Постанова від 04.11.2025 по справі 440/5975/25

Головуючий І інстанції: С.С. Сич

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 р. Справа № 440/5975/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Ральченка І.М.,

Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2025, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 05.06.25 по справі № 440/5975/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просила суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області, що виявилися у не наданні інформації щодо виплати ОСОБА_2 пенсії та компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Полтавській області надати протягом п'яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду інформацію щодо виплати ОСОБА_2 пенсії та компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на інформаційний запит представника позивача від 31.03.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо надання інформації про нарахування та виплати пенсії та компенсації ОСОБА_2 за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 відповідач листом від 29.04.2025 вих. №7459-5799/Ш-02/8-1600/25 повідомив, що інформація про порушене у зверненні питання надіслана листом ОСОБА_1 за адресою листування. Однак, позивачем така інформація не отримана, чим порушено вимоги частини 2 статті 19 Конституції України, частини 2 статті 34 Конституції України щодо права на отримання інформації, статей 18, 19, 20 Закону України "Про звернення громадян" щодо реалізації своїх завдань та функцій, а саме для отримання свого майна, яка складається зі спадщини не отриманої ОСОБА_2 пенсії та компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Так, позивач в апеляційній скарзі зазначає, що у листі Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 також наведена таблиця нарахування пенсії за період з 01.07.2015 по 31.07.2021 на виконання рішення суду від 15.07.2022 у справі №440/4591/22 у розрізі нарахувань за кожен окремий місяць цього періоду.

Крім того зазначено, що у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , підстави для виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 по справі №440/13835/23, що набрало законної сили 19.06.2024, відсутні.

У листі Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 також наведена таблиця нарахування пенсії за період з 01.07.2015 по 31.07.2021 на виконання рішення суду від 15.07.2022 у справі №440/4591/22 у розрізі нарахувань за кожен окремий місяць цього періоду.

Отже, відповідач надав заявниці інформацію про розмір нарахованої ОСОБА_2 пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 у справі №440/4591/22 у розрізі кожного окремого місяця за період з 01.07.2025 по 01.08.2021, а у графі "примітка" таблиці, що наведена у листі №7457- 5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025. також зазначені суми виплат та всі дати, у які здійснені такі виплати нарахованих сум пенсії ОСОБА_2 . Таким чином, позивачу була надана відповідь на всі поставлені нею у зверненнях від 31.03.2025 питання з приводу нарахування та виплати пенсії за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

Проте, позивач наголошує, що відповідач не надав скаржнику інформації яка була виплачена пенсія ОСОБА_2 , по місцям за період за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 року.

Отже, на переконання позивача, відповідачем обмежено її право, який не виконав свої обов'язки в межах закону, на отримання інформації.

Відповідач скориставшись своїм правом надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому зазначає, що 31.03.2025 на електронну пошту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та на вебпортал Пенсійного фонду України від ОСОБА_3 надійшли звернення, які зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області 31.03.2025 за №5793/С-1600-25 та №5799/Ш-1600-25, щодо виплати коштів за ОСОБА_2 .

Дані звернення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянуто відповідно до статті 20 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР “Про звернення громадян», де зазначено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п яти днів.

Отже, представник відповідача зазначає, що 29.04.2025 Головним управлінням на адресу Позивачки ОСОБА_1 а саме: АДРЕСА_1 , направлено міжнародним відправленням лист №7457-5793/С-02/8-1600/25, в якому зазначено повну, вичерпну інформацію щодо питання виплати ОСОБА_2 пенсії та компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 31.03.2025 ОСОБА_3 звернувся на електронну пошту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із листом, у якому посилається на статтю 5 Закону України "Про звернення громадян", зазначає, що він є довіреною особою ОСОБА_1 , тому надає запит-звернення вiд ОСОБА_1 за 31.03.2025 та просив прийняти прикрiплене до цього листа звернення -запит вiд ОСОБА_1 /а.с. 40/. Додатком до листа ОСОБА_3 був запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025, у якому позивач просить повідомити:

"1. Коли була виплачена пенсiю+ компенсацію було виплачену ОСОБА_2 , по місяцям, за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 року.

2. Коли та як була нарахована та виплачена пенсію+компенсацію ОСОБА_2 , по місяцям, за пepioд з 01.07.2015 по 01.08.2021 року" /зворот а.с. 40/.

Вказані запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025 та супровідний лист ОСОБА_3 зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області за вх.№5793/С-1600-25 від 31.03.2025 /а.с. 40, зворот а.с. 40/.

Також 31.03.2025 ОСОБА_3 направлено на веб портал Пенсійного фонду України заяву (клопотання) /а.с. 43-44/, у якому він посилається на статтю 5 Закону України "Про звернення громадян" та зазначає, що є довіреною особою ОСОБА_1 , тому надає запит-звернення вiд особи ОСОБА_1 за 31.03.2025 та просить прийняти прикрiплений до цього супровiдного листа звернення-запит вiд ОСОБА_1 . Додатком до цього листа ОСОБА_3 є запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025, у якому заявниця просить повідомити:

"1. Коли була виплачена пенсiю+ компенсацію було виплачену ОСОБА_2 , по місяцям, за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 року.

2. Коли та як була нарахована та виплачена пенсію+компенсацію ОСОБА_2 , по місяцям, за пepioд з 01.07.2015 по 01.08.2021 року" /зворот а.с. 44/.

Зазначені вище запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025 та супровідний лист ОСОБА_3 зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області за вх.№5799/С-1600-25 від 31.03.2025.

01.04.2025 ОСОБА_3 звернувся на веб портал Пенсійного фонду України зі скаргою ВЕБ-16001-Ф-С-25-059185 /зворот а.с. 45/, до якого додав "доповнення до запиту-звернення від 31.03.2025" ОСОБА_1 від 01.04.2025, у якому зазначено наступне:

"1. Прикріплюю до звернення свідоцтво про спадщину, яка вказує право заявника на отримання рухомого майна, куди входить спадщина не отримана пенсія + компенсація ОСОБА_2 за період з 01.08.2015 по 01.08.2021 року. 2. Запитувач мав право звернутися та отримати відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із запитом на інформацію, вимоги щодо оформлення якого визначені Законом України "Про доступ до публічної інформації" /дивіться затверджено наказ начальника ГУ від 14.11.24 р. №111/" /а.с. 46/.

Це звернення з додатком надійшли до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та були зареєстровані за вх. №5871/Ш-1600-25 від 01.04.2025.

Листом Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 /а.с. 41-42/ ОСОБА_4 повідомлено про те, що звернення ОСОБА_3 від 31.03.2025 (2) на електронну пошту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та на вебпортал Пенсійного фонду України, які зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області 31.03.2025 за №5793/С-1600-25 та №5799/111-1600-25, щодо виплати ОСОБА_1 коштів за ОСОБА_2 , розглянуті. Повідомлено, що ОСОБА_2 , перебувала на обліку як одержувач пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як внутрішньо переміщена особа та знаходилась на повному державному утриманні в Ліщинівському психоневрологічному будинку-інтернаті.

Виплата пенсії ОСОБА_2 припинена з 01.02.2024 в зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 по справі №440/4591/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 пенсію за віком ОСОБА_2 та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 пенсію за періоди з 01.07.2015 по 31.05.2016 в сумі 14938,48 грн. та з 28.06.2018 по 31.07.2021 в сумі 90242,67 грн. Згідно з частиною другою статті 6 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. За повідомленням Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області від 01.04.2024 №04-16-06/3590 виконавчий лист Полтавського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 по справі №440/4591/22 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 нарахованої, але не виплаченої пенсії за віком за період з 01.07.2015 по 31.05.2016 в сумі 14938,48 грн. та з 28.06.2018 по 31.07.2021 в сумі 90242,67 грн., а всього - 105181,15 грн., виконаний Державною казначейською службою України 31.03.2024 шляхом перерахування коштів на рахунок стягувача.

Також, на виконання рішення суду нараховано доплату пенсії за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 в сумі 38985,46 грн. та обліковано в органі Пенсійного фонду України. Нарахована заборгованість підлягала виплаті на умовах Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165.

Виплата коштів, у тому числі нарахованих на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводиться за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів Державного бюджету України на відповідний рік. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2022-2023 рік виділено кошти на фінансове забезпечення виплати недоотриманих сум внутрішньо переміщеним особам за минулий період в межах бюджетних асигнувань. На поточний рахунок одержувачки, відкритий у АТ "Ощадбанк", в 2022-2023 роках перераховано кошти в загальній сумі 4490,22 грн. Станом на день смерті ОСОБА_2 , залишок заборгованості складає 34495,24 грн.

