Справа № 161/22131/25
Провадження № 1-кп/161/1423/25
м. Луцьк 03 листопада 2025 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області під головуванням:
судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України у кримінальному провадженні за №72025031050000068 від 18 вересня 2025 року за підозрою
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Луцьк, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, з середньою освітою, одруженого, на утриманні 5 дітей, фізична особа-підприємець, раніше не судимого, -
- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.222 КК України,
ОСОБА_4 у період з січня 2020 року по грудень 2024 року, переслідуючи мету одержання пільг щодо податків, в ході реалізації об'єктів незавершеного будівництва, вчинив шахрайство з фінансовими ресурсами шляхом надання завідомо неправдивої інформації органам державної влади, шляхом приховування об'єкта оподаткування загальнодержавного податку - податку на доходи фізичних осіб та тимчасового (до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України) військового збору, передбачених Податковим кодексом України.
Згідно положень статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 163.1.2 пункту 14.1 статті 14 розділу IV податок на доходи фізичних осіб Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Згідно статті 22 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.
У відповідності до статті 172 Податкового кодексу України, яка регулює порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна застосовується для оподаткування доходів фізичних осіб у разі, якщо такий дохід отримано не від провадження підприємницької діяльності.
На підставі п. 172.2 статті 172 Податкового кодексу України - дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1 цієї статті, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в пункті 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу.
У такому самому порядку оподатковується дохід від продажу об'єкта незавершеного будівництва.
Пункт 172.3. статті 172 Податкового кодексу України передбачає, що дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку.
Відповідно до підпункту 14.1.180. пункту 14.1 статті 14 податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно статті 1 Закону України "Про іпотеку" об'єкт незавершеного будівництва - об'єкт будівництва, на який видано дозвіл на будівництво, понесені витрати на його спорудження та не прийнятий в експлуатацію відповідно до законодавства.
Так, ОСОБА_4 , в період з січня 2020 року по грудень 2024 року, перебуваючи в місті Луцьку Волинської області (точний час не встановлено), керуючись єдиним умислом, умисно при реалізації об'єктів незавершеного будівництва надавав завідомо неправдиву інформацію щодо об'єкта оподаткування до Головного управління ДПС у Волинській області через податкових агентів (нотаріусів), яким не було відомо про злочинні наміри останнього, з метою одержання пільг щодо податків, що призвело до великої матеріальної шкоди Державному бюджету, за наступних обставин.
У період з січня 2020 - 2024 років ОСОБА_4 придбавав земельні ділянки на території Волинської області із кадастровими номерами: 0722880700:01:001:0140, 0722880700:01:001:0145, 0722880700:01:001:7778, 0722880700:01:001:8879, 0722880700:01:001:8882, 0722880700:01:001:8887, 0722880700:01:001:9090, 0722880700:01:001:9094, 0722880700:01:001:9300, 0722884800:03:001:0152, 0722880700:01:001:0141, 0722880700:01:001:0143, 0722880700:01:001:0146, 0722880700:01:001:0148, 0722880700:01:001:8877, 0722880700:01:001:8878, 0722880700:01:001:8880, 0722880700:01:001:8881, 0722880700:01:001:8883, 0722880700:01:001:8884, 0722880700:01:001:9087, 0722880700:01:001:9089, 0722880700:01:001:9092, 0722880700:01:001:9093, 0722880700:01:001:9097, 0722880700:01:001:9298, 0722884800:03:001:0150, 0722884800:03:001:0151, 0722884800:03:001:0154, 0722884800:03:001:0155, 0722884800:03:001:0160, на яких після придбання в період 2020-2024 років, були побудовані об'єкти незавершеного будівництва.
При цьому, ОСОБА_4 , маючи на меті одержання пільг щодо податків, в результаті надання завідомо неправдивої інформації до Головного управління ДПС у Волинській області через податкових агентів (нотаріусів), яким не було відомо про злочинні наміри останнього, недостовірної інформації щодо об'єкту який реалізовувався, умисно вказував нотаріусам, що реалізовується земельна ділянка при цьому відчужувавши об'єкти незавершеного будівництва, фактична ціна (без врахування вартості земельної ділянки) яких становила 12 490 577, 53 гривень.
