Подільський районний суд міста Полтави
Справа № 553/3918/25
Провадження № 3/553/958/2025
Іменем України
03.11.2025м. Полтава
суддя Подільського районного суду міста Полтави Крючко Н.І., розглянувши матеріали, притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця: Івано - Франківської області, Домненського району, с. Тепче, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , ВЧ НОМЕР_1 , солдат взводу зв'язку прив'язки, мобільної роти зв'язку,
за ч. 3 ст.172-20 КпАП України, -
Відповідно до адміністративного матеріалу, який надійшов до суду 17 вересня 2025 року, а саме згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 79 від 09.09.2025 ОСОБА_1 ставиться в вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за наступних обставин: 09.09.2025 року, близько 16 год. 00 хв., в пункті постійної дислокації військової частини НОМЕР_1 за адресою АДРЕСА_2 , старшим офіцером пункту постійної дислокації ОСОБА_2 , було запідозрено в перебуванні в стані алкогольного сп'яніння, а саме: порушення координації рухів, запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода) притягуємого - солдата ОСОБА_1 , який знаходився в пункті постійної дислокації військової частини НОМЕР_1 . Притягуємий ОСОБА_1 діючи протиправно, з прямим умислом, маючи наміри на порушення військової дисципліни та вчинення військово - адміністративного правопорушення, в умовах особливого періоду (особливий період відповідно до ст. 1 ЗУ «Про оборону України» включає в себе воєнний стан) всупереч вимогам статтей 11, 13, 120,141 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та статей 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, знаходився на території пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_1 , яка розташована у АДРЕСА_2 , в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря КП «Полтавського обласного центру терапії залежностей Полтавської обласної ради», щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння та перебування під впливом лікарських препаратів від 09.09.2025 року № 868, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Будучи належно повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, ОСОБА_1 до суду не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
З аналізу ч. 3 ст. 172-20 КУпАП вбачається, що об'єктивна сторона даного правопорушення полягає у вчиненні дій, які передбачені ч. 1 цієї статті та вчинені в умовах особливого періоду, а саме:
- розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями на території військових частин, військових об'єктів,
- поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння,
- відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять).
Згідно ч. 1ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період розпочався з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 р. № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 р. в Україні введено воєнний стан із 24.02.2022 о 5:30 строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні було неодноразово продовжено строком на 30 діб відповідними Указами Президента України та він діє на час розгляду даної справи.
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, оскільки він, будучи військовослужбовцем, допустив перебування під час виконання службового обов'язку в нетверезому стані в умовах особливого періоду.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено в Україні воєнний стан, який продовжено.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, висновок № 868 від 09.09.2025 року, щодо якого притягуємий ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння.
Оцінюючи зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби, перебував на території військової частини, в стані алкогольного сп'яніння, за що передбачено відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Враховуючи положення ст. 33 КУпАП, суддя при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступень його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Визначаючи вид та міру адміністративного стягнення, суд, виходячи із положень ст.23 КУпАП, зазначає, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, при цьому враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що обтяжують або пом'якшують відповідальність порушника судом не встановлено.
Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 34 КУпАП, судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП, судом не встановлено.
При призначенні ОСОБА_1 стягнення, суд враховує те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень та приходить до висновку, що необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі визначеному санкцією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Оскільки відповідно до п. 12 ч. 5 ЗУ «Про судовий збір» військовослужбовці звільняються від сплати судового збору у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також виконанням службових обов'язків, судовий збір стягненню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.401,283,294 КУпАП,
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3ст.172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривню 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Полтави протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Н. І. Крючко