Постанова від 22.10.2025 по справі 756/15080/25

22.10.2025 Справа № 756/15080/25

ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 756/15080/25

3/756/5022/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.10.2025 місто Київ

Оболонський районний суд міста Києва у складі:

головуючий суддя Касьян А.В.,

секретар судового засідання Кочерга І.Ю.,

розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та жительки АДРЕСА_1 ),

за ч. 1 ст. 1726 КУпАП,

за участю учасників судового провадження:

особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,

прокурор Голосова Ю.Г.,

ВСТАНОВИВ:

23.09.2025 до Оболонського районного суду міста Києва на розгляд по суті надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, складені 15.09.2024 начальником 6-го відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Геращенком В.С. стосовно ОСОБА_1 : - №845 - за ч. 1 ст. 1726 КУпАП (№756/15093/25, провадження №3/756/5024/25) (далі - протокол №845); - №846 - за ч. 1 ст. 1726 КУпАП (№756/15091/25, провадження №3/756/5023/25) (далі - протокол №846); - №847 - за ч. 1 ст. 1726 КУпАП (№756/15080/25, провадження №3/756/5022/25) (далі - протокол №847).

Судом було прийнято рішення про об'єднання вищевказаних справ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на підставі протоколів №№845, 846, 847 кожен за ч. 1 ст. 1726 КУпАП в одне провадження відповідно до ч. 2 ст. 36 цього Кодексу та присвоєно об'єднаній справі №756/15080/25, провадження №3/756/5022/25, проти чого не заперечували прокурор та особа, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У результаті розгляду об'єднаної справи про адміністративне правопорушення, судом встановлено наступне.

Так, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста Оболонського ВДРАЦС у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), будучи державним службовцем категорії «в» відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 ст. 3 Закону України «ПРО ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ» від 14.10.2014 №1700-VII (далі - Закон України №1700-VII), являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія вказаного Закону, всупереч вимогам частини 27 Розділу ХІІІ «ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ» та всупереч положенням ч. 1 ст. 45 Закону України №1700-VII несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу ІНТЕРНЕТ з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр декларацій) у власному персональному електронному кабінеті лише 01.02.2024 о 12:17.

Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста Оболонського ВДРАЦС у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), будучи державним службовцем категорії «в» відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 ст. 3 Закону України №1700-VII, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія вказаного Закону, всупереч вимогам частини 27 Розділу ХІІІ «ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ» та всупереч положенням ч. 1 ст. 45 Закону України №1700-VII несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу ІНТЕРНЕТ з використанням програмних засобів Реєстру декларацій у власному персональному електронному кабінеті лише 02.04.2024 о 18:27.

Також ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України №1700-VII, всупереч вимог частини 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» та положень абз 1 ч. 2 ст. 45 Закону України №1700-VII, припинивши 22.04.2025 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу ІНТЕРНЕТ з використанням програмних засобів Реєстру декларацій у власному персональному електронному кабінеті лише 26.08.2025 о 09:01.

У судовому засіданні ОСОБА_1 повністю визнала свою винуватість у вчиненому, пояснивши, що вона дійсно несвоєчасно подала декларації без поважних на те причин. При цьому, при вирішенні справи по суті просила суд урахувати всі обставини справи в сукупності, зокрема, відомості про її особу, її ставлення до вчиненого, відсутність будь-якої шкоди.

Прокурор Голосова Ю.Г. вважала, що винуватість ОСОБА_1 повністю підтверджується матеріалами об'єднаної справи про адміністративне правопорушення та обставинами, встановленими в результаті судового розгляду, а тому просила визнати винуватою ОСОБА_1 та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією інкримінованої статті.

Заслухавши прокурора, пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали об'єднаної справи про адміністративне правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 07.06.2022 №1218-к «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста Оболонського ВДРАЦС у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з 09.06.2022. 12.01.2021 ОСОБА_1 прийняла Присягу державного службовця. 07.06.2022 ОСОБА_1 ознайомлено з вимогами, обмеженнями та заборонами встановленим Законом України №1700-VII. Наказом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 10.04.2025 № 1094-к «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста Оболонського ВДРАЦС у м. Києві 22.04.2025.