Як свідчать результати проведених розрахунків та аналізу встановлених обставин, упродовж 2020 року ОСОБА_4 був зобов'язаний сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від суми доходу, отриманого від відчуження об'єкта нерухомого майна (незавершеного будівництва), визначеної відповідно до довідок про оціночну вартість, сформованих Фондом державного майна України. За наявного ступеня готовності об'єкта у 20% ця сума мала становити не менше ніж 199 960,58 грн, у 2021 році 153 319, 78 грн. Починаючи з 2022 року, ставка ПДФО для таких операцій зросла до 18% (18% на продаж третього та подальших об'єктів нерухомості, перший та другий, що не перебували у власності понад 3 роки оподатковувалися за ставкою 5%), що обумовлювало необхідність сплати щонайменше 195 516,49 грн у 2022 році, 471 788,59 грн - у 2023 році, 21 961, 80 грн - у 2024 році.
Водночас ставка військового збору залишалася сталою на рівні 1,5% у 2020-2024 роках. Таким чином, розмір несплаченого військового збору становив: 59 988,18 грн - у 2020 році, 45 995,93 грн - у 2021 році, 25 611,63 грн - у 2022 році, 49 174, 38 грн - у 2023 році та 6 588, 54 грн - у 2024 році.
Таким чином, з врахуванням вищенаведеного, зафіксовані нотаріусами доходи від продажу ОСОБА_4 земельних ділянок в період 2020 - 2024 років значно менші від фактичного обсягу доходів, отриманих ОСОБА_4 від покупців - фізичних осіб.
Відповідно до аналітичного продукту №АП-70/0/19/23.2-25 від 15.09.2025 складеного аналітиками Управління аналізу інформації та управління ризиками Територіального управління БЕБ у Волинській області, сума матеріальної шкоди у вигляді несплаченого до Державного бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору становить 1 229 905, 91 грн. (з них податку на доходи фізичних осіб - 1 042 547, 24 грн., військового збору - 187 358, 66 грн.)
За вищевказаних обставин ОСОБА_4 умисно надавав завідомо неправдиву інформацію щодо об'єкта оподаткування до органу державної влади - Головного управління ДПС у Волинській області через податкових агентів (нотаріусів) ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , яким не було відомо про злочинні наміри останнього, з метою одержання пільг щодо податків, що призвело до великої матеріальної шкоди Державному бюджету у вигляді несплаченого до Державного бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору на суму 1 229 905, 91 грн, яка у п'ятсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян станом на 01.01.2025.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 222 КК України, а саме надання завідомо неправдивої інформації органам державної влади з метою одержання пільг щодо податків, що завдало великої матеріальної шкоди.
Встановлено, що шкода у розмірі 1 229 905 (один мільйон двісті двадцять дев'ятсот п'ять) гривень відшкодована підозрюваним ОСОБА_4 у повному обсязі (платіжні інструкції №200286379 від 19.09.2025, №200285906 від 19.09.2025).
Прокурор у підготовчому судовому засіданні підтримала подане клопотання в повному обсязі та просила звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України, у зв'язку зі зміною обстановки.
Підозрюваний ОСОБА_4 клопотання прокурора підтримав та просив задовольнити.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали клопотання, суд дійшов такого висновку.
Згідно п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Статтею 285 ч.1 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Статтею 48 КК України визначено, що особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
У матеріалах провадження міститься письмова згода підозрюваного ОСОБА_4 на звільнення його від кримінальної відповідальності, підписана ним особисто. Така згода підтверджена ним безпосередньо у судовому засіданні.
Зважаючи на те, що ОСОБА_4 раніше не судимий, до кримінальної відповідальності не притягувався, підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке, згідно ст.12 КК України, відноситься до категорії нетяжкого злочину, щиро розкаявся, добровільно відшкодував заподіяні збитки в сумі 1 229 905 грн. 91 коп., окрім того, підозрюваний усвідомив протиправність своєї поведінки, що в сукупності вказує на те, що на момент розгляду справи у суді підозрюваний ОСОБА_4 перестав бути суспільно небезпечним, тому суд вважає за можливе у відповідності до ст.48 КК України звільнити його від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити.
Керуючись ст.ст. 284-286, 288, 314, 372 КПК України, на підставі ст. 48 КК України, суд
Клопотання прокурора задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальностіза вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 222 КК України, на підставі ст.48 КК України, у зв'язку зі зміною обстановки.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за 72025031050000068 від 18 вересня 2025 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 222 КК України - закрити, у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Копію ухвали вручити учасникам судового провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий