Постанова від 30.10.2025 по справі 4806/1020/25

Справа №: 4806/1020/25

Провадження № 3/307/1505/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року м. Тячів

Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Бобрушко В.І., з участю прокурора Тячівської окружної прокуратури Немеша Є.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , мешканки АДРЕСА_1 , України, громадянки України, працюючої старшим секретарем Рахівського районного суду Закарпатської області, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді старшого секретаря Рахівського районного суду Закарпатської області, будучи державним службовцем, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення пов'язане з корупцією, в порушення вимог пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», будучи зобов'язаною подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік не пізніше 31 січня 2024 року, несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 08 квітня 2025 року, о 22 год. 57 хв., подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді старшого секретаря Рахівського районного суду Закарпатської області, будучи державним службовцем, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення пов'язане з корупцією, в порушення вимог пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», будучи зобов'язаною подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року, несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 09 квітня 2025 року, о 00 год. 04 хв., подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді старшого секретаря Рахівського районного суду Закарпатської області, будучи державним службовцем, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»,будучи зобов'язаною подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік до 00.00 годин 01 квітня 2024 року, несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 09 квітня 2025 року, о 10 год. 59 хв., подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді старшого секретаря Рахівського районного суду Закарпатської області, будучи державним службовцем, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»,будучи зобов'язаною подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік до 00.00 годин 01 квітня 2025 року, несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 07 квітня 2025 року, о 22 год. 52 хв., подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала повністю, у вчиненому розкаялася.

Прокурор Немеш Є.І. в судовому засіданні пояснив, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та просив накласти на особу адміністративне стягнення.

Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, з врахуванням висновку прокурора, який вважає факт вчинення правопорушень доведеним, приходжу до наступного висновку.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно до п.«в» ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є також державні службовці.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;

Рішенням НАЗК від 10.06.2016 року за №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на першому етапі розпочинає свою роботу з 01.09.2016 року для службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно з ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.

За змістом частин 1 та 2 ст.45 КупАП особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 опублікувала в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію за 2021 рік о 22 год. 57 хв. 08 квітня 2025 року, за 2022 рік о 00 год. 04 хв. 09 квітня 2025 року, за 2023 рік о 10 год. 59 хв. 09 квітня 2025 року, за 2024 рік о 22 год. 52 хв. 07 квітня 2025 року,

Таким чином, в періоди до 31 січня 2024 року, до 1 квітня 2024, до 1 квітня 2025 року, ОСОБА_1 , усвідомлюючи обов'язок подання щорічних декларацій за 2021, 2022, 2023, 2024 роки мала можливість у зазначені періоди подати декларації за 2021-2024 роки особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, але подала їх лише в період 7-9 квітня 2025 року.

Об'єктивних причин щодо несвоєчасності та неправильності подання та оприлюднення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 не встановлено.

А тому, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, що стверджується, даними протоколів про адміністративне правопорушення від 20 серпня 2025 року №334,від 20 серпня 2025 року №335,від 20 серпня 2025 року №336,від 20 серпня 2025 року №337, повідомленнями в НАЗК голови Рахівського районного суду Закарпатської області від 10 квітня 2025 року №03-29/51/2025 стосовно несвоєчасного подання старшим секретарем суду ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021 рік, від 10 квітня 2025 року №03-29/52/2025 стосовно несвоєчасного подання старшим секретарем суду ОСОБА_1 щорічної декларації за 2022 рік, від 10 квітня 2025 року №03-29/53/2025 стосовно несвоєчасного подання старшим секретарем суду ОСОБА_1 щорічної декларації за 2023 рік, від 10 квітня 2025 року №03-29/54/2025 стосовно несвоєчасного подання старшим секретарем суду ОСОБА_1 щорічної декларації за 2024 рік, наказом голови Рахівського районного суду Закарпатської області від 8 червня 2015 року за №101/02-04/15, атестаційною характеристикою ОСОБА_1 , попередженням ОСОБА_1 про обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу», «Про запобігання корупції», письмовими поясненнями ОСОБА_1 , актовим записом про шлюб №7 від 9 жовтня 2015 року, копіями декларацій ОСОБА_1 за 2021-2024 роки.

Згідно з вимогами ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, зокрема підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, водночас рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

При накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, ступінь її вини, майновий стан, наявність на утриманні малолітньої дитини.

Обставини, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення не встановлені.

Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАп якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

А тому вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в виді штрафу в межах мінімальної санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП ,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 гривень 60 копійок судового збору.

Роз?яснити, що у разі несплати правопорушником штрафу протягом п?ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу відповідно до положень ст. 308 КУпАП.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк звернення постанови до виконання - три місяці.

Повний текст постанови суду складено та оголошено 4 листопада 2025 року.

Суддя Тячівського

районного суду В.І. Бобрушко