У листі Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 також наведена таблиця нарахування пенсії за період з 01.07.2015 по 31.07.2021 на виконання рішення суду від 15.07.2022 у справі №440/4591/22 у розрізі нарахувань за кожен окремий місяць цього періоду.

Крім того зазначено, що у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , підстави для виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 по справі №440/13835/23, що набрало законної сили 19.06.2024, відсутні.

Вказаний лист надіслано ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується реєстром відправлених листів №129-Г від 29.04.2025 /а.с. 47/.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №7459-5799/Ш-02/8-1600/25 від 29.04.2025 ОСОБА_5 повідомлено про те, що його звернення вiд 31.03.2025 (2) на електронну пошту Головного управлiння Пенсійного фонду України в Полтавськiй областi та на вебпортал Пенсiйного фонду України, якi зареєстрованi в Головному управлiннi Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi 31.03.2025 за №5793/С-1600-25 та №5799/Ш-1600-25 щодо виплати коштiв Стельмаховiй Людмилi Миколаївнi за ОСОБА_2 , розглянутi. Iнформацiя про порушене у зверненнi питання надана ОСОБА_6 особисто окремим листом, направленим на адресу для листування, зазначену у зверненнi /а.с. 45/.

Також листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №7490-5871/Ш-02/8-1600/25 від 29.04.2025 ОСОБА_5 та ОСОБА_4 повідомлено про те, що звернення ОСОБА_3 вiд 01.04.2025 на веб портал Пенсiйного фонду України, яке зареєстровано в Головному управлiннi Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi 01.04.2025 за №5871/Ш-1600-25 щодо виплати коштiв за ОСОБА_2 , розглянуто. Iнформацiя з порушеного у зверненнi питання надана листами Головного управлiння Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi вiд 29.04.2025 №7457-5793/C-02/8-1600/25, №7459-5799/Ш-02/8-1600/25/зворот а.с. 46/.

Вважаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області допустило бездіяльність, що полягає у не наданні інформації щодо виплати ОСОБА_2 пенсії та компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021, позивач звернулася до суду з позовом у цій справі.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією, Законом України "Про звернення громадян" та своєчасно.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулюються Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96 (далі - Закон №393/96).

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону №393/96 громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 3 Закону №393/96 визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до ст. 4 Закону №393/96 до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Згідно зі ст. 5 Закону №393/96 звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Водночас, ч. 3 ст. 7 Закону №393/96-ВР визначено, що якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

За змістом ч.ч. 1, 3 ст. 15 Закону №393/96 органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема, об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що орган, до якого направлена заява чи скарга громадянина, зобов'язаний об'єктивно, всебічно і вчасно її розглянути, перевірити викладені в ній факти, прийняти рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечити його виконання, а також повідомити громадянина про наслідки розгляду такої заяви.

З матеріалів справи встановлено, що 31.03.2025 ОСОБА_3 звернувся на електронну пошту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із листом, у якому посилається на статтю 5 Закону України "Про звернення громадян", зазначає, що він є довіреною особою ОСОБА_1 , тому надає запит-звернення вiд ОСОБА_1 за 31.03.2025 та просив прийняти прикрiплене до цього листа звернення -запит вiд ОСОБА_1 /а.с. 40/. Додатком до листа ОСОБА_3 був запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025, у якому позивач просить повідомити:

"1. Коли була виплачена пенсiю+ компенсацію було виплачену ОСОБА_2 , по місяцям, за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 року.

2. Коли та як була нарахована та виплачена пенсію+компенсацію ОСОБА_2 , по місяцям, за пepioд з 01.07.2015 по 01.08.2021 року" /зворот а.с. 40/.

Вказані запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025 та супровідний лист ОСОБА_3 зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області за вх.№5793/С-1600-25 від 31.03.2025 /а.с. 40, зворот а.с. 40/.

