Справа № 163/2390/25
Провадження № 3/163/1354/25
30 жовтня 2025 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Шеремета С.А., розглядаючи направлений ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 протокол серії ЗхРУ №011129Е про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.204-1 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянку України, що проживає по АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий, закордонний паспорт НОМЕР_1 , виданий органом 8034,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №011129Е вбачається, що 21.10.2025 року близько 06 год. 00 хв. у міжнародному залізничному пункті пропуску «Ягодин» ОСОБА_2 здійснила спробу незаконного перетину державного кордону України, пред'явивши на паспортний контроль паспорт громадянина Португалії замість паспорта громадянина України для виїзду за кордон, чим порушила вимоги законодавства та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Однак під час розгляду матеріалів справи встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено по батькові особи, відносно якої його складено, що унеможливлює однозначну ідентифікацію порушника.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, дата народження та інші відомості, необхідні для правильної ідентифікації особи.
Відсутність таких даних є істотним порушенням вимог закону та може призвести до порушення прав особи, гарантованих ст. 268 КУпАП, оскільки не дозволяє достеменно визначити особу, здійснити запит до Єдиного державного демографічного реєстру (ЄДДР) через Електронний кабінет ЄСІТС, щоб отримати інформацію про місце проживання, ідентифікації, визначення РНОПП, необхідного під час виконання можливого рішення суду.
Службова особа під час складання протоколу про порушення митних правил та відібрання пояснень була зобов'язана достеменно встановити всі необхідні дані або ж зазначити про неможливість їх отримання та обґрунтувати причини такої неможливості.
За системний змістом ст. 278 КУпАП, суд виснуває, що у разі виявлення неповноти або неправильності складення протоколу про адміністративне правопорушення необхідно повернути його для належного оформлення.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне направити матеріали справи для проведення додаткової перевірки та належного оформлення протоколу до ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки порушення вимог щодо заповнення обов'язкових реквізитів унеможливлює розгляд справи по суті.
Зокрема слід ідентифікувати ОСОБА_1 шляхом встановлення її по батькові, за можливості - уточнити реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), та вчинити інші необхідні дії, спрямовані на належне оформлення протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до вимог закону.
Керуючись статтями 256, 278, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП ОСОБА_1 направити до ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 для проведення додаткової перевірки та належного оформлення.
Встановити строк для усунення недоліків та повторного направлення матеріалів до суду - 10 днів з дня отримання матеріалів справи.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області С.А. Шеремета