Рішення від 04.11.2025 по справі 365/910/25

Справа № 365/910/25

Номер провадження: 2-о/365/36/25

РІШЕННЯ

іменем України

04 листопада 2025 року селище Згурівка

Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Хижного Р.В.

за участі секретаря судового засідання Середи Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду № 1 цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Яготинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіо­нального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

04.11.2025 заявник ОСОБА_1 , в інтересах якого діє уповноважений представник ОСОБА_2 , звернувся до суду із зазначеною вище заявою, в якій просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у місті Молодогвардійськ (після перейменування у 2024 році - Отаманівка) Луганської області, Україна.

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території в Молодогвардійськ Луганської області померла його сестра ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 08.11.2023 видане на бланку «Луганської Народної Республіки».

У заявника відсутнє свідоцтво про смерть сестри, видане державним органом України, він не має можливості зареєструвати її смерть у відповідних органах державної реєстрації та отримати свідоцтво про смерть українського зразка.

Встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідно заявнику для вирішення питання оформлення спадщини за заповітом після смерті сестри.

Ухвалою Згурівського районного суду Київської області від 04 листопада 2025 року відкрито провадження у справі та справу призначено до негайного розгляду.

У судове засідання заявник та його представник не з'явились. Представником заявника ОСОБА_2 через канцелярію суду було подано заяву про розгляд справи у його відсутність та відсутність заявника, заяву про встановлення юридичного факту підтримує та просить задовольнити.

У судове засідання заінтересована особа - Яготинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіо­нального управління Міністерства юстиції (м. Київ), свого представника не направив, про дату час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином через систему «Електронний суд», представник заінтересованої особи заперечень проти заяви до суду не направив.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з відсутністю учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось

З досліджених письмових доказів судом встановлено, що ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Безуглівка Згурівського району Київської області, є громадянкою України. До укладення шлюбу її прізвище - ОСОБА_3 (копія паспорта - а.с. 6, копія свідоцтва про народження - а.с. 8, копія свідоцтва про одруження - а.с. 9).

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 близько 09 год. 00 хв. у м. Молодогвардійськ (після перейменування у 2024 році - Отаманівка) Луганської області, Україна. Причина смерті - хронічна серцева недостатність ІІІ, дифузний кардіосклероз.

З копії фотосвітлини з місця поховання, доданої до заяви, вбачається наявність поховання з надгробком ОСОБА_3 (російською мовою - ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 12).

На підтвердження смерті ОСОБА_3 до заяви додано копії документів російською мовою, а саме: справка о смерти № 1586, составленая Краснодонским горрайонным отделом записи актов гражданского состояния департамента записи актов гражданского состояния Министерства юстиции Луганской Народной Республики, дата выдачи 08.11.2023; свидетельство о смерти НОМЕР_1 , виданое Краснодонским горрайонным отделом записи актов гражданского состояния департамента записи актов гражданского состояния Министерства юстиции Луганской Народной Республики, дата выдачи 08.11.2023 (а.с. 10, 11). Зазначені вище документи видані органами окупаційної влади та суперечать законодавству України.

Заявник ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_3 (копія свідоцтва про народження - а.с. 7).

За життя ОСОБА_3 склала заповіт, яким належну їй земельну ділянку, розташовану в с. Безуглівка Згурівського району Київської області заповіла своєму брату, заявнику ОСОБА_1 . Заповіт посвідчений 07.06.2007 державним нотаріусом Краснодонської міської державної нотаріальної контори Норіциним О.В., зареєстрований в реєстрі за № 2387 (копія заповіту - а.с. 13, копія витягу про реєстрацію у Спадковому реєстрі - а.с. 14, копія державного акту на право власності на земельну ділянку - а.с. 16).

Встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідне заявнику для оформлення спадщини.

У заявника відсутні документи на підтвердження факту смерті його сестри, що видані відповідно до вимог, визначених Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5.

Смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації іншими особами своїх прав.

В силу ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 року визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Місто Отаманівка (колишня назва м. Мологвардійськ) Луганської області зараз знаходиться на тимчасово окупованій території України та у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085-р, входить до переліку пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження

Таким чином, зазначене місце смерті сестри заявника є територією, що не підконтрольна державній владі України.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Статтею 17 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).

Згідно з роз'ясненнями у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення повністю, так як в судовому засіданні доведено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у місті Молодогвардійськ (після перейменування у 2024 році - Отаманівка) Луганської області, Україна.

Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України, ст.ст. 49 ЦК України, ст.ст. 4, 10, 12, 13, 76, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 294, 317, 319, 430 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Яготинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіо­нального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України- задовольнити повністю.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Безуглівка Згурівського району Київської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 близько 09 год 00 хв. у місті Молодогвардійськ (після перейменування у 2024 році - Отаманівка) Луганської області, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Учасник справи, якому судове рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому судового рішення.

Учасник справи:

Заявник: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Заінтересована особа: Яготинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільського районі Київської області Центрального міжрегіо­нального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса місцезнаходження: вул. Каштанова алея, буд. 1, прим. 3, м. Яготин Київської області, код ЄДРПОУ 23566721.

Головуючий суддя Р.В. Хижний