Справа № 166/1876/25
Провадження № 3/166/912/25
іменем України
04 листопада 2025 року с-ще Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Фазан Ольга Зіновіївна, розглянувши матеріали справи, які надійшли з відділення поліції №2 (сел. Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, за ст. 124 КУпАП,
Із протоколу про вчинення адміністративного правопорушення серії ЕПР1 №481898 від 13.10.2025 року, слідує, що ОСОБА_1 13 жовтня 2025 року о 09 год 17 хв на вул. Центральна у с-щі Ратне, керуючи автомобілем "Renault Kangoo" р/н НОМЕР_1 , наближаючись до нерегульованого пішохідного переходу не зменшив швидкості, не зупинився та здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_2 . Внаслідок ДТП травмованих немає, транспортний засіб механічних пошкоджень не отримав, чим порушив п.18.1 ПДР, а саме, не пропустив пішоходів, що наближаються до нерегульованого пішохідного переходу.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 124 КУпАП.
Суд, дослідивши письмові докази, дійшов наступного.
Згідно вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст. 278 КУпАП, суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, і не може бути перекладена на суд.
Провадження в даній справі про адміністративне правопорушення порушено за ст. 124 КУпАП об'єктивна сторона якого (правопорушення) виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).
Однак, всупереч цьому, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що внаслідок ДТП травмованих немає, транспортний засіб механічних пошкоджень не отримав.
ОСОБА_1 звинувачується у порушенні п. 18.1 Правил дорожнього руху України, яке передбачає, що водій транспортного засобу, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека.
Поряд з цим, відповідальність за порушення правил проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, передбачена ч.1 ст.122 КУпАП.
Отже, сукупний аналіз наведених вище правових норм, вказують на те, що при порушенні провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП обов'язковою умовою є порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Однак, у матеріалах справи відсутні докази завдання ОСОБА_1 , внаслідок порушення ним Правил дорожнього руху, матеріальних збитків чи заподіяння потерпілим тілесних ушкоджень.
Приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, суд враховує роз'яснення, які містяться у п. 12 Постанови Пленуму ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 року, згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного, зокрема, без додержання вимогстатті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи наведене, а також те, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , допущені порушення, які не можуть бути усунені судом при розгляді справи, відтак матеріали справи про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП необхідно повернути до відділення поліції №2 (сел.Ратне) Ковельського РУП ГУНП в Волинській області.
Керуючись ст. ст. 254, 256, 278 КУпАП,
Справу №166/1876/25, провадження №3/166/912/25 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП повернути начальнику відділення поліції №2 (сел. Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинськійц області для доопрацювання.
Постанова суду є остаточною і оскарженню в порядку провадження у справах про адміністративні правопорушення не підлягає.
Суддя Ратнівського
районного суду О.З.Фазан