.09.2024 вказано, що відповідно до договору № 2/24 про проведення ініціативного аудиту фінансової звітності від 29.07.2024 аудиторська перевірка проводилась позивачем у період з 29.07.2024 по 30.06.2024 в бухгалтерії ПрАТ «Галіція Дистилері».
За текстом зазначеного аудиторського звіту в розділі «Інші питання» вказано, що ініціативний аудит фінансової звітності Товариства позивачем проводився у відповідності до вимог Законів України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV та «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» від 21.12.2017 № 2258-VІІІ.
У подальшому вказаний аудиторський звіт ТОВ «Тер аудит» від 30.09.2024 № 2359 щодо фінансової звітності Товариства за І півріччя 2024 року ПрАТ «Галіція Дистилері» разом з відповідною фінансовою звітністю Товариства у складі звіту про фінансовий стан та звіту про фінансові результати 25.12.2024 було подано до відповідача для реєстрації випуску акцій при збільшенні розміру статутного капіталу Товариства шляхом додаткової емісії існуючої номінальної вартості без здійснення публічної пропозиції відповідно до вимог пункту 9 Положення № 1308.
Під час аналізу звіту незалежного аудитора ТОВ «Тер аудит» (ІКЮО 21141644) щодо огляду проміжної фінансової звітності ПрАТ «Галіція Дистилері» (ІКЮО 31274359) за 6 місяців 2024 року та відповідної фінансової звітності у складі звіту про фінансовий стан та звіту про фінансові результати, поданих до Комісії відповідно до вимог Положення про порядок здійснення емісії акцій, реєстрації та скасування реєстрації випуску акцій, затвердженого рішенням Комісії від 22.11.2023 № 1308, Комісією виявлена інформація, яка може свідчити про вчинення суб'єктом аудиторської діяльності ТОВ «Тер аудит» професійного проступку, а саме порушення міжнародних стандартів аудиту.
Так, формат та зміст наведеного звіту незалежного аудитора містить ознаки невідповідності вимогам МСЗО 2400 (переглянутий) «Завдання з огляду історичної фінансової звітності»/ МСЗО 2410 «Огляд проміжної фінансової інформації, що виконується незалежним аудитором суб'єкта господарювання».
Також, ТОВ «Тер аудит» за результатами проведеного огляду проміжної фінансової звітності ПрАТ «Галіція Дистилері» висловлено «Думку із застереженням», основою для якої стало, зокрема, наступне: «Аудитори не спостерігали за інвентаризацією активів та зобов'язань. У зв'язку з тим, висновки про достовірність та повноту показників фінансової звітності, ми базували на аналізі представлених Товариством документах по інвентаризації активів, а також первинної документації щодо фінансово-господарської діяльності Товариства. За допомогою альтернативних аудиторських процедур ми не змогли впевнитись у наявності та кількості запасів відображених у фінансовій звітності Товариства станом на 30 червня 2024 року». Відсутність пояснення щодо причин неможливості ТОВ «Тер аудит» за допомогою альтернативних процедур отримати належні аудиторські докази щодо наявності запасів, може свідчити про порушення незалежним аудитором вимог передбачених МСА 501 «Аудиторські докази - особливі положення щодо відібраних елементів».
Відповідно до інформації, отриманої від Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, ТОВ «Тер аудит» ніколи не було включено до розділів «Суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності» або «Суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес» Реєстру аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності. Такий чином, відповідно до вимог пункту 9-3 частини першої статті 1 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», ТОВ «Тер аудит» не мало право здійснювати інше обов'язкове завдання - завдання з огляду проміжної фінансової звітності ПрАТ «Галіція Дистилері» в межах процедури реєстрації випуску акцій.
Враховуючи наведене та керуючись вимогами частини першої статті 45 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», відповідач 22.01.2025 направив скаргу № 16/01/965 до Аудиторської палати України з проханням здійснити перевірку відомостей, зазначених у ній, та проінформувати Комісію про її результати.
