Справа № 810/5146/18
30 жовтня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Кучми А.Ю.,
суддів Аліменка В.О., Безименної Н.В.
за участю секретаря Ольшевської Ж.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду питання про прийняття звіту Міністерства оборони України про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, третя особа - Київське квартирно-експлуатаційного управління про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України щодо розподілу бюджетних коштів, призначених для забезпечення у 2017 році житлом (компенсацією) військовослужбовців;
- зобов'язати Міністерство оборони України забезпечити позивача жилим приміщенням відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27 травня 2021 року позовні вимоги задоволено частково. Зобов'язано Міністерство оборони України забезпечити позивача житловим приміщенням відповідного до вимог чинного законодавства. У задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України задоволено частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 27 травня 2021 року скасовано та прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України щодо не вирішення питання забезпечення ОСОБА_1 жилим приміщенням або грошовою компенсацією відповідно до вимог чинного законодавства.
Зобов'язано Міністерство оборони України вирішити питання щодо забезпечення ОСОБА_1 житловим приміщенням або грошовою компенсацією відповідного до вимог чинного законодавства з урахуванням висновків суду викладених у даній справі.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
13.01.2023 позивачем подано заяву про встановлення судового контролю, в якій просить зобов'язати Міністерство оборони України подати у встановлений судом строк звіт про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.10.2021 у справі №810/5146/18.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.04.2023 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволено. Зобов'язано Міністерство оборони України у місячний термін подати звіт про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року у справі №810/5146/18.
11.05.2023 до суду надійшов звіт Міністерства оборони України про виконання судового рішення.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2025 у прийнятті звіту Міністерства оборони України від 11.05.2023 про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року відмовлено. Встановлено Міністерству оборони України новий строк для подання звіту про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року. Зобов'язано Міністерство оборони України у місячний термін подати звіт про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року з урахуванням обставин встановлених у даній ухвалі. Попереджено керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення про накладення штрафу у відповідності до ст. 382 КАС України.
05.03.2025 до суду надійшов звіт Міністерства оборони України про виконання судового рішення.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025 у прийнятті звіту Міністерства оборони України від 05.03.2025 про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року відмовлено. Встановлено Міністерству оборони України новий строк для подання звіту про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року. Зобов'язано Міністерство оборони України у місячний термін подати звіт про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року з урахуванням обставин встановлених у даній ухвалі. Накладено на Міністра оборони України ОСОБА_2 штраф за невиконання рішення у розмірі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 60 560,00 грн. Половину штрафу у розмірі 30 280,00 грн стягнуто із керівника суб'єкта владних повноважень - ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , іншу половину у розмірі 30 280,00 грн - на користь Державного бюджету України.
Відповідно до ст.ст. 129, 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Аналогічна норма закріплена в ст. 370 КАС України, згідно з якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України передбачено, що суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 2 вказаної норми встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України (ч. 3 ст. 382 КАС України).
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах покладено на суд, який, в разі неподання такого звіту, ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф.
Разом з цим, судова колегія зауважує, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини для цілей статті 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «судового розгляду» (зокрема, пункт 43 рішення від 20.07.2004 у справі «Шмалько проти України»).
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі «Класс та інші проти Німеччини», «одним з основоположних принципів демократичного суспільства є принцип верховенства права, пряме посилання на який міститься у преамбулі Конвенції. Із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури» (пункт 55).
З огляду на викладене, встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права на судовий захист.
12.05.2025 до суду надійшов звіт Міністерства оборони України про виконання судового рішення, в якому зазначено наступне.
З метою забезпечення реального виконання судового рішення, відповідальними підрозділами Міністерства оборони України та Збройних Сил України було напрацьовано пропозиції щодо забезпечення ОСОБА_1 жилим приміщенням або грошовою компенсацією відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням висновків суду викладених у даній справі.
При проведенні вказаних заходів було враховано, що впродовж розгляду справи №810/5146/18 ОСОБА_1 висловлював бажання реалізувати своє право на житло саме шляхом отримання грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення.
