Рішення від 04.11.2025 по справі 620/10033/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року м. Чернігів Справа № 620/10033/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Виноградової Д.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі також відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі також відповідач-2), у якому просить (з урахуванням уточненого адміністративного позову):

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у відмові внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальну інформацію щодо пройденого позивачем 10.03.2022 року ВЛК за висновками якого він був виключений з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби з урахуванням Довідки № 1011 від 11.03.2022 року ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 та записів у військовому квитку Серія НОМЕР_1 виданим 27.01.1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 як орган який проводив процедуру виключення позивача з обліку внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо - ОСОБА_1 , інформацію про останній пройдений ним медичний огляд на військово лікарській комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , на підставі Довідки № 1011 від 11.03.2022 року ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 та відомостей які містяться у належному мені військовому квитку Серія НОМЕР_1 виданим 27.01.1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 які полягають у відмові внести зміни до інформації яка відображається відносно позивача в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його перебування на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі запису наявному у належному мені військовому квитку Серія НОМЕР_1 на сторінці 32 та на сторінці 26 про непридатність до військової служби та виключення з обліку військовозобов'язаних з 24.05.2022 року, а саме в розділі категорія обліку, замість « ОСОБА_2 » зазначити « ОСОБА_3 » і в розділі Підстава зняття/виключення зазначити інформацію про звільнення позивача від виконання військового обов'язку, яка міститься на сторінці 32 належному позивачу військовому квитку Серія НОМЕР_1 виданим 27.01.1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 року № 599 внести зміни до інформації яка відображається відносно позивача в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його перебування на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі запису наявному у належному йому військовому квитку Серія НОМЕР_1 на сторінці 32 та на сторінці 26 про непридатність до військової служби та виключення з обліку військовозобов'язаних з 24.05.2022 року, а саме в розділі категорія обліку, замість «Військовозобов'язаний» заначити «Невійськовозобов'язаний» і в розділі Підстава зняття/виключення зазначити інформацію про звільнення позивача від виконання військового обов'язку, яка міститься на сторінці 32 належному мені військовому квитку Серія НОМЕР_1 виданим 27.01.1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що згідно довідки військово-лікарської комісії (далі також ВЛК) від 11.03.2022 № 1011 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, проте в електронному військово-обліковому документі зазначено, що він є військовозобов'язаним та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .

ІНФОРМАЦІЯ_8 подав до суду відзив на позовну заяву, у якому не погоджується з доводами позивача та просить відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначив, що згідно п. 3.8 гл. 3 р. ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 в редакції від 16.04.2021 (далі також Положення № 402): «Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд». Відповідач зазначив, що довідка ВЛК про ступінь придатності (включаючи статус непридатного) дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. При цьому позивач пройшов медичний огляд 11.03.2022, що підтверджується Довідкою ВЛК. На думку відповідача, з 10.09.2022 Довідка ВЛК Позивача більше не чинна.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якому не погоджується з доводами відповідача та просить задовольнити позовні вимоги. Позивач зазначив, що з 24 травня 2022 року позивач втратив статус «військовозобов'язаного» і відповідно набув статус «не військовозобов'язаного», процедура виключення з обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю відповідно до ст. 37 ч. 6 п. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» була виконана, про що ІНФОРМАЦІЯ_9 зроблено відповідний запис у військовому квитку серія НОМЕР_1 на сторінці 32 та на сторінці 26 є запис про виключення з обліку військовозобов'язаних з 24.05.2022.

ІНФОРМАЦІЯ_6 відзив на позовну заяву не подав.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.09.2025 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 до 11 березня 2022 року перебував на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується копією військового квитка НОМЕР_1 .

Судом встановлено, що після повномасштабного воєнного вторгнення російської федерації на територію України позивач переїхав до міста Виноградів Берегівського району Закарпатської області та з 09 березня 2022 року набув статусу внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується копією довідки Виконавчого комітету Виноградівської міської ради Закарпатської області № 117 впо від 29.03.2022.

У подальшому позивач був поставлений на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_10 , що підтверджується записами в його військовому квитку НОМЕР_1 .

Відповідно до копії довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 №1011 від 11 березня 2022 року на підставі статті 39 «а», розкладу хвороб графи ІІ, ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Вказане також підтверджується копією довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 07.06.2022 №3688.

У зв'язку з наявністю застарілої та недостовірної інформації в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно персональних даних та статусу позивача, яка впливає на зміст інформації відображеної в електронному військово-обліковому документі, впливає на юридичну визначеність його статусу щодо обов'язку виконання військового обов'язку та відповідно потребує її виправлення, позивач в особі представника та особисто звернувся із заявими до відповідача про внесення відповідних даних.

