Рішення від 09.10.2025 по справі 367/369/25

Справа № 367/369/25

Провадження №2/367/2359/2025

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

09 жовтня 2025 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді Кухленка Д.С.,

при секретарі Шаповала О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпінь цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,-

ВСТАНОВИВ:

До Ірпінського міського суду Київської області звернувся позивач Департамент соціальної політики Рівненської міської ради з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Свої вимоги мотивують тим, що 29.03.2022 року до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради (далі Департамент) звернулася ОСОБА_1 , (далі відповідач) з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Відповідачу було призначено допомогу ВПО за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 року, відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок №332) та враховуючи Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України від 20.10.2014 №1706-VІІ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Розмір призначеної суми допомоги становить 2000 грн., щомісячно, відповідно за період з 01.03.2022 року по 30.04.2022 року, розмір допомоги складав (2000*2)=4000 грн., що підтверджується рішенням від 20.04.2022 року. Департаментом було нараховано та надіслано 20.04.2022 року на центральний рівень списки внутрішньо переміщених осіб за березень-квітень 2022 року, до якого було включено інформацію про Відповідача. Виплату допомоги Відповідачу було профінансовано 25.04.2022 року в розмірі 4000,00 грн. за період з 01.03.2022 року по 30.04.2022 року.

Зазначили, що під час обміну інформації з центральним рівнем 11.05.2022 року, у зв'язку з перебоями в роботі сайтів через технічний збій, Відповідачу 24.05.2022 року було повторно зараховано допомогу в розмірі 4000,00 грн. за період з 01.03.2022 року по 30.04.2022 року. Департаментом визначено обсяг надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги (в розмірі 4000,00 грн.) внаслідок технічного збою в системи обміну інформацією та за мобільним номером, вказаним для контакту у заяві, неодноразово запропоновано повернути надміру (повторно) виплачені кошти.

Вказали, що 26.07.2022 року відповідачу надіслано вимогу, щодо повернення надміру (повторно) виплачених коштів в розмірі 4000 (чотири тисячі) грн., 00 коп. 23.09.2022 року відповідачем частково повернено на рахунок Міністерства соціальної політики України кошти в розмірі 1000 грн., після чого залишок неповерненої суми склав 3000 грн. Залишок коштів не повернено відповідачем на дату звернення з позовом та не вжито заходів для їх реструктуризації.

В зв'язку з викладеним вище просять суд, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму надміру виплачених (у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам) коштів в розмір 3 000 (три тисячі) грн. 00 коп. на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради, на рахунок: UA578201720355109015000046106, МФО 820172, ЄДРПОУ 03195441, в ГУ ДКСУ в Рівненській області та понесені судові витрати.

Ухвалою судді Ірпінського міського суду Київської області від 20 січня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по вказаній цивільній справі. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ст. 279 ЦПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.

У наданий в ухвалі час від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Відповідач повідомлялася про розгляд справи судом належним чином за зареєстрованим місцем проживання.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України»,ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.

Європейський суд з прав людини вказував, що сторона, яка задіяна в ході розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Таким чином, враховуючи поведінку ОСОБА_1 , з метою забезпечення розгляду справи у межах строку передбаченого цивільним законодавством, суддя вважає за можливе розглянути справу та винести заочне рішення.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

У відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому, згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон №1706-VIT) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок№ 509).

Згідно з п. 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332, далі Порядок № 332 (в редакції на момент спірних правовідносин), допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно- територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка» затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України 06.03.2022 № 204.

Відповідно до п. 3 Порядку № 332, допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3 000 гривень; для інших осіб - 2 000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року. Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Відповідно до п, 6 Порядку № 332, для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

У відповідності до п. 9 Порядку № 332 список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку формується Мінцифри на підставі поданих заяв після перевірки інформації та надається державному підприємству "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» один раз на день не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після дня подання заяви внутрішньо переміщеною особою.

Відповідно до п. 10 Порядку № 332 державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» на підставі списків, отриманих від Мінцифри, включає інформацію про внутрішньо переміщених осіб, які подали заяву для виплати допомоги, до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та щомісяця до 2, 12 і 22 числа формує Реєстри внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку через AT «Ощадбанк» на банківський рахунок (за стандартом IBAN) у банку, в якому відкрито рахунок одержувача.

Реєстр внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, подається Мінсоцполітики з накладеною кваліфікованою електронною печаткою за допомогою програмно-технічних засобів Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України для подальшої передачі AT «Ощадбанк».

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), взято на облік внутрішньо переміщених осіб від 29.03.2022 року, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 . (а.с. 5)

29.03.2022 року ОСОБА_1 звернулася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних у м. Києві державних адміністрацій структурного підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад/виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті ради/центру надання адміністративних послуг із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, якою надала згоду на обробку персональних даних відповідно до закону. (а.с. 6)

Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 20.04.2022 ОСОБА_1 призначено загальну суму допомоги на сім'ю в розмірі 2000,00 грн. щомісяця з 01.03.2022 року по 31.05.2025 рік. (а.с. 7)

26.07.2022 року ОСОБА_2 було направлено лист в якому Департамент соціальної політики Рівненської міської ради повідомив, що на особовий рахунок відповідачки зарахована виплата на проживання внутрішньо переміщеним особам у автоматичному режимі в подвійному розмірі. На підставі цього та враховуючи, що територія з якої переселилася ОСОБА_2 не належить до території, яким передбачено продовження виплат, запропонували відповідачці у місячний термін з моменту отримання даної претензії повернути кошти в сумі 4000 грн. на реквізити Міністерства соціальної політики України. (а.с. 9)

Суд встановив, що гр. ОСОБА_1 призначена щомісячна допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 2000 грн. Загальна сума переплати за період 01.03.2022 по 01.05.2022 становить 4000 грн. 23.09.2022 року відповідачка переказала 1000 грн на рахунок Міністерства соціальної політики України. Таким чином залишок переплати складає 3000 грн.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

При цьому суд виходить з вимог ст. 12, 81 ЦПК України, відповідно до яких учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

За викладених обставин, слід зробити висновок, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими, оскільки факт надмірного отримання коштів у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам знайшов своє підтвердження під час судового розгляду.

З урахуванням вищенаведеного, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.

Відповідно до ч. 1, ч.2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Так, із долученої до матеріалів справи платіжної інструкції № 8745 від 16.12.2024 року убачається, що позивач по сплаті судового збору поніс витрати у розмірі 3028,00 грн., тому у відповідності до ст. 141 ЦПК України зазначені кошти також слід стягнути з відповідача на користь позивача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. ст. 4, 12, 19, 76-81, 89, 141, ч.4 ст. 206, 258, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради (на рахунок: UA578201720355109015000046106, МФО 820172, ЄДРПОУ 03195441, в ГУ ДКСУ в Рівненській області), суму надміру виплачених (у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам) коштів в розмір 3 000 (три тисячі) грн.00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради (на рахунок: UA578201720355109015000046106, МФО 820172, ЄДРПОУ 03195441, в ГУ ДКСУ в Рівненській області), сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду до Київського апеляційного суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reestr.court.gov.ua

Відомості про учасників справи згідно з п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Позивач: Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, ЄДРПОУ 03195441, адреса: 33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Суддя: Д.С. Кухленко