Також 31.03.2025 ОСОБА_3 направлено на веб портал Пенсійного фонду України заяву (клопотання) /а.с. 43-44/, у якому він посилається на статтю 5 Закону України "Про звернення громадян" та зазначає, що є довіреною особою ОСОБА_1 , тому надає запит-звернення вiд особи ОСОБА_1 за 31.03.2025 та просить прийняти прикрiплений до цього супровiдного листа звернення-запит вiд ОСОБА_1 . Додатком до цього листа ОСОБА_3 є запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025, у якому заявниця просить повідомити:

"1. Коли була виплачена пенсiю+ компенсацію було виплачену ОСОБА_2 , по місяцям, за період з 01.07.2015 по 01.08.2021 року.

2. Коли та як була нарахована та виплачена пенсію+компенсацію ОСОБА_2 , по місяцям, за пepioд з 01.07.2015 по 01.08.2021 року" /зворот а.с. 44/.

Зазначені вище запит-звернення ОСОБА_1 від 31.03.2025 та супровідний лист ОСОБА_3 зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області за вх.№5799/С-1600-25 від 31.03.2025.

У своїх запитах-зверненнях від 31.03.2025 ОСОБА_1 посилається на Закон України "Про звернення громадян", представник позивача у супровідних листах також посилається на статтю 5 Закону України "Про звернення громадян".

Отже, зазначені вище звернення подані до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в порядку Закону України "Про звернення громадян" та оформлені з дотриманням статті 5 Закону України "Про звернення громадян".

Матеріалами справи підтверджено, що звернення позивача від 31.03.2025 були розглянуті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області та за результатами розгляду цих звернень Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області надано заявниці відповідь листом №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 /а.с. 41-42/, яким ОСОБА_4 повідомлено про те, що звернення ОСОБА_3 від 31.03.2025 (2) на електронну пошту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та на вебпортал Пенсійного фонду України, які зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області 31.03.2025 за №5793/С-1600-25 та №5799/111-1600-25, щодо виплати ОСОБА_1 коштів за ОСОБА_2 , розглянуті. Повідомлено, що ОСОБА_2 , перебувала на обліку як одержувач пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як внутрішньо переміщена особа та знаходилась на повному державному утриманні в Ліщинівському психоневрологічному будинку - інтернаті.

Виплата пенсії ОСОБА_2 припинена з 01.02.2024 в зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 по справі №440/4591/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 пенсію за віком ОСОБА_2 та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 пенсію за періоди з 01.07.2015 по 31.05.2016 в сумі 14938,48 грн. та з 28.06.2018 по 31.07.2021 в сумі 90242,67 грн. Згідно з частиною другою статті 6 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. За повідомленням Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області від 01.04.2024 №04-16-06/3590 виконавчий лист Полтавського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 по справі №440/4591/22 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 нарахованої, але не виплаченої пенсії за віком за період з 01.07.2015 по 31.05.2016 в сумі 14938,48 грн. та з 28.06.2018 по 31.07.2021 в сумі 90242,67 грн., а всього - 105181,15 грн., виконаний Державною казначейською службою України 31.03.2024 шляхом перерахування коштів на рахунок стягувача.

Також, на виконання рішення суду нараховано доплату пенсії за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 в сумі 38985,46 грн. та обліковано в органі Пенсійного фонду України. Нарахована заборгованість підлягала виплаті на умовах Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165.

Виплата коштів, у тому числі нарахованих на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводиться за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів Державного бюджету України на відповідний рік. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2022-2023 рік виділено кошти на фінансове забезпечення виплати недоотриманих сум внутрішньо переміщеним особам за минулий період в межах бюджетних асигнувань. На поточний рахунок одержувачки, відкритий у АТ "Ощадбанк", в 2022-2023 роках перераховано кошти в загальній сумі 4490,22 грн. Станом на день смерті ОСОБА_2 , залишок заборгованості складає 34495,24 грн.

У листі Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 також наведена таблиця нарахування пенсії за період з 01.07.2015 по 31.07.2021 на виконання рішення суду від 15.07.2022 у справі №440/4591/22 у розрізі нарахувань за кожен окремий місяць цього періоду.

Крім того зазначено, що у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , підстави для виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 по справі №440/13835/23, що набрало законної сили 19.06.2024, відсутні.

Отже, суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідач надав заявниці інформацію про розмір нарахованої ОСОБА_2 пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 у справі №440/4591/22 у розрізі кожного окремого місяця за період з 01.07.2025 по 01.08.2021, а у графі "примітка" таблиці, що наведена у листі №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025, також зазначені суми виплат та всі дати, у які здійснені такі виплати нарахованих сум пенсії ОСОБА_2 .