Крім цього, було взято до уваги рішення об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 та військової частини НОМЕР_2 , оформлене протоколом засідання від 27.05.2021 № 9, затверджене наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 27.05.2021 № 242/ад, які не були предметом дослідження у справі № 810/5146/18.
05.05.2025 було проведено робочу взаємодію з ОСОБА_1 щодо забезпечення його жилим приміщенням або грошовою компенсацією, у ході яких ОСОБА_1 підтвердив своє бажання реалізувати право на забезпечення житлом шляхом отримання грошової компенсації відповідно до рішення об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 та військової частини НОМЕР_2 від 27.05.2021, затвердженого наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 27.05.2021 № 242/ад.
З метою неухильного та сумлінного виконання судового рішення, зокрема, забезпечення ОСОБА_1 грошовою компенсацією, Міністром оборони України ОСОБА_2 особисто видано термінове доручення (№ 2488/уд від 06.05.2025, яким було визначено Головнокомандувачу Збройних Сил України та відповідальним керівникам структурних підрозділів Міноборони організувати та забезпечити:
- проведення засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Комісія з контролю) з метою розгляду питання надання ОСОБА_1 грошової компенсації;
- надання ОСОБА_1 до Київського КЕУ матеріалів облікової (житлової) справи, письмової згоди на отримання грошової компенсації та реквізитів банківського рахунку для перерахування грошових коштів;
- виділення Київському КЕУ необхідного фінансового ресурсу;
- перерахування Київським КЕУ суми грошової компенсації на особистий банківський рахунок ОСОБА_1
07.05.2025 питання щодо надання ОСОБА_1 грошової компенсації відповідно до рішення об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 та військової частини НОМЕР_2 від 27.05.2021, затвердженого наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 27.05.2021 № 242/ад, з відповідними документами були внесені на розгляд Комісії з контролю.
За результатом розгляду вищевказаних матеріалів, Комісією з контролю прийнято рішення, оформлене протоколом № 63 від 07.05.2025, яким погоджено виплату ОСОБА_1 грошової компенсації у сумі 812 516,95 грн.
Список осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, щодо виплати ОСОБА_1 грошової компенсації у сумі 812 516,95 грн № 2488/уд/1, був затверджений особисто Міністром оборони України ОСОБА_2 08.05.2025 та скерований до Київського КЕУ з метою оформлення документів на перерахування ОСОБА_1 суми грошової компенсації.
09.05.2025 видано наказ Міністерства оборони України «Про внесення змін до Переліку житлових об'єктів, які передбачається фінансувати у 2025 році за рахунок коштів бюджетної програми КПКВ 2101190 «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України» № 290/нм, яким передбачено фінансовий ресурс для виплати грошової компенсації на виконання судових рішень.
Разом із тим, розподілом коштів від 09.05.2025 № 71/528-сл та затвердженими рішенням Державного секретаря Міністерства оборони України від 09.05.2025 № 1302/уд/19 пропозиціями щодо внесення змін до кошторисів та планів асигнувань розпорядників коштів нижчого рівня за КПКВ 2101190 «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України» за спеціальним фондом, Міністерством оборони України виділено Київському КЕУ фінансовий ресурс у сумі 812 517,00 грн для виплати ОСОБА_1 грошової компенсації.
З метою організації надання ОСОБА_1 до Київського КЕУ матеріалів, необхідних для перерахування суми грошової компенсації (облікова (житлова) справа, письмова згода на отримання грошової компенсації та реквізити банківського рахунку для перерахування грошових коштів), 07.05.2025 було проведено ряд телефонних розмов з ОСОБА_1 , у ході яких ОСОБА_1 висловив готовність прибути до Київського КЕУ та надати необхідні матеріали у зручний для нього час, а саме: 14.05.2025.