Згідно витягу з протоколу чергового засідання Ради Аудиторської палати України від 30.01.2025 № 156 вирішено доручити Комітету з контролю якості аудиторських послуг провести перевірку відомостей, зазначених у заяві (скарзі), яка надійшла до Аудиторської палати України від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вх. № 01-35/47 від 22.01.2025) стосовно суб'єкта аудиторської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Тер аудит» (реєстровий номер у Реєстрі аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності 0378, код ЄДРПОУ 21141644).
Позивач, 10.02.2025 звернувся до відповідача із заявою № 2392, в якій просив відкликати подану скаргу, як таку, що не базується на фактичних обставинах проведення ініціативного аудиту фінансової звітності (аудиторської перевірки) ПрАТ «Галіція Дистилері». Вказує, що зазначений в аудиторському звіті (звіт незалежного аудитора) щодо фінансової звітності Приватного акціонерного товариства «Галіція Дистилері» станом на 30.06.2024 на підставі договору № 2/24 від 29.07.2024 про проведення ініціативного аудиту фінансової звітності (аудиторської перевірки), не підлягав подачі до Комісії відповідно до Положення про порядок здійснення емісії акцій, реєстрації та скасування реєстрації випуску акцій, затвердженого рішенням Комісії від 22.11.2023 № 1308, оскільки він складений за результатами проведення ініціативного аудиту.
Не погоджуючись з такими діями НКЦПФР щодо подання скарги на ТОВ «Тер аудит» № 16/01/965 від 22.01.2025, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність дій відповідача НКЦПФР щодо направлення скарги 22.01.2025 до Аудиторської палати України зі скаргою вих. № 16/01/965 щодо дій ТОВ «Тер аудит» під час складання Звіту, з проханням здійснити перевірку виявлених Комісією фактів, які можуть свідчити про вчинення професійного проступку, пов'язаного з порушенням міжнародних стандартів аудиту, та проінформувати про результати її розгляду.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Закон України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» від 21.12.2017 № 2258-VІІІ (далі - Закон № 2258-VІІІ), визначає правові засади аудиту фінансової звітності, провадження аудиторської діяльності в Україні та регулює відносини, що виникають при її провадженні.
Статтею 2 Закону № 2258-VІІІ передбачено, що цей Закон поширюється на аудиторів, суб'єктів господарювання незалежно від форми власності та виду діяльності, органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Цей Закон не поширюється на діяльність органів державної влади, їх підрозділів та посадових осіб, уповноважених законами України на здійснення державного фінансового контролю, а також на діяльність з внутрішнього аудиту юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Вимоги цього Закону щодо особливостей організації, проведення аудиту та надання інших аудиторських та неаудиторських послуг, встановлені до підприємств, що становлять суспільний інтерес, поширюються також на політичні партії, які отримують фінансування з державного бюджету, державні підприємства (крім тих, що відповідають критеріям малого підприємства та мікропідприємства), Національний банк України, банківські групи, небанківські фінансові групи.
Аудит фінансової звітності - аудиторська послуга з перевірки даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності та/або консолідованої фінансової звітності юридичної особи або представництва іноземного суб'єкта господарювання, або іншого суб'єкта, який подає фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність групи, з метою висловлення незалежної думки аудитора про її відповідність в усіх суттєвих аспектах вимогам національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, міжнародних стандартів фінансової звітності або іншим вимогам (п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 2258-VІІІ).
Інше обов'язкове завдання - завдання з огляду проміжної фінансової звітності (проміжної консолідованої фінансової звітності) або завдання з надання інших аудиторських послуг, надання яких вимагається відповідно до законодавства, що приймається і виконується суб'єктом аудиторської діяльності відповідно до вимог закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних стандартів аудиту, за результатами виконання якого законодавством вимагається оприлюднення та/або подання Національному банку України, Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку, органам державної влади або органам місцевого самоврядування звіту суб'єкта аудиторської діяльності (п. 9-3 ч. 1 ст. 1 Закону № 2258-VІІІ).
Завдання з обов'язкового аудиту фінансової звітності - завдання з надання обґрунтованої впевненості, що приймається і виконується суб'єктом аудиторської діяльності відповідно до вимог цього Закону та міжнародних стандартів аудиту шляхом перевірки фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності з метою висловлення незалежної думки аудитора про її відповідність в усіх суттєвих аспектах і відповідність вимогам міжнародних стандартів фінансової звітності або національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та законів України (п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 2258-VІІІ).
Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 15 Закону № 2258-VІІІ
Усі аудитори та суб'єкти аудиторської діяльності підлягають суспільному нагляду.
Відповідальним за здійснення суспільного нагляду за аудиторською діяльністю в Україні є Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю.
Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю складається з Ради нагляду за аудиторською діяльністю (далі - Рада нагляду) та Інспекції із забезпечення якості (далі - Інспекція).
Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю забезпечує здійснення нагляду і несе відповідальність за нагляд за:
1) реєстрацією аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності;
2) впровадженням міжнародних стандартів аудиту;
3) контролем за атестацією аудиторів та безперервним навчанням аудиторів;
4) контролем якості аудиторських послуг суб'єктів аудиторської діяльності, які здійснюють обов'язковий аудит фінансової звітності, або які повідомили про намір здійснювати обов'язковий аудит фінансової звітності;
5) дисциплінарними провадженнями щодо аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності, які здійснюють обов'язковий аудит фінансової звітності;
6) застосуванням стягнень.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону № 2258-VІІІ, право на звернення до Ради нагляду та/або Аудиторської палати України із заявою (скаргою) щодо дій аудитора та/або суб'єкта аудиторської діяльності, яка може бути підставою для професійної відповідальності, має кожен, кому відомі факти таких дій.
У разі виявлення у діях аудиторів та/або суб'єктів аудиторської діяльності ознак професійного проступку, Інспекція ініціює перед Радою нагляду, а комітет з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України або професійної організації аудиторів та бухгалтерів перед Радою Аудиторської палати України питання про надання доручення про проведення перевірки такого аудитора та/або суб'єкта аудиторської діяльності Інспекцією або комітетом з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України.
Кожна заява (скарга), крім тих, що не можуть бути підставою для дисциплінарного провадження відповідно до цього Закону, підлягає розгляду.
Негайному розгляду підлягають заяви (скарги) від Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, контролюючого органу, до якого подається фінансова звітність разом з аудиторським звітом відповідно до законодавства, органу державного фінансового контролю та інших уповноважених органів управління. (частина 4 статті 45 Закону № 2258-VІІІ).
Закон України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР), визначає правові засади здійснення державного регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків та державного контролю за емісією (видачею) і обігом, укладенням та виконанням фінансових інструментів в Україні.
Відповідно до статті 2 Закону № 448/96-ВР державне регулювання та нагляд за діяльністю на ринках капіталу та організованих товарних ринках (далі - державне регулювання та нагляд) здійснюють Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) (далі - Комісія) та інші державні органи у межах повноважень, визначених законом.
За змістом частини 3 цієї статті Закону № 448/96-ВР Комісія здійснює державне регулювання та нагляд на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що прямо передбачені законом, а також у строк - якщо це передбачено законом, шляхом, зокрема реєстрації випусків цінних паперів, звітів про результати емісії цінних паперів та затвердження проспектів цінних паперів.
Відповідно до пункту 33 частини 1 статті 7 Закону № 448/96-ВР, Комісія здійснює аналіз та контроль даних фінансової звітності, яка подається та/або оприлюднюється відповідно до вимог законодавства учасниками ринків капіталу (крім інвесторів у фінансові інструменти, які не є інституційними інвесторами або не належать до інших категорій учасників ринків капіталу), професійними учасниками організованих товарних ринків та небанківськими фінансовими групами, переважна діяльність у яких здійснюється фінансовими установами, нагляд за якими вона здійснює, аналіз відповідності такої звітності міжнародним стандартам фінансової звітності або національним положенням (стандартам) бухгалтерського обліку.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачем на виконання вимог договору № 2/24 про проведення ініціативного аудиту фінансової звітності (аудиторської перевірки), укладеного 29.07.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю аудиторська фірма «Тер аудит» (виконавець) та Приватним акціонерним товариством «Галіція Дистилері» проведено аудит фінансової звітності вказаного Товариства, що складається з Балансу (Звіту про фінансовий стан) станом на 30.06.2025, Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), що закінчився зазначеною датою.