Зокрема, 26 лютого 2025 року позивач (повторно) звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про внесення актуальних відомостей про виключення його з військового обліку до системи «Резерв +» та системи «Оберіг». Відповідач на день звернення позивача до суду не розглянув відповідну заяву по суті.

24.03.2025 позивач звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_2 ; треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_10 ; ІНФОРМАЦІЯ_8 з проханням визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо не внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку мене - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ( РНОКПП НОМЕР_2 ) на підставі поданої мною заяви від 26 лютого 2025 року з урахуванням Довідки № 1011 від 11.03.2022 року ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 та записів у військовому квитку Серія НОМЕР_1 , виданим 27.01.1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 , внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо мене - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 (РНОКПП НОМЕР_2 ) про виключення з військового обліку відповідно до пп.3 п.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку із непридатністю до військової служби , на підставі відомостей, які містяться у військовому квитку Серія НОМЕР_1 виданим 27.01.1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 по справі № 260/2090/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_10 і ІНФОРМАЦІЯ_8 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 26 лютого 2025 року про внесения до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення з військового і обліку. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути та прийняти рішення по суті за заявою ОСОБА_1 від 26 лютого 2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення з військового і обліку, у відповідності до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 за № 559, з урахуванням висновків суду. У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовлено (https://reyestr.court.gov.ua/Review/127934551).

08.07.2025 позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_10 , у відповідь на яку ІНФОРМАЦІЯ_6 листом від 26.07.2025 повідомив, що на військовозобов'язаних, до яких відносився і на даний час відноситься ОСОБА_1 , визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку приймається постанова ВЛК, яка підлягала обов'язковому затвердженню. Крім того, відповідач-2 повідомив, що оскільки позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 і у відповідності до вимог чинного законодавства позивач має звертатися в ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку. ІНФОРМАЦІЯ_13 не має технічної можливості внести зміни до персональних даних військовозобов'язаного, який не перебуває у нього на обліку.

11.08.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про внесення змін до інформації яка відображається відносно позивача в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про його перебування на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі запису наявному у належному позивачу військовому квитку Серія НОМЕР_1 на сторінці 32 та на сторінці 26 про його непридатність до військової служби та виключення з обліку військовозобов'язаних з 24.05.2022 року, а саме в розділі категорія обліку, замість «Військовозобов'язаний» заначити «Невійськовозобов'язаний» і в розділі Підстава зняття/виключення зазначити інформацію про звільнення позивача від виконання військового обов'язку, яка міститься на сторінці 32 належному мені військовому квитку Серія НОМЕР_1 виданим 27.01.1997 року ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Листом від 20.08.2025 № 6/4126 ІНФОРМАЦІЯ_8 на заяву позивача повідомив, що саме ТЦК та СП, який приймав рішення про виключення із військового обліку зобов'язаний був внести відомості про взяття на військовий облік військовозобов'язаних. Після таких дій відомості щодо перебування на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_14 не були відображені.

Вважаючи вказані дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Указом Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII від 21.10.1993 (далі також Закон № 3543-ХІІ).

У статті 1 Закону № 3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до частини 8 статті 4 Закону № 3543-ХІІ з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі також Закон №2232-ХІІ).

За змістом частини першої та третьої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята стаття 1 Закону України № 2232-XII).

Відповідно до частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

За правилами абзацу 1 частини десятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону України № 2232-XII).

Частиною шостою статті 2 Закону № 2232-XII визначені такі види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Глава VI Закону № 2232-XII регулює питання військового обліку громадян України.

Відповідно частини 1 статті 14 Закону №2232-ХІІ приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.

Згідно з частиною 9 статті 14 Закону №2232-ХІІ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на районні (міські) комісії з питань приписки покладаються, зокрема: організація і проведення медичного огляду допризовників, які викликаються на комісію, визначення їх придатності для військової служби; направлення для медичного огляду до призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних або Київської міської призовних комісій призовників, яких визнано непридатними до військової служби за станом здоров'я, та таких, що виявили незгоду з результатами медичного огляду; зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян, яких:

- за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час;

- раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;

виключення з військового обліку громадян, яких:

- за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

- раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Частиною 10 статті 14 Закону № 2232-ХІІ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень:

придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;

тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;

підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);

непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних;

непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;

підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;

підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

На час виключення позивача з військового обліку був чинним Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 №921 (далі - Порядок №921).

У подальшому Порядок № 921 втратив чинність у зв'язку з прийняттям Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 (далі - Порядок № 487).

Відповідно до пункту 56 Порядку № 921, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством. Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.

На підставі довідки ВЛК від 11.03.2022 № 1011 та на виконання вищенаведених вимог Порядку № 921 ІНФОРМАЦІЯ_6 вніс відповідний запис у військовий квиток серії НОМЕР_1 .