З метою здійснення вказаного заходу та перерахування ОСОБА_1 суми грошової компенсації ІНФОРМАЦІЯ_1 (орган військового управління, у підпорядкуванні якого перебуває Київське КЕУ) було скеровано до ІНФОРМАЦІЯ_2 (орган військового управління, у підпорядкуванні якого проходить військову службу ОСОБА_1 ) лист-виклик від 08.05.2025 № 370/2/295 щодо забезпечення прибуття ОСОБА_1 14.05.2025 до Київського КЕУ.
Таким чином, виплату грошової компенсації ОСОБА_1 - перерахунок Київським КЕУ грошових коштів у сумі 812 516,95 грн на визначений ОСОБА_1 банківський рахунок - буде здійснено впродовж декількох банківських днів після надання 14.05.2025 ОСОБА_1 до Київського КЕУ матеріалів облікової (житлової) справи, письмової згоди на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та реквізитів поточного банківського рахунку для перерахування грошових коштів.
В подальшому, 14.05.2025 ОСОБА_1 було надано до Київського КЕУ заяву про виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, реквізити банківського рахунку для перерахування грошових коштів та інші матеріали.
Відтак 15.05.2025 Київським КЕУ спрямовано до органу ДКС України платіжну інструкцію про перерахунок 812 516,95 грн на визначений ОСОБА_1 банківський рахунок.
16.05.2025 здійснено перерахування грошових коштів у сумі 812 516,95 грн на визначений ОСОБА_1 банківський рахунок, що підтверджується Платіжною інструкцією № 1 від 15.05.2025 з відміткою органу ДКС України «ОПЛАЧЕНО» від 16.05.2025 (т.4 а.с.3-5).
Таким чином, Міністерством оборони України забезпечено повне виконання судового рішення, шляхом виплати ОСОБА_1 на підставі його волевиявлення грошовою компенсацією за належне для отримання жиле приміщення.
За таких обставин колегія суддів дійшла до висновку щодо наявності підстав для прийняття звіту Міністерства оборони України про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року у справі №810/5146/18.
Щодо доводів заявника про наявність підстав для звільнення керівника суб'єкта владних повноважень - ОСОБА_2 від сплати штрафу, колегія суддів зазначає наступне.
З встановлених у даній справі обставин вбачається, що особисто Міністром оборони України було вжито вичерпних заходів для забезпечення невідкладного виконання судового рішення, організовано роботу відповідальних підрозділів (посадових осіб) Міністерства оборони України та Збройних Сил України та здійснено контроль за виконанням поставлених завдань на кожному з етапів виконання.
Відповідно до частини п'ятої статті 382-3 КАС України, суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Варто зауважити про те, що існуючий порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщенням, зокрема, Інструкція з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщенням, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380 (із змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за № 1020/32472 (далі - Інструкція № 380), з метою запровадження прозорих процедур та уникнення волюнтаристських рішень при вирішенні таких істотних для громадян питань як забезпечення житлом, особливо в умовах обмеженого фінансування державою потреб Міноборони впродовж багатьох років на ці потреби, передбачає колегіальний характер ухвалення рішень з питань взяття на облік, розподілу житлової площі, надання грошової компенсації тощо.
Інструкція № 380 не передбачає повноважень Міністра оборони України при вирішенні цих питань та виключає його втручання в роботу житлових комісій.
Зазначена вище інформація свідчить про те, що Міністр в межах своїх повноважень міг лише надати доручення окремим посадовим особам, які на виконання рішення суду могли організувати його виконання в межах компетенції, визначеної законодавством.
Окремі посадові особи (командири військових частин, начальники квартирно-експлуатаційних органів, Державний секретар Міністерства оборони України та заступник Міністра оборони згідно з розподілом обов'язків) мають чітко визначену вказаним нормативним актом компетенцію.
Той факт, що Міністерством оборони України систематично здійснюється робота по забезпеченню військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, підтверджується також внесенням змін до Інструкції, зокрема змінами внесеними наказами Міністерства оборони України № 404 від 19.06.2024 та № 188 від 19.03.2025, тобто в період застосування заходів судового контролю.