Зі змісту аудиторського звіту (звіт незалежного аудитора) № 2359 від 30.06.2024 щодо фінансової звітності Приватного акціонерного товариства «Галіція Дистилері» станом на 30.09.2024 видно, що відповідно до договору № 2/24 про проведення ініціативного аудиту фінансової звітності від 29.07.2024 аудиторська перевірка проводилась позивачем у період з 29.07.2024 по 30.06.2024 в бухгалтерії ПрАТ «Галіція Дистилері».
Згідно цього аудиторського звіту в розділі «Інші питання» зазначено, що ініціативний аудит фінансової звітності Товариства позивачем проводився у відповідності до вимог Законів України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV та «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» від 21.12.2017 № 2258-VІІІ.
Зокрема, аудиторський звіт (звіт незалежного аудитора) № 2359 від 30.06.2024 щодо фінансової звітності Приватного акціонерного товариства «Галіція Дистилері» станом на 30.09.2024 містить думку із застереженням, основу для думки із застереженням, суттєву невизначеність, що стосується безперебійної діяльності, пояснювальний параграф, ключові питання аудиту, інші питання, відповідальність управлінського персоналу та тих, кого наділено найвищими повноваженнями, за фінансову звітність, відповідальність аудитора за аудит фінансової звітності, основні відомості про умови договору на проведення аудиту.
У подальшому, вказаний аудиторський звіт ТОВ «Тер аудит» від 30.06.2024 № 2359 щодо фінансової звітності Товариства за І півріччя 2024 року ПрАТ «Галіція Дистилері» разом з відповідною фінансовою звітністю Товариства у складі звіту про фінансовий стан та звіту про фінансові результати 25.12.2024 було подано до відповідача для реєстрації випуску акцій при збільшенні розміру статутного капіталу Товариства шляхом додаткової емісії існуючої номінальної вартості без здійснення публічної пропозиції відповідно до вимог пункту 9 Положення про порядок здійснення емісії акцій, реєстрації та скасування реєстрації випуску акцій», затвердженого рішенням Комісії від 22.11.2023 № 1308.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1308 від 22.11.2023, затверджено Положення про порядок здійснення емісії акцій, реєстрації та скасування реєстрації випуску акцій.
Пунктом 9 цього Положення передбачено, що для цілей цього Положення заявники подають фінансову звітність у повному обсязі (для банків - за відповідними формами, що визначені нормативно-правовими актами про складання фінансової звітності банків України, затвердженими постановами Правління Національного банку України, які діяли на відповідні звітні дати; для інших юридичних осіб - фінансова звітність за відповідними формами, що визначені нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України щодо складання фінансової звітності юридичних осіб (крім банків), які діяли на відповідні звітні дати або за формами, визначеними міжнародними стандартами фінансової звітності), яка складається зі: звіту про фінансовий стан на кінець періоду; звіту про прибутки та збитки та інший сукупний дохід за період; звіту про зміни у власному капіталі за період; звіту про рух грошових коштів за період; приміток до фінансової звітності.
Фінансова звітність заявника має відповідати стандартам фінансової звітності, обраним за основу при складанні такої звітності.
Якщо заявник відповідно до законодавства зобов'язаний складати фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, він подає фінансову звітність, складену за міжнародними стандартами фінансової звітності у відповідних формах.
У випадках передбачених цим Положенням подання до НКЦПФР заяви та інших документів для реєстрації випуску акцій, заявник включає до документів фінансову звітність з урахуванням особливостей наведених у Таблиці 1.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що під час аналізу звіту незалежного аудитора ТОВ «Тер аудит» (ІКЮО 21141644) щодо огляду проміжної фінансової звітності ПрАТ «Галіція Дистилері» (ІКЮО 31274359) за 6 місяців 2024 року та відповідної фінансової звітності у складі звіту про фінансовий стан та звіту про фінансові результати, поданих до Комісії, відповідно до вимог Положення про порядок здійснення емісії акцій, реєстрації та скасування реєстрації випуску акцій, затвердженого рішенням Комісії від 22.11.2023 № 1308, Комісією виявлена інформація, яка може свідчити про вчинення суб'єктом аудиторської діяльності ТОВ «Тер аудит» професійного проступку, зокрема, порушення міжнародних стандартів аудиту.