При цьому, відповідно до посадової інструкції затвердженою начальником Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) К.Міненком, посада головного спеціаліста Оболонського ВДРАЦС у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) належить до категорії «В» посад державної служби. Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України №1700-VII державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону. Статтею першою вказаного Закону визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста Оболонського ВДРАЦС у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), яка належить до категорії посади державної служби «в» являлася суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України №1700-VII.

Частиною 1 статті 45 Закону України №1700-VII визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України №1700-VII визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Водночас, Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05:30 24.02.2022, який діє на даний час.

Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.

Абзацом 4 частини 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України №1700-VII установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Абзацом 1 частини 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України №1700-VII установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України №1700-VII (зокрема, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік становить не пізніше 31.01.2024.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) від 23.07.2021 № 448/21 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок). Відповідно до розділу II вказаного Порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону України №1700-VII шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу ІНТЕРНЕТ з використанням програмних засобів Реєстру декларацій у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі декларацій. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Однак, ОСОБА_1 , будучи особою, котра в 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до частини 1 статті 45 цього Закону України №1700-VII, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік не пізніше 31.01.2024.

Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру декларацій, які вчиняла ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 03.04.2024 остання створила чернетку та розпочала вчиняти дії направлені на заповнення/перегляд розділів документа - f8d7e47d-362d-4c75-b30a-6d83bf25495d лише 01.02.2024.

Відповідно до публічної частини Реєстру декларацій ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, лише 01.02.2024 о 12:17, а отже не своєчасно.

Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру декларацій, які вчиняла ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 03.04.2024, остання розпочала вчиняти дії направлені на заповнення/перегляд розділів документа - 81aaebe0-d43e-432a-8f86-25ec52c2a712 лише 02.04.2024.

Відповідно до публічної частини Реєстру декларацій ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, лише 02.04.2024 о 18:27, а отже не своєчасно.

Також ОСОБА_1 , припинивши діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування 22.04.2025, відповідно до частини 2 статті 45 цього Закону України №1700-VII, тобто після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) протягом 30 календарних днів.

Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру декларацій, які вчиняла ОСОБА_1 за період з 01.01.2025 по 27.08.2025, остання розпочала вчиняти дії направлені на подання документа ідентифікатор - 87e2ac89-5ad5-404f-908d-8ad12e6479da лише 26.08.2025.

Відповідно до публічної частини Реєстру декларацій ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), лише 26.08.2025 о 09:01, тобто несвоєчасно.

Доказів на підтвердження поважності причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 та 2023 рік, а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) шляхом заповнення електронної форми через мережу ІНТЕРНЕТ з використанням програмних засобів Реєстру декларацій у власному персональному електронному кабінеті, ОСОБА_1 суду не надано.

Разом із тим, ст. 68 Конституції України визначено, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, всупереч положенням ч. 1 та абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України №1700-VII несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 та 2023 рік, декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), тобто вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, та вважає повністю доведеною винуватість ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Водночас, приймаючи рішення про накладення адміністративного стягнення, суд враховує встановлені під час судового розгляду обставини, які заслуговують на увагу та впливають на визначення ступеню суспільної небезпечності як вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, так і її особи.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Статтею 1 Закону України №1700-VII визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено, зокрема адміністративну відповідальність.

Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративні правопорушення, суд відповідно до ст. 33 КУпАП враховує характер вчинених правопорушень, дані про особу ОСОБА_1 , ступінь вини, наявність обставин, що пом'якшують відповідальність відповідно до частин 1, 2 ст. 34 цього Кодексу, зокрема, визнання винуватості та щире розкаяння, усвідомлення ОСОБА_1 протиправності свого діяння, та те, що її дії суб'єктивно не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, юридичним та фізичним особам і такої шкоди фактично не було заподіяно, які суд визнає такими, що пом'якшують відповідальність, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність відповідно до ст. 35 цього Кодексу.

Крім того, зважив суд на дані про особу ОСОБА_1 , котра вперше притягається до адміністративної відповідальності, її вік, майновий стан, стан здоров'я, сімейний стан.

На підставі ст. 36 КУпАП з метою запобігання вчинення у подальшому нових правопорушень суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі в межах санкції, встановленої ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Положеннями ст. 401 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, наведений у ст. 5 вказаного Закону.

Керуючись статтями 401, 1726, 221, 251-252, 283-287 КУпАП, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Постанова може бути оскаржена особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або її захисником до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя А.В. Касьян