Ухвала від 04.11.2025 по справі 380/16800/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

04 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 380/16800/25 пров. № А/857/43796/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача -Затолочного В. С.

суддів -Глушка І. В.

Судової-Хомюк Н. М.

розглянувши у порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення апеляційного провадження в адміністративній справі № 380/16800/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2025 року, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування з 01.08.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» при нарахуванні і виплаті ОСОБА_1 пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.08.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області та оскаржило його в апеляційному порядку.

Одночасно з апеляційною скаргою відповідач подав клопотання про зупинення апеляційного провадження в адміністративній справі № 380/16800/25 на підставі пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України до часу набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року у справі № 320/2229/25.

Вимоги заяви обґрунтовує тим, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року відкрито провадження у справі № 320/2229/25 щодо визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідних коефіцієнтів.

Вважає, що рішення за результатами розгляду адміністративної справи № 320/2229/25 може вплинути на наслідки розгляду справи № 380/16800/25, оскільки предмет спору у вказаній справі безпосередньо стосується правовідносин, з приводу яких позивач звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та заявленого клопотання в межах наведених у ньому доводів, апеляційний суд дійшов висновку, що клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення апеляційного провадження не підлягає до задоволення з таких підстав.

Вичерпний перелік підстав для зупинення провадження у справі наведено у статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі, зокрема, у разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

З огляду на зазначені вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається, з предметом доказування в конкретній іншій справі; чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.

У свою чергу, об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, які мають преюдиційне значення.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.

Водночас, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що пункт 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України містить застереження про те, що суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

У справі, що розглядається, предметом оскарження є дії територіального органу Пенсійного фонду України щодо застосування передбаченого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» обмеження розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому у межах адміністративної справи № 320/2229/25 оскаржуються окремі положення постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», яка є нормативно-правовим актом.

За наслідками аналізу приписів статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України у поєднанні із обґрунтуваннями клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області апеляційний суд дійшов переконання, що відповідачем достатніх підстав для застосування передбаченого приписами чинного процесуального законодавства інституту «зупинення провадження у справі» не наведено, як і не зазначено у чому полягає об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення справи № 320/2229/25.

Відтак, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення провадження по справі № 380/16800/25 належним чином не обґрунтоване, а тому законодавчо передбачених підстав для його задоволення немає.

Окрім цього, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що виходячи із приписів частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, а отже рішення Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25 не може вплинути на вирішення цього спору, оскільки не має ретроактивної дії.

Підсумовуючи викладене, на переконання апеляційного суду, об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25 немає, оскільки як на момент виникнення спірних правовідносин, так і на момент вирішення клопотання норми законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, є чинними, а зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду у межах справи, що розглядається.

Тому клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення апеляційного провадження у справі є безпідставним і у його задоволенні слід відмовити.

На підставі наведеного, керуючись 236, 241, 243, 248, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення апеляційного провадження в адміністративній справі № 380/16800/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду в справі № 320/2229/25 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В. С. Затолочний

судді І. В. Глушко

Н. М. Судова-Хомюк