Так, формат та зміст наведеного звіту незалежного аудитора містить ознаки невідповідності вимогам МСЗО 2400 (переглянутий) «Завдання з огляду історичної фінансової звітності» / МСЗО 2410 «Огляд проміжної фінансової інформації, що виконується незалежним аудитором суб'єкта господарювання».
Крім цього, ТОВ «Тер аудит» за результатами проведеного огляду проміжної фінансової звітності ПрАТ «Галіція Дистилері» висловлено «Думку із застереженням», основою для якої стало, зокрема: «Аудитори не спостерігали за інвентаризацією активів та зобов'язань. У зв'язку з тим, висновки про достовірність та повноту показників фінансової звітності, ми базували на аналізі представлених Товариством документах по інвентаризації активів, а також первинної документації щодо фінансово-господарської діяльності Товариства. За допомогою альтернативних аудиторських процедур ми не змогли впевнитись у наявності та кількості запасів відображених у фінансовій звітності Товариства станом на 30 червня 2024 року».
Відповідачем зазначено, що відсутність пояснення щодо причин неможливості ТОВ «Тер Аудит» за допомогою альтернативних процедур отримати належні аудиторські докази щодо наявності запасів, може свідчити про порушення незалежним аудитором вимог передбачених МСА 501 «Аудиторські докази - особливі положення щодо відібраних елементів».
Також, вказано, що відповідно до інформації, отриманої від Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, ТОВ «Тер аудит» ніколи не було включено до розділів «Суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності» або «Суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес» Реєстру аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності.
Такий чином, відповідач дійшов висновку, що відповідно до вимог пункту 9-3 частини першої статті 1 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», ТОВ «Тер аудит» не мало право здійснювати інше обов'язкове завдання - завдання з огляду проміжної фінансової звітності ПрАТ «Галіція Дистилері» в межах процедури реєстрації випуску акцій.
Наведене було підставою, відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 2258-VІІІ, для направлення скарги № 16/01/965 від 22.01.2025 до Аудиторської палати України з проханням здійснити перевірку відомостей, зазначених у ній, та проінформувати Комісію про її результати.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно з пунктом 3 Розділу ІІІ «Вимог до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку», які затверджені Рішенням Комісії № 555 від 22.07.2021р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.09.2021 за № 1176/36798), зі змінами, НКЦПФР має право звернутися до Ради нагляду за аудиторською діяльністю та/або Аудиторської палати України із заявою (скаргою) щодо дій аудитора або суб'єкта аудиторської діяльності, яка може бути підставою для професійної відповідальності, у разі наявності фактів таких дій.
Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки відповідачем встановлено, що формат та зміст аудиторського звіту (звіт незалежного аудитора), містить ознаки невідповідності вимогам Міжнародного стандарт завдань з огляду (МСЗО 2400) та Міжнародного стандарт завдань з огляду (МСЗО 2410) та ТОВ «Тер аудит» ніколи не було включено до розділів «Суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності» або «Суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес» Реєстру аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності, а тому дії НКЦПФР щодо направлення скарги 22.01.2025 до Аудиторської палати України зі скаргою вих. № 16/01/965 щодо дій ТОВ «Тер аудит» під час складання Звіту, з проханням здійснити перевірку виявлених Комісією фактів, які можуть свідчити про вчинення професійного проступку, пов'язаного з порушенням міжнародних стандартів аудиту, та проінформувати про результати її розгляду є правомірними.
Таким чином, апеляційна скарга скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Тер Аудит» не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -
постановив:
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Тер Аудит» залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року у справі № 500/804/25 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді О. Б. Заверуха
З. М. Матковська
У зв'язку з перебуванням судді Заверухи О.Б., у відрядженні з 30.10.2025 по 01.11.2025 повний текст судового рішення складено та підписано 03.11.2025.