Також відповідач повідомив заявницю про те, що виконавчий лист Полтавського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 по справі №440/4591/22 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_2 нарахованої, але не виплаченої пенсії за віком за період з 01.07.2015 по 31.05.2016 в сумі 14938,48 грн. та з 28.06.2018 по 31.07.2021 в сумі 90242,67 грн., а всього - 105181,15 грн., виконаний Державною казначейською службою України 31.03.2024 шляхом перерахування коштів на рахунок стягувача. Пояснив, що на виконання рішення суду у справі №440/4591/22 нараховано доплату пенсії за період з 01.06.2016 по 27.06.2018 в сумі 38985,46 грн. На поточний рахунок одержувачки, відкритий у АТ "Ощадбанк", в 2022-2023 роках перераховано кошти в загальній сумі 4490,22 грн. Станом на день смерті ОСОБА_2 залишок заборгованості складає 34495,24 грн.

Отже, позивачу була надана відповідь на всі поставлені нею у зверненнях від 31.03.2025 питання з приводу нарахування та виплати пенсії за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

Крім того, з матеріалів справи встановлено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 у справі №440/13835/23, що набрало законної сили, 19.06.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2022 по справі №440/4591/22, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, за весь час затримки виплати по день фактичної виплати пенсії.

Листом Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025 заявницю повідомлено, що у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 підстави для виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 по справі №440/13835/23, що набрало законної сили 19.06.2024, відсутні.

Таким чином, позивачу надана відповідь на поставлені нею у зверненнях від 31.03.2025 питання з приводу нарахування та виплати компенсації за період з 01.07.2015 по 01.08.2021.

Колегія суддів звертає увагу, що у цій справі позивачем оскаржується бездіяльність відповідача щодо розгляду звернень ОСОБА_1 , тому суд не дає оцінку іншим діям чи бездіяльності Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, в тому числі щодо нарахування компенсації, оскільки такі питання виходять за межі предмету позову у цій справі.

Лист Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №7457-5793/С-02/8-1600/25 від 29.04.2025, яким надано відповідь на звернення позивача, був надісланий ОСОБА_1 за зазначеною у її зверненнях адресою: АДРЕСА_1 та отриманий позивачем ОСОБА_1 , що підтверджується реєстром відправлених листів №129-Г від 29.04.2025 /а.с. 47/ та поясненнями самої ОСОБА_1 /а.с. 30/.

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що звернення позивача були розглянуті і вирішені відповідачем у термін не більше одного місяця від дня їх надходження та позивачу письмово надано відповідь на її звернення по суті всіх питань, поставлених заявницею у зверненнях від 31.03.2025, у строк та в порядку, що визначені Законом України "Про звернення громадян".

Також, слід звернути увагу, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №7459-5799/Ш-02/8-1600/25 від 29.04.2025 ОСОБА_5 повідомлено про те, що його звернення вiд 31.03.2025 (2) на електронну пошту Головного управлiння Пенсійного фонду України в Полтавськiй областi та на вебпортал Пенсiйного фонду України, якi зареєстрованi в Головному управлiннi Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi 31.03.2025 за №5793/С-1600-25 та №5799/Ш-1600-25 щодо виплати коштiв Стельмаховiй Людмилi Миколаївнi за ОСОБА_2 , розглянутi. Iнформацiя про порушене у зверненнi питання надана ОСОБА_6 особисто окремим листом, направленим на адресу для листування, зазначену у зверненнi /а.с. 45/, а листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №7490-5871/Ш-02/8-1600/25 від 29.04.2025 ОСОБА_5 та ОСОБА_4 повідомлено про те, що звернення ОСОБА_3 вiд 01.04.2025 на веб портал Пенсiйного фонду України, яке зареєстровано в Головному управлiннi Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi 01.04.2025 за №5871/Ш-1600-25 щодо виплати коштiв за ОСОБА_2 , розглянуто. Iнформацiя з порушеного у зверненнi питання надана листами Головного управлiння Пенсiйного фонду України в Полтавськiй областi вiд 29.04.2025 №7457-5793/C-02/8-1600/25, №7459-5799/Ш-02/8-1600/25/зворот а.с. 46/.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією, Законом України "Про звернення громадян" та своєчасно.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 року по справі № 440/5975/25 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 по справі № 440/5975/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач І.М. Ральченко

Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло