Постанова від 31.10.2025 по справі 420/32849/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/32849/23

Перша інстанція суддя Андрухів В.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Яковлєва О.В.,

суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме:

- визнання протиправними та скасувати рішення щодо призначення/перерахунку пенсії № 154450001746 від 02 червня 2022 року, яке отримано 30 травня 2023 року з електронного кабінету ПФУ;

- скасування в пенсійній справі ОСОБА_1 в графі «вид перерахунку» в протоколі/розпорядженні №154450001746 від 02 червня 2022 року позначку «макетна обробка» та включити ОСОБА_1 в коло осіб, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов'язане проводити автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до Закону;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням автоматичних перерахунків індексації та/або масових перерахунків пенсії та надбавок до пенсії годувальника, відповідно до ст. ст. 27, 28, ч.ч. 2, 3 ст. 42, п.п. 4-1, 4-3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до постанов КМУ від 01 квітня 2020 року № 251, від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», в редакції дійсної на момент нарахування/фактичної виплати її пенсії за винятком сплачених сум та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів на її щомісячну пенсію за період з 01 липня 2017 року по сьогоднішній день, відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року частково задоволено позов, а саме:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 154450001746 від 02 червня 2022 року щодо призначення/перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в частині встановлення в графі «вид перерахунку» позначки «макетна обробка» та особливості «не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм. з 01 липня 2017 року по довічно; призначення за рішенням суду з 01 липня 2017 року по довічно»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням автоматичних перерахунків, індексації та/або масових перерахунків пенсії та надбавок до пенсії в разі втрати годувальника відповідно до ст. ст. 27, 28, ч. ч. 2, 3 ст. 42, пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до постанов КМУ від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» з 01 липня 2017 року, з проведенням компенсації втрати частини доходу у зв'язку з несвоєчасною виплатою пенсії, та без застосування до її пенсійних виплат виду перерахунку - «макетна обробка» та особливості - «не підлягають МП, призначена за рішенням суду в твердому розмірі».

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про часткове задоволення позовних вимог, так як на виконання судового рішення, що набрало законної сили, позивачу належними чином поновлено виплату пенсії з 01 липня 2017 року.

При цьому, на переконання пенсійного органу, відповідне судове рішення не зобов'язувало пенсійний орган перераховувати пенсію позивача, а як наслідок пенсійним органом не порушено прав позивача при поновленні виплати його пенсії.

Крім того, пенсійний орган вважає, що судом першої інстанції, в обхід встановленої процедури, зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивача, так як будь-яких звернень позивача, з проханням здійснити спірний перерахунок, після поновлення виплати пенсії, до пенсійного органу не надходило.

В свою чергу, позивачем подано відзив на отриману апеляційну скаргу та додаткові пояснення в яких зазначається, що апеляційна скарга пенсійного органу є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України та у 2016 році виїхала до Ізраїлю на постійне місце проживання. До виїзду до Ізраїлю на постійне місце проживання позивач отримував пенсію по втраті годувальника. У зв'язку із виїздом на постійне місце проживання за кордон, позивачці припинено виплату пенсії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2019 року у справі № 420/4212/19 визнано бездіяльність Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо поновлення пенсії ОСОБА_1 протиправною. Визнано протиправними та скасовано рішення про відмову у поновленні пенсії ОСОБА_1 , викладені в листах Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 03 січня 2019 року, 18 січня 2019 року та 08 квітня 2019 року. Зобов'язано Білгород-Дністровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області поновити виплату раніше призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 липня 2017 року відповідно до норм ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року виправлено описку в описовій та резолютивній частинах рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2019 року, а саме зазначено: «Зобов'язати Білгород-Дністровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області поновити виплату раніше призначеної пенсії у разі втрати годувальника з 01 липня 2017 року, відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».».

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2022 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишено без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року - без змін.

Відповідно до розпорядження про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_1 ГУ ПФУ прийнято рішення № 154450001746 від 02 червня 2022 року про перерахунок пенсії по втраті годувальника з 01 липня 2017 року на виконання рішення суду, на підставі якого позивачці пенсія перерахована відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж (повний) позивачки склав 38 років 1 місяць 4 дні, вид перерахунку - макетна обробка (а.с. 38-47).

Окрім того, з рішення №154450001746 від 02 червня 2022 року слідує, що позивачу проведено перерахунок пенсії, підстава лист від 17 травня 2022 року № 1500-0307-5/47497, рішення містить графу «Особливість» в якій зазначено «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм. з 01 липня 2017 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ з 01 липня 2017 року по довічно». Розмір пенсії з 01 липня 2017 року встановлено 1366,53 грн.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням та розміром отримуваної пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про часткове задоволення позовних вимог, так як пенсійним органом протиправно проведено поновлення виплати пенсії позивача без здійснення перерахунку її розміру, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно ч. 2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно ч. 3 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

При цьому, Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою КМУ від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Порядок № 124).

Згідно п. 1 Порядку № 124, відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Крім того, згідно п. 2 постанови КМУ від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», встановлено, що: 1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; 2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; 3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

Колегією суддів встановлено, що на виконання судових рішень в адміністративній справі № 420/4212/19 позивачу поновлено виплату раніше призначеної пенсії по втраті годувальника з 01 липня 2017 року, відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, після поновлення виплати пенсії позивача, яка призначалась за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», продовжено виплату пенсії позивача у попередньому розмірі (1366,53 грн), без здійснення її перерахунку та нарахування індексації.

Вказані дії пенсійного органу обґрунтовуються тим, що пенсія позивача призначена рішенням суду у фіксованому розмірі.

Між тим, як вбачається з вищевикладених норм матеріального права, призначені за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії підлягають перерахунку та індексації.

В свою чергу, колегією суддів не встановлено жодної норми права та судового рішення, яке б забороняло Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати обов'язкові перерахунки пенсії позивача, зокрема здійснювати нарахування індексації.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що обмеження розміру пенсії позивача та виплата такої пенсії у розмірі, що не змінювався з моменту зупинення її виплати, є протиправним та порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення.

В свою чергу колегія суддів не приймає доводів пенсійного органу про те, що позивач не просив здійснити перерахунок його пенсії, оскільки встановлений вищевикладеними нормами матеріального права обов'язок з перерахунку пенсії позивача є очевидним для пенсійного органу у межах спірних правовідносин.

Крім того, колегія суддів не приймає доводів пенсійного органу про те, що судом першої інстанції не враховано наявності у нього дискреційних повноважень на здійснення перерахунку пенсії позивача, оскільки саме свавільне невиконання таких дискреційних повноважень призвело до порушень прав позивача, які й захищено судом першої інстанції.

При цьому, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції при прийнятті рішення про часткове задоволення позовних вимог порушень матеріального і процесуального права не допущено, а наведені в скарзі відповідача доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року - без змін.

Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді О.В. Єщенко А.В. Крусян