Крім того, рішенням Міністра оборони України призначено службову перевірку з метою з'ясування причин та умов, що сприяли неприйняттю звіту відповідача від 05.03.2025 про виконання судового рішення.
За результатом перевірки комісія виснувала про те, що передумовою невиконання судового в період з 08.10.2021 по 13.02.2023 (враховуючи перебування позивача на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов до 13.02.2023) стали:
1) низький рівень службової взаємодії у період червень-грудень 2021 року та січень 2022 року між військовою частиною НОМЕР_1 та Київським КЕУ та її формальний характер, а також неодноразове повернення Київським КЕУ квартирної справи позивача на доопрацювання, що перебуває поза межами компетенції посадових осіб Київського КЕУ;
2) факт розпочатої широкомасштабної збройної агресії рф проти України з 24.02.2022 та участь в бойових діях військової частини НОМЕР_1 ;
3) відсутність фінансового ресурсу за КПКВ 2101190 «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України» у 2022-2023 роках на виплату грошової компенсації та не використання протягом 2024 року;
4) недосконалість окремих елементів процедурного алгоритму дій органів військового управління Міноборони та Збройних Сил України з питання забезпечення осіб житлом або грошовою компенсацією за неотримане житло за умови наявності відповідного судового рішення, але не перебування особи на обліку осіб які потребують поліпшення житлових умов або виплати грошової компенсації;
5) не подання відповідальними за формування житлової політики органами військового управління (ГУКВ (ГУМР), КСЛ ЗСУ) відповідних своєчасних доповідей/ листів з окремих проблемних питань виконання рішень судів керівництву Міноборони та Збройних Сил України протягом 2021-2024 років.
З огляду на вищевикладене, комісією надано на затвердження Міністру оборони України наступні пропозиції:
1) Перевірку вважати закінченою.
2) Матеріали службової перевірки надіслати до Шостого апеляційного адміністративного суду для розгляду (ознайомлення) складу суду на засіданні 14.08.2025.
3) З метою не допущення в подальшому процедурних порушень та зволікань з боку органів військового управління Міноборони та Збройних Сил України та їх посадовими особами з питань, що стосуються забезпечення осіб житлом або грошовою компенсацією за неотримане житло, за умови наявності відповідних судових рішень про забезпечення позивачів житловим приміщенням або грошовою компенсацією відповідного до вимог чинного законодавства, але не перебування таких осіб на обліку осіб які потребують поліпшення житлових умов або виплати грошової компенсації:
4) ІНФОРМАЦІЯ_4 опрацювати проєкт Алгоритму дій для вирішення питання забезпечення осіб житлом або грошовою компенсацією за неотримане житло за умови наявності відповідного судового рішення на їх користь, враховуючи не перебування таких осіб на обліку осіб які потребують поліпшення житлових умов або виплати грошової компенсації в якому передбачити чіткі завдання, способи звітування та контролю за діяльністю органів військового управління Міноборони та Збройних Сил України, які відповідають за питання надання житла та формування житлової політики.
5) Питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності колишніх керівників органів військового управління Міноборони та Збройних Сил України, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 (генерал-майора ОСОБА_3 , звільнений з військової служби наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 643 від 30.04.2024), ККЕУ (полковника ОСОБА_4 , звільнений з військової служби наказом Головнокомандувача ЗС України (по особовому складу) № 426 від 01.03.2023, ГУМР ( ОСОБА_5 , звільнений з державної служби з 30.01.2023 (наказ державного секретаря Міноборони (по особовому складу державних службовців) № 26 від 26.01.2023, ГУКВ ( ОСОБА_6 , звільнений з державної служби з 24.02.2024 (наказ державного секретаря Міноборони (по особовому складу державних службовців) № 58 від 24.02.2024) за період служби/роботи з 2021 року по 13.02.2023 року не ставити з причин звільнення їх з військової служби та з державної служби відповідно.
