30.10.2025 Справа № 756/16555/25
Справа пр. № 3/756/5370/25
ун. № 756/16555/25
30 жовтня 2025 року Оболонський районний суд міста Києва у складі судді Андрейчука Т.В., розглянувши справу про адміністративні правопорушення за ч. 3 ст. 130 КУпАП, матеріали якої надійшли з Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків не відомий, -
14 жовтня 2025 року до Оболонського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 454102, складений 14 вересня 2025 року поліцейським 1 взводу 2 роти 4 батальйону полку № 1 Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України сержантом поліції Мальованим А.Р. стосовно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
У протоколі зазначено, що 14 вересня 2025 року о 23 год 25 хв на проспекті Маршала Рокоссовського, 2 у місті Києві, будучи двічі протягом року підданим адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 керував автомобілем Chevrolet Aveo, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки за допомогою приладу Drager Alcotest 7510 (ARMF-0332). Результат огляду позитивний: 1,57 проміле. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пп. "а" п. 2.9 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про розгляд адміністративної справи повідомлявся, заяв, заперечень суду не надав, не повідомив суд про причини неявки та не надав доказів на підтвердження поважності причин неявки у судове засідання, у зв'язку з чим суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Порядок дорожнього руху на території України, згідно з положеннями Закону України "Про дорожній рух", встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно з законодавством.
Згідно з п. 1.9 Правил дорожнього руху, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Нормою пп. "а" п. 2.9 Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено, що керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені ч. 1 цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника (ч. 3 ст. 130 КУпАП).
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За приписами абз. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада
2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція).
Так, згідно з п. 2 розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 розділу І Інструкції).
Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку) (п. 6 розділу І Інструкції).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП (п. 7 розділу І Інструкції).
Близько 23 год 25 хв в місті Києві на проспекті Маршала Рокоссовського, 2, зупинивши Chevrolet Aveo, д.н.з. НОМЕР_1 , яким кермував ОСОБА_1 , поліцейський 1 взводу 2 роти 4 батальйону полку № 1 Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України сержант поліції
ОСОБА_2 виявив у водія указаного транспортного засобу ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення, поведінка, що не відповідає обстановці. У зв'язку з чим водію ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці з використанням спеціальних технічних засобів, на що він погодився.
Огляд на стан сп'яніння був проведений з використанням спеціального технічного засобу Drager Alcotest 7510 (ARMF-0332), згідно з показаннями якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння (цифровий показник 1,57 проміле алкоголю). Під час проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння застосовувались технічні засоби відеозапису (боді камери № № 473786, 473971). Матеріали відеозапису долучені до протоколу про адміністративне правопорушення.
Результати огляду ОСОБА_3 на стан алкогольного сп'яніння водія, зазначені в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 14 вересня 2025 року.
Незгоду з результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів ОСОБА_1 не висловив.
Постановою Оболонського районного суду міста Києва від 10 грудня 2024 року у справі № 756/14242/24 на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного проступку, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП України, було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк
3 роки. Постановою Оболонського районного суду міста Києва від 16 червня 2025 року у справі № 756/4941/24 на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного проступку, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП України, було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Дії ОСОБА_1 , який двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, щодо керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння суд кваліфікує як адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного проступку, передбаченого ч. 3
ст. 130 КУпАП, підтверджується зібраними у справі доказами: даними, які містяться в: протоколі про адміністративне правопорушення від 14 вересня 2025 року серії ЕПР1
№ 454102; результатах проведення тесту на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Drager Alcotest 7510 (ARMF-0332), акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; відеозаписами з боді камер № № 473786, 473971 працівників поліції
Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність (ст. 33 КУпАП).
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення та його наслідки, особу правопорушника, його майновий стан. Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Днем вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 130 КУпАП є 14 вересня 2025 року, а тому строк накладення адміністративного стягнення не закінчився.
Суд дійшов висновку про необхідність за вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років, без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки автомобіль, яким кермував ОСОБА_1 , йому не належить.
За приписами ч. 3 ст. 30 КУпАП, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений ч. 2 цієї статті.
Постановою Оболонського районного суду міста Києва від 10 грудня 2024 року у справі № 756/14242/24 ОСОБА_1 був позбавлений права керування транспортними засобами на строк 3 роки. Ця постанова набрала законної сили 23 грудня 2024 року.
Постановою Оболонського районного суду міста Києва від 16 червня 2025 року у справі № 756/4941/24 ОСОБА_1 був позбавлений права керування транспортними засобами на строк 1 рік. Ця постанова набрала законної сили 27 червня 2025 року.
Оскільки постановою Оболонського районного суду міста Києва від 10 грудня
2024 року у справі № 756/14242/24, яка набрала законної сили 23 грудня 2024 року, ОСОБА_1 був позбавлений права керування транспортними засобами на строк 3 роки, постановою Оболонського районного суду міста Києва від 16 червня 2025 року у справі
№ 756/4941/24, яка набрала законної сили 27 червня 2025 року, ОСОБА_1 був позбавлений права керування транспортними засобами на строк 1 рік, правопорушення вчинене ним 14 вересня 2025 року, до закінчення строку дії стягнень, накладених постановами Оболонського районного суду міста Києва від 10 грудня 2024 року у справі
№ 756/14242/24 та від 16 червня 2025 року у справі № 756/4941/24, суд дійшов висновку до призначеного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 10 років приєднати невідбуту частину таких стягнень, призначених постановами Оболонського районного суду міста Києва від 10 грудня 2024 року у справі № 756/14242/24 та від 16 червня 2025 року у справі № 756/4941/24
Відповідно до ст. 401 КУпАП суд стягує з ОСОБА_1 судовий збір у сумі
605,60 грн. в дохід держави.
Керуючись ст. ст. 26, 30, 130 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, за яким накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень 00 (нуль) копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП до застосованого за цією постановою адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами приєднати невідбуту ОСОБА_1 частину стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного постановами Оболонського районного суду міста Києва від 10 грудня 2024 року у справі № 756/14242/24 та від 16 червня 2025 року у справі № 756/4941/24, визначивши ОСОБА_1 загальний строк позбавлення права керування транспортними засобами тривалістю 13 (тринадцять) років 0 (нуль) місяців 20 (двадцять) днів.
Стягнути ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Тарас АНДРЕЙЧУК