Щодо доводів відповідача про необхідність оформлення непридатності позивача до військової служби саме свідоцтвом про хворобу, яке мало бути затверджено штатною ВЛК регіону, суд зазначає таке.

Так, пунктом 3.8 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14 серпня 2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 за №1109/15800 (далі - Положення про ВЛК) передбачає, що під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Разом з тим відповідачем не взято до уваги того, що ця норма була внесена до Положення про ВЛК наказом Міністерства оборони України від 27 квітня 2024 №262, який набрав чинності 4 травня 2024 року.

Стаття 58 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Наведений конституційний принцип означає, що закони не мають ретроспективної дії, а тому до правовідносин слід застосовувати той нормативний акт або його редакцію, яка(і) були чинними на момент виникнення чи зміни цих правовідносин.

Виключення ОСОБА_1 з військового обліку відбулось 11.03.2022, що підтверджується довідкою ВЛК від 11.03.2022 № 1011 та військовим квитком серії НОМЕР_1 .

На той час була чинною редакція Положення про ВЛК від 16 квітня 2021 (діяла до 25 серпня 2023), яка встановлювала, що постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Редакція Положення про ВЛК від 25 серпня 2023, яка діяла до внесення змін 4 травня 2024, передбачала, що постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Таким чином, на момент виключення позивача з військового обліку Положення про ВЛК передбачало, що рішення ВЛК оформлюються довідкою і не потребують подальшого затвердження штатною ВЛК. У подальшому, норма пункту 3.8. зазнала змін в частині необхідності затвердження постанови ВЛК у виді довідки міських територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки штатною ВЛК і лише 4 травня 2024, тобто більше ніж через 2 роки після виключення позивача з військового обліку, Положення про ВЛК унормувало, що у випадку встановлення районною ВЛК непридатності військовозобов'язаного до військової служби, документальне підтвердження цього факту здійснюється свідоцтвом про хворобу, яке затверджується штатною ВЛК.

Отже, застосування відповідачем-2 до спірних правовідносин редакції пункту 3.8. Положення про ВЛК від 4 травня 2024 суперечить Конституції України.

Правовим наслідком виключення позивача з військового обліку у березні 2022 року була втрата ним статусу військовозобов'язаного, що у свою чергу виключає виконання ним обов'язків пов'язаних з військовим обліком - проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних та будь-яких інших.

Суд наголошує, що поновити особу на військовому обліку можливе виключно за результатом розгляду справи про адміністративне правопорушення або за результатами розгляду справи в порядку кримінального провадження, в яких буде доведено, що виключення такої особи з військового обліку відбулось внаслідок вчинення нею правопорушення (кримінально-караного діяння) і в такому випадку буде відновлене законне становище, яке існувало до цього.

Отже, поновлюючи позивача на військовому обліку шляхом визнання недійсною довідки ВЛК від 11.03.2022 № 1011 та військового квитка серії НОМЕР_1 , відповідач-1 діяв протиправно.

Позивачем надано витяг з мобільного застосунку «Резерв+», з якого слідує, що у ньому містяться відомості про те, що ОСОБА_1 має статус військовозобов'язаного.

З аналізу Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 № 559, слідує, що мобільний застосунок «Резерв+» використовує дані Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені у Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Так, частиною 1 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 1951 -VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1)персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2)службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 2 частини 1 статті 9 № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключения) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

28.03.2022 відповідно до статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та з метою встановлення процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів Міністерство оборони України видало наказ №94 Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 (далі Порядок №94) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пунктами 2-4, 6 розділу І Порядку № 94, реєстр - автоматизована інформаційно- телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: - ведення військового обліку громадян України;

- забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом в мирний час та в особливий період;

- інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Основними засадами ведення Реєстру є:

- обов'язковість внесення до Реєстру передбачених Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- повнота та актуалізація відомостей Реєстру;

- захищеність Реєстру та внесення до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу, зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного та програмного забезпечення відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації.

Дані Реєстру використовуються для реалізації завдань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також для інформаційного забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Відповідно до 1,2, 16, 18 розділу II Порядку № 94, суб'єктами Реєстру є володілець Реєстру, розпорядник Реєстру, органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.

Володільцем Реєстру є Міністерство оборони України.

Органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЭРУ.

Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює:

внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідне до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними;

внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП. військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;

верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію;

перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ;

знищення повторного запису з Реєстру.

Пунктом 9 розділу III Порядку № 94 передбачено, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Відповідно до п.12 Порядку № 94 отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.

Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.

Згідно з п.2 розділу IV Поряду № 94 актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється:

в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно- телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи;

у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.

Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1)прізвище; 2)власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11- 13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Відповідно до відмітки про військовий облік військового квитка серія НОМЕР_1 на сторінці 32 та на сторінці 26 є запис про виключення з обліку військовозобов'язаних позивача з 24.05.2022 у зв'язку із визнанням його непридатним до військової служби зі виключенням з військового обліку за гр. II ст. 39 а, розкладу хвороб наказ МО України 2008 рік, № 402 і зняття з військового обліку.

Відповідно до вищенаведених приписів Порядку №94 та Порядку №559 позивач звернувся з відповідною заявою до органу уповноваженого на внесення змін, тобто відповідача-2, але останній відмовив у внесенні змін .

Як визначено пунктом 9 Порядку № 94 та пунктом 4 Порядку № 559 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру військовозобов'язаних, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.

Таким чином, з аналізу положень Порядку №94 та Порядку № 559 вбачається, що у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, така особа повинна звернутися до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами, або у паперовій формі або в електронній формі.

Отже, ані Порядком №94, ані Порядком №559 не передбачено вимоги особистого прибуття до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, тому моє звернення шляхом направлення особистої заяви з підтвердними документами не суперечить діючому законодавству.

Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити шляхом визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у відмові внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби, відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.03.2022 № 1011 та відомостей, які містяться у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 24.01.1997; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 про виключення з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби, відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.03.2022 № 1011 та відомостей, які містяться у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 24.01.1997; визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягають у відмові внести зміни до інформації яка відображається відносно ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його перебування на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі запису наявному у належному ОСОБА_1 військовому квитку серії НОМЕР_1 на сторінці 32 та на сторінці 26 про непридатність до військової служби та виключення з обліку військовозобов'язаних з 24.05.2022, а саме у розділі категорія обліку, замість « ОСОБА_2 » зазначити « ОСОБА_3 » і в розділі Підстава зняття/виключення зазначити інформацію про звільнення ОСОБА_4 від виконання військового обов'язку, яка міститься на сторінці 32 належному ОСОБА_1 військовому квитку серія НОМЕР_1 від 24.01.1997; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_8 відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 599 внести зміни до інформації яка відображається відносно ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його перебування на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі запису наявному у належному йому військовому квитку серія НОМЕР_1 на сторінці 32 та на сторінці 26 про непридатність до військової служби та виключення з обліку військовозобов'язаних з 24.05.2022, а саме в розділі категорія обліку, замість « ОСОБА_2 » зазначити « ОСОБА_3 » і в розділі Підстава зняття/виключення зазначити інформацію про звільнення ОСОБА_1 від виконання військового обов'язку, яка міститься на сторінці 32 військового квитка серія НОМЕР_1 від 24.01.1997.

Ухвалюючи дане судове рішення суд враховує статтю 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практику Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновок №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Зокрема, згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України» (пункт 58), «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява №30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів передбачено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 4844,80 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» з 01.01.2025 за подання до суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн).

Згідно абзацу другого частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Суд вказує, що позовна заява містить дві вимоги немайнового характеру та похідні від неї, у зв'язку з чим відповідно до Закону України «Про судовий збір» належною сплатою судового збору у цьому випадку є 2422,40 грн.

Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Частиною другою статті 7 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.

Таким чином, на користь позивача з відповідачів підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1211,20 грн з кожного.

Керуючись статтями 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у відмові внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби, відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.03.2022 № 1011 та відомостей, які містяться у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 24.01.1997.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 про виключення з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби, відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.03.2022 № 1011 та відомостей, які містяться у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 24.01.1997.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягають у відмові внести зміни до інформації яка відображається відносно ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його перебування на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі запису наявному у належному ОСОБА_1 військовому квитку серії НОМЕР_1 на сторінці 32 та на сторінці 26 про непридатність до військової служби та виключення з обліку військовозобов'язаних з 24.05.2022, а саме у розділі категорія обліку, замість « ОСОБА_2 » зазначити « ОСОБА_3 » і в розділі Підстава зняття/виключення зазначити інформацію про звільнення ОСОБА_1 від виконання військового обов'язку, яка міститься на сторінці 32 належному ОСОБА_1 військовому квитку серії НОМЕР_1 від 24.01.1997

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 599 внести зміни до інформації, яка відображається відносно ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його перебування на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі запису наявному у належному йому військовому квитку серії НОМЕР_1 на сторінці 32 та на сторінці 26 про непридатність до військової служби та виключення з обліку військовозобов'язаних з 24.05.2022, а саме в розділі категорія обліку, замість « ОСОБА_2 » зазначити « ОСОБА_3 » і в розділі Підстава зняття/виключення зазначити інформацію про звільнення ОСОБА_1 від виконання військового обов'язку, яка міститься на сторінці 32 військового квитка серія НОМЕР_1 від 24.01.1997.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 , АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .

Повний текст рішення виготовлено 04 листопада 2025 року.

Суддя Дар'я ВИНОГРАДОВА