Рішенням Міністра оборони України ОСОБА_2 від 16.07.2025 № 2879/уд/2 доручено заступнику Міністра оборони України генерал-лейтенанту ОСОБА_7 , державному секретарю Міністерства оборони України ОСОБА_9 та Головнокомандувачу Збройних Сил України генералу ОСОБА_8 забезпечити реалізацію вказаних пропозицій.
Вищевказаним підтверджується вжиття відповідачем, за безпосередньої організації та особистого керівництва Міністром оборони України, дієвих заходів щодо з'ясування причин та умов довготривалого невиконання судового рішення, а також вжиття заходів, спрямованих на недопущення повторення аналогічних ситуацій у подальшому.
За таких обставин, враховуючи встановлені обставини, дії вчинені керівником суб'єкта владних повноважень з моменту, коли він отримав інформацію про невиконання судового рішення, наявні підстави для звільнення його від сплати штрафу на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними у відповідності до приписів ч.5 ст.382-3 КАС України.
Разом із тим, позивач заперечуючи проти прийняття звіту, зазначає наступне.
Порядок надання Компенсації визначений постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №728 «Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян», якою затверджений Порядок визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - Постанова №728).
Відповідно до пункту 7 Постанови №728 розмір компенсації визначається:
- за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на військовослужбовця і кожного члена його сім'ї, який перебуває з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Понад норму жилої площі для окремих категорій військовослужбовців та членів їх сімей, визначених законодавством, враховується додаткова жила площа у розмірі 10 кв. метрів;
- з урахуванням вимог до загальної площі житла відповідно до державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення»;
- з урахуванням граничної вартості будівництва 1 кв. метра загальної площі житла в регіоні, в якому військовослужбовець перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно пункту 8 Постанови №728 розмір грошової компенсації (K) розраховується за формулою:
- де 13,65 - визначена законодавством норма жилої площі на одну особу, кв. метрів;
- N - кількість осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
- 17 - загальна нежила площа житла на сім'ю з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», кв. метрів;
- Дпл - додаткова жила площа, що надається окремим категоріям військовослужбовців та членам їх сімей, визначеним законодавством, у розмірі 10 кв. метрів;
- В0 - гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для визначення розміру грошової компенсації, яка не повинна перевищувати опосередковану вартість будівництва житла за регіонами України, затверджену в установленому законодавством порядку, для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова, збільшену в 1,75 раза, для міст - обласних центрів, а також міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб - в 1,5 раза, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. - в 1,25 раза, для інших населених пунктів - опосередковану вартість у відповідній області.
Гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для визначення розміру грошової компенсації станом на 01 квітня 2025 року затверджена наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.04.2025 року №773 «Про затвердження показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (розрахованих станом на 01 квітня 2025 року)» (далі - Наказ №773). Відповідно до додатку до Наказу №773 розмір граничної вартості 1 кв. метра загальної площі житла станом на 01 квітня 2025 року становить 24654 грн.
А відтак, враховуючи кількість членів сім'ї позивача - три і відсутність права на додаткову жилу площу, розмір Компенсації повинен на думку позивача має складати 1428699,30 грн.
Таким чином, позивач фактично не погоджується із розміром грошової компенсації та порядком її обрахунку.
Колегія суддів не приймає до уваги дані доводи позивача, оскільки зазначені обставини можуть бути предметом окремого позовного провадження, однак дані правовідносини не регулюються приписами ст.382 КАС України.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 80, 321, 325, 328, 382 КАС України, колегія суддів,
Прийняти звіт Міністерства оборони України від 12.05.2025 про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року.
Звільнити Міністра оборони України ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) від сплати штрафу за невиконання рішення у розмірі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 60560,00 грн (шістдесят тисяч п'ятсот шістдесят гривень).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний тест ухвали виготовлено 03.11.2025.
Головуючий-суддя:А.Ю. Кучма
Судді:В.О. Аліменко
Н